Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Orphaned Land - The never ending way of ORwarrior

  1. #1
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default Orphaned Land - The never ending way of ORwarrior



    Orphaned Land – The never ending way of orwarrior (release date 2010 Century Media)

    Lineup:
    Kobi Farhi - vocals, chants, growls, narrations, choirs
    Yossi Sassi Sa'aron - lead guitars, acoustic guitars, saz, bouzouki, oud, chumbush, piano, backing vocals
    Matti Svatizky - rhythm guitars, acoustic guitars
    Uri Zelcha - bass, fretless bass, acoustic bass

    Session members:
    Avi Diamond - drums
    Shlomit Levi - female vocals
    Steven Wilson - keyboards
    Avi Agababa - percussions
    Avner Gavriell - piano (on "In Thy Never Ending Way (Epilogue)")
    Nizar Radwan - violins
    Srur Saliba - violins
    Alfred Hagar - nay and kawala flutes
    Yonatan Danino - shofar
    Shmuel Ruzbahan – santur

    Tracklist :
    1. Sapari
    2. From broken vessels
    3. Bereft in the abyss
    4. The Path Pt. 1 - Treading through darkness
    5. The Path Pt. 2 - The pilgrimage to or shalem
    6. Olat ha'tamid
    7. The warrior
    8. His leaf shall not wither
    9. Disciples of the sacred oath Pt. 2
    10. New jerusalem
    11. Vayehi or
    12. Mi ?
    13. Barakah
    14. Codeword : Uprising
    15. In thy never ending way (Epilogue)


    Χειμώνας 1996.
    Είναι ένα από τα πολλά πρωινά Σαββάτου που βρίσκομαι στο παλιό Rock City με λίγα λεφτά στο παντελόνι και μεγάλη όρεξη για αγορές. Κοιτάζοντας τις νέες κυκλοφορίες, σκοντάφτω πάνω στο El Norra Alila των Orphaned Land. Κάπου είχα ακούσει κάτι για αυτούς. Κάποιος μου είχε πει καλά πράγματα για αυτούς. Βρίσκομαι λοιπόν στο κλασσικό δίλλημα που ταλανίζει εδώ και χρόνια γενιές και γενιές μουσικόφιλων. Το γεγονός ότι πάμε στο δισκάδικο με συγκεκριμένους δίσκους προς αγορά κατανού και καταλήγουμε να αγοράζουμε άλλα τελείως άσχετα πράγματα. Τελικά το αγόρασα εκείνη την ημέρα και ήταν από τις “ανακαλύψεις” που με επιβράβευσαν σε βάθος χρόνου.

    Το λάτρεψα το El Norra Alila και με ώθησε να αναζητήσω και την πρώτη τους δουλειά Sahara όπως επίσης και το demo του 1993 με τίτλο The Beloved’s Cry. Το πράγμα ήταν done deal. Είχα γίνει φόλα Orphaned, τίτλο που με καμάρι κουβαλάω ως και σήμερα. Μόνο που τα χρόνια περνούσαν και καμία καινούρια κυκλοφορία ή δραστηριότητα δεν φαινόταν στον ορίζοντα. Είχα μετά μεγάλης λύπης παραδώσει κάθε ελπίδα όταν κάποια στιγμή το 2003 διάβασα κάπου ότι ετοιμάζουν τον καινούριο τους δίσκο. Ηταν αρκετό για να αρχίσω να χάνω τον ύπνο μου αρκετά βράδια μέχρι την επίσημη ημέρα κυκλοφορίας. Τελικά το Mabool κυκλοφορεί το 2004 και ρίγη συγκίνησης και μουσικής ταύτισης διαπερνούσαν ότι οργανικό και μη υπήρχε πάνω μου. Οι αγαπημένοι μου Orphaned Land ήταν εδώ, πιο δυνατοί από ποτέ, πιο μεστοί από οτιδήποτε είχαν παρουσιάσει μέχρι σήμερα, πιο δημιουργικοί και με ξεκάθαρο στόχο τοποθετούσαν το ηχηρό τους στίγμα στο σύμπαν που απότελείται από πλανήτες όπως progressive, folk, death, eastern metal. Το Mabool καταφέρνει ακόμα και σήμερα και στοιχιώνει τις σκέψεις μου και η διαχρονικότητα των συνθέσεων του συνολικού τους έργου είναι ένα ακόμα στοιχείο που αναγνωρίζω και λατρεύω στους Ισραηλινούς. Το 2005 κυκλοφορούν το Ararat EP το οποίο ως τελείως fan κυκλοφορία δεν δίνει κάτι νέο απλά γεμίζει τις δισκοθήκες των fans και αφήνει υποσχέσεις για το μέλλον.

    Τα χρόνια περνούν βασανιστικά ξανά και το 2009 έχουμε την πρώτη επίσημη ανακοίνωση για τον νέο δίσκο. Ξανά η ίδια διαδικασία όπως και παραπάνω και στις αρχές του 2010 πέφτει στα χέρια μου το limited edition digipack του The Never Ending Way of OrWarrior. Τα τελευταία χρόνια ακολουθώ ένα νέο τρόπο για να ακούω δίσκους που τους περιμένω πολύ. Μπαίνω στο αυτοκίνητο, διατηρώ τον ήχο σε σεβαστά επίπεδα και φεύγω προς άγνωστη κατεύθυνση μέχρι να τελειώσει ο δίσκος. Μόλις τελειώσει, γυρίζω πίσω και τον ακούω ακόμα μια φορά. Αυτή λοιπόν τη συγκεκριμένη φορά το ταξίδι ήταν κάπως μεγαλύτερο. Γιατί η έμπνευση των Ισραηλινών ολοκληρώνεται συνολικά σε 1 ώρα και 18 λεπτά. Τι να πρωτοπρολάβεις να συγκρατήσεις από ένα τέτοιο δαιδαλώδες έργο ? Πόση ποσότητα μπορείς να συλλάβεις από το εκτενώς ανελυμένο concept ? Λογικά ελάχιστα πράγματα.

    Και αυτή είναι και η συμβουλή μου προς τους επίδοξους ακροατές του. Δώστε του χρόνο. Αφήστε το να ξεδιπλωθεί μόνο του μέσα σας. Μην πιέζεται τον εαυτό σας να βγάλετε πόρισμα. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα ανθίσει και θα γεύεστε για χρόνια τους καρπούς του. Μην κάνετε επίσης το λάθος να το συγκρίνετε με το Mabool. Το μόνο που θα καταφέρετε είναι να προσπεράσετε ένα τεράστιο δίσκο με την μόνη δικαιολογία ότι είναι κατώτερος και πιο κουραστικός. Ο κάθε ακροατής πρέπει να κατανοήσει ότι τα έργα των Ισραηλινών με το σκεπτικό που ακολουθούν στην δισκογραφία τους δημιουργούνται με την λογική να αντέχουν στον χρόνο και όχι για να γεμίζουν απλά τις θήκες των καταστημάτων και τα discography sections των sites.

    Μετά από δεκάδες πλέον ακροάσεις έχω να δηλώσω τα παρακάτω. Οι Orphaned Land είναι από εκείνες τις πολύ λίγες πλέον μπάντες που κινούν με την έμπνευση και το όραμα τους ένα ολότελα δικο τους ιδίωμα μουσικής. Δεν υπάρχουν συγκρίσεις εδώ. Είναι άδικο και λάθος να μπούμε στην λογική να τους συγκρίνουμε με οποιαδήποτε άλλη μπάντα ή με οποιοδήποτε άλλο δίσκο. Εχω γράψει ήδη αρκετά για τους αγαπημένους μου Ισραηλινούς για να μπω σε ακόμα μεγαλύτερη ανάλυση του δίσκου που δεν θα πετύχει και πολλά πράγματα. Το concept, οι στίχοι, η μουσική, οι καλλιτέχνες που απαρτίζουν το τελευταίο τους πόνημα καταφέρνουν για ακόμα μια φορά να μας ταξιδέψουν στον χωροχρόνο τους.

    Είναι τραγούδια σαν το The Path pt. 1 – Treading through darkness που φέρνουν στο πρόσωπο μου εκείνο το αθώο χαμόγελο συγκίνησης και άλλα όπως το τελευταίο In thy never ending way που θα μείνουν για πάντα χαραγμένα μέσα μου, θυμίζοντας μου εκείνες τις πρώτες στιγμές που τους ανακάλυπτα ακούγοντας το A neverending way του demo τους που συμπεριλήφθηκε και στο El Norra Alila και δίνοντας μου μία άγραφή υπόσχεση ότι σε μερικά χρόνια από σήμερα θα κρατάω το καινούριο τους έργο στα χέρια μου και θα ακούω την σκληρή καρδία της Ιερουσαλήμ στο αυτοκίνητο μου.
    Last edited by Krux; 12-07-2010 at 11:07.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  2. #2
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    στο live μου είχαν φανεί απαράδεκτοι
    [/URL]

  3. #3
    Oompa loompa Roswell47's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Εκεί
    Posts
    2,948

    Default

    +1

  4. #4
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Εγώ με το ζόρι συγκρατούσα δάκρυα συγκίνησης.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  5. #5
    ηλίθιο μουνί Cookie Monster's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    682

    Default

    Γενικά πάντως το καινούριο άλμπουμ πιο πολύ τουρλουμπούκι μου έκανε, παρά ολοκληρωμένος αξιόλογος δίσκος. Είχε μεμονωμένα συμπαθητικά κομμάτια, αλλά γενικά μάπα το καρπούζι, άποψη που είχα σχηματίσει και απ' το Mabool. Αυτό που με χάλασε πιο πολύ ήταν τα ανατολίτικα σημεία τα οποία σε ορισμένα κομμάτια τα πετάνε παντελώς ξεκάρφωτα.
    I was just in your kitchen. I didn't see no god damn pig.

  6. #6
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Μπράβο ρε Krux, thanks. Συμφωνώ απόλυτα για το album και χαίρομαι που άρεσε και σε άλλον τόσο πολύ. Κλασική περίπτωση δίσκου που ανακαλύπτεις νέα πράγματα κάθε φορά που το ακούς. Επίσης έχω να πω ότι ψοφάω για τη Shlomit Levi.
    Για το δίσκο μιλάει το ποστ. Το λάιβ που κολλάει; Είναι κριτήριο για το πόσο καλός ή όχι είναι ο δίσκος; Και Κούκι, για να σου φαίνεται μάπα το καρπούζι αυτό και το προηγούμενο, προφανώς δε σου αρέσουν οι O.L. οπότε τι το κουράζουμε;
    Feed my fear

  7. #7
    ηλίθιο μουνί Cookie Monster's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    682

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Και Κούκι, για να σου φαίνεται μάπα το καρπούζι αυτό και το προηγούμενο, προφανώς δε σου αρέσουν οι O.L. οπότε τι το κουράζουμε;
    =/ Αρκετά άστοχο αυτό που λες. Δηλαδή οκ δεν έχουν βγάλει 10 αλμπουμ ώστε να μπορώ να είμαι σίγουρη ότι "δε μ' αρέσουν οι OL οπότε δεν τους ξανακούω, πάει και τέλειωσε". Το Mabool όπως και αυτό είχαν καλές στιγμές, απλά και τα δύο μου φαίνονται μέτρια. Δε με κουράζει πολύ το να λέω τη γνώμη μου για ένα δίσκο τον οποίο έχω ακούσει πάντως και δε θεωρώ ότι την εξέφρασα προκλητικά ή απόλυτα ή κάτι.
    I was just in your kitchen. I didn't see no god damn pig.

  8. #8
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Δεν κατάλαβα γιατί παρεξηγήθηκες. Αυτό που είπα είναι ότι για να μη σου αρέσουν οι δύο τελευταίοι δίσκοι τους και ιδιαίτερα το στοιχείο για το οποίο έχουν ξεχωρίσει (οι "ανατολίτικες" επιρροές), προφανώς δεν θα σου αρέσουν οι OL ως μπάντα, οπότε...
    Feed my fear

  9. #9
    ηλίθιο μουνί Cookie Monster's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    682

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Δεν κατάλαβα γιατί παρεξηγήθηκες. Αυτό που είπα είναι ότι για να μη σου αρέσουν οι δύο τελευταίοι δίσκοι τους και ιδιαίτερα το στοιχείο για το οποίο έχουν ξεχωρίσει (οι "ανατολίτικες" επιρροές), προφανώς δεν θα σου αρέσουν οι OL ως μπάντα, οπότε...
    Δεν παρεξηγήθηκα
    I was just in your kitchen. I didn't see no god damn pig.

  10. #10
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Να πω κι εγώ ότι παρόλο υπεραγαπώ το συγκρότημα, έδωσα πάνω από 10 ακροάσεις στον δίσκο και εξαντλήθηκα. Στις πόσες θα αρχίσει να μου αρέσει?
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  11. #11
    Senior Member wom's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Gullaldr
    Posts
    1,446

    Default

    Bonus

    άχρηστη ιστορία: Πριν πολλαααά χρόνια έχω αγοράζει δίσκους Burzum από το κιθαρίστα & τον sound technician τους, ακούτε τις επιρρόες?
    section .text
    global _start
    _start:
    xor ebx, ebx
    mov eax, ebx
    inc eax
    int 80h
    ret

  12. #12
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    τραγικο γκρουπακι
    τραγικοτερο και απο τα φετινα χαφ του ολυμπιακου
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  13. #13
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default

    Quote Originally Posted by GG* View Post
    τραγικο γκρουπακι
    τραγικοτερο και απο τα φετινα χαφ του ολυμπιακου
    καλά, κόψε κάτι.
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  14. #14
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by Kuolema View Post
    Επίσης έχω να πω ότι ψοφάω για τη Shlomit Levi.
    Δεν υπολογίζονται τα πινκζ που θέλω να βάλω για την κοπέλα. Αυτή η αιθέρια αίσθηση που δίνει στον δίσκο είναι κάτι το ανεπανάληπτο.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  15. #15
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default





    (5:10 στο 2ο vid)
    Last edited by Krux; 06-08-2010 at 13:03.
    I'll bury you in your god's fucked garden

Similar Threads

  1. Orphaned Land - The never ending way of ORwarriOR
    By Krux in forum Music Discussion
    Replies: 14
    Last Post: 17-02-2010, 15:58
  2. ORPHANED LAND
    By TheWS* in forum Music Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 29-06-2006, 00:58
  3. Orphaned Land - Mabool
    By necropethamenos in forum Albums
    Replies: 113
    Last Post: 24-04-2005, 22:21
  4. Orphaned Land - 15/1
    By Buddy Lackey in forum Live Reports
    Replies: 19
    Last Post: 06-02-2005, 22:33
  5. Akyrwthike ORPHANED LAND / THANATOS
    By Mono in forum Live Reports
    Replies: 23
    Last Post: 14-01-2005, 03:07

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •