Page 12 of 108 FirstFirst ... 210111213142262 ... LastLast
Results 166 to 180 of 1608

Thread: ΝΕΟ BANNER ΓΙΑ ΤΟ ΕΡ ΜΑΣ

  1. #166
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by mourning apocalypse View Post
    Έχετε πάει 30 χρονών μαλάκες και κάνετε θρησκευτικά αστεία?σοβαρά τώρα?
    32...μαλάκα - δεν το λέω για σενα. πότε πέρασαν τα χρόνια; κάποτε λέγαμε, σκέψου, ο χριστός πέθανε στα 33...και τώρα φτάσαμε και μεις. και ουτε ενα θαύμα δεν κάναμε ως τώρα...

    ποιός αποχώρησε; που διαβαζουμε ποστ του; δεν ειδα.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  2. #167
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    ατοπανηδη

  3. #168
    Into glory ride FIREWIND's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    257

    Default

    o geronn porfyrios htan kai ithopios


  4. #169

    Default

    Πάντως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, μπορείς να συνεχίσεις να ακούς metal:

    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  5. #170
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Στον Φόρντ δεν απάντησε σοβαρά κανείς ακόμα.
    Η ταπεινή μου γνώμη είναι οτι έχει δίκιο.
    Το να κάνεις καρικατούρα και να υβρίζεις κάποιον γέροντα, που για εσένα δε σημαίνει τίποτα αλλά για κάποιους σημαίνει πολλά, φυσικά δεν κάνεις κριτική έτσι σε όλους όσοι τον εκμεταλλεύονται για να κονομήσουν. Κάνε κριτική σε αυτούς, στις εφημερίδες τους και στα σάιτ τους.
    Αν εγώ έβγαινα και έσκιζα το κοράνι, θα πέφταν όλοι να με φάνε. Δε θα έβγαινε φαντάζομαι ο Παπαδημούλης να με υπερασπιστεί λέγοντας οτι με αυτον τον τρόπο θέλω να δείξω τις καταπιεσμένες γυναίκες στο Ισλάμ.
    Καραγκιζιλίκια όλα όσα γίνονται στη Τήνο και στον Άγιο Ραφαήλ για 'μένα. Θα βγω να το πω, δε θα φτιάξω μια εικόνα, παναγία η ροκαμπιλιώτισσα. Θα σεβαστώ την πίστη κάποιων.
    Είναι απλό να σέβεσαι ό,τι πιστεύει κάποιος, από τοτέμ μέχρι βούδα.

  6. #171
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Στον Φόρντ δεν απάντησε σοβαρά κανείς ακόμα.
    Η ταπεινή μου γνώμη είναι οτι έχει δίκιο.
    Το να κάνεις καρικατούρα και να υβρίζεις κάποιον γέροντα, που για εσένα δε σημαίνει τίποτα αλλά για κάποιους σημαίνει πολλά, φυσικά δεν κάνεις κριτική έτσι σε όλους όσοι τον εκμεταλλεύονται για να κονομήσουν. Κάνε κριτική σε αυτούς, στις εφημερίδες τους και στα σάιτ τους.
    Αν εγώ έβγαινα και έσκιζα το κοράνι, θα πέφταν όλοι να με φάνε. Δε θα έβγαινε φαντάζομαι ο Παπαδημούλης να με υπερασπιστεί λέγοντας οτι με αυτον τον τρόπο θέλω να δείξω τις καταπιεσμένες γυναίκες στο Ισλάμ.
    Καραγκιζιλίκια όλα όσα γίνονται στη Τήνο και στον Άγιο Ραφαήλ για 'μένα. Θα βγω να το πω, δε θα φτιάξω μια εικόνα, παναγία η ροκαμπιλιώτισσα. Θα σεβαστώ την πίστη κάποιων.
    Είναι απλό να σέβεσαι ό,τι πιστεύει κάποιος, από τοτέμ μέχρι βούδα.
    Όχι, δεν έχει κανένα δίκιο. Κανείς και καμία ιδεολογία δε δικαιούται άσυλο από την κριτική, την σάτιρα ή ακόμη και την γελοιοποίηση.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  7. #172
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Πιστεύεις δηλαδή οτι είναι θεμιτό να γελοιοποιείς οποιαδήποτε θρησκεία; Και τι θα έλεγες αν έβγαινα εγώ και έσκιζα το κοράνι όπως είπα και πιο πριν;

  8. #173

    Default

    Quote Originally Posted by Ford Prefect View Post
    Λοιπόν, μιας και ο Πάνος δεν ασχολήθκε καν να απαντήσει στο μήνυμα που τον παρακάλεσα να το αφαιρέσει, ανακοινώνω πως βαρέθηκα πια. Από όλο τον κόσμο της εκκλησίας, βρήκατε αυτούς να "λοιδωρήσετε". Το σίχαμα που έχετε φτιάξει πάνω δεν είναι καν ο γέροντας Παΐσιος, είναι ο επι σειρά ετών γέροντας των γονιών μου και ο πιο καταπληκτικός άνθρωπος που έχω γνωρίσει στην ζωή μου... ο γέρων Πορφύριος. Απορώ αν είναι τόσο δύσκολο να καταλάβετε πόσο μπορεί να στενοχωρεί αυτό το πράγμα κάποιους άλλους. Οι άλλοι που δεν είναι χρυσαυγίτες, ούτε ταλιμπάν, ούτε θέλουν να μπει κανείς στην φυλακή. Και αν μπορείτε, αν σας νοιάζει καθόλου ή στο όνομα της "ελευθερίας" σας, χεστήκατε.

    Ενδεικτικό τελικά της κατάστασης. Το να το ζητήσεις ευγενικά και ήσυχα οδηγεί στην αδιαφορία και περιφρόνηση. Δεν μας νοιάζει κύριε, έχουμε ένα πόιντ να κάνουμε, κατά του χριστιανισμού, κατά της βλακείας (οποία ειρωνεία τις περισσότερες φορές), υπερ της ελευθερίας του λόγου (να την χαίρεστε, αυτό σας έλειψε από την ελευθερία, να ποστάρετε σιχαμένα φωτοσόπ ενός ανθρώπου που αντιλαμβάνεστε μέσα από μαρτυρίες πέμπτο χέρι, διαστρεβλωμένες και ειδομένες μέσα από την ήδη προκατειλημμένη ματιά).

    Και κερασάκι στην τούρτα, η συσχέτιση της Χρυσής Αυγής με όποιον έχει θέμα με αυτό το πράγμα. Η χρυσή αυγή χέστηκε για τους γέροντες, κόβετε για χριστιανό τον μιχαλολιάκο και τον κασιδιάρη; Ευλαβείς; Ή οπορτουνιστές; Ασίστ λοιπόν στην ΧΑ να βρει πάτημα στον ημιμαθή ελληνάρα γιατί δύσκολα δικαιολογείται αυτή η γενικότερη μαλακία που ήταν αυτή η σελίδα. Για τον κάθε ανορθόγραφο μαλάκα που έβριζε εκεί μέσα υπήρχαν και πενήντα που απλώς προσπαθούσαν να κοιτάνε αλλού.

    Και είστε και κότες οι περισσότεροι, διότι τώρα μιλάνε για απλή "σάτιρα" και σχεδόν επιστημονικό πείραμα μια τρολιά (που απέδειξε κάτι πολύ άγνωστο όντως - θε μου, υπάρχουν εύπιστοι και δεισιδαίμονες ανάμεσά μας; επιστημονική απόδειξη έλεγε ο Βαξεβάνης, άλλος κομπλεξάρας από εκεί) για μια σελίδα που ήταν τίγκα στην χολή και την χυδαιότητα.

    Μαντεύω βέβαια και τις κλασσικές αντιδράσεις ορισμένων "δε σου φταίνε οι απατεώνες, σου φταίει ο τάδε", "δεν κοιτάς τα άλλα προβλήματα, αυτό σε μάρανε" και τις γνωστές αηδίες... Απαξιώ καν να τις συζητήσω, φρονώ ότι αρκετοί από εδώ έχετε το στοιχειώδες μυαλό και ήθος να μην πέσετε τόσο χαμηλά και να δώσετε απάντηση μόνοι σας.

    Κρίμα. Καιρό τώρα είχα αρχίσει να κουράζομαι να μπαίνω σε μια σελίδα, να με πιάνει η καρδιά μου, να κάνω ένα "τσκ" και να κάνω γρήγορα σκρολ ντάουν ή back... αλλά κάπου πρέπει να τα βάλω με τον εαυτό μου, άμα μπαίνεις εδώ, τέτοια θα βλέπεις.

    Αγαπάω αυτήν την κοινότητα που είναι εδώ και πολύ κόσμο από εσάς, τόσα χρόνια κουβεντολόι και flames, κι ας μην σας έχω γνωρίσει από κοντά. Αλλά όσο έντονα κι αν έχω δηλώσει στο παρελθόν ότι με ενοχλούν κάποια πράγματα και να έχω παρακαλέσει εντελώς αδερφίστικα και στην ξεφτίλα, αυτή η κοινότητα χέστηκε αν εγώ στενοχωριέμαι ή προσβάλλομαι. Ορισμένοι προσβάλλονται που προσβάλλομαι, θίγεται λέει η αισθητική τους που εγώ πιστεύω σε παραμύθια και προσβάλλω την "πραγματικότητα" (που έχει και αυτή για την περίσταση αισθήματα). Ίσως θεωρούν ότι επιτελούν κοινωνικό έργο, με την μέθοδο του σοκ, ποιος ξέρει.

    Πολλές φορές γέλασα εδώ και χάρηκα, πολλές φορές τσαντίστηκα αλλά να βλέπω καθημερινά τον γέροντα έτσι (μα δεν έχετε ιδέα πραγματικά για το ποιος είναι αυτός ο άνθρωπος...), δεν το μπορώ καθόλου. Στο facebook τουλάχιστον μπορώ να κατηγορήσω το software που δεν μπλοκάρει πράγματα, εδώ όμως μου φταίτε εσείς.

    Ποστ αποχώρησης. Να είστε καλά όλοι.
    Βασίλης
    αν είναι ποτέ δυνατόν ρε Βικ.

    Άσε ΌΛΑ τα άλλα για απατεώνεςκλέφτεςπολιτικοί, αλλά αντί να σου φταίει που ζεις σε ένα μέρος όπου νέος άνθρωπος συνελήφθη επειδή κορόιδεψε ΣΤΟ FACEBOOK έναν ΚΑΛΟΓΕΡΟ (έχουμε γίνει ρόμπα διεθνώς), σε ενοχλεί τώρα αυτό το πράγμα;

    Είναι Εξοργιστικό να επιλέγεις να προσβάλλεσαι (περισσότερο από ό,τι προσβάλλεσαι για άλλα πράγματα) από αυτό, και όχι από οτιδήποτε άλλο στραβό συμβαίνει σε αυτή τη χώρα.

    Δηλαδή δες αυτό το λινκ : http://www.astynomia.gr/index.php?op...506&Itemid=965

    συνεχίζεις να προσβάλλεσαι με Πορφύριο;

    Κάθε μέρα κόσμος σαλτάρει από τα παράθυρα, ενώ οι μισθοί των κληρικών δεν αγγίζονται

    συνεχίζεις να προσβάλλεσαι με Πορφύριο;

    Θα έπρεπε να έχεις ο ίδιος φτιάξει γκρουπ στο facebook "όσο δεν μειώνονται οι μισθοί των κληρικών, θα κολλάω παστίτσια στα πρόσωπα Σοφών Καταπληκτικών Γερόντων".

    Ένιωσα πραγματικά άσχημα διαβάζοντας όσα έγραψες, δεν είναι δυνατόν, κάτι λάθος συμβαίνει, υπάρχει μεγάλο πρόβλημα

  9. #174
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Atropos View Post
    Πιστεύεις δηλαδή οτι είναι θεμιτό να γελοιοποιείς οποιαδήποτε θρησκεία; Και τι θα έλεγες αν έβγαινα εγώ και έσκιζα το κοράνι όπως είπα και πιο πριν;
    Ναι. Μερικές, όπως η σαϊεντολογία ας πούμε, δεν αξίζουν και τίποτε παραπάνω από αυτό. Και προφανώς είσαι ελεύθερος να σκίσεις όσα κοράνια θες (αρκεί να τα έχεις αγοράσει πρώτα και δεν καταστρέφεις ιδιοκτησία τρίτου ), για τον πολύ απλό λόγο ότι δεν προκαλείς βλάβη σε κανέναν και κανείς δεν χρειάζεται την προστασία του νόμου απέναντι σε τέτοιες πράξεις. Δεν τον περιορίζει από το να συνεχίσει να πιστεύει ό,τι στο καλό θέλει, δεν τον περιορίζει από το να κατακρίνει τις πράξεις σου, δεν τον περιορίζει από το να μη σε κάνει ποτέ παρέα.

    Πέρα από όλα αυτά, ο Γέροντας Παΐσιος είναι απλώς ένα πρόσωπο. Η σάτιρα εναντίον του δεν είναι καν σάτιρα ενάντια στην θρησκεία εν γένει.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #175
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Κάρχαρτ έχεις δίκιο σε όλα όσα λες, και για τους μισθούς των παπάδων και για τις αυτοκτονίες και για το μπουρδέλο στο οποίο ζούμε. Και ο Βικ όμως έχει το δικαίωμα να αισθάνεται προσβεβλημένος για κάτι που αγγίζει αυτόν και όχι εμάς. Δεν τα έβαλε σε ζυγαριά και έβαλε τον παστίτσιο πάνω απ' όλα.

  11. #176
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    1,233

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post

    Και προφανώς είσαι ελεύθερος να σκίσεις όσα κοράνια θες (αρκεί να τα έχεις αγοράσει πρώτα και δεν καταστρέφεις ιδιοκτησία τρίτου ),

    Πέρα από όλα αυτά, ο Γέροντας Παΐσιος είναι απλώς ένα πρόσωπο. Η σάτιρα εναντίον του δεν είναι καν σάτιρα ενάντια στην θρησκεία εν γένει.
    Τέλος πάντων, εγώ που δεν είμαι και θρήσκος, πιστεύω οτι αν ξέρω οτι κάτι είναι ιερό για κάποιον, οφείλω να το σεβαστώ.
    Στη δεύτερη πρότασή σου συμφωνώ, θα μπορούσε όμως να κριτικάρει αυτούς που τον εκμεταλλεύονται, όχι τον ίδιο.
    Και στην τελική όντως έχουμε σοβαρότερα πράγματα για να σχοληθούμε.

  12. #177
    Giagias me Jazzmaster Μελαγχολικός Χοντρούλης's Avatar
    Join Date
    May 2012
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    589

    Default

    Κι εγώ προσβλήθηκα οταν διάβασα την παλαια διαθήκη αλλά δεν εβαλα φωτια στην εκκλησία ούτε πήγα να πω στον πάτερ να μην διδάσκει το προπατορικο αμάρτημα γιατί ειναι σεξιστής

    Εμένα ποιος θα με δικαιώσει δλδ;
    φιλελεύθερος παρακρατικός
    αλβανος χρυσαυγίτης
    gay παπας
    σουβλάκι καλαμάκι
    emocore-commando
    μεταλάς
    χριστιανός-κρυφορεφορμιστης-φανεροπορτουνιστης
    παραγωγός εισαγωγών
    αντι-αντι-ιμπεριαλιστης (ιμπεριαλιστής)

  13. #178

    Default

    Φυσικά και έχει το δικαίωμα Άτροπε, τυπικά και εγώ έχω το δικαίωμα να πάω να χέσω στο βουνό ντυμένος μπάτμαν

    δεν νομίζω να μίλησα για δικαιώματα όμως, έκανα μια μικρή κριτική στον Βικ, επειδή θεωρώ πως είναι όσο έξυπνος χρειάζεται να είναι, για να μπορεί να καταλάβει πως έγραψε εξοργιστικά πράγματα. Είναι πολύ άσχημο για τον Βικ να προσβάλλεται από αυτό το πράγμα, είτε σε συνάρτηση με τα εκατοντάδες ΣΟΒΑΡΟΤΕΡΑ από τα οποία μπορεί να προσβληθεί, είτε ανεξάρτητα από οτιδήποτε, από μόνο του.

    Επίσης πλέον, για να μην υπάρχει σύγχυση, στις δημοσιεύσεις θαυμάτων δεν λέμε όνομα, λέμε απλά "Ο Γέροντας"
    http://agioritis.pblogs.gr/2009/12/h...den-katal.html

  14. #179

    Default

    Αναπάντητα ερωτήματα

    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  15. #180
    To Defend Our Steel Ra Pariah's Avatar
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    5,907

    Default

    Ψύχραιμοι πλέον, έχω να πω ότι: ΜΟΥΤΖΑ σε Ford.

    Αφενός, σε αυτό το forum δεν έχω αντιληφθεί να γίνονται χονδροειδή αστεία σε βάρος των θεοσεβούμενων χρηστών. Υπάρχει ανεκτικότητα και σεβασμός δεν πα' να 'σαι χριστιανός, φουντάκιας, ποδοσφαιρόφιλος, ebm-άς, χορτοφάγος και πάει λέγοντας. Ο Φορντ, εάν ένιωθε πια τόσο άσχημα που έγινε λάθος στο γέροντες στο banner, θα έπρεπε να το αναφέρει εδώ πρώτα και δεν αποκλείεται να έβγαζε και γέλιο το ποστ σε φάση "καλά ρε μλκες δεν πετύχατε ούτε τον σωστό γέροντα, αλλάξτε τον με τον κανονικό [Παΐσιο], επειδή γινήκαμε ρόμπα" κ.ο.κ. Είναι δε γνωστό ότι ελάχιστα ασχολείται πλέον ο Dragon με το φόρουμ, ώστε να του απαντήσει.

    Από 'κεί και πέρα, είναι προφανές ότι για μεγάλο κομμάτι των ερ-ιτών η θρησκεία δεν παύει να 'ναι μια προτίμηση μονάχα. Όπως ακριβώς γίνονται επιλογές στο φαγητό, τα αθλήματα, την τέχνη. Μπορεί κάποιος π.χ. να είναι αθληταράς, βαμμένος οπαδός και πάει λέγοντας, την ίδια στιγμή που κάποιος άλλος έχει σταματήσει από τη γυμναστική του Λυκείου οποιαδήποτε επαφή με το τόπι και την άθληση. Συνεπώς, η θρησκεία σε αυτό το φόρουμ έχει χάσει τον υπερουράνιο, βαθιά πνευματικό χαρακτήρα που της προσδίδουν πολλοί. Έχει εκπέσει σε μία ακόμη επιλογή.

    Ακόμη κι αν δεν συμφωνείτε με αυτήν την «έκπτωση» της θρησκείας που έχει συντελεσθεί σε κάποιο κομμάτι του πληθυσμού, τότε θα πρέπει ίσως να δείτε και μια άλλη όψη. Εσείς, ως γνήσιοι και καλοί χριστιανοί, θα πρέπει να ήσασταν οι πρώτοι που θα δείχνατε ανοχή απέναντι στους βλάσφημους (αρκεί βέβαια η βλασφήμια να μην καταλήγει σε υλικές καταστροφές κ.ά.). Πόσο επηρεάζει έναν επιστήμονα που πιστεύει στην έρευνα και έχει αφιερώσει ένα μεγάλο μέρος της ζωής του σε αυτήν, η μειωτική γνώμη πάρα πολλών ανθρώπων για τα γράμματα; Πόσο επηρεάζονται οι φιλότεχνοι από τη βαριά σάτιρα που συχνά γίνεται σε βάρος συγκεκριμένων μορφών τέχνης (της Μοντέρνας π.χ.); Δεν νομίζω να κόπτεται καμία από τις δύο κατηγορίες και τόσο πολύ. Δείχνουν ανοχή στη γνώμη του άλλου και ίσως ακόμη-ακόμη να κοιτάξουν να βελτιωθούν οι ίδιοι ως άνθρωποι από την κριτική (που μπορεί να έχει σε τελική ανάλυση 1002 μορφές: από βρισιά μέχρι έξυπνη σάτιρα).

    Σοβαρευτείτε.
    ALL YOU THE TRUTHFUL SPRATTLE WITH ME,
    LET'S SWEEP THE FALSE ONES AWAY!


Similar Threads

  1. Banner
    By Dragonlord in forum Forums Help/Suggestions
    Replies: 4
    Last Post: 09-06-2005, 13:52
  2. banner
    By Acid Baby in forum General Discussion
    Replies: 4
    Last Post: 31-01-2005, 14:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •