View Poll Results: Υπάρχει στην Ελλάδα αντισημιτισμός;

Voters
75. You may not vote on this poll
  • Ε ναι.

    34 45.33%
  • Ε όχι.

    7 9.33%
  • Ναι και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.

    18 24.00%
  • Ναι αλλά σε τόσο μικρό βαθμό που σχεδόν δεν τον αντιλαμβάνεσαι.

    14 18.67%
  • ΔΓ/ΔΑ

    2 2.67%
Page 16 of 27 FirstFirst ... 6141516171826 ... LastLast
Results 226 to 240 of 396

Thread: Αντισημιτισμός

  1. #226
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    καλά ότι νά ναι πάλι, ciao
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  2. #227
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    H κουβέντα είναι περί αντισημιτισμού και παραθέτω γεγονότα που μπορεί να κάνουν κάποιον να στρέφεται προς αυτήν την κατευθυνση.
    Με ποιο σκεπτικο δηλαδη ενα τετοιο γεγονος ωθει καποιος να γινει αντισημιτης?
    Let The Freak Flag Fly!

  3. #228
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    μόλις μπήκες στο θρεντ ρατσισμός και πόσταρες ένα λινκ με έναν αλβανό που έκλεψε μια γιαγιά για να στρέψεις τον κόσμο στο ρατσισμό, αυτό έκανες. τι αντίδραση περίμενες ακριβώς;

  4. #229
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Εδώ ο 12σταρς ήρθε σε θρεντ ρατσισμός (μένω στον παραλληλισμό) να ρωτήσει "ρούντι είσαι αλβανός;" και μετά έψαχνε έψαχνε και δεν έβλεπε τον ρατσισμό. Για να σου απαντήσω όμως, 12σταρς, αντισημιτισμός δεν είναι μόνο η άρνηση του Ολοκαυτώματος. Αντισημιτισμός είναι, μεταξύ πολλών άλλων, και η δαιμονοποίηση του Ισραήλ. Αντισημιτισμός είναι και αυτό που είπε ο ικονοκλαστ ότι θέλει να δει κάθε στρατιώτη του IDF (ο οποίος IDF είναι αυτή η στιγμή ο μοναδικός εγγυητής ότι δεν θα έχουμε ένα νέο Ολοκαύτωμα, και αυτό βέβαια στο μέτρο που μπορεί να το αποτρέψει), και νομίζει μάλιστα ότι αυτό είναι οκ επειδή τον χαρακτήρισε πρώτα 'φασίστα'. Όχι, δεν θα κάτσω να κάνω λίστα των αντισημιτών του θρεντ ή του φόρουμ. Την επόμενη φορά που θέλεις λοιπόν να κάνεις κριτική στο κράτος του Ισραήλ επειδή βομβαρδίζει αμάχους και εσύ έχεις αγνή, πιούρα ενημέρωση σε αυτά τα θέματα που δεν φιλτράρεται από ιδεολογία και τέτοια περίεργα, μπορείς να κάνεις ότι θέλεις, χωρίς μάλιστα να μου ζητάς να στο επιτρέψω. Και εγώ, όποτε νομίζω και μπορώ, θα ασκώ την δικιά μου κριτική.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  5. #230
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Παρεπιπτόντως, ο IDF έχει υποχρεωτική θητεία 3 χρόνια για όλους τους Ισραηλινοί και 2 χρόνια για όλες τις Ισραηλινές. Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει "κάθε φασίστας του IDF νεκρός", αν όλοι οι φαντάροι του IDF είναι φασίστες, κι αν ναι, αν πρέπει να πεθάνουν όλοι κλπ.

    Και τελοσπάντων, επαναλαμβάνω ότι "η καταστροφή του Ισραήλ" δεν είναι αριστερή θέση, για να το εμπεδώσουμε. Ακόμα και η γαμημένη η Χαμάς δε μιλάει πλέον για καταστροφή του Ισραήλ, αλλά για 2 κράτη με τα σύνορα του 68.

  6. #231
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    o μονος εγγυητης για την ακριβεια δεν ειναι ο idf αλλα τα πυρηνικα του επισης εχουν τοση καλη προπαγανδα που παιζει συχνα στο χολιγουντ ο ακυρος-ακυρη (πχ z world war η predators) idf υπερκομαντο που τα γαμει ολα .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  7. #232
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    o μονος εγγυητης για την ακριβεια δεν ειναι ο idf αλλα τα πυρηνικα του επισης εχουν τοση καλη προπαγανδα που παιζει συχνα στο χολιγουντ ο ακυρος-ακυρη (πχ z world war η predators) idf υπερκομαντο που τα γαμει ολα .
    και ο Zohan
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #233
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Quote Originally Posted by rudie View Post
    Εδώ ο 12σταρς ήρθε σε θρεντ ρατσισμός (μένω στον παραλληλισμό) να ρωτήσει "ρούντι είσαι αλβανός;" και μετά έψαχνε έψαχνε και δεν έβλεπε τον ρατσισμό.
    Ίσως θέλω να σε προκαλέσω, επειδή γράφεις παπαριές.
    Quote Originally Posted by rudie View Post
    Για να σου απαντήσω όμως, 12σταρς, αντισημιτισμός δεν είναι μόνο η άρνηση του Ολοκαυτώματος.
    No shit sherlock.
    δεν πρόκειται να βρεις αρνητές του ολοκαυτώματος εδώ πέρα και σίγουρα είναι πολύ λιγότεροι αυτοί με την αντισημιτική σκοπιά (δεν εκφράζονται καν στην παρούσα συζήτηση).
    Quote Originally Posted by rudie View Post
    Όχι, δεν θα κάτσω να κάνω λίστα των αντισημιτών του θρεντ ή του φόρουμ.
    Φίλε μου, πρέπει να καταλάβεις οτι δεν μπορείς να πετάς βόμβες σ'ένα θρεντ γενικά κι αόριστα. Αυτό το κάνει το Ισραήλ!
    Quote Originally Posted by rudie View Post
    Την επόμενη φορά που θέλεις λοιπόν να κάνεις κριτική στο κράτος του Ισραήλ επειδή βομβαρδίζει αμάχους και εσύ έχεις αγνή, πιούρα ενημέρωση σε αυτά τα θέματα που δεν φιλτράρεται από ιδεολογία και τέτοια περίεργα, μπορείς να κάνεις ότι θέλεις, χωρίς μάλιστα να μου ζητάς να στο επιτρέψω. Και εγώ, όποτε νομίζω και μπορώ, θα ασκώ την δικιά μου κριτική.
    Ναι, οοοοκ. Ευχαριστώ πολύ για τον διάλογο.
    Last edited by 12 stars circle your brow; 23-05-2014 at 10:27.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  9. #234
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει "κάθε φασίστας του IDF νεκρός", αν όλοι οι φαντάροι του IDF είναι φασίστες
    H Yael Naim ήταν φαντάρος εκεί. Κατά τη διάρκεια της θητείας της μάλιστα υπήρξε και μέλος της ορχήστρας της Ισραηλινής Αεροπορίας. Δε θα την έλεγα φασίστα, σίγουρα δε θα ευχόμουν να πέσει νεκρή. Μακάρι να ζήσει πολλά χρόνια να μας χαρίζει τέτοια τραγούδια.



    Για μια εταιρεία που δούλευα παλιά έκανα το site της Εβραϊκής Συναγωγής στα Χανιά. O επιστάτης ήταν επίσης φαντάρος εκεί και δε μου φάνηκε ιδιαίτερα φασίστας, θα έλεγα ότι ήταν γλυκύτατος και ο παππούλης που ήταν γενικός υπεύθυνος της φάσης ένας εξαιρετικά αστείος και ενδιαφέρων άνθρωπος.

    Φαντάζομαι είναι λογικό, η πρώτη είναι καλλιτέχνις και οι δεύτεροι δεν ζουν στο Ισραήλ. Μάλλον δεν είναι το ίδιο με ανθρώπους που οργανώνουν επιχειρήσεις εναντίον αμάχων, ή στρατιώτες που εκτελούν εν ψυχρώ.

    Για να αποφύγει κάποιος να είναι το δεύτερο, δε, είναι που το Ισραήλ είναι η χώρα με την μεγαλύτερη παράδοση αντίρρησης συνείδησης. Η άρνηση στράτευσης όπως αυτή είναι κάτι που θα ήταν απολύτως λογικό να στηρίζει κάποιος, είτε είναι ισραηλινός, είτε όχι. Εκτός αν είναι τερμιναλ στεητ στο μυαλό ή φανατικός αναγνώστης Άρδην/Ρήξη.

  10. #235
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    για να μη πουμε και για αυτηνανε την κορη του εξ μοσαντ

    http://www.theweek.co.uk/25597/consc...0%99s-daughter


    (οτι την αγαπω)
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  11. #236
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Μόνος σου δίνεις την απάντηση: δε γίνεται να κάνουν άρνηση στράτευσης όλοι, πουθενά και σε καμία χώρα. Δεν είναι θέση αυτό, είναι γεγονός. Οπότε και δε λέει κάτι αυτή καθεαυτή. Εκτός αν πιστεύεις ότι μπορεί κάποιος άνθρωπος να είναι τόσο αλαζονικός ώστε να συμπαθεί μόνο τους αντιρρησίες συνείδησης, και να θεωρεί τους υπόλοιπους γενοκτόνους μέχρι αποδείξεως του εναντίου.

  12. #237
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Μιλάς για σύνορα του '68, άρα αναγνωρίζεις ότι είναι στρατός κατοχής. Όταν έχεις στρατό κατοχής στην περιοχή σου δεν σε ενδιαφέρει ποιός είναι αυτός που κρατάει το όπλο, αλλά το ότι το κρατάει. Ο rudie υποστηρίζει απίθανα πράγματα αλλά καταλαβαίνω τι λέει. Μαζί δεν καταλαβαίνω καν τι πράγμα συζητάμε.

  13. #238
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Μετά από αυτό το σύντομο μάθημα πατριωτισμού, ας ξανατοποθετηθώ αφού είμαι τόσο ακατανόητος: οι θέσεις για "παράνομο κράτος του Ισραήλ", "καταστροφή του Ισραήλ" κλπ είναι για τα σκουπίδια. Δεν είμαι σίγουρος ότι τις ασπάστηκες, μάλλον όχι, αλλά μιας και πιάσαμε τη Χεζμπολλάχ τα είπαμε. Ίσως να μην το λέω υπό το πρίσμα του "είσαι αντισημίτης" αλλά του ότι είναι πολιτικά για τα πανηγύρια σα θέση. Έκτοτε, αυτό που θέλω να πω είναι "δεν είναι όλοι οι Ισραηλινοί κακοί, δεν πρέπει να ψάχνουμε κακούς, υπάρχει μία μεγάλη διαμάχη στην περιοχή" κλπ. Μία γαμημένη μετριοπαθή θέση, με λίγα λόγια.

    Δεν είπα για τα σύνορα του 68 κάτι περισσότερο από αυτό που είπα. Το χρησιμοποίησα για να αποδείξω ότι ακόμα και η Χαμάς δεν είναι τόσο ούγκανοι όσο η Χεζμπολλάχ. Ναι υπάρχει στρατός, ναι υπάρχουν διαπραγματεύσεις και δεν προχωράνε, αν θες τα συζητάμε κι αυτά.

  14. #239
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by rudie View Post
    (ο οποίος IDF είναι αυτή η στιγμή ο μοναδικός εγγυητής ότι δεν θα έχουμε ένα νέο Ολοκαύτωμα, και αυτό βέβαια στο μέτρο που μπορεί να το αποτρέψει)
    holy shit. εντάξει, στον κόσμο βέβαια που είμαι αντισημίτης, είναι λογικό κάποια αυτονομία να στηρίζει έναν στρατό κι ένα κράτος.
    Last edited by Phantom Duck; 27-05-2014 at 13:49.

  15. #240
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    http://www.cnn.com/2014/05/25/world/...seum-shooting/

    Οι αρχές χαρακτήρισαν την επίθεση ως τρομοκρατική χωρίς να μπορούν να προσδιορίσουν τα αίτια.
    Last edited by Shirime; 26-05-2014 at 23:38.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •