Page 14 of 15 FirstFirst ... 412131415 LastLast
Results 196 to 210 of 220

Thread: Τα 5 καλυτερότερα βιβλία...

  1. #196
    ηλίθιο μουνί Cookie Monster's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    682

    Default

    1.

    2.
    (όχι μόνο ο δεύτερος τόμος ε)

    3.

    4.

    5.

    I was just in your kitchen. I didn't see no god damn pig.

  2. #197
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default

    από όλα του μικρού Νικόλα γιατί διάλεξες αυτό;
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  3. #198
    μπήκα στη μέση Shrinebuilder's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,240

    Default

    Quote Originally Posted by fandango View Post
    από όλα του μικρού Νικόλα γιατί διάλεξες αυτό;
    όντως.



    εδιτ: ξέρω, loituma, αλλά έπρεπε
    But I'm a creep, I'm a squirtle.



    τὸν Τᾶφο τὸν Πανάγιο στὸ Ἰσραῆλ γαμάω
    καὶ στῶν Ῥαββίνων τὰ ὄστὰ χούνω καὶ κατουρνάω

  4. #199
    ηλίθιο μουνί Cookie Monster's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    682

    Default

    Quote Originally Posted by fandango View Post
    από όλα του μικρού Νικόλα γιατί διάλεξες αυτό;
    γιατί απ' τα άλλα (ο μικρός νικόλας πάει διακοπές κλπ) δεν μπορώ να διαλέξω ποιο μ' αρέσει περισσότερο =/
    I was just in your kitchen. I didn't see no god damn pig.

  5. #200
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Μπράβο για τον Καραγάτση.
    Last edited by Ra Pariah; 28-09-2010 at 05:13.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


  6. #201
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    "Αούγκα"

    FF: Δεν ξέρω.

    Είτε έχεις απόλυτο δίκιο και είμαι αναίσθητος σε σημείο βλακείας και μοιράζω ταμπελόνια και πουλάω ειρωνείες σε πολλούς (ποιοι είναι αυτοί οι καημένοι; να τους ζητήσω συγγνώμη δηλαδή)...

    ...είτε είναι όπως τα αντιλαμβάνομαι: α. Είπα συγκεκριμένα προσωπικά τον Άτροπο ανώριμο και ότι πέταξε μπαρούφα και έκατσα και εξήγησα νομίζω όσο πάει το μυαλό και το γραψιμό μου ΓΙΑΤΙ το λέω, ώστε να μου απαντήσει ότι λέω μαλακίες αν θέλει ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ (i.e. να το συζητήσουμε) και

    β. ΓΕΝΙΚΑ και ΑΟΡΙΣΤΑ χαρακτήρισα νοοτροπίες και καταστάσεις (που υποψιάζομαι ότι κάποιοι μυγιαστήκανε καλέ) με τον χαλαρό και ΕΡ ελεύθερο τρόπο μου, πάλι με τα γαμημένα επιχειρήματά μου που όποιος γουστάρει μπορεί να τα τρίψει στην μάπα μου αν είναι για τον πούτσο ή να κάνει κουβέντα γενικά να την βρίσκουμε.

    γ. Εσένα σου απαντάω απολύτως ειλικρινά και σου έχω προσάψει τα άπειρα, είναι αλήθεια, ότι κάνεις κωλοτούμπες, ότι είσαι smug, ότι δεν καταλαβαίνεις τίποτα από όσα γράφω, ότι διαφωνώ σε σημείο αηδίας με τα συμπεράσματά σου για τον Τόλκιν κλπ και υποτίθεται τα κουβεντιάζουμε. Αν σε ενοχλεί το ύφος μου τόσο πολύ, σε πληροφορώ ότι δύο φορές σε ρώτησα μέχρι να μου πεις ευθέως ότι "μοιράζω ταμπελόνια και πουλάω ειρωνείες" και ιδού και η απάντησή μου. Σόρι αν σε προσέβαλλα και πάλι, δεν το κάνω επίτηδες, σου λέω συγκεκριμένα γιατί εισέπραξα smugness από την μεριά σου, γιατί συγκεκριμένα σου καταλογίζω κωλοτούμπες και αυτοσχεδιασμούς κλπ και εσύ με ρωτάς τώρα "πες μου που έχω υφάκι". Ξέρω γω; Δεν έχω πει πουθενά ως τώρα φαίνεται, οπότε γιατί τώρα; Δεν έχεις στα σημερινά, αν και ομολογώ ότι με τσιγκλάει ο εγωισμός μου όταν κλείνεις με "Καθένας έχει τη γνώμη του, αν κράζουμε ή προσβάλλουμε ναι, γινόμαστε smugs, συ είπας". Σε έχω ρωτήσει εκατό φορές πότε έγινα smug, μου ανταπαντάς "μοιράζω ταμπελόνια" (μετά από πόσα ποστς που έγινε η ερώτηση), τουτέστιν έκραξα και προσέβαλλα εγώ τους κομπλεξικούς που φτύνουν τον Ντοστογιέφκσι. Μμ; Ή υπερασπίζεσαι τον Άτροπο;

    Ή μήπως εσύ νιώθεις κραγμένη και προσβεβλημένη από το υφάκι μου και που σε είπα smug; Γιατί μάλλον αυτό είναι, λέω εγώ. Λοιπόν, όπως το βλέπω, σε κάθε ποστ μου σε ρωτάω πολύ συγκεκριμένα πράγματα, με πολύ συγκεκριμένα επιχειρήματα, απάντηση δεν έχω λάβει για τίποτα από αυτά, το έχουμε γυρίσει στο πόσο μαλάκας είμαι τελικά και σε κατηγορώ για κάτι που κάνω εγώ πιο πολύ. Ε, 'ντάξει, GOTO "Αούγκα".

    Τώρα, για το ότι έχει ο κάθε άνθρωπος πολλές επιρροές, ναι, αυτονόητο, και εγώ είμαι επηρεασμένος από ύστερους Bathory αλλά πώς διάλο είδες τις επιρροές μου (εγώ δεν είμαι σίγουρος ότι τις ξέρω όλες) και καταλήγεις σε "ΕΧΕΙΣ, ΑΦΟΥ:" και με στέλνεις πραγματικά, θολώνει το μυαλό μου, μινμιν επίπεδα ασυνεννοησίας. Δες εδώ:
    "Exeis afou prwta krazeis oti sou xezoune ti syllogikh otinanai kai meta klaigesai oti se eipan apaidefto." Λοιπόν, εδώ κολώνω και δυσκολεύομαι να βρω απάντηση. Τι να πεις όντως; Κράζω που μου χέσανε την "συλλογική οτινάναι" και μετά καπάκια κλαίγομαι που με είπαν "απαίδευτο". Ποιος με είπε απαίδευτο ή κάτι αντίστοιχο ρε πούστη μου; Και πώς δεν το πήρα χαμπάρι; Και αφού δεν το πήρα χαμπάρι, πώς κλαίγομαι μετά; Σε ποιον; Όπως είπε και κάποιος:
    "Pou ta eides ola afta dld stin kouventa? Nai de se katalavainw."

    Για να το σφυρίξουμε και tl;dr: Άλλα λέω, άλλα λες. Ας το αφήσουμε εκεί. Γιατί έτσι που πάμε θα το συζητάμε μέχρι το τέλος του μήνα και δεν το βλέπω με χαρά το πρόσπεκτ.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  7. #202
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    εδώ πιάσαμε να το πω απλά, γαμάτα πράγματα και ντε και καλά θέλουμε να βγάλουμε το ΔΙΚΟ ΜΑΣ γαμάτο καλύτερο από το γαμάτο των ΑΛΛΩΝ, των λίγων και των απαίδευτων.
    kseperase to, den to ekane kaneis, lipisou mas, to lhgoume?
    bariemai na quotarw ta sentonia kai de 8elw na tin pw se kanenan, giafto den apantaw se polla, den einai kwlotoumpa, ali8eia
    Once I was trapped, but now I am free

  8. #203
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Σε πιστεύω. Και εγώ βαριέμαι να απαντήσω, εδώ πρέπει να ξεπεράσω κάτι που δεν με αφορά, για συζήτηση είμαστε; Διορθώνω την σύνοψη του προηγούμενου σεντονιού μου πάντως, ή εγώ δεν γράφω ξεκάθαρα, ή εσύ δεν ξέρεις να διαβάζεις. Δύο στα δύο πάντως εντός δέκα ημερών, αρχίζω και ανησυχώ με την πάρτη μου.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  9. #204
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    pwww re Ford ennoeitai de mporoume na sizitame afou to 8ema opws les einai proswpiko, krima, kai afou den katalavainw genika

    Epeidh omws telika me tsantises kai enw den i8ela na apantisw (gia na mh vgeis esy paparas ki egw alli mia fora pswnara), wstoso 8a sou apantisw se afto pou me krazeis

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Κατά τ'άλλα ΤΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΥΠΕΡΓΕΝΙΚΕΥΩ; Πλάκα μου κάνεις; Εσύ δεν απάντησες σε δικό μου ποστ που χρησιμοποιούσε αυτούς τους όρους ("προπαγάνδα" και "Καθολική Εκκλησία") που σου ζήτησα άποψη και μου απαντάς με ένα quote και "ορίστε, μόνος του τα λέει, consciously, ζεϊμπέκικο θέλεις;", ενώ έχω ήδη πει την αποψάρα μου, με την οποία προφανώς κάτι δεν σου πήγαινε καλά. Για το ότι το έργο του δεν είναι κενό μηνυμάτων, νομίζω ήταν από τα βασικά μου επιχειρήματα στον ρατ_πόιζον, το αν "εξέχει η καθολική του γαλούχηση" είναι όντως η δική σου αποψάρα με την οποία διαφωνώ και αν θες για τρίτη φορά να στο ξαναεξηγήσω πάλι άλλη μια φορά επιπλέον ξανά. Κάνεις μια σαφή σύνδεση των μηνυμάτων του LotR με την Καθολική Εκκλησία και βασίζεσαι στο απόσπασμα, ενώ εγώ σου είπα εκατό φορές ότι τα μηνύματα αυτά δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο της Καθολικής Εκκλησίας και δεν ξέρω πώς διάολο μπορείς να το αρνηθείς αυτό. Δηλαδή όποιος διαβάζει αυτό το βιβλίο μου λες, του'ρχεται η ηθική της Καθολικής Εκκλησίας συγκεκριμένα. Όχι, δεν λες αυτό, σε φαντάζομαι να απαντάς, λες ότι είναι φανερό ότι ο αναγνώστης διακρίνει την καθολική γαλούχηση του Τόλκιν. Ε; Διότι αν εξέχει η ρημάδα πρωτίστως τι άλλο θα μπορούσες να λες; Υπάρχει και τρίτη εκδοχή; (περιμένω απάντηση χωρίς κωλοτούμπα).

    bitch talking:
    ena mono paradeigma (yparxoun apeira se eksisou arxidata panepistimia) apo lecture 1 sto MIT (ante sto 1:17:00 kapou na deis ti kwlotoumpa didaskoun gia to telos tou LoTR, 'daks ki aftoi komplexikoi 8a'nai mwre)
    http://www.youtube.com/watch?v=tEpU7...eature=channel
    Once I was trapped, but now I am free

  10. #205
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή. Σου ζητάω συγγνώμη πάντως από τώρα που σε ανάγκασα τελικά να ρίξεις το υψηλό σου επίπεδο και σε ευχαριστώ για την ανωτερότητά σου που ήθελες να με προστατεύσεις από το να βγω εγώ παπάρας.

    Σε ένα άσχετο note, συνήθως όταν λέμε απάντηση, λέμε κάτι εμείς. Τσαντίστηκες και προσβλήθηκες όταν σου είπα ότι ενθυμούμαι ποσταρισμένες βιβλιογραφίες, τώρα ποστάρεις διακεκριμένες αυθεντίες του MIT. Γιατί αν τα έλεγες εσύ θα σου απαντούσα ότι ήταν μαλακίες, ενώ τώρα presumably θα κάνω γαργάρα γιατί το λέει κάποιος από το MIT. Σου έχω ρίξει δύο μετρημένες μούντζες σε όλο το θρεντ, "στοιχειώδης πραγματολογία" και το επόμενο. Τσίμπα και μία τώρα, ελπίζω να καταλαβαίνεις γιατί.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  11. #206
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Είδα όλο το κομμάτι που λες. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι σχέση έχει αυτό που συζητάνε με όλο το θρεντ. Λένε για το τέλος του LotR που είναι ελπιδοφόρο και υπάρχει ο παραλληλισμός με το Βάλινορ και τον Παράδεισο, που οι γκάου φοιτητές από κάτω δεν τα καταφέρανε να κάνουν μόνοι τους btw, έπρεπε να τους το βγάλει με το τσιγκέλι. Αυτό αποδεικνύει ότι εγώ λέω μπούρδες και είμαι παπάρας γιατί...γιατί έτσι, γιατί έτσι λες εσύ και επειδή το lecture είναι από το MIT.

    Αν θυμάσαι σου έλεγα κάποτε ότι ήμουν διχασμένος για την άποψή μου για σένα. Λοιπόν, δεν είμαι πια. Όλα κουλ. Ευχαριστώ για την κουβέντα.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  12. #207
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    de kanw sizitisi mazi sou.
    ainte metra pinks kai pathetic gay appeals gia skhnika pou eginan prin xronia na niwseis kalytera. H kane proswpikes epi8eseis, xesthka gia tis empa8eies sou.
    Last edited by FaithFails; 17-09-2010 at 20:22.
    Once I was trapped, but now I am free

  13. #208
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    1. Foundation
    2. Foundation and Empire
    3. Second Foundation
    4. Foundation's Edge
    5. Foundation and Earth
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  14. #209
    σεξιστής cybernaut's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    cyberia
    Posts
    2,030

    Default

    Quote Originally Posted by landy View Post
    ταξίδι στην άκρη της νύχτας (το καλύτερο μυθιστόρημα που έχει γραφτεί, κατά την άποψη μου)
    Πάντως πάνω σ αυτο συμφωνεί κ ο Κάρολος ( ο Μπουκόφσκι ντε)
    "I am Ubik. Before the universe was, I am. I made the suns. I made the worlds. I created the lives and the places they inhabit; I move them here, I put them there. They go as I say, then do as I tell them. I am the word and my name is never spoken, the name which no one knows. I am called Ubik, but that is not my name. I am. I shall always be."


    www.monolith.gr

  15. #210
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    ΓΕΝΙΚΑ και ΑΟΡΙΣΤΑ χαρακτήρισα νοοτροπίες και καταστάσεις (που υποψιάζομαι ότι κάποιοι μυγιαστήκανε καλέ) με τον χαλαρό και ΕΡ ελεύθερο τρόπο μου, πάλι με τα γαμημένα επιχειρήματά μου που όποιος γουστάρει μπορεί να τα τρίψει στην μάπα μου αν είναι για τον πούτσο ή να κάνει κουβέντα γενικά να την βρίσκουμε.
    μετα το ΕΡ ξεπουληθηκες.
    this is radio freedom.

Similar Threads

  1. Τα πρώτα μου βιβλία
    By locust in forum PC & Games
    Replies: 29
    Last Post: 18-10-2009, 16:32
  2. Νέα βιβλία Ιστορίας
    By Odonian in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 16
    Last Post: 23-06-2008, 19:08
  3. Αλλαγή στα βιβλία
    By enitharmon in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 69
    Last Post: 03-11-2005, 18:17
  4. Forum για βιβλία/λογοτεχνία
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 17-02-2004, 19:25
  5. θεματική ενότητα για βιβλία
    By marianna2525 in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 12
    Last Post: 17-02-2004, 17:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •