Page 13 of 15 FirstFirst ... 31112131415 LastLast
Results 181 to 195 of 220

Thread: Τα 5 καλυτερότερα βιβλία...

  1. #181
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Quote Originally Posted by FaithFails View Post
    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Πού είμαι smug?

    Προβοκατόρικο το σνίπετ σου! Για κάνε μια επέκταση, εκτός και αν πιστεύεις ότι ο Τόλκιν έγραψε το LotR για να περάσει το μήνυμα της Καθολικής Εκκλησίας. (i.e., η πραγματολογική μου ανάλυση του ποστ σου είναι ότι προβοκάρεις!)

    Εγώ λέω (και ακούω την άποψή σου) ότι όλα τα μεγαλειώδη και γαμάτα του βιβλίου τα ταυτίζει ως τα γαμάτα και μεγαλειώδη που πρεσβεύει γι'αυτόν η εκκλησία του. Ότι εκτιμά την ταπείνωση και την αγάπη π.χ. γιατί είναι καθολικός και το περνάει από το βιβλίο του.
    Tolkien to Robert Murray, SJ.
    2 December 1953

    "The Lord of the Rings is of course a fundamentally religious and Catholic
    work; unconsciously so at first, but consciously in the revision. That is why I have not put in, or
    have cut out, practically all references to anything like 'religion', to cults or practices, in the
    imaginary world. For the religious element is absorbed into the story and the symbolism."


    "and should chiefly be grateful for having been brought up (since I
    was eight) in a Faith that has nourished me and taught me all the little that I know"
    Ναι, τι; Προφανώς ως επιστήμονας κάτι διαπιστώνεις που δεν διαπιστώνω εγώ, γιατί το παραπάνω το εισπράττω να συμφωνεί με αυτό που λέω εγώ. Να μην ρίξει καμία ζεϊμπεκιά στον τάφο του που θα τον βγάλουμε και προπαγανδιστή της Καθολικής Εκκλησίας (ενσυνειδήτως!) στο LotR!. Που έκατσε και έβγαλε και κάθε ρέφερενς για θρησκεία. Δεν ξέρω σε τι τριπ μπαίνεις κάθε φορά που σκέφτεσαι "πραγματολογικά", αυτό που διαπιστώνω όμως είναι ότι παίρνεις κάτι που θεωρώ πολύ ξεκάθαρο και βγάζεις ένα συμπέρασμα τελείως άκυρο.

    Το θρησκευτικό στοιχείο στο LotR δεν είναι υπαρκτό με την μοντέρνα έννοια της οργανωμένης θρησκείας, υπάρχει απλά να αιωρείται (κάτι για τους ανέμους που φυσάνε από την Δύση, οι αετοί που έρχονται ως από μηχανής θεοί σταλμένοι από κει, αναφορές στο Βάλινορ-Παράδεισο κλπ) και οι χαρακτήρες είναι σαφώς ενάρετοι ή διεφθαρμένοι ή μια μίξη, το οποίο όμως δεν μπορείς να το αποκαλέσεις καθολική προπαγάνδα, αλλιώς πρέπει να κάνεις το ίδιο για κάθε έργο που έχει αναφορές στην αρετή, το καλό και το κακό κλπ, και δικαίως πολλοί που δεν τα πάνε καλά με την οργανωμένη θρησκεία θα σου πουν ότι αυτά τα κόνσεπτ δεν είναι προνόμιο μιας θρησκείας, είναι ανθρώπινα universally. Προφανώς ο Τζον όταν περιγράφει πράξεις θυσίας και αγάπης περιγράφει κάτι μέσα του που το έχει συνδέσει με την πίστη του, δεν βλέπω όμως αυτό να εμποδίζει κανέναν να εκτιμήσει την θυσία και την αγάπη αυτές καθ'εαυτές χωρίς να κάνει καμία άλλη σύνδεση, την οποία ο ίδιος επιμελώς και ενσυνειδήτως ΔΕΝ ήθελε να κάνει αφαιρώντας κάθε ρέφερενς.

    Περί του πόσο κομπλεξικοί είναι όσοι διαφωνούν με popularlevel έργα

    "Certainly I have not been nourished by English Literature, in which I do not suppose I am better
    read than you; for the simple reason that I have never found much there in which to rest my heart
    (or heart and head together)."
    1. Δεν λέω ότι είναι κομπλεξικοί όλοι όσοι "διαφωνούν" (που είπα κράζουν βασικά) με popular level έργα (που ούτε αυτό είναι ακριβές), ξαναδιάβασε.
    2. Ο Τόλκιν ούτε κράζει, ούτε διαφωνεί όμως κιόλας, ο άνθρωπος πολύ απλά λέει ότι δεν του έκανε κούκου η Αγγλική Λογοτεχνία, το οποίο δεν είναι σοκ, ο άνθρωπος δήλωνε κατηγορηματικά φαν της Φινλανδικής και Γερμανικής εποποιίας, ήταν το ψώνιο του και σε αυτό το ιδίωμα δούλεψε. Προφανώς και έχει το αναφαίρετο δικαίωμα να μην καυλώνει με τα ιερά τέρατα της χώρας του, κάτι το οποίο το έχουμε ήδη ξεκαθαρίσει και πιο πάνω. Θα μπορούσες να βρεις πιο πιπεράτες δηλώσεις για τον Shakespear που έχει κάνει, αλλά και πάλι το πρόβλημά του ήταν ότι αντιπαθούσε τα elves του Μπίλι που ήταν πιο πολύ καλικάντζαροι και τα ρομάντζα του που δεν αντικατόπτριζαν τις δικές του αντιλήψεις (σύγκριση Ρωμαίου-Ιουλιέτας με Μπέρεν και Λούθιεν π.χ.).

    Γι'αυτό ξαναλέω, καθένας όπως τη βρίσκει .
    Κανείς δεν διαφώνησε σε αυτό, δεν ξέρω τι ξαναλές και σε ποιον το ξαναλές, πάντως λίγο άκυρα τα σχόλιά σου.

    Quote Originally Posted by FaithFails View Post
    Καθένας έχει τη γνώμη του, αν κράζουμε ή προσβάλλουμε ναι, γινόμαστε smugs, συ είπας
    Σόρι αν σε προσέβαλλα, σε ρώτησα πού έγινα smug και δεν μου απάντησες, εγώ σου λέω ευθέως ότι όταν γράφεις για την πραγματολογία που σε πληρώνουν να σκέφτεσαι έτσι (και εμείς δεν καταλαβαίνουμε), ακόμα κι αν κάνεις χιούμορ (που προφανώς κάνεις), είναι smug.
    Από την άλλη, εφόσον ως πραγματολόγος διακρίνεις την διαφορά μεταξύ ER και real life περιβάλλοντος/κόντεξτ, καταλαβαίνεις ότι το ύφος μου είναι προφανώς πιο χαλαρό και ελεύθερο (έμφαση στην λέξη) εδώ. Δεν έχω κάτι προσωπικό με σένα, γιατί να έχω;
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  2. #182
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    ενα βιβλίο χαρακτηρίζεται από δύο πράγματα.το θέμα του και τον τρόπο με το οποίο είναι γραμμένο.ο τρόπος αυτός έχει να κάνει με την γλώσσα και το ύφος αυτής της γλώσσας.ο ντοστογιέφσκι εκτός από το θέμα, είχε και ύφος.ο έσσε έχει μόνο θέμα.διαβάζεις μια σελίδα και σε παίρνει ο ύπνος.ο καζαντζάκης πχ έγραφε ένα σωρό κουραστικές λεπτομέρειες.μόνο ο ζορμπάς διαβάζεται.ο νίτσε χωρίς να είναι λογοτέχνης, έχει ύφος που σε κρατάει ξύπνιο.ο σελίν δήλωνε ότι το ταξίδι στην άκρη της νύχτας (το καλύτερο μυθιστόρημα που έχει γραφτεί, κατά την άποψη μου) έχει μόνο ύφος, κι ότι στην ουσία δεν λέει τίποτα βαθύτερο(βέβαια αυτό δεν είναι αλήθεια.στο ταξίδι ο σελίν μίλησε για τα πάντα).που ξεκινάει και που τελειώνει λοιπόν η αντικειμενικότητα και η υποκειμενικότητα στην λογοτεχνία;το θέμα είναι κάτι που κρίνεται τελείως αντικειμενικά.οι σημειώσεις απ' το υπόγειο είναι ανώτερες θεματικά απ' τον άνθρωπο για όλες τις δουλειές του μπουκόφσκι.υποκειμενικό είναι το ύφος του συγγραφέα αφού εκεί είναι θέμα γούστου και αισθητικής.αν σου αρέσει κάτι, σου αρέσει.δεν έχει πως και γιατί.βέβαια απτα γούστα του καθενός μπορείς να κρίνεις την κουλτούρα και το επίπεδο του, αλλά δεν μπορείς να του πεις να του αρέσει κάτι άλλο από αυτό που του αρέσει.τέλος πάντων...πάρτε μερικά θανατηφόρα βιβλία

    σελίν-ταξίδι στην άκρη της νύχτας
    καμύ-ο ξένος
    κάφκα-μεταμόρφωση
    μπλαιζ σαντράρ-μοραβαζίν,βίος και πολιτεία
    ντοστογιέφσκι-ηλίθιος
    φερνάντο πεσσόα-το βιβλίο της ανησυχίας
    τσβάιχ-σκακιστική νουβέλα
    χέμινγουεη-ο ήλιος ανατέλλει ξανά
    τζους-οδυσσέας
    μπουκόφσκι-ταχυδρομείο
    ρεμπώ-μια εποχή στην κόλαση

  3. #183
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Quote Originally Posted by landy View Post
    ενα βιβλίο χαρακτηρίζεται από δύο πράγματα.το θέμα του και τον τρόπο με το οποίο είναι γραμμένο.
    Αυτό υπάρχει σαν ορισμός κάπου;

    που ξεκινάει και που τελειώνει λοιπόν η αντικειμενικότητα και η υποκειμενικότητα στην λογοτεχνία;το θέμα είναι κάτι που κρίνεται τελείως αντικειμενικά.
    Πώς; Απολύτως σοβαρά ρωτάω. Πρώτη φορά ακούω για αντικειμενική αξιολόγηση θέματος.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  4. #184
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Dis
    Posts
    1,179

    Default

    Quote Originally Posted by landy View Post
    .τέλος πάντων...πάρτε μερικά θανατηφόρα βιβλία

    σελίν-ταξίδι στην άκρη της νύχτας
    καμύ-ο ξένος
    κάφκα-μεταμόρφωση
    μπλαιζ σαντράρ-μοραβαζίν,βίος και πολιτεία
    ντοστογιέφσκι-ηλίθιος
    φερνάντο πεσσόα-το βιβλίο της ανησυχίας
    τσβάιχ-σκακιστική νουβέλα
    χέμινγουεη-ο ήλιος ανατέλλει ξανά
    τζους-οδυσσέας
    μπουκόφσκι-ταχυδρομείο
    ρεμπώ-μια εποχή στην κόλαση
    It happens sometimes. People just explode. Natural causes.
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Ρωχάμη, το debian είναι για ΓΥΝΑΙΚΕΣ;

  5. #185
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Quote Originally Posted by landy View Post
    ενα βιβλίο χαρακτηρίζεται από δύο πράγματα.το θέμα του και τον τρόπο με το οποίο είναι γραμμένο.
    Αυτό υπάρχει σαν ορισμός κάπου;

    που ξεκινάει και που τελειώνει λοιπόν η αντικειμενικότητα και η υποκειμενικότητα στην λογοτεχνία;το θέμα είναι κάτι που κρίνεται τελείως αντικειμενικά.
    Πώς; Απολύτως σοβαρά ρωτάω. Πρώτη φορά ακούω για αντικειμενική αξιολόγηση θέματος.
    όχι δεν υπάρχει τέτοιος ορισμός.αλλά είναι προφανές.τι άλλο περιέχει ένα βιβλίο εκτός από ένα θέμα και την ανάπτυξη αυτού με λέξεις;

    ένα θέμα που αφορά τους πολλούς είναι σαφώς ανώτερο από ένα θέμα που αφορά λιγότερους.εκεί έγκειται η αντικειμενικότητα του θέματος.αν τώρα κάποιος δεν ενδιαφέρεται για την ιστορία του ρασκόλνικοφ ας πούμε και ενδιαφέρεται για την ημέρα μιας πασχαλίτσας στα λειβάδια του κουβέιτ, είναι άλλο θέμα...

  6. #186
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Dis
    Posts
    1,179

    Default

    ΚΕ οι δευτεροι ακουνε και μεηντεν κιολας!
    It happens sometimes. People just explode. Natural causes.
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Ρωχάμη, το debian είναι για ΓΥΝΑΙΚΕΣ;

  7. #187
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    ρε μην τρελαίνεσαι.καταλάβαμε ότι είσαι φελός.τι ξαναποστάρεις;

  8. #188
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Dis
    Posts
    1,179

    Default

    Quote Originally Posted by landy View Post
    ρε μην τρελαίνεσαι.καταλάβαμε ότι είσαι φελός.τι ξαναποστάρεις;
    Οκ φιλος!
    Αντε ακου τους ψαγμενους Swans (lolololololol) διαβασε και τον ψαγμενο τσβαιχ σου και ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΣΟΥ ΛΟΛΟΛΟΛΟΛΟΛΟΛ
    It happens sometimes. People just explode. Natural causes.
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Ρωχάμη, το debian είναι για ΓΥΝΑΙΚΕΣ;

  9. #189
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  10. #190
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    Quote Originally Posted by Rwxamhs View Post
    Quote Originally Posted by landy View Post
    ρε μην τρελαίνεσαι.καταλάβαμε ότι είσαι φελός.τι ξαναποστάρεις;
    Οκ φιλος!
    Αντε ακου τους ψαγμενους Swans (lolololololol) διαβασε και τον ψαγμενο τσβαιχ σου και ΑΝΤΕ ΓΑΜΗΣΟΥ ΛΟΛΟΛΟΛΟΛΟΛΟΛ
    μην αισθάνεσαι άσχημα ρε που είσαι φελός.κι οι φελοί χρήσιμοι είναι.

  11. #191
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Dis
    Posts
    1,179

    Default

    Οι φελοι μπαινουν και σε κωλαρακια ξερεις ....
    It happens sometimes. People just explode. Natural causes.
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    Ρωχάμη, το debian είναι για ΓΥΝΑΙΚΕΣ;

  12. #192
    Senior Member landy's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    314

    Default

    γι'αυτό βρωμάνε σκατίλα

  13. #193
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    re sy Ford eleos tespa, otan apokaleis ton kosmo oumpa ntoumpa, anwrimous, komplexikous klp oxi mono smuggareis alla poly poly xeirotera.
    kata ta alla monos sou ypergenikeveis kai milas gia propaganda kai monterna ennoia organwmenis 8rhskeias (egw aplws eipa oti den einai keno minimatwn to ergo tou, safws einai polla ta minimata alla eksexei i ka8oliki tou galouxhsh), monos sou symperaineis to pswnio tou Tolkien (stin idia epistoli btw grafei oti einai oi klasikoi, Omhros klp kai se alles epistoles poso asygkritoi einai genika), monos sou nomizeis oti pira proswpika tis eirwneies sou, monos sou nomizeis oti sto paizoun yperanw oi alloi otan apla sizitane h kanoun xioumor, genika monos sou.


    de sou prosvalle kaneis tis protimhseis sou, de sou e8ikse kaneis ton Tolkien, apla kapoioi exoun alles protimhseis kai tis ekfrazoun. De se katalavainw.
    Once I was trapped, but now I am free

  14. #194
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    A, μάλιστα, είμαι ελιταριό όταν χαρακτηρίζω τον *δείνα* τύπος που θα κράξει στα σοβαρά τον ντοστογιέφκσι, σιγά τον μαλάκα μωρέ, ως κομπλεξικό. Μπορεί. Ή το ένα θα ισχύει ή το άλλο, ένας από τους δυο είναι κομπλεξάρα (ε, μπορεί και οι δύο, δεν ακυρώνει αυτό που λέω στο ελάχιστο, πείτε εσείς για μένα πόσο κομπλεξικός είμαι, εγώ για τον δείνα έλεγα). Εγώ πήρα θέση τι πιστεύω από τα δύο, και συ το ίδιο.

    Επίσης είναι ούγκα μπούγκα, όχι ούμπα-ντούμπα και έχω αυτοπροσδιοριστεί πολλές φορές ούγκα μπούγκα ούννος και δεν αυτοπροσβάλλομαι καθόλου. Τρίτον και κυριώτερον εσύ μου βάζεις λόγια ότι θεωρώ κάποιον ράντομ καθυστέρα και σε διορθώνω χρησιμοποιώντας την λέξη ανώριμος, που με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι η πραγματολογία σου έχει κάνει ζημιά στον τρόπο που εισπράττεις τον γραπτό λόγο στο ER, διότι μπορεί σε εσένα να είναι ένα και το αυτό το νόημα, εγώ πάντως διακρίνω διαφορά και δεν με θεωρώ σνομπαρία smugness παπάρα που τολμάω να χαρακτηρίσω κάποιον "ανώριμο" (ευθέως) ή "κομπλεξικό" (γενικά χαρακτηρίζοντας νοοτροπία). Τουλάχιστον κάπως το δικαιολογώ, για κάποιο λόγο το λέω, δεν το πετάω έτσι, "Βικ σπίκινγκ ζώα τώρα, μόκο". Ή πραγματολόγος σπίκινγκ για να στο ξεκαθαρίσω πώς εισέπραξα το δικό σου smugness.

    Κατά τ'άλλα ΤΙ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΥΠΕΡΓΕΝΙΚΕΥΩ; Πλάκα μου κάνεις; Εσύ δεν απάντησες σε δικό μου ποστ που χρησιμοποιούσε αυτούς τους όρους ("προπαγάνδα" και "Καθολική Εκκλησία") που σου ζήτησα άποψη και μου απαντάς με ένα quote και "ορίστε, μόνος του τα λέει, consciously, ζεϊμπέκικο θέλεις;", ενώ έχω ήδη πει την αποψάρα μου, με την οποία προφανώς κάτι δεν σου πήγαινε καλά. Για το ότι το έργο του δεν είναι κενό μηνυμάτων, νομίζω ήταν από τα βασικά μου επιχειρήματα στον ρατ_πόιζον, το αν "εξέχει η καθολική του γαλούχηση" είναι όντως η δική σου αποψάρα με την οποία διαφωνώ και αν θες για τρίτη φορά να στο ξαναεξηγήσω πάλι άλλη μια φορά επιπλέον ξανά. Κάνεις μια σαφή σύνδεση των μηνυμάτων του LotR με την Καθολική Εκκλησία και βασίζεσαι στο απόσπασμα, ενώ εγώ σου είπα εκατό φορές ότι τα μηνύματα αυτά δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο της Καθολικής Εκκλησίας και δεν ξέρω πώς διάολο μπορείς να το αρνηθείς αυτό. Δηλαδή όποιος διαβάζει αυτό το βιβλίο μου λες, του'ρχεται η ηθική της Καθολικής Εκκλησίας συγκεκριμένα. Όχι, δεν λες αυτό, σε φαντάζομαι να απαντάς, λες ότι είναι φανερό ότι ο αναγνώστης διακρίνει την καθολική γαλούχηση του Τόλκιν. Ε; Διότι αν εξέχει η ρημάδα πρωτίστως τι άλλο θα μπορούσες να λες; Υπάρχει και τρίτη εκδοχή; (περιμένω απάντηση χωρίς κωλοτούμπα).

    Το ψώνιο του Τόλκιν δεν το συμπέρανα προφανέστατα μόνος μου, δεν ήξερα και πολλά για την Φινλανδική και Γερμανική εποποιία παρά σαν τίτλους, μέχρι που διάβασα την βιογραφία και την αλληλογραφία του σαν καλός φανμπόης. Δεν έχω το βιβλίο να σου κοτσάρω quotes με την ομολογία του για τα δάνεια που πήρε από τον Beowulf, την Καλεβάλα, από τo Νιμπελούγκεν και τα τέτοια, θα πρέπει να με πιστέψεις. Πρώτα διάβασα Τόλκιν και μετά άκουσα τους Άμορφις, από αλλού δεν την ήξερα την Καλεβάλα ας πούμε. Ποιος συμπεραίνει μόνος του τελικά;

    Επί του προσωπικού:
    Εσύ μαζεύεις μούντζες, εγώ όχι τόσες. Χωρίς να το υπεραναλύσω, μια ερμηνεία εκ μέρους μου είναι ότι κάτι κάνεις και σπάς στα νεύρα των πολλών που δεν σε γνωρίζουν και από χθες. Ξερόλας και πατροναριστικός είμαι και εγώ αρκετές φορές και τις έχω μαζέψει με το σπαθί μου, αλλά βρε παιδί μου, όπως και να το κάνεις, σε αυτό εδώ το θρεντ επικαλέστηκες το επάγγελμά σου για να μας εξηγήσεις το επιχείρημά σου και τελικά εγώ λέω ότι δεν σε βοήθησε, μάλλον εξέθεσες το επάγγελμα, σιγά το πράγμα, ER είναι κλπ, δεν έγινε και τίποτα. Το αν μόνος μου συμπέρανα ότι πήρες κάτι προσωπικά, ίσως να έχεις δίκιο, έτσι συμπέρανα βασισμένος στο ότι μου έχεις γράψει "No need to be aggressive/offensive ή ό,τινάναι" από την μία και διευκρίνηση από την άλλη "no offense, χιουμοράκι πήγα να κάνω ε?", που το βλέπω σαν να μην είσαι και σίγουρη αν πλακωνόμαστε ή όχι.

    Τέλος, δεν μου έθιξε κανείς τον Τόλκιν ΜΟΥ, είπα και στον rat_poison με τι τα παίρνω και εντός εισαγωγικών μη τυχόν και με φανταστεί κάποιος μόνος του ότι είμαι τσαντισμένος που είπαν παπαρολογία το LotR. Κατά τ'άλλα κουβέντα γίνεται και είμαι πολυλογάς και γράφω σεντόνια γενικά, δεν κυνηγάω καμιά δικαίωση. Αλλά το ότι δεν με καταλαβαίνεις δεν χρειάζεται να το διευκρινίζεις καθόλου, ειλικρινά, όταν τελειώνεις με την φράση ότι "απλά κάποιοι έχουν άλλες προτιμήσεις και τις εκφράζουν" για να περιγράψεις όλην την ακατάσχετη κουβέντα που έχει προηγηθεί, ε, ναι, δεν έχεις καταλάβει, αλλά όχι μόνο εμένα, γενικά.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  15. #195
    Senior Member FaithFails's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    athens
    Posts
    1,944

    Default

    re sy Ford, de se eipe kaneis tipota ektos apo mena pou se eipa smug dioti: egw eipa ti nomiza gia Atropo kai oti mporei na kanw kai la8os (pou profanws ekana, den einai kako, an8rwpoi eimaste). Esy moirases averta tampelonia kai eirwneies se pollous giati opws les exeis tous logous sou.

    2) exw pei apeires fores oti nai, exw epirroes apo diafora otan sizitaw (edw kollage to post mou gia pragmatologia) kai afto katalhgei sto na kanw la8h h swsta. Giafto aftosarkazomai polles fores (kai eipa oti me plhrwnoun toulaxiston). Oloi kouvalane ta dika tous. Esy den exeis epirroes? Exeis afou prwta krazeis oti sou xezoune ti syllogikh otinanai kai meta klaigesai oti se eipan apaidefto. Pou ta eides ola afta dld stin kouventa? Nai de se katalavainw.

    3)eleos koita ta post mou kai pes ena pou feromai me yfaki (koita kai ta dika sou)



    edit: ontopic kai afinontas apeksw diafora

    Earth's Children - Jean Auel
    The Nantucket trilogy - Stirling
    The Kite Runner – Khaled Hosseini
    Of Mice and Men – Steinbeck
    The Call of the Wild - Jack London
    Last edited by FaithFails; 16-09-2010 at 19:45.
    Once I was trapped, but now I am free

Similar Threads

  1. Τα πρώτα μου βιβλία
    By locust in forum PC & Games
    Replies: 29
    Last Post: 18-10-2009, 16:32
  2. Νέα βιβλία Ιστορίας
    By Odonian in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 16
    Last Post: 23-06-2008, 19:08
  3. Αλλαγή στα βιβλία
    By enitharmon in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 69
    Last Post: 03-11-2005, 18:17
  4. Forum για βιβλία/λογοτεχνία
    By Dragonlord in forum General Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 17-02-2004, 19:25
  5. θεματική ενότητα για βιβλία
    By marianna2525 in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 12
    Last Post: 17-02-2004, 17:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •