Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 54

Thread: Εκτός από Κωτσόβολο.

  1. #1
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default Εκτός από Κωτσόβολο.

    Πού κοιτάζουμε για αιρκοντίσιον;

    Είναι για μικρό δωμάτιο, με προοπτική να πάει και κανα αεράκι στο kathistiko, αλλά χωρίς το τελευταίο να αποτελεί προτεραιότητα.

    Τι χαρακτηριστικά κοιτάμε πέρα από ενεργειακή κλάση; Μιας και αναμένεται να το έχω ανοιχτό όλη μέρα ανεξαιρέτως (κι ας λέει ό,τι θέλει ο Καντίρου), θέλω οπωσδήποτε να είναι Α ή Α+.

    Α, επίσης δε με νοιάζει να είναι γαμάτο, να έχει 45 χρόνια εγγυήση και δεν ξέρω και γω τι, πιθανότατα από φθινόπωρο θαλλάξω σπίτι, οπότε κάτι φτηνό θα βόλευε.

    Για προτείνετε, για προτείνετε.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  2. #2
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Και τι σου'χει κάνει ο Κωτσόβολος δλδ;

  3. #3
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Την έχω πει την ιστορία πρόσφατα νομίζω. Είναι παλιομουνιά.

    (Δεν είσαι ο Κωτσόβολος ε)
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  4. #4
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Λοιπον ακου.

    εχω ενα NAKASSI εδω (ναι, αυτη ειναι η μαρκα ρε) το οποιο πρεπει να ειναι παμφθηνο, αφου οι γονεις Μιτς το πηραν σαν δωρο για ενα Samsung θηριο που εχουν στο κεντρικο λιβινγκ ρουμ (α ρε κλαση) και το εβαλαν στο δωματιο μου στο Σαλαμινοσπιτο.

    Point is, οτι ειναι στανταρ παμφθηνο και τα τρια χρονια που υπαρχει εδω εχει κανει σουπερ δουλεια, γαμει και δερνει για το δωματιο μου που ειναι ας πουμε 4χ4 περιπου, και ειναι και αθορυβο και γενικα πρεπει να ειναι γαμω τα βαλιου φορ μανη.

    να πει και ο Μπιζαριος, αλλα εγω το προτεινω σαν δοκιμαστης.
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  5. #5
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Μια παρόμοια μαλακία έχω και γω στο υπνοδωμάτιο, το οποίο κάνει όντως μια χαρά τη δουλειά του, αλλά είναι ενεργειορουφήχτρα, τους καλοκαιρινούς μήνες δεν έπεφτε ο λογαριασμός της ΔΕΗ κάτω από 160-170 € το οποίο είναι ψιλοϋπερβολικό για ένα άτομο. Και επίσης το υπόλοιπο σπίτι ήταν γάμα τα από ζέστη.

    Οπότε είπα να βάλω άλλο ένα και να γίνει λίγο πιο ανθρώπινη η κατάσταση.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  6. #6
    THRASHER Razor's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    ΧΑΡΙΛΑΟΥ ΑΡΕΑ ΘΡΑΣΕΡΣ
    Posts
    5,830

    Default

    ΜΗΝ παρεις τζενεραλ ιλεκτρικ,πηρα περσι το καλοκαιρι και ακομα μετανιωνω που δεν εδωσα κατι παραπανω για να παρω κατι καλυτερο
    ΣΠΙΝΤ ΜΕΤΑΛ ΧΛΕΠΕΣ ΣΤΟΥΣ ΜΠΟΥΛΗΔΕΣ ΤΟΥ ER

    ΟΥΖΟ-ΘΡΑΣ-ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ-ΣΑΜΑΤΑΣ

  7. #7
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    episis to airkontisio metakomizetai, den einai anagki na to afiseis pisw
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  8. #8
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Θα το αφήσω.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Αν σε απασχολεί το θέμα του ρεύματος τότε να πάρεις ένα με τεχνολογία inverter. Είναι λίγο πιο ακριβά αλλά αξίζει. Μερικά μπορείς να τα προγραμματίσεις και να μη μένουν όλη μέρα ανοιχτά, παρά μόνο τις ώρες που είσαι μέσα στο σπίτι και σκάει ο τζίτζικας. Ή πχ να ξεκινάνε μισή ώρα πριν γυρίσεις από δουλειά ξέρω γω, και όταν μπαίνεις το σπίτι να είναι δροσερό. Και όταν μετακομίσεις μπορείς να το πουλήσεις (σε κάποιον ERίτη) αν δε θες να το μετακομίσεις και αυτό

  10. #10
    Custom User Title ari-m's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    PTR/PL3KL
    Posts
    1,352

    Default

    ligo pio akriva alla eggyisi ...
    http://www.daikin.gr/
    When did I realize I was God? Well, I was praying and I suddenly realized I was talking to myself.
    Hi, I 'm a signature Virus. Plz add me to your sig and help me conquer the world.
    ALERT! Signature Infected by Unknown Virus.
    Click Me

  11. #11
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Πείτε και κανα κατάστημα βρε παιδιά.

    MediaMarkt έχει;

    Μάλλον δεν εξήγησα ακριβώς τι θέλω, λοιπόν, με νοιάζει απλά να βγάλω αυτό το καλοκαίρι και μετά να το αφήσω στο σπίτι για τον επόμενο, ο οποίος ας το κάνει ό,τι ποθεί.

    Οπότε οι βασικές μου ανάγκες είναι 2, να είναι φτηνό και να είναι ενεργειακής κλάσης Α.

    Δε θέλω να γεράσουμε μαζί και να λέμε ιστορίες στα εγγόνια μας, ένα απλό αιρκοντίσιον που θα βγάζει κρύο αέρα θέλω.

    Πιο απλά : Πείτε το πιο φτηνό και όχι τελείως για τομπούτσο αιρκοντίσιον που ξέρετε.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Το "φτηνό" είναι πολύ σχετικό αλλά υπολογίσιμο. Εσύ ουσιαστικά δε θες κλιματιστικό. Θες δροσερό δωμάτιο. Και το κόστος γι'αυτό έρχεται από δύο μεριές α)το κόστος του κλιματιστικού και β)το ρεύμα που θα πληρώσεις. Όταν λες ότι πλήρωνες 160 ευρώ (το δίμηνο ελπίζω) τότε πολύ χοντρικά, για τους 4 ακόμα μήνες που θα μείνεις εκεί που είσαι, με συμβατικό κλιματιστικό θα πληρώσεις χοντρικά 300 ευρώ σε ρεύμα. Με ένα inverter θα πληρώσεις όμως 100 ευρώ. Τη διαφορά λοιπόν μπορείς να τη "κερδίσεις", αρκεί να μη πάρεις ένα inverter το οποίο θα κοστίζει παραπάνω από 200 ευρώ από ένα συμβατικό.

  13. #13
    57% not burnt μπιζαριος's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    root
    Posts
    3,086

    Default

    Καπου ειχα γραψει ενα "how to buy an air conditioning system" για τη δουλεια. θα το ψαξω και θα στο στειλω.
    γενικα θελει ψαξιμο, οπως, τετραγωνικα, παραθυρα, που κοιτανε, κλπ.
    υπομονή

  14. #14
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    λολ.

    Άμα είναι να ψάξω όλαυτα, προτιμώ να πάρω την πρώτη μαλακία που θα βρω μπροστά μου και να πείσω τον εαυτό μου ότι έκανα την καλύτερη επιλογή, ακόμα κι αν βγάζει μόνο ζεστό αέρα.

    Πείτε κανα μαγαζί καλέ παιδιά που το έμπειρο και συνεργάσιμο προσωπικό του θα βρει το αιρκοντίσιον που ταιριάζει στις ανάγκες μου και το LIFESTYLE μου.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Πείτε και κανα κατάστημα βρε παιδιά.

    MediaMarkt έχει;

    Μάλλον δεν εξήγησα ακριβώς τι θέλω, λοιπόν, με νοιάζει απλά να βγάλω αυτό το καλοκαίρι και μετά να το αφήσω στο σπίτι για τον επόμενο, ο οποίος ας το κάνει ό,τι ποθεί.

    Οπότε οι βασικές μου ανάγκες είναι 2, να είναι φτηνό και να είναι ενεργειακής κλάσης Α.

    Δε θέλω να γεράσουμε μαζί και να λέμε ιστορίες στα εγγόνια μας, ένα απλό αιρκοντίσιον που θα βγάζει κρύο αέρα θέλω.

    Πιο απλά : Πείτε το πιο φτηνό και όχι τελείως για τομπούτσο αιρκοντίσιον που ξέρετε.
    άμα είναι για ένα καλοκαίρι μόνο, εκ του οποίου τα μισά βράδια θα είσαι στον γκόμενό σου, τα άλλα μισά στην Λάρισα και στο Sonisphere, πάρε έναν ανεμιστήρα.

    Δηλαδή εγώ με τέτοιους την βγάζω, άμα κοιμάμαι με airconditions ξεραίνεται ο λαιμός μου και είμαι σε κατάσταση ημικρυώματος σε 45 βαθμούς, πράγμα ιδιαιτέρως ενοχλητικό.

Similar Threads

  1. Live & Events εκτός Ελλάδας
    By cavity in forum Live & Events Talk
    Replies: 806
    Last Post: 14-12-2017, 21:32
  2. εκτός θέματος, by Helm
    By fandango in forum Comics/Cartoons
    Replies: 19
    Last Post: 03-08-2009, 02:44
  3. Replies: 10
    Last Post: 22-11-2007, 20:53
  4. Λεσβίες (εκτός Λέσβου)
    By DM in forum General Discussion
    Replies: 175
    Last Post: 02-04-2007, 17:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •