Quote Originally Posted by VidnaObmana View Post
Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
Οχι καλα το λεει το κομικ, αναφερεται στο γεγονος οτι οι αφροαμερικανς αποκαλουν ο ενας τον αλλον νιγκα ολη την ωρα
βασικες γνωσεις ιστοριας αρκουν για να καταλαβεις γιατι ειναι ηλιθιο ενας λευκος να αποκαλει εναν μαυρο 'νιγκα', ακομ ακαι αν οι ιδιοι αποκαλουν ο ενας τον αλλον ετσι
Δεν ειπα το αντιθετο, φυσικα και ειναι ηλιθιο, και εντελως ρατσιστικο. Ειναι ομως επισης ηλιθιο το να αποκαλουνται οι μαυροι μεταξυ τους νιγκαζ, για αρκετους λογους. Ο ρατσισμος ειναι ενα μεγαλο προβλημα στην Αμερικη, και πιστεψε με, το βλεπω σε αρκετα μεγαλυτερο βαθμο απο σενα, μιας και ζω εδω περα, κι ας μενω σε μια απο τις πιο φιλελευθερες πολεις της Αμερικης σχετικα. Υπαρχουν και αλλα προβληματα που σχετιζονται με το ρατσισμο ομως. Ενα απο αυτα ειναι το οτι πολλοι γινονται Καραγκουνηδες και Γιαννακοπουλοι, και χρησιμοποιουν αυτον τον ρατσισμο για να εκμεταλλευτουν καταστασεις. Ενα πολυ απλο παραδειγμα ειναι το εξης: Ηταν μια φιλη μου στο λεωφορειο πριν λιγες εβδομαδες, και ενας αφροαμερικανος της την επεσε, και μαλιστα οχι και τοσο ομορφα. Αυτη δεν ενδιαφεροταν, οποτε αυτος αρχισε να της λεει "γιατι, επειδη ειμαι μαυρος?" και αλλες τετοιες αηδιες, και σχεδον νευριασε μαζι της. Του χωνεις μια κλωτσια στη μαπα μετα απο αυτο, ανεξαρτητα απο το χρωμα του, ή οχι? Κι εγω μπορει να αστειευομαι μεταξυ Ελληνων οτι ειμαστε οι κατσαριδες της ανθρωποτητας και οπου παμε λερωνουμε τον τοπο, αλλα δε θα πω τετοιες αηδιες μπροστα σε αλλους ανθρωπους, γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει λογος. Και θα κανω τετοιο "αστειακι" μονο με καλους φιλους, γιατι εχουμε και ελληναρια εδω περα με αυξημενο το πατριωτικο αισθημα.

Quote Originally Posted by rudie View Post
Quote Originally Posted by Κωλαράκι Τορνευτό View Post
Συγγνωμη αλλα διαφωνω μαζι σου. Οι Εβραιοι αυτοπροσδιοριζονται ως Εβραιοι.
Αν πω οτι οι γυναικες καθε 28 μερες εχουν περιοδο, δεν ειναι καθολου σεξιστικο.
Αν πω οτι οι μαυροι παιζουν καλυτερο μπασκετ απο οτι οι λευκοι, επισης δεν ειναι ρατσιστικο.
Αν πω κατι προσβλητικο για μια κοινωνικη ομαδα ή κατι που δειχνει πως τη θεωρω κατωτερη σε δικαιωματα και αξιες, τοτε ναι, αυτο ειναι σεξιστικο/ρατσιστικο κτλ.
Άλλο ο αυτοπροσδιορισμός, άλλο ο δικός σου προσδιορισμός.
Είναι σεξιστικό, και είναι ρατσιστικό. Για παράδειγμα, υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν περίοδο.
Really?