View Poll Results: Συμφωνείτε με τη γενική κατεύθυνση αυτής της πρότασης;

Voters
29. You may not vote on this poll
  • Ναι (τυχόν διαφοροποιήσεις, σκέψεις, προτάσεις σε reply)

    25 86.21%
  • Όχι (διαφορετική πρόταση για το μέλλον του site σε reply)

    4 13.79%
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 85

Thread: Μια πρόταση για το er από εδώ και πέρα: A NEW ERa

  1. #1

    Default Μια πρόταση για το er από εδώ και πέρα: A NEW ERa

    Γεια χαρά! Όλες/όλοι/όλ@ είστε ή υπήρξατε ενεργά μέλη του er, και σίγουρα ο καθένας θα έχει τη δική του άποψη, άλλοι καλή, άλλοι κακή, άλλοι καλή σε κάποιους τομείς και κακή σε κάποιους άλλους. Πολλοί ίσως εγκαταλείψατε το φόρουμ με τον καιρό, για διαφορετικούς ίσως λόγους. Θέλουμε, καθώς κλείνουμε 19 χρόνια λειτουργίας, να κάνουμε έναν ανοιχτό διάλογο για το παρελθόν και το μέλλον του er, και να καταθέσουμε μια συγκεκριμένη πρόταση για αυτό, με βάση όσα εμείς μάθαμε όλα αυτά τα χρόνια.

    Το πρώτο ζήτημα που πιστεύουμε ότι μπαίνει εκ των πραγμάτων σε μία τέτοια συζήτηση είναι αυτό της μορφής του site, της πλατφόρμας που χρησιμοποιούμε. Το er ξεκίνησε και λειτούργησε όλα αυτά τα χρόνια ως forum, όμως αυτό δεν χρειάζεται να είναι απαραίτητα έτσι για πάντα. Πάνω από όλα είμαστε μια online κοινότητα, η συγκεκριμένη πλατφόρμα είναι απλώς το εργαλείο που χρησιμοποιούμε. Και πιστεύουμε ότι ένας λόγος που αρκετός κόσμος μετέφερε την ψηφιακή κοινωνική του δραστηριότητα σε μεγάλο βαθμό από τα forums στα κοινωνικά δίκτυα, είναι ότι τα τελευταία είναι απλώς πιο βολικά και παρέχουν περισσότερες δυνατότητες και πιο εξατομικευμένη εμπειρία. Έτσι, μπλοκάροντας πχ κάποιον ενοχλητικό χρήστη, μπορείς να συνεχίσεις να αλληλεπιδράς με άλλους χωρίς να χάνεις κομμάτια της συζήτησης λόγω της γραμμικής διάρθρωσης των threads σε ένα forum. Παράλληλα, οποιαδήποτε συζήτηση που μπορεί να γίνει σε ένα forum, μπορεί να γίνει και σε ένα κοινωνικό δίκτυο. Προσφέρουν δηλαδή επιπλέον λειτουργικότητα χωρίς να αφαιρούν κάτι ουσιαστικό από τη χρηστικότητα. Σκεφτόμαστε λοιπόν ότι ήρθε ο καιρός τα χαρακτηριστικά των κοινωνικών δικτύων να τα εκμεταλλευτούμε και στο er. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δίνουμε όλη μας την online δραστηριότητα στις εταιρείες του Zuckerberg και του Musk προς εκμετάλλευση, τη στιγμή που θα μπορούσαμε να έχουμε την ίδια χρηστικότητα σε μια παρόμοια πλατφόρμα ανοιχτού λογισμικού, και τα δεδομένα μας να ανήκουν σε εμάς.

    Η λύση που προτείνουμε είναι το fediverse, ένα εναλλακτικό, αποκεντρωμένο κοινωνικό δίκτυο, ή καλύτερα δίκτυο κοινωνικών δικτύων, που βασίζεται σε λογισμικό ανοιχτού κώδικα. Εδώ και μέρες δοκιμάζουμε ήδη τις εναλλακτικές πλατφόρμες και σύντομα θα έχουμε κάτι έτοιμο. Στην ουσία δηλαδή το er θα είναι ένα κοινωνικό δίκτυο, στο οποίο θα μπορείτε να ακολουθείτε χρήστες και από το υπόλοιπο fediverse, ακόμα και από το twitter, αν όλα γίνουν όπως τα σκεφτόμαστε.

    Το δεύτερο ζήτημα που ανακύπτει στο ερώτημα «τι είδους κοινότητα θα θέλαμε να είναι το er από εδώ και πέρα;», είναι το ζήτημα του moderating. Η αλήθεια είναι πως, όταν ξεκινούσαμε το er το 2003, δεν ήθελα να μπω στον ρόλο αυτού που θα ελέγχει τι θα πει κανείς, δεν θεωρούσα ότι έχω τέτοιο δικαίωμα, θεωρούσα ότι ο καθένας έπρεπε να αναλαμβάνει την ευθύνη των γραφομένων του. Ατομική ευθύνη, με άλλα λόγια. Ίσως και απλά ούτε να ήθελα, ούτε να μπορούσα να πάρω την ευθύνη της διαμόρφωσης του δημόσιου διαλόγου στο μέσο. Moderating με τη μορφή της διαγραφής post και του μπαναρίσματος γινόταν κατά κανόνα μόνο σε ακραίες περιπτώσεις όπου δημιουργούνταν πρόβλημα στην ομαλή λειτουργία του forum. Αλλά νομίζω ότι στην πράξη αυτό σε πολλούς (χωρίς να εξαιρώ και τον εαυτό μου από αυτό) ακουγόταν σαν κάλεσμα για να βγάλουν τον χειρότερό τους εαυτό. Δεν θέλω να πω ότι έχω μετανιώσει για κάτι, αυτά τα μυαλά και τις εμπειρίες είχα τότε, αυτό καταλάβαινα κι έκανα. Αλλά έχουν μεσολαβήσει σχεδόν είκοσι χρόνια. Εμείς αλλάξαμε, το ίντερνετ άλλαξε, η κοινωνία άλλαξε. Επίσης, το ίδιο το er άλλαξε. Αφού αποχώρησα πριν μερικά χρόνια, το er έγινε στην πράξη ένα αυτοοργανωμένο και αυτοσυντηρούμενο μέσο, και η επιβίωσή του μέχρι σήμερα εξαρτήθηκε αποκλειστικά από τα ίδια του τα μέλη και όχι από τους ιδρυτές/«ιδιοκτήτες».

    Αυτό το ποιοτικό χαρακτηριστικό λοιπόν νομίζω ότι έλειπε στα πρώτα χρόνια από το er (αν και η τάση είχε καλλιεργηθεί, με συχνά polls όπου οι χρήστες αποφάσιζαν για διάφορα ζητήματα, αλλά πλέον έχουμε και την ουσία) και νομίζω ότι αυτό μάς δίνει πλέον μία άλλη δυνατότητα: Να αποφασίσουμε συλλογικά τι χαρακτηριστικά θέλουμε να έχει αυτή η κοινότητα, πώς θέλουμε να είναι οι αλληλεπιδράσεις μας σε αυτό το μέσο. Γιατί αν κάτι μας έδειξε το παρελθόν, είναι ότι λίγο πολύ όλοι έχουμε φερθεί και επικοινωνήσει κατά καιρούς τόσο με θετικό όσο και με προβληματικό τρόπο στο πλαίσιο του er. Που σημαίνει ότι η τοξικότητα, τα βρισίδια, οι απειλές, δεν είναι δεδομένα και αναπόφευκτα, είναι επιλογή. Και τώρα, ως επί της ουσίας αυτοοργανωμένη online κοινότητα, μπορούμε να επαναδιαπραγματευτούμε και να ορίσουμε συλλογικά το τι είδους επικοινωνία θέλουμε να έχουμε μέσα από το er.

    Πιστεύουμε ότι σήμερα δεν μας λείπει ένα μέσο «για όλους». Δεν νιώθουμε ότι «χρωστάμε» σε κανέναν βήμα στο site μας. Πλέον υπάρχουν το facebook, το twitter κλπ όπου λίγο πολύ όλοι είναι ευπρόσδεκτοι, ακόμα και οι νεοναζί, και ο δημόσιος διάλογος συχνά θυμίζει αρένα. Οι ψηφιακές μας ζωές, όσο περνάν τα χρόνια, είναι όλο και περισσότερο απλά οι ζωές μας, δεν διαχωρίζονται. Σαν άνθρωποι, λοιπόν, στην «πραγματική ζωή» επιλέγουμε με τι ανθρώπους θέλουμε να συναναστρεφόμαστε, ποιες συμπεριφορές μάς ταιριάζουν και μας βοηθούν να αναπτυχθούμε και ποιες μάς τραυματίζουν και μας γεμίζουν αρνητικά συναισθήματα. Οπότε γιατί να μην επιλέξουμε και στην ψηφιακή μας ζωή τα ερεθίσματά μας να είναι αυτά που μας ταιριάζουν και μας βελτιώνουν, χωρίς να μας επιβληθεί αλλά με το να επιλέξουμε ποιες συμπεριφορές είναι αποδεκτές σε αυτή την κοινότητα, και ποιες όχι; Έχουμε κάθε δικαίωμα να το κάνουμε, έχει να κάνει με την αυτοδιάθεσή μας, και αν θέσουμε συλλογικά νέους όρους από την αρχή, δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση για «λογοκρισία». Όσοι δεν θέλουν να λειτουργήσουν σε αυτό το πλαίσιο, δεν τους ταιριάζει, θα έχουν πολλές επιλογές και με περισσότερο κόσμο, δεν έχουν ανάγκη το er, και ούτε το er θα τους έχει ανάγκη, αν δεν σκοπεύουν να σεβαστούν τον χαρακτήρα που η κοινότητα θα έχει επιλέξει για τον εαυτό της.

    Ίσως αυτό να φανεί σε κάποιους λίγο πολύ «το αντίθετο του er», ξένο ως προς αυτό που γνωρίζουν τόσα χρόνια. Αλλά πρώτον, η αλλαγή γενικά δεν είναι απαραίτητα κακή, μπορεί να είναι και απλά ωρίμανση, και ούτως ή άλλως αυτό που σκεφτόμαστε να κάνουμε είναι μια ουσιαστική νέα αρχή, όχι η συνέχεια του er που γνωρίζαμε. Και δεύτερον, ας σκεφτούμε τι ήταν και είναι στην πραγματικότητα το er, τι είναι αυτό που οδήγησε κάποιες δεκάδες χρήστες ακόμα και σήμερα να το κρατούν ζωντανό, να το διαχειρίζονται και να το συντηρούν από την τσέπη τους; Ήταν οι προσβολές, τα βρισίδια; Ήταν το κουτσομπολιό; Δυστυχώς το er ήταν και αυτά. Αλλά δεν ήταν μόνο αυτά. Το er υπήρξε τόπος επαφής, επικοινωνίας, μοιράσματος, φιλίας. Υπήρξε συντροφιά σε μοναχικές στιγμές. Και υπήρξε και ένα πείραμα για τον ορισμό της ελευθερίας του λόγου στο διαδίκτυο, που τότε ήταν ακόμα ένα μέσο που το χρησιμοποιούσε η μειοψηφία, υπό διαμόρφωση. Πιστεύουμε ότι έχει έρθει η ώρα να χτίσουμε πάνω στα θετικά του er, να βγάλουμε συμπεράσματα, να επουλώσουμε τραύματα και να ανοίξουμε ένα νέο κεφάλαιο, με βάση όσα από κοινού μάθαμε αλλά και ακούγοντας τις σημερινές μας ανάγκες επικοινωνίας.

    Τους όρους λοιπόν αυτής της επικοινωνίας στο πλαίσιο του νέου er θέλουμε να τους συνδιαμορφώσουμε με όλους, όσο είναι εφικτό. Εμείς παραθέτουμε κάποιες πρώτες σκέψεις. Πιστεύουμε καταρχάς ότι αυτή είναι μια ευκαιρία να τα ξανασκεφτούμε όλα από την αρχή – μετά από 19 χρόνια, το δικαιούμαστε. Ας μην μπούμε στην κουβέντα σκεπτόμενοι τι θεωρούμε ότι είναι και «πρέπει να είναι» το er, αλλά το πώς θα θέλαμε εμείς να είναι, πώς θα θέλαμε δηλαδή γενικά η ψηφιακή μας επικοινωνία να είναι. Η «παράδοση» του er δεν χρειάζεται να μας απασχολεί, ήταν αυτό που ήταν, τώρα μπορούμε να κλείσουμε αυτόν τον κύκλο και να κάνουμε ένα πιο συνειδητό βήμα, να φτιάξουμε το τι θα είναι το er από εδώ και πέρα – που μπορεί να αποδειχθεί και η πιο σημαντική του περίοδος. Άρα ας σκεφτούμε πώς θέλουμε εμείς να είναι οι ψηφιακές μας αλληλεπιδράσεις, με τι είδους άτομα και απόψεις θέλουμε να ερχόμαστε σε επαφή, τι ερεθίσματα θέλουμε να δεχόμαστε από τον ψηφιακό κοινωνικό μας περίγυρο. Έχουμε κάθε δικαίωμα να θέσουμε τους όρους που θα διαμορφώσουν εν τέλει αυτή την κοινότητα – και συνεπαγωγικά και εμάς τους ίδιους.

    Θεωρούμε αυτονόητο ότι στο er δεν έχουν θέση ρατσιστικές, σεξιστικές, εθνικιστικές αντιλήψεις. Αλλά σαν κοινότητα μπορούμε να επιλέξουμε να αφήσουμε εκτός και τοξικές-κακοποιητικές συμπεριφορές-bullying. Δεν χρειαζόμαστε στη ζωή μας ακόμα μια διαδικτυακή αρένα, τέτοιες σήμερα έχουμε σε αφθονία. Χρειαζόμαστε αλληλεπιδράσεις με στοιχειώδη σεβασμό και ενσυναίσθηση. Θα μπορούσαμε επίσης να πούμε ότι δεν δεχόμαστε ποστ θρησκευτικής προπαγάνδας (άλλο το τι πιστεύει ο καθένας-μία, κι άλλο το να χρησιμοποιεί το σάιτ για θρησκευτική προπαγάνδα). Ένα άλλο ζήτημα που ίσως πρέπει να αντιμετωπίσουμε στο μέλλον είναι τα fake news και η συνωμοσιολογία. Επίσης ίσως να χρειαστεί να μπει κάποιος περιορισμός στη χρήση του site για εμπορικούς σκοπούς, η πρωταρχική χρήση του er πρέπει να είναι η αδιαμεσολάβητη, μη κερδοσκοπική επικοινωνία. Κάποιοι από τους κανόνες λειτουργίας για το νέο er θα μπορούσαν να είναι κάπως έτσι:

    • Δεν θέλουμε να χρησιμοποιούμε στην κοινότητά μας κακοποιητικό λόγο, hate speech, ρατσισμό, εθνικισμό, σεξισμό, ομοφοβία, τρανσφοβία, body shaming κλπ. Το electric requiem είναι ένας δημόσιος χώρος και έτσι θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται. Θα θέλαμε να απεθυνόμαστε στους υπόλοιπους χρήστες/στριες της πλατφόρμας όπως θα απευθυνόμασταν δια ζώσης σε άλλα άτομα σε έναν αυτοδιαχειριζόμενο χώρο. Είναι επιθυμητή η ελευθερία έκφρασης, η διαφωνία, η ένταση, αλλά με σεβασμό. Παραβιαστική τοξικότητα δεν θα γίνει ανεκτή, θέλουμε αυτός να είναι ένας ασφαλής χώρος για όλ@.

    • Στο er δεν θα γίνεται ανεκτή η ανάρτηση πορνογραφικού υλικού. Αυτός δεν θέλουμε να είναι ένας τόπος με πορνογραφικό περιεχόμενο, δεν είναι αυτός ο σκοπός του.

    • Επίσης δεν θα γίνεται ανεκτή η θρησκευτική προπαγάνδα.

    • Το er δεν είναι ένας χώρος για προώθηση εμπορικών προιοντων. Είναι χώρος για ανθρώπινη επικοινωνία και όχι για εμπορική προβολή. Με αυτό δεν αναφερόμαστε σε ενημέρωση για συναυλίες, μουσικές κυκλοφορίες, προσωπική δραστηριότητα αυτοαπασχολούμενων κλπ, θα υπάρχει ελαστικότητα σε όλα αυτά, απλώς είναι σημαντικό να μπει και αυτή η παράμετρος ώστε να είμαστε καλυμμένοι σε περίπτωση κατάχρησης του μέσου από εταιρείες.

    Η αλήθεια είναι ότι και για εμάς είναι κάπως άγνωστα νερά αυτά, αναγκαστικά θα πρέπει να τα βλέπουμε και στην πράξη, ανάλογα με τις περιπτώσεις που εμφανίζονται, αλλού θα χρειάζεται να είμαστε πιο ελαστικοί, αλλού λιγότερο κλπ. Αλλά θα θέλαμε τις σκέψεις όλων πάνω σε αυτό: Αν μπορούσατε να επιλέξετε ποιες απόψεις και ποιες συμπεριφορές είναι αποδεκτές και ποιες όχι στον ψηφιακό σας περίγυρο, ποιες είναι αυτές; Ποιες είναι οι σκέψεις σας για τις παραπάνω προτάσεις; Θέλουμε, λαμβάνοντας υπόψη τη γνώμη όλων, να χτίσουμε ένα er που θα είναι ένας φιλόξενος, ασφαλής χώρος για όλους/όλες/όλ@. Οπότε κάθε γνώμη μετράει, πείτε για τη δική σας εμπειρία από τις κοινωνικές αλληλεπιδράσεις γενικά στο ίντερνετ και πιο ειδικά στο er, και πώς θα θέλατε να είναι, αν ήταν στο χέρι σας.

    Γενικά η σκέψη είναι το er να συνεχίσει ως αυτοοργανωμένη δομή, όπου τέτοιες αποφάσεις θα παίρνονται συλλογικά από τη διαχειριστική ομάδα, η οποία μπορεί να αλλάζει μέλη ανάλογα με τις διαθεσιμότητες και τις ανάγκες, σε αλληλεπίδραση με την κοινότητα. Η κάλυψη των εξόδων θέλουμε να γίνεται με συλλογικό τρόπο, μέσα από δωρεές, και αν έχουμε περίσσευμα (αφού καλυφθούν τα έξοδα των επόμενων μηνών) αυτό να δίνεται σε αυτοοργανωμένες δομές αλληλεγγύης. Θα θέλαμε επίσης να βρούμε τρόπους να στηρίζουμε την diy-μη εμπορευματοποιημένη μουσική (και γενικότερα καλλιτεχνική) σκηνή, αλλά αυτά θα τα δούμε εν καιρώ. Το σίγουρο είναι ότι το er θα παραμείνει αυτοοργανωμένο και μη κερδοσκοπικό, και σε αυτή την κατεύθυνση θέλουμε να κινηθούμε. Προς το παρόν θέλουμε να κάνουμε μια ουσιαστική συζήτηση με όλες και όλους εσάς, ενεργά και πρώην μέλη, γι’αυτό και θα στείλουμε ειδοποίηση σε όλα τα mail, ώστε να μπορούν να τοποθετηθούν και άτομα που έχουν σταματήσει να μπαίνουν στο er - θέλουμε με έναν τρόπο να κάνουμε μια μεγάλη συνέλευση και να μπορέσει να βγει κάτι θετικό από αυτή τη διαδικασία. Εμείς καταθέτουμε αυτή την πρόταση προς την κοινότητα, ζητούμε να εγκριθεί έστω σαν γενική κατεύθυνση (με τις όποιες επιφυλάξεις ή προβληματισμούς μπορεί να έχει ο καθένας – που θέλουμε να τα ακούσουμε και να τα συζητήσουμε) και είμαστε διατεθειμένοι να συμβάλλουμε στο να υλοποιηθεί. Ας ανοίξει η κουβέντα, άλλωστε κι εμείς δεν τα έχουμε όλα συμφωνημένα και λυμένα, χρειαζόμαστε την ανατροφοδότηση για να προχωρήσει και η δική μας σκέψη στο τι θέλουμε να κάνουμε. Αλλά πιστεύουμε ότι με ένα τέτοιο σχέδιο μπορούμε να κρατήσουμε ζωντανή την κοινότητα, να συμμετέχει περισσότερος κόσμος, και να γίνει και για εμάς τους ίδιους ένα πιο χρήσιμο και ικανοποιητικό περιβάλλον.

    Την πρόταση συνυπογράφουμε οι admins:
    Γιώργος (Art In Haste), Πάνος (Dragonlord), Γιάννης (Ghoul), Δημήτρης (KoiliaSamprela), Αθηνά (lady_of_winter), Παναγιώτης (rat_poison), Γιώργος (Raven Lord), Αλέξανδρος (tsimpouklano), Δημήτρης (When Black Roses Bloom), Πάνος (ypersyntelikos), Ράνια (~ladykiller~)

    ΥΓ: Λόγω εργασιών στον server, ενδεχομένως κάποια από τις επόμενες μέρες να βγει για λίγο το φόρουμ offline. Απλά προσπαθήστε αργότερα ή την επόμενη μέρα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #2
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Σε γενικές γραμμές μου αρέσουν αυτά που διαβάζω, αν και έχω τις επιφυλάξεις μου ως προς το κατά πόσο θα έχουν πρακτικά αντίκτυπο στην αναζωογόνηση της κοινοτητας. Μακάρι να εχουν. Εγώ εκεί θα ειμαι.
    Μόνη μου ένσταση είναι τα περί εμπορικής δραστηριότητας. Καταλαβαίνω το σκεπτικό και είναι σεβαστό, αλλά καλώς ή κακώς εγώ προσωπικά ζω για να φτιάχνω πράγματα, τα οποία μου αρέσει να μοιραζομαι, και τα οποία συχνά διατίθενται προς πώληση. Δεν θα μου άρεσε να μη μπορώ να το κάνω αυτό στο νέο ER, επειδή θα θεωρούταν διαφήμιση ή δεν ξέρω τι. Δε νομίζω άλλωστε πως υπήρξε ποτέ κατάχρηση εμπορικής δραστηριότητας από οποιονδηποτε στο παλιό ER, για να υπάρξει ο κίνδυνος να γίνει κάτι αντίστοιχο στο νέο.

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Σε γενικές γραμμές μου αρέσουν αυτά που διαβάζω, αν και έχω τις επιφυλάξεις μου ως προς το κατά πόσο θα έχουν πρακτικά αντίκτυπο στην αναζωογόνηση της κοινοτητας. Μακάρι να εχουν. Εγώ εκεί θα ειμαι.
    Μόνη μου ένσταση είναι τα περί εμπορικής δραστηριότητας. Καταλαβαίνω το σκεπτικό και είναι σεβαστό, αλλά καλώς ή κακώς εγώ προσωπικά ζω για να φτιάχνω πράγματα, τα οποία μου αρέσει να μοιραζομαι, και τα οποία συχνά διατίθενται προς πώληση. Δεν θα μου άρεσε να μη μπορώ να το κάνω αυτό στο νέο ER, επειδή θα θεωρούταν διαφήμιση ή δεν ξέρω τι. Δε νομίζω άλλωστε πως υπήρξε ποτέ κατάχρηση εμπορικής δραστηριότητας από οποιονδηποτε στο παλιό ER, για να υπάρξει ο κίνδυνος να γίνει κάτι αντίστοιχο στο νέο.
    Από λάθος, στην αρχή είχα ανεβάσει προηγούμενη εκδοχή του κειμένου, ίσως να διάβασες αυτήν. Έχει γίνει edit, νομίζω ότι η διατύπωση στην οποία καταλήξαμε σε καλύπτει:

    • Το er δεν είναι ένας χώρος για προώθηση εμπορικών προιοντων. Είναι χώρος για ανθρώπινη επικοινωνία και όχι για εμπορική προβολή. Με αυτό δεν αναφερόμαστε σε ενημέρωση για συναυλίες, μουσικές κυκλοφορίες, προσωπική δραστηριότητα αυτοαπασχολούμενων κλπ, θα υπάρχει ελαστικότητα σε όλα αυτά, απλώς είναι σημαντικό να μπει και αυτή η παράμετρος ώστε να είμαστε καλυμμένοι σε περίπτωση κατάχρησης του μέσου από εταιρείες.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #4
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Κομπλέ, με καλύπτει, ναι.

  5. #5
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Νομίζω πρέπει να τονιστεί οτι το νέο ER θα κινείται σε family friendly γραμμή, αυτό δε συζητάγαμε τις προάλλες? Τη δημιουργία ενός χώρου που θα νιώθει άνετα κάποιος χρήστης να φέρει το παιδί / παιδιά του.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  6. #6
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Άνω των 15 να είναι τα παιδιά όμως ε, μη μας στερήσετε το δικαίωμα στο περιστασιακό μπινελικι (στα πλαίσια κοινωνικού σχολιασμού πχ, όχι ξεκατινιασματος)

  7. #7
    Carlos the Dwarf Kelldorain's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Gordita Beach
    Posts
    5,419

    Default

    δεν ξέρω κατά πόσο έχω λόγο μιας και α. έχω να ποστάρω 3+ χρόνια (η μεταφορά στα σόσιαλ είναι γεγονός) & β δεν ξέρω τι είναι το φεντιβερς (υποθέτω κάτι που αγοράζεις μεφεδρόνη αν είσαι Βερολίνο) αλλά θεωρώ ότι τέλος πάντων η βασική ιδέα θα έπρεπε να είναι η μεταφορά σε κάποιο μέσο που να ευνοεί το ας πούμε φορουμικό interface με τις όποιες προσθήκες και που θα έχει γενικά κόσμο ώστε να μπορείς να αντλήσεις άτομα που ταιριάζουν. κατανοώ τις μπουμεροφοβίες αλλά δεν θα γίνει και τπτ αν μπει ένας 20χρονος που ποστάρει Τρανό και να πω την αλήθεια σε άλλο φόρουμ έχω δει να γίνεται πράγματι αναβίωση με τέτοια μεταφορά. Δηλαδή: discord.

  8. #8
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Νομίζω ότι πρέπει να το κρατήσουμε όσο πιο ενήλικο γίνεται
    Rock or Nothing

  9. #9
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Άνω των 15 να είναι τα παιδιά όμως ε, μη μας στερήσετε το δικαίωμα στο περιστασιακό μπινελικι (στα πλαίσια κοινωνικού σχολιασμού πχ, όχι ξεκατινιασματος)

    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  10. #10

    Default

    Νομίζω ότι το πλαίσιο που περιγράφουμε, τουλάχιστον θεωρητικά, θα είναι ένα υγιές περιβάλλον και για εφήβους άνω των 15 που είπε και η drumsick, τουλάχιστον σε σχέση με τα mainstream social media. Δηλαδή έχει να κάνει και με τον ορισμό του family friendly. Δεν νομίζω ότι ο στόχος μας πάντως είναι να καλύψουμε τις ανάγκες επικοινωνίας 11χρονων πχ, ή τουλάχιστον ότι αυτό είναι που πρέπει να καθορίσει το πλαίσιο του δημόσιου διαλόγου στο er.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #11

    Default

    Ωραία ειναι αρκετά από τα σημεία που μπήκαν από τους συνυπογραφοντες συντρόφους.

    Την πλατφόρμα δεν την ξέρω και ίσως ο Κελντορειν να έχει πόιντ αναφέροντας το ντισκορντ.

    Ναι δεν έχουν θέση οι εθνικιστές, ούτε οι DM τύποι, ούτε ο Ξηγας ούτε, ούτε, ουτε. Απλά φοβάμαι μην καταλήξουμε ακόμη πιο απομονωμένοι και μονάχοι λόγω πλατφόρμας. Με προβληματίζει λίγο, περισσότερο επειδή δεν την γνωρίζω.

    Ναι μεν δεν έχω όρεξη για ανούσιες φαγωμαρες μέσω πληκτρολογίου (όπως διψούσα πριν 15 χρόνια) αλλά λίγο με ανησυχεί το γεγονός να μαζευτούμε οι τριάντα "ίδιοι" νοματαίοι και να λέμε "α τι γαματοι που είμαστε", τι ωραία είναι η φούσκα μας!

    Βέβαια θα μου πείτε δικιά μας η πλατφόρμα εμείς θέτουμε το στίγμα κι όποιος δεν θέλει έξω. Ίσως αυτή η (εικονική τελικά όπως αποδείχτηκε μετά από χρόνια ) συμπερίληψη όλων των φωνών που υπάρχουν στην κοινωνία, να είναι αισθητή παράλειψη αλλά παράλληλα αναγκαία.

    Κατά τα άλλα, μέσα και μπράβο που ξοδέψατε χρόνο να το βάλετε σε ένα αρχικό πλαίσιο.

    Επίσης με το παρόν μουσειακό αρχείο τι θα συμβεί; Ισχύει η πρόταση για να σωθεί ως κλειδωμένο αλλά προσβάσιμο;
    Ο Μαξ ήταν εγωιστής.

  12. #12

    Default

    Ναι, το φόρουμ θα μείνει ονλάιν, αλλά κλειδωμένο, ως αρχείο. Σκεφτόμαστε μια νέα αρχή, εξετάσαμε και το ενδεχόμενο του discord, αλλά θέλουμε κάτι πιο φιλόδοξο, κάτι που να μπορεί να λειτουργήσει και ως ελεύθερο, χωρίς διαφημίσεις και χωρίς παρακολούθηση, κοινωνικό δίκτυο. Ίσως υπάρχει μια τέτοια ανάγκη για έναν κόσμο που μπορεί να αποτελέσει έναν νέο πυρήνα χρηστών για το er. Αλλά στην τελική, αφού υπάρχει ακόμα κόσμος που μπαίνει στο er, κυρίως τις δικές μας ανάγκες επικοινωνίας θέλουμε να καλύψουμε, και αν αυτό που θα φτιάξουμε τύχει να καλύπτει τις ανάγκες και άλλων, τόσο το καλύτερο. Για την πλατφόρμα κοιτάζουμε κάτι κοντινό στο mastodon, για όσους θέλουν να το ψάξουν περισσότερο. Αλλά ακόμα είναι νωρίς, έχουμε δοκιμές μπροστά μας μέχρι να βρούμε την καλύτερη δυνατή λύση.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #13
    . Ghoul's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    κάτι σας θυμίζει
    Posts
    5,608

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Καταλαβαίνεις ότι είναι ηθοποιάρα και ευτυχώς δεν τον ακουμπά η κάκιστη παρουσία της τραβελομούρας Moses () Ingram
    για πείτε, στο νέο ΕΡ θα τον κάνουμε τουλάχιστον μοντ τον ηλίθιο;
    Ωραίο παράδειγμα από τον Phantom Duck, θα απαντήσω εδώ καλύτερα. Σύμφωνα με όσα έχουμε συμφωνήσει μέχρι στιγμής και καταγράφει ο Dragonlord εδώ σχετικά με το moderation (πριν συνδιαμορφωθούν με ό,τι προκύψει από το παρόν θρεντ), η παραπάνω ανάρτηση του OniBocho θα είχε διαγραφεί από τη νέα διαχείριση. Κατόπιν, θα είχε γίνει σύσταση στον χρήστη για παραβίαση των κανόνων της κοινότητας. Ύστερα από Χ παραβιάσεις (όσες οριστούν), θα επέρχεται το:

    Spoiler


    Quote Originally Posted by distortionofperception View Post
    Επίσης με το παρόν μουσειακό αρχείο τι θα συμβεί; Ισχύει η πρόταση για να σωθεί ως κλειδωμένο αλλά προσβάσιμο;
    Θα παραμείνει ως έχει κλειδωμένο. Και σε επόμενη φάση θα γίνει προσπάθεια ανάστασης του ER mag, εάν βρούμε που σκατά είναι (στον υπάρχον σέρβερ φαίνεται να μην μεταφέρθηκε).

    Quote Originally Posted by Kelldorain View Post
    δεν ξέρω κατά πόσο έχω λόγο μιας και α. έχω να ποστάρω 3+ χρόνια (η μεταφορά στα σόσιαλ είναι γεγονός) & β δεν ξέρω τι είναι το φεντιβερς (υποθέτω κάτι που αγοράζεις μεφεδρόνη αν είσαι Βερολίνο) αλλά θεωρώ ότι τέλος πάντων η βασική ιδέα θα έπρεπε να είναι η μεταφορά σε κάποιο μέσο που να ευνοεί το ας πούμε φορουμικό interface με τις όποιες προσθήκες και που θα έχει γενικά κόσμο ώστε να μπορείς να αντλήσεις άτομα που ταιριάζουν. κατανοώ τις μπουμεροφοβίες αλλά δεν θα γίνει και τπτ αν μπει ένας 20χρονος που ποστάρει Τρανό και να πω την αλήθεια σε άλλο φόρουμ έχω δει να γίνεται πράγματι αναβίωση με τέτοια μεταφορά. Δηλαδή: discord.
    Το Discord μοιάζει περισσότερο με chat/IRC παρά με forum. Ίσως εννοείς το Discourse που είναι στη λογική των forum. Ωστόσο, καταλήγουμε στο Fediverse, το οποίο είναι ανταγωνιστικό και εναλλακτικό στα κραταιά κοινωνικά δίκτυα, μπορείς να επικοινωνήσεις και με άλλες κοινότητες κ.ο.κ. Συγκεκριμένα, από όσα δοκιμάσαμε (και δοκιμάσαμε πολλά!) μάλλον στοχεύουμε σε μια παραλλαγή του Pleroma (μοιάζει με το Mastodon). Αρχικά κι εγώ ήμουν υπέρμαχος του Discourse για την συνέχεια της λογικής του φόρουμ, αλλά ίσως είναι καλή μια αλλαγή, να δώσει φρέσκο αέρα και εν τέλει να έχει περισσότερο νόημα εν έτη 2022 ένα social media που ανήκει σε εμάς. Νιώθουμε πως μπορεί υπάρχει κόσμος εκεί έξω που έχει ανάγκη μία τέτοια εναλλακτική επιλογή, αλλά θέλουμε να ακούσουμε και την άποψη των χρηστών που συντηρούν και συμμετέχουν τα τελευταία χρόνια στο ER.

    We are left alone staring into the abyss, into the laughing face of madness.

  14. #14

    Default

    • Στο er δεν θα γίνεται ανεκτή η ανάρτηση πορνογραφικού υλικού.

    ο χρήστης supermachoman is feeling depressed

  15. #15
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Σε πρώτη φάση μπράβο σε όλους όσοι ξόδεψαν χρόνο και φαιά ουσία για το τι μέλλει γενέσθαι με το ER, αλλά και για την ανάρτηση/ανακοίνωση αυτή καθ' αυτή.

    Στα περισσότερα απ' τα σημεία συμφωνώ, αν και αυτό το εντελώς στοχευμένα και από mainstream φωνές διαμορφωμένο "όλ@" μου βγάζει το μάτι. Με τον ίδιο τρόπο που μου βγάζουν το μάτι τα He/Him/His και He/They στο Discord. Διότι (για μένα πάντα, βρίστε ή Phantom Duckίστε ελεύθερα) δημιουργούν περισσότερη περιχαράκωση εν τέλει. Τέλος πάντων, αυτό είναι το πραγματικά λιγότερο.

    Νομίζω ότι πρέπει κάποια στιγμή να πούμε ότι το internet δεν μπορεί να θεωρείται ένα ελεύερο μέσο σήμερα. Ακόμα κι αν το νέο ER στηθεί σε κινηματικό server τύπου ESPIV η πρόσβαση όλων θα γίνεται παραδοσιακά απ' τους ISP μας κι όχι από TOR ή VPN, ο έλεγχος των δεδομένων θα υπάρχει σε πρώτο επίπεδο και εν τέλει, τα "δεδομένα" που θα υφαρπάξουν και θα κρατήσουν οι Ζούκεμπεργκ, Μασκ, Δρακονιανοί, Pentaverate και λοιπά κυβερνοβαμπίρ, είναι τα δεδομένα που τους δίνουμε. Θέλω να πω ότι εκτός αν πρόκειται να βγαίνουν μανιφέστα και προκυρήξεις απ' το νέο ER, πραγματικά η όλη κατάσταση χάνει το νόημά της. Κι αυτό διότι η ιστορία του internet έχει αποδείξει πως πολλές καταστάσεις που ξεκίνησαν με βάση την ελευθερία επικοινωνίας και την διαφοροποίηση, κατέληξαν να είναι ακριβώς το αντίθετο.

    Προσωπικά τουλάχιστον, έχω σχεδόν πάψει ολοκληρωτικά να χρησιμοποιώ το facebook, δεν είχα ποτέ twitter/instagram/tinder/linkedin και δεν ξέρω 'γω τι άλλο υπάρχει, η επικοινωνία μου είναι μέσω messenger/discord/viber γνωρίζοντας φυσικά τι σημαίνει αυτό (αναφέρομαι σε διαφημίσεις κτλ) και δεν με ενδιαφέρουν καθόλου οι αρένες όπως πολύ σωστά τις χαρακτηρίζει ο Dragonlord. To ER με τον τρόπο που το γνώρισα και λειτούργησε αυτά τα χρόνια, έβγαλε σε στιγμές τον χειρότερο (διαδικτυακό) εαυτό μου. Οπότε, κάθε αλλαγή είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτη, απλώς έχω επιφυλάξεις.

    Οτιδήποτε πραγματικά ελεύθερο θα εμπεριέχει τόσο περισσότερη "μανούρα" στη σύνδεση και χρήση, όσο και σχετικά περισσότερες γνώσεις. "Οπότε, τι;" θα ρωτήσει κάποιος. Οπότε για μένα τουλάχιστον είναι ένα "πάμε και βλέπουμε" αλλά με πολύ μικρό καλάθι.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. Πέρα από το Blade Runner
    By ikonoklast in forum Music Discussion
    Replies: 57
    Last Post: 28-01-2021, 09:26
  2. Kάτι γίνεται εδω πέρα...
    By sashabastard in forum Self-Promotion
    Replies: 0
    Last Post: 17-10-2008, 09:41
  3. Πρόταση.
    By Acid Baby in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 15-04-2005, 14:36
  4. ΠΡΟΤΑΣΗ
    By Medusa in forum General Discussion
    Replies: 8
    Last Post: 15-04-2005, 11:25

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •