Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Limited, collector's, limited collector's, καταναλωτισμός & άλλα φετίχ

  1. #1
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default Limited, collector's, limited collector's, καταναλωτισμός & άλλα φετίχ

    Τελευταία, ξεκίνησα να αγοράζω συλλεκτικές εκδόσεις παιχνιδιών που είχα ήδη(σύντομα θα βγουν για πώληση σε εξευτελιστικές τιμές τα διπλά οπότε αναμείνατε). Για να μην τρομάζετε, όχι δεν πληρώνω τα κέρατα μου, ούτε και θα αγοράσω το bioshock 1 με τον big daddy ποτέ.

    Δεν ξέρω για κάποιο λόγο βλέποντας απλά το retail κουτάκι ξενέρωνα και μόνο στην σκέψη ότι υπάρχει ένα σαφώς ποιοτικότερο πακέτο (από άποψη πρόσθετου περιεχομένου, κατασκευής αλλά και ουσίας) εκεί έξω.

    Το τόπικ δεν έγινε για να ποστάρουμε τα πακέτα μας απαραίτητα αλλά για να κάνουμε κουβέντα γύρω απ'τις καλύτερες (ή και τις χειρότερες) συλλεκτικές εκδόσεις, για την γενικότερη μόδα που επικρατεί στην σημερινή βιομηχανία αλλά και για σχετικά πακέτα-προσφορές που βρίσκουμε στο νετ. Είχα κάνει μια μίνι κουβέντα με τον κελντορεην παλιότερα αλλά δεν συνεχίστηκε, οπότε όποιος θέλει συμβάλλει εδώ. Στο πρώτο σκέλος μπορώ να πω πως έχω χαζέψει με την συλλεκτική έκδοση του alan wake (όπου κοστολογείται ελάχιστα ευρώ πάνω απ'την κανονική) ενώ ξερνάω με την (υπερβολικά κοστολογημένη) hunter έκδοση του Αliens vs predator.





    Τραγική & κιτς όσο δεν πάει.

    Επίσης η πρόταση value for money της ημέρας (και μην κράξετε το παιχνίδι ρε κουφάλες-γαμάει) πάει στα 15 ευρώ του alone in the dark.


    http://www.amazon.co.uk/Alone-Dark-B...4796252&sr=8-5


    Τέλος, τι πανικός γίνεται με το starcraft 2? Αριθμοί προτεραιότητας βλέπω, σε πολλά retail stores δεν υπάρχει καν για προαγορά κ.ο.κ.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  2. #2
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Έχω του WoW, του Baldur's Gate 2, του Ocarina Of Time και χμ δεν μου έρχεται τι άλλο. Παρ'όλα αυτά κάθονται όπως τα υπόλοιπα μη-collector's οπότε δεν έχω σκοπό να ξαναγοράσω εκτός και αν έχουν σχεδόν ίδια τιμή με το κανονικό. Αυτά.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  3. #3
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Η μόνη που έχω είναι του Fallout 3 και ο μόνος λόγος που την πήρα είναι προφανώς αυτός



    Δυσκολα να ξαναπαρω...
    We revel in our time.

  4. #4
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Μην ασχοληθείτε ποτέ με collector's , για το καλό σας
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  5. #5
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Για πες την ιστορία σου
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  6. #6
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    τπτ φοβερο, απλα θελει χρονο-κοπο-χρημα και μεγαλες μεριδες απο το καθενα.
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  7. #7
    Senior Member cynic's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    1,769

    Default

    Ελαχιστες εχω, bioshock 1 και προσφατα το 2 που ειχε 20ε απο ζαβι.Dmc4 και gears of war1. Γενικα δεν εχω χωρο στο ραφι , ειναι ηδη τιγκα, και επισης ποτε δεν δινω πανω απο 30ε μαξ για game (εστω και μεσω ανταλλαγων).Προσφατο παραδειγμα το alan wake που οντως ειχε 5ε διαφορα, τα ειχα , αλλα πιανει 4dvd και νταξ ποσο θα ασχοληθω με τα της limited.Απο την αλλη περιμενεις και τις περνεις 20ε οπως του halo3, fallout3, batman προσφατα 30ε κλπ.Το θεμα ειναι οτι κατα 90% μεχρι να πεσει η τιμη εχω τελειωσει το game στη βασικη του, και πλην ελαχιστων περιπτωσεων δεν το ξαναπιανω λογω ελειψης χρονου. + οτι βαριεμαι να πουλησω / ανταλλαξω το παλιο και να παρω τη limited. Γενικα η λογικη της limited με τα χ0000 αντιτυπα που μετα τους μενουν και τα ξεφτυλιζουν εχει πλακα.

  8. #8
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    πωπω ωραίο μπακλασ. εντάξει σε γενικές γραμμές καλά τα λέει ο σαινικ περί τραγικού πεσίματος των τιμών και εκεί ουσιαστικά ήθελα να εστιάσω. δηλαδή δείτε παραπάνω την προσφορά στο alone in the dark (που εντάξει το βρίσκεις σκέτο ακόμη φτηνότερα αλλά μιλάμε για γελοίες καταστάσεις όταν έκανε 80ε). κάνοντας μια βόλτα γενικότερα σε ονλαιν στορς, βρίσκεις πολλά πράγματα που βγαίνουν πλέον σε παρόμοιες ή και χαμηλότερες τιμές από αυτές του εμπορίου σήμερα. παράδειγμα . εκεί τι κάνετε ρε αδέρφια;

    απ΄την άλλη δεν χρειάζεται να είσαι σκληροπυρηνικός για να εκτιμήσεις τα διάφορα αρτμπουκς που δίνονται με τους τίτλους.

    αν πάντως θέλετε να συζητήσουμε για κάτι δραματικά γελοίο στον συγκεκριμένο χώρο, πείτε για τα πρεςς κιτς. δηλαδή δείτε τι πήγε και έκανε η κάπκπομ για το φαιναλ φαιτ ας πούμε.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  9. #9
    Senior Member cynic's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    1,769

    Default

    Nai sto paradeigma tou gears1 anaferome ki egw.Diladi nai einai tzaba, alla to xeis (mallon) idi.Diladi to kitas to paketo afou to pareis, alla meta menei sto rafi.Toulaxiston edw.Kai stivazonte, kai den iparxei xoros ka8olou.Tora an beis sti fasi kai doseis to palio ok.To xw kanei me sf4 kai pira to ssf4 me 5e, batman se batman goty 3d me ta idia lefta, alla varieme genika.Tora 8elw na dwsw fallout3 & 2dlc dvds gia na parw to goty pou pianei xoro 1 dvd, alla de to xw kai protereotita.

    Btw, xtes evale blazblue 18lires to zavvi, alla kati mou leei oti sintoma 8a rixei kai ti limited tou

    Auto pou les gia press kit tou final fight de to xerw.Ti kanane? ektos apo to port pou zitane 10e kai gelaw diladi.

  10. #10
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default



    μπλούζα HAGGAR, νομίσματα, κάρτες, αποσμητικό ΦΑΙΝΑΛ ΦΑΙΤ σε συσκευασία βαρελιού. και όλα αυτά χωρίς μια φυσική μορφή του παιχνιδιού.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  11. #11
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    Πεθαίνω.

    Εγώ από collector's έχω Oblivion, Mass Effect, GTA IV, Gears, Halo 3 για 360 και για pc το NWN 2. Αν η διαφορά τιμής σε σχέση με την κανονική έκδοση είναι max 10-15 ευρώ και έχει όντως σοβαρό υλικό κατά πάσα πιθανότητα θα τα δώσω. Σε παραπάνω διαφορά μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις (όπως το Halo). Πλέον που αγοράζω ελάχιστα, μόνο όσα θέλω για x-live, αν βρω κάποια ιδιαίτερη collector's όπως του New Vegas θα την πάρω (ελπίζω δηλαδή). Γενικά σαν ιδέα μου αρέσει, το πρόβλημα όμως είναι ότι οι περισσότεροι βγάζουν εκδόσεις της πλάκας (όπως το oblivion που ανέφερα) απλά για να αυξήσουν 5-10 ευρώ την τιμή.

    Πάντως τώρα που σιγά σιγά η γενιά αυτή πλησιάζει στο τέλος της, όντως αξίζει να ψάξεις για χαμηλές τιμές, του Halo 3 πχ που τσέκαρα πριν λίγο καιρό την είχαν πάει στα 30 ευρώ ενώ αρχικά έκανε περίπου 100

  12. #12
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by cynic View Post
    Btw, xtes evale blazblue 18lires to zavvi, alla kati mou leei oti sintoma 8a rixei kai ti limited tou
    To ζαχάρωνα επί πόση ώρα, αλλά για εμένα δεν άξιζε αφού σε ένα μήνα βγαίνει το BlazBlue: Continuum Shift, που είναι σαν να λέμε το αντίστοιχο Super Blazblue: Calamity Trigger. Παρ'όλα αυτά το story θα είναι συνέχεια από το Calamity Trigger οπότε μπορεί να χάσεις κάτι. Πάντως τότε θα πέσουν οι τιμές της original limited.
    Last edited by SpiritCrusher; 25-05-2010 at 21:54.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  13. #13
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    νατο το παιδί. ορίστε μια εκδοση σαν του gta 4 πως να μην την θαυμάσεις (του εξμποξ πάντα, όχι του πσ3 με την θεούσα). έχει και λίγο καιρό που την βρήκα φτηνότερο απ'το xbox classics version στα μαγαζά οπότε δεν το πολυσκέφτηκα. ξυπνάω και κοιμάμαι με τον σλάβο να με χαζευει απ'το ράφι.

    τι έχει αυτή η συλλεκτική έκδοση του μπλαζ; άντε καλέ ποστάρετε κ τπτ.


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  14. #14
    Son of the Northstar Once_Emperor's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Planet Algol
    Posts
    1,820

    Default

    Quote Originally Posted by cynic View Post
    Btw, xtes evale blazblue 18lires to zavvi, alla kati mou leei oti sintoma 8a rixei kai ti limited tou
    Ωραίος. Mόλις το τσίμπησα

    Ίσως ξετσιγγουνευτώ και τα λεφτά για κανά stick της προκοπής τώρα...
    We revel in our time.

  15. #15
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Μαρούλιε



    Τίποτα το φοβερό. The special Limited Edition includes the game, a bonus DVD with around 2 hours of fighting tutorial guides and deep character specific strategies. Plus a gorgeous 100 page full color book with original art and illustrations from the design team at Arc System Works. All this in a beautiful collectors BlazBlue emblem design.

    Απλά κάνει 35ε


    Α ναι έχω και το Forza 3 σε Limited.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

Similar Threads

  1. Καταναλωτισμός.
    By Amnesiac. in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 55
    Last Post: 18-02-2019, 17:22
  2. Collector's thread
    By BLiTzER in forum Music Discussion
    Replies: 51
    Last Post: 06-02-2012, 07:06
  3. AC/DC - Plug Me In (Collector's Edition)
    By psychotron in forum Albums
    Replies: 12
    Last Post: 06-01-2008, 01:34
  4. Opoios vrei to limited single as kanei ena post edo.
    By FIXXXER in forum Music Discussion
    Replies: 16
    Last Post: 16-07-2005, 15:17
  5. Phrate dwro sta (including but not limited) filarakia sas?
    By When Black Roses Bloom in forum General Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 06-01-2005, 15:08

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •