View Poll Results: Υπάρχει στην Ελλάδα αντισημιτισμός;

Voters
75. You may not vote on this poll
  • Ε ναι.

    34 45.33%
  • Ε όχι.

    7 9.33%
  • Ναι και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.

    18 24.00%
  • Ναι αλλά σε τόσο μικρό βαθμό που σχεδόν δεν τον αντιλαμβάνεσαι.

    14 18.67%
  • ΔΓ/ΔΑ

    2 2.67%
Page 12 of 27 FirstFirst ... 2101112131422 ... LastLast
Results 166 to 180 of 396

Thread: Αντισημιτισμός

  1. #166
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Οχι καλα το λεει το κομικ, αναφερεται στο γεγονος οτι οι αφροαμερικανς αποκαλουν ο ενας τον αλλον νιγκα ολη την ωρα
    βασικες γνωσεις ιστοριας αρκουν για να καταλαβεις γιατι ειναι ηλιθιο ενας λευκος να αποκαλει εναν μαυρο 'νιγκα', ακομ ακαι αν οι ιδιοι αποκαλουν ο ενας τον αλλον ετσι
    Δεν ειπα το αντιθετο, φυσικα και ειναι ηλιθιο, και εντελως ρατσιστικο. Ειναι ομως επισης ηλιθιο το να αποκαλουνται οι μαυροι μεταξυ τους νιγκαζ, για αρκετους λογους. Ο ρατσισμος ειναι ενα μεγαλο προβλημα στην Αμερικη, και πιστεψε με, το βλεπω σε αρκετα μεγαλυτερο βαθμο απο σενα, μιας και ζω εδω περα, κι ας μενω σε μια απο τις πιο φιλελευθερες πολεις της Αμερικης σχετικα. Υπαρχουν και αλλα προβληματα που σχετιζονται με το ρατσισμο ομως. Ενα απο αυτα ειναι το οτι πολλοι γινονται Καραγκουνηδες και Γιαννακοπουλοι, και χρησιμοποιουν αυτον τον ρατσισμο για να εκμεταλλευτουν καταστασεις. Ενα πολυ απλο παραδειγμα ειναι το εξης: Ηταν μια φιλη μου στο λεωφορειο πριν λιγες εβδομαδες, και ενας αφροαμερικανος της την επεσε, και μαλιστα οχι και τοσο ομορφα. Αυτη δεν ενδιαφεροταν, οποτε αυτος αρχισε να της λεει "γιατι, επειδη ειμαι μαυρος?" και αλλες τετοιες αηδιες, και σχεδον νευριασε μαζι της. Του χωνεις μια κλωτσια στη μαπα μετα απο αυτο, ανεξαρτητα απο το χρωμα του, ή οχι? Κι εγω μπορει να αστειευομαι μεταξυ Ελληνων οτι ειμαστε οι κατσαριδες της ανθρωποτητας και οπου παμε λερωνουμε τον τοπο, αλλα δε θα πω τετοιες αηδιες μπροστα σε αλλους ανθρωπους, γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει λογος. Και θα κανω τετοιο "αστειακι" μονο με καλους φιλους, γιατι εχουμε και ελληναρια εδω περα με αυξημενο το πατριωτικο αισθημα.

    Quote Originally Posted by rudie View Post
    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Συγγνωμη αλλα διαφωνω μαζι σου. Οι Εβραιοι αυτοπροσδιοριζονται ως Εβραιοι.
    Αν πω οτι οι γυναικες καθε 28 μερες εχουν περιοδο, δεν ειναι καθολου σεξιστικο.
    Αν πω οτι οι μαυροι παιζουν καλυτερο μπασκετ απο οτι οι λευκοι, επισης δεν ειναι ρατσιστικο.
    Αν πω κατι προσβλητικο για μια κοινωνικη ομαδα ή κατι που δειχνει πως τη θεωρω κατωτερη σε δικαιωματα και αξιες, τοτε ναι, αυτο ειναι σεξιστικο/ρατσιστικο κτλ.
    Άλλο ο αυτοπροσδιορισμός, άλλο ο δικός σου προσδιορισμός.
    Είναι σεξιστικό, και είναι ρατσιστικό. Για παράδειγμα, υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν περίοδο.
    Really?

  2. #167
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    ολα εχουν να κανουν με το ποιος λεει τι λεει παναπλο... εγω λεω εναν φιλο μου μαλακα αμα με ακουσεις ενας αγνωστος και τον πει μαλακα θα αρπαχτουμε . Ας σιμπλ ας δατ .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  3. #168
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Καλέ η χάβοκ μια χαρά τα είπε. Βασικά όλοι τα λέτε μια χαρά. Το να ψάχνεις αντισημιτισμό στο ερ είναι υπερβολικό.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  4. #169
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Δεν ειπα το αντιθετο, φυσικα και ειναι ηλιθιο, και εντελως ρατσιστικο. Ειναι ομως επισης ηλιθιο το να αποκαλουνται οι μαυροι μεταξυ τους νιγκαζ, για αρκετους λογους
    Δεν γνωριζω ακριβως τους δικους τους λογους ωστε να αποκαλουνται ετσι. Με βαση την προσωπικη μου αντιληψη μπορει να δρα (λιγοτερο η περισσοτερο συνειδητα) πρωτον σαν υπενθυμιση οτι ηταν "niggaz" καποτε και δευτερον σαν τωρινη υπενθυμιση οτι τα πραγματα σημερα δεν ειναι πολυ καλυτερα, απλα με λιγο πιο "ανθρωπινο" μανδυα, δηλαδη παλι "niggaz" ειναι για τους λευκους

    Στο παραδειγμα σου, ασχετα απο το αν ο μαυρος ηταν μαλακας,επιμονος,οτιδηποτε, το "γιατι επειδη ειμαι μαυρος" ειναι δικαιολογημενο σαν αντιδραση απο τη στιγμη που ο ρατσισμος ειναι βιωμα και οχι κατι το φαντασιακο. Αν ζουσαμε σε μια κοινωνια που δεν ειχε κανενα δειγμα ρατσισμου (ποσο μαλλον τις καφριλες που εχουν γινει και γινονται) τοτε θα ακουγοταν το ιδιο γελοιος με το "γιατι επειδη εχω πρασινα ματια?". Ομως απο τη στιγμη που ο ρατσισμος ειναι οχι μονο μια τωρινη κασταση κατι το καθημερινο,αλλα και βιωμα γεννεων για τους μαυρους το "γιατι επειδη ειμαι μαυρος?" δεν μου κανει καμμια εντυπωση.

    Και στην τελικη μη σου κανει εντυπωση, ακομα και ατομα που αντιπροσδιοριζονται ως "αντιρατσιστες" , "ελευθεριακοι" κλπ (και ισως οντως να ειναι σε καποιες πτυχες), θα ειχαν περισσοτερους ενδοιασμους να κανουν σχεση με εναν μαυρο , ο ρατσισμος ειναι πολυ πιο βαθια ριζωμενος απο οσο νομιζουμε
    Last edited by VidnaObmana; 16-05-2014 at 20:59.
    Let The Freak Flag Fly!

  5. #170
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    συμφωνω και γω καποτε την ειχα πεσει σε μια ακομψα και μου ριξε χυλοπιτα και της ειπα "γιατι , επειδης ειμαι κοντος ;" γαμημενο βιωμα :'(
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  6. #171
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    συμφωνω και γω καποτε την ειχα πεσει σε μια ακομψα και μου ριξε χυλοπιτα και της ειπα "γιατι , επειδης ειμαι κοντος ;" γαμημενο βιωμα :'(
    Ως κοντος φανταζομαι εχεις βιωσει τον ιδιο ρατσισμο που εχει δεχτει ενας μαυρος, απο το 1500 ρε παιδια ολοι κοντοι ειμαστε στο σοι μου γαμησε τα
    Let The Freak Flag Fly!

  7. #172
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    υπαρχει και το κομπλεξ ανωτεροτητας του αμορφωτου Ελληνα που πιστευει οτι ειναι απογονος του Μεγα Αλεξανδρου.. παιζουν αυτα το οτι ο μεν ειναι μαλακας+εγχρωμος ο δε μαλακας+Ελλην , δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι μαλακες ουτε το μεγενθυνει .
    Last edited by freak brother; 16-05-2014 at 21:14.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  8. #173
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Το να ψάχνεις αντισημιτισμό στο ερ είναι υπερβολικό.
    μην ξεχνάς το μεγάλο ποιητή

    Spoiler
    τὸν Τᾶφο τὸν Πανάγιο στὸ Ἰσραῆλ γαμάω
    καὶ στῶν Ῥαββίνων τὰ ὄστὰ χούνω καὶ κατουρνάω


  9. #174
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
    Συγγνωμη αλλα διαφωνω μαζι σου. Οι Εβραιοι αυτοπροσδιοριζονται ως Εβραιοι.
    Αν πω οτι οι γυναικες καθε 28 μερες εχουν περιοδο, δεν ειναι καθολου σεξιστικο.
    Αν πω οτι οι μαυροι παιζουν καλυτερο μπασκετ απο οτι οι λευκοι, επισης δεν ειναι ρατσιστικο.
    Αν πω κατι προσβλητικο για μια κοινωνικη ομαδα ή κατι που δειχνει πως τη θεωρω κατωτερη σε δικαιωματα και αξιες, τοτε ναι, αυτο ειναι σεξιστικο/ρατσιστικο κτλ.
    Ρε 'σεις... Αυτό δεν το 'χαμε σκεφτεί ποτέ. Λέτε να 'χει δίκιο;
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  10. #175
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Μαζεύτε τα παιδιά, ήρθαν οι επιστήμονες.

  11. #176
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Και πληρώνουν κας.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  12. #177
    Senior Member VidnaObmana's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,925

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    υπαρχει και το κομπλεξ ανωτεροτητας του αμορφωτου Ελληνα που πιστευει οτι ειναι απογονος του Μεγα Αλεξανδρου.. παιζουν αυτα το οτι ο μεν ειναι μαλακας+εγχρωμος ο δε μαλακας+Ελλην , δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι μαλακες ουτε το μεγενθυνει .
    δεν ειπα πουθενα οτι το αναιρει("ασχετα απο το αν ο μαυρος ηταν μαλακας,επιμονος,οτιδηποτε, το "γιατι επειδη ειμαι μαυρος" ειναι δικαιολογημενο σαν αντιδραση απο τη στιγμη που ο ρατσισμος ειναι βιωμα και οχι κατι το φαντασιακο" ) ειπα οτι καποιες πτυχες του δικαιολογουνται (οπως και η "παραβατικοτητα" των μεταναστων). Δηλαδη τετοια παραδειγματα αποσκοπουν να δειξουν τι? Οτι υπαρχουν μαυροι "μαλακες" ?
    Let The Freak Flag Fly!

  13. #178
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Σκατά. αυτός μας έλειπε.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  14. #179
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Και πληρώνουν κας.
    Αφού δε ντρέπεσαι να είσαι τέτοιος ξεφτίλας και να κάνεις και χιουμοράκι. Μαγκιά σου. Να σε χαίρεται ο daddy.

  15. #180
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Πείτε την ιστορία.
    Πληρωμένος δολοφόνος; Dealer; Πτυχιακές και εργασίες εξαμήνου;

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •