Πολυαναμμενόμενο το event εδώ και καιρό για όλη την περιοχή, αφού συχνά είχαν προηγηθεί επαφές με τους headliners - διατηρούν φιλικές σχέσεις με άτομα από την περιοχή - αλλά όλο κάτι έπαιζε και η φάση δεν μπορούσε να προχωρήσει. Επίσης, βολική μέρα - επιτέλους ένα live Παρασκευή - και για εμάς. Οπότε το ρεκορ εισιτηρίων ήταν αναπόφευκτο για τη Σουΐτα. 200 και πλέον άτομα μαζί με τις μπάντες, σε χώρο 150 ατόμων. Αξιοσημείωτο, επίσης, ότι μαζεύτηκαν πολλά πιτσιρίκια, πράγμα που δεν περίμενα για μια "παλιά" μπάντα όπως οι Christ. Μερικά μάλιστα είχαν σκάσει με δυό καθηγήτριες

Για τις μπάντες δεν έχω να πω πολλά μιας και δεν είναι ακριβώς στο "πεδίο" μου. Τους Celestial Immunity άλλωστε δεν τους πρόλαβα ελέω δουλειάς. Για τους Show your Face τα έχω ξαναπεί σε προηγούμενο live. Οι τύποι πρέπει να λατρεύουν Cavalera και Soulfly, αλλά βγάζουν μια πόρωση που παραδόξως (για τα γούστα μου) μ'αρέσει για τέτοια φάση. Τους Overgarven δεν τους γνώριζα, κακώς όπως απέδειξαν με το δυναμικό death/thrash σετάκι που παρουσίασαν. Λίγο μέτρια η διασκευή στο Violent Revolution των Kreator, αλλά γενικά πολύ καλοί.

Οι Rotting Christ έπαιξαν περίπου 70 λεπτά - αρκετα "φτωχό" σετ δηλαδή - και ελάχιστα πράγματα από τα παλιά άλμπουμ: Fgmenth thy gift, King of a stellar War, Non Serviam, The sign of evil existence. Προφανώς, προσωπικά τα προτιμούσα διαφορετικά, αλλά ο κόσμος και ειδικά οι μικρές ηλικίες φάνηκε να το διασκεδάζουν με πολύ ξύλο και moshing.

Ο ήχος σε όλες τις μπάντες ήταν - όπως πάντα - τουλάχιστο αξιοπρεπής και πολύ καλός στα παλιά των Rotting Christ. Τα καινούρια κομμάτια δεν ξέρω πώς πρέπει να ακούγονται αλλά μου φάνηκε ότι είχε λίγο θόρυβο.

Μόλις πέσει στα χέρια μου το υλικό με βίντεο και φωτογραφίες θα ανεβάσω.