Page 58 of 108 FirstFirst ... 848565758596068 ... LastLast
Results 856 to 870 of 1608

Thread: ΝΕΟ BANNER ΓΙΑ ΤΟ ΕΡ ΜΑΣ

  1. #856
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    βέβαια, όποιος έλληνας αποκλίνει από τις ιερές διδαχές του ναρ είναι εν δυνάμει πατριάρχης, σεξιστής, ομοφοβικός και φασίστας. αντίθετα, κάποιος κονφεντεραλιστ αμερικάνος μπουρτζόβλαχος που έπαιζε σε μπάντα η οποία έχει δείξει πολλάκις το ποιον της, είναι απλά βλάκας.
    δεν ξέρω γιατί αγχώνεσαι τόσο επειδή σε ένα θρεντ κάποτε είχα πει ότι αυτά που γράφεις είναι επιχειρήματα alt-right, αν ήθελα να πω ότι είσαι φασίστας (που σημαίνει πολύ συγκεκριμένο πράγμα παρά τη σύγχυση) θα το έκανα.

  2. #857
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    ενταξει, οχι ισοι κι ομοιοι ο Χαρρυ ο Κλυνς με τον μπουτζοβλαχο που ειχε ανοιξει κωλαδικο
    ηλεος
    Για τον Χάρρυ τον Κλυν και τις παραστάσεις του κατά τη διάρκεια της 7ετίας τι έχουμε να πούμε; Γιατί εγώ έχω διαβάσει για φιλοχουντικά αστεία και μήνυση σε δημοσιογράφο (Δ.Γκιώνη) που τον έκραξε σχετικά, για την οποία αθωώθηκε (ο δημοσιογράφος). Δεν ξέρω προφανώς, δεν ήμουν εκεί, τι έχω διαβάσει λέω, ούτε εγώ έχω λινκς.

    Όπως και να'χει τώρα που πλησιάζουν και τα 40, αλλάξτε μπάννερ. Μη βάλετε τον Παύλο τον Γιαννακόπουλο όμως

  3. #858
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ο Κλυν το 74 γυριξε στην ελλαδα, ποτε και τι φιλοχουντικα αστεια εκαμνε? για πες

  4. #859
    perfect beast commissar's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    lethe
    Posts
    2,605

    Default

    Στο βιβλιο του Γκιωνη τα ειχα διαβασει, και δεν το εχω εδω δυστυχως οπότε καποιες λεπτομερειες ισως τις γραψω λαθος, αλλα σε γενικες γραμμες:

    Ο Γκιωνης εγραψε ενα αρθρο ( ; ) για τον Χαρυ Κλυν και τα φιλοχουντικα αστεια του σε παραστασεις (που οντως δεν ηταν στην Ελλαδα, μαλλον στο Παρισι) και ο Κλυν απαντησε με μηνυση λεγοντας ποσο συχνα επαιρνε μερος σε εκδηλωσεις εναντια της χουντας που εκαναν Ελληνες του εξωτερικου. Μετα απο 3 ( ; ) φορες που δεν πηγε στο δικαστηριο, ο Γκιωνης αθωωθηκε απο τον δικαστη που ειπε ποσο πρωτοφανες ηταν να ερχεται στο δικαστηριο ο κατηγορουμενος και οχι ο μηνυτης,ενω υπηρξαν και μαρτυρες υπερασπισης που ελεγαν οτι ο Χαρυ Κλυν δεν πηγε ουτε μια φορα στις εκδηλωσεις αυτες, οτι οχι μονο δεν εκανε σατυρα εναντιον της δικτατοριας (οπως ο ιδιος ισχυριζοταν) αλλα το ακριβως αντιθετο κλπ

    Ολα αυτα απο το βιβλιο του Γκιωνη ξαναλεω, ισως δεν ειναι αντικειμενικα αλλα δεν μπορεσα να βρω καποια καλυτερη πηγη για το θεμα, αν υπαρχει κατι σχετικο που να τα ακυρωνει ολα αυτα δωστε λινκ να το συζητησουμε.

  5. #860
    Ρογκεντρόλ Parasight's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    somewhere around Barstow
    Posts
    10,547

    Default

    Εγώ πάντως θυμάμαι ότι είχε παίξει στο https://www.imdb.com/title/tt0186156/
    Πώς δεν ήταν ακόμη Ελλάδα τότε;

  6. #861
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    βέβαια, όποιος έλληνας αποκλίνει από τις ιερές διδαχές του ναρ είναι εν δυνάμει πατριάρχης, σεξιστής, ομοφοβικός και φασίστας. αντίθετα, κάποιος κονφεντεραλιστ αμερικάνος μπουρτζόβλαχος που έπαιζε σε μπάντα η οποία έχει δείξει πολλάκις το ποιον της, είναι απλά βλάκας.
    δεν ξέρω γιατί αγχώνεσαι τόσο επειδή σε ένα θρεντ κάποτε είχα πει ότι αυτά που γράφεις είναι επιχειρήματα alt-right, αν ήθελα να πω ότι είσαι φασίστας (που σημαίνει πολύ συγκεκριμένο πράγμα παρά τη σύγχυση) θα το έκανα.
    εσύ αγχώνεσαι για την πολιτική ορθότητα σε άλλες περιπτώσεις, αλλά εδώ παραδόξως όχι γιατί παντέρα αφού... (?)
    Rock or Nothing

  7. #862
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by Parasight View Post
    Εγώ πάντως θυμάμαι ότι είχε παίξει στο https://www.imdb.com/title/tt0186156/
    Πώς δεν ήταν ακόμη Ελλάδα τότε;
    '64 όμως. Όχι στην 7ετία.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #863
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Phandom Duck τί έλεγε για ομοφυλοφυλους και γυναίκες ο Πανούσης;

  9. #864

  10. #865
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Ρε να στειλω καμια γιδα σε φωτο να βαλτε στο μπανερ να ησυχαστε ολοι;

    Εντιτ.Δε πιστευω να ειστε γιδοφοβικοι εδω μεσα..

  11. #866
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    πιθανόν να υπάρχουν. μπαίνουν πολλοί αθηναίοι
    Rock or Nothing

  12. #867
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    πιθανόν να υπάρχουν. μπαίνουν πολλοί αθηναίοι
    Και ΚΚΕδες
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  13. #868
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Phantom Duck το τί θεωρείται "σεξιστικό" και "ομοφοβικό" μάλλον δεν είναι απόλυτο. Εκτός αν υπάρχει κάποια επίσημη μαύρη λίστα την οποία αγνοώ. Βλέποντας ότι μάλλον έχουμε διαφορετική οπτική πάνω στο θέμα, θα σου πω τα εξής 2 πράγματα.
    α) Είναι πολύ άδικο να διαπομπεύεται έτσι ένας καλλιτέχνης ο οποίος όταν έγραφε το "ένα τραγούδι για το χειμώνα", η αντιμετώπιση της χώρας απέναντι στα τρανς άτομα ήταν μέρα με τη νύχτα.
    β) Οι γενιές εξελίσσονται και καθένας μας μεγαλώνει με διαφορετικά δεδομένα κοινωνικής νόρμας γύρω του. Ο ρυθμός αυτής της αλλαγής τις τελευταίες δεκαετίες είναι ραγδαίος. Προσπάθησε όταν κρίνεις κάποιον, να τον κρίνεις και με τα κοινωνικά δεδομένα στα οποία υπήρξε. Ακόμα κι αν τον κατηγορείς όμως, σκέψου εάν και κατά πόσο το έργο του έχει συμβάλλει υπέρ των απόψεών σου.
    Είμαι, μέχρι σήμερα, τεράστιος φαν του Πανούση. Αυτά που έλεγε, την εποχή που τα έλεγε, υπήρξαν τροφή για σκέψη και προβληματισμό για αρκετούς. Αυτό που εσύ βλέπεις πχ σεξιστικό στην εικόνα, συνέβαινε από τα 90ς σε μια κοινωνία όπου το δημόσιο γυμνό ήταν ταμπού. Προσωπικά αδυνατώ να βρω οτιδήποτε σεξιστικό στην παρουσίαση ενός γυμνού σώματος on stage, αλλά μπορεί να μην έχω σκεφτεί κάτι και να με βοηθήσεις. Ο μόνος προβληματισμός που είχα με τον Πανούση, ήταν το τί διάολο γύρευε με τον Καζάκη. Πιστεύω όμως (όπως έχει διδάξει και ο Φουσέκης) πως όταν μερικοί άνθρωποι μεγαλώνουν, τα πράματα στο νου δουλεύουν περίεργα.

    Πράγμα που μου δίνει πάσα για τον Χάρυ Κλυν. Ο Χάρυ Κλυν στον τελευταίο του δίσκο (X files ανάποδα) γράφει στο ένθετο, "Η Μακεδονία ανήκει στους Έλληνες, η Κύπρος ανήκει στους Έλληνες, το Αιγαίο ανήκει στους Έλληνες. Μόλις ακούσω πως και η Πελοπόννησος ανήκει στους Έλληνες, θα αρχίσω να ανησυχώ σοβαρά". Αυτό το διάβασα το 1997 όντας στην Θεσσαλονίκη σε ένα σχολείο όπου το μεγαλύτερο ποσοστό συμμαθητών και δασκάλων μας δίδασκαν συνεχώς την "Ελληνικότητα της Μακεδονίας" και το μίσος απέναντι στους "Σκοπιανούς". Υπήρξε για μένα η πρώτη αφορμή να αρχίσω να αμφισβητώ αυτά που μου δίδασκαν επάνω στο θέμα. Με λύπη μου λέω ότι για μένα ο Χάρυ Κλύνν είχε "πεθάνει" χρόνια πριν ως καλλιτέχνης. Αρνούμαι να πιστέψω ότι ο άνθρωπος που γύρισε το made in Greece, ήταν υποψήφιος δήμαρχος με την ΝΔ όπως πολύ σωστά είπες, ενώ αργότερα κυκλοφορούσε εκείνα τα βιντεάκια με τις Ελληνικές σημαίες από πίσω. Όπως είπα και πριν, μερικοί άνθρωποι όταν μεγαλώνουν τα πράματα στο νου δουλεύουν περίεργα.

    Το να συγκεντρώνεις όμως ολόκληρο το έργο ενός καλλιτέχνη στα γεροντικά ατοπήματα, είναι ατιμία. Γιατρός είσαι, ξέρεις καλύτερα από εμένα πιθανώς.

    Καταλαβαίνω ότι μπορεί να μεγάλωσες με Pantera, καταλαβαίνω ότι μπορεί να τους γουστάρεις. Όμως τίποτα δεν αναιρεί ότι από ότι φαίνεται, ήταν κάτι παιδαρέλια μεγαλωμένα με όλη την αμερικανική συντηρητικίλα που κρύβει από κάτω της η σημαία του Νότου.
    Το επιχείρημα της σύγκρισης με τον Χάρυ Κλυνν, για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω, είναι αστείο.

  14. #869
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    εγώ στην ουσία συμφωνώ μαζί σου, το ερώτημα που έκανα και εξαρχής και μάλλον απαντήθηκε στο ποστ σου είναι γιατί το παρακάτω δεν είναι διαφορετικά μέτρα/σταθμά

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Οι γενιές εξελίσσονται και καθένας μας μεγαλώνει με διαφορετικά δεδομένα κοινωνικής νόρμας γύρω του. Ο ρυθμός αυτής της αλλαγής τις τελευταίες δεκαετίες είναι ραγδαίος. Προσπάθησε όταν κρίνεις κάποιον, να τον κρίνεις και με τα κοινωνικά δεδομένα στα οποία υπήρξε.
    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Καταλαβαίνω ότι μπορεί να μεγάλωσες με Pantera, καταλαβαίνω ότι μπορεί να τους γουστάρεις. Όμως τίποτα δεν αναιρεί ότι από ότι φαίνεται, ήταν κάτι παιδαρέλια μεγαλωμένα με όλη την αμερικανική συντηρητικίλα που κρύβει από κάτω της η σημαία του Νότου.

  15. #870
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Αν αυτό που εννοείς είναι ότι "όπως ακριβώς δικαιολογώ έναν τύπο λόγω γήρατος, θα έπρεπε να δικαιολογήσω 5 παιδαρέλια μεγαλωμένα στο ΤΕΞΑΣ", σου απαντώ.

    Τα παιδαρέλια, είναι παιδαρέλια και έχουν κάθε μέσο να αναθεωρήσουν τον τρόπο που μεγάλωσαν. Επί τη ευκαιρία, να αναφέρω ότι και οι watchtower μεγάλωσαν στο Τέξας, αλλά θυμάμαι κάτι φωτογραφίες τους με μπλουζάκια με σφυροδρέπανα. Ένας γερασμένος άνθρωπος είναι απλά ένας γερασμένος άνθρωπος. Ξαναλέω, γιατρός είσαι και ξέρεις καλύτερα από μένα την επιρροή του χρόνου στον ανθρώπινο εγκέφαλο.
    Αν δικαιολογήσω τους Pantera, με το ίδιο σκεπτικό θα αναγκαστώ να δικαιολογήσω πχ και την Ουρανία Μιχαλολιάκου επειδή "μεγάλωσε σε ναζιστικό περιβάλλον". Οπότε φαντάζομαι είναι θέμα κάθε ατόμου προσωπικά να τραβήξει τις γραμμές του.
    Αν εσύ αποκλείεις συνολικά έναν άνθρωπο με τεράστιο έργο και συμβολή στην ιδεολογία σου επειδή στα 67 του χρόνια πήγε υποψήφιος με τη ΝΔ, κάντο. Εγώ το θεωρώ ανώριμο και άτιμο.

Similar Threads

  1. Banner
    By Dragonlord in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 4
    Last Post: 09-06-2005, 14:52
  2. banner
    By Acid Baby in forum General Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 31-01-2005, 15:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •