Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 151 to 156 of 156

Thread: ΚΑΦΕΣ

  1. #151
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by wurst View Post
    μόνο ελληνικό είμαστε.
    εδώ και 4 χρόνια που έκοψα το φραπέ, μόνο ελληνικό και κανα εσπρέσο σε περίπτωση που δεν παίζει μπρίκι
    Rock or Nothing

  2. #152

    Default

    Για να μην ανοίγουμε νέο thread, ας μπει εδώ.

    Μπορεί η καραντίνα να πέρασε, αλλά σε μαγαζιά ακόμα δεν πάμε, οπότε μιας και ο καφές χέρι (ούτως ή άλλως, βέβαια) θα πάει σύννεφο, τουλάχιστον ας μην πίνουμε μαλακίες.

    Στις αλυσίδες: κάτι Todaylicious, κάτι Baristart ούτε απέξω δεν περνούσα σε κανονική περίοδο, πόσο μάλλον τώρα που η κατανάλωση θα έχει ανέβει και σιγά μην καθαρίζονται οι μηχανές τακτικότερα. Coffee Island, δυστυχώς, δεν έχουν στάνταρ καλή ποιότητα, οπότε και συνηθίζω να τα αποφεύγω, άσε δε που για το combo ποιότητας/τιμής είναι σχετικά υψηλό. Το Mikel, αν και μαλακισμένο, έχει αρκετά καλό καφέ από όπου και να έχω πιει (Κηφισιά, Μαρτίου, Καμάρα, Ιασωνίδου) με φρεντεσπρέσσο στα 2€, υψηλό μεν, αξίζει δε, όταν τριγύρω επικρατεί η μαλακία και το άγνωστο. Παραδοσιακό, επίσης, πολύ καλό και με συνέπεια σε ποιότητα παντού, ίσως καλύτερο από Mikel, αλλά με τιμή στα ίδια (για φρεντεσπρέσο).

    Στους μοναχικούς καβαλάρηδες τους οποίος και ως επί το πλείστον προτιμώ (δεν ξέρω τι από αυτά είναι ανοικτό αυτή την περίοδο μιας και το κέντρο δεν το έχω γυρίσει πολύ ακόμα μεσ' τη μέρα): Piece of Cake (απέναντι από Ταξίδι στην Χρυσοστόμου Σμύρνης) λογικής τιμής φρεντεσπρέσο στα 1.7€, Έλξατε στην Ισαύρων στο 1.5, Ergon To Go στην Παύλου Μελά στα ίδια περίπου, Πρίγκηπος στο τουρκικό προξενείο (1.30€), αν και δεν είναι τρομερός, τριγύρω δεν παίζει κάτι αξιόλογο.
    Last edited by tsimpouklano; 15-05-2020 at 17:52.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  3. #153

    Default

    να προσθέσω στο coffee Island τίμιος καφές είναι οι μονοποικιλιακοι εμένα συγκεκριμένα μαρεσει ο peru ,χωρίς πολύ οξύτητα κ ιδανικός για freddo espresso . 1.90
    σε μαγαζιά εκτός από το taf στην Εμμ.μπενακη που έχει καλές ποικιλίες αλλά υψηλές τιμές , προτιμώ Παγκράτι πλατεία δεληολανη τον" παπαγάλο" κλασσικη illy ποικιλία αλλά λόγω καλής καφετιέρας βγάζει έντονο άρωμα σε σύγκριση με άλλους 1.70.

  4. #154
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Ήταν κάποτε στην πλατεία Εξαρχείων, ένας τεκκές που σερβίριζε αραβικό καφέ με κάρδαμο. Απο τα νοστιμότερα ροφήματα που έχω πιεί στη ζωή μου.

    Ον τόπικ, είμαι στη χώρα που ο κόσμος πίνει τσάι. Σχεδόν αποκλειστικά. Ότι καφέδες πίνω ή τους κάνω εισαγωγή απο κάτω ή δοκιμάζω διάφορα χαρμάνια (τύπου ελληνικού) απο άλλες χώρες. Εξεπλάγην ευχάριστα όταν είδα πόσο παρόμοια ροφήματα έχουμε με αλβανία - τουρκία -βουλγαρία, όταν πήγα σε ασιατικά μαγαζιά και βρήκα το θεϊκό καφέ ΚΟΥΡΟΥΚΑΦΕΝΤΖΗ - ΜΕΧΜΕΤ ΕΦΕΝΤΗ, ο οποίος είναι πεντανόστημος. Πείτε εσείς ο βόρρειοι αν τον έχετε πάνω.

    Click image for larger version. 

Name:	s-l400.jpg 
Views:	18 
Size:	31.4 KB 
ID:	27
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  5. #155

    Default

    Για συμπλήρωμα, σχετικά πρόσφατα ανακάλυψα και αυτούς: Roaster Kolektiva, οι οποίοι έχουν διάφορες ποικιλίες. Έχουν κατάστημα στον πεζόδρομο της Καλαμαριάς. Τιμές λογικότατες στο ~1.70.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  6. #156
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Εγώ δεν είμαι του καφέ, για την ακρίβεια για πολλά χρόνια δεν έπινα -ούτε δοκίμαζα- εκτός από extreme περιστάσεις, για αυτό και μ' έπιανε. Την τελευταία πενταετία, έχω δοκιμάσει διάφορα καφεδοσκευάσματα (μάλλον οι ανάγκες σε καφεϊνη αυξήθηκαν και οι αντοχές μειώθηκαν) οπότε, δεν έχω καμιά ιδιαίτερα σοφιστικέ άποψη αντίστοιχη ενός μύστη του είδους, αλλά:

    επειδή δεν έπινα καφέ, όταν το έκανα, τον έπινα γλυκό. Ως τέτοιονα, με ικανοποιούσαν κάποιες ΠΑΣΤΕΣ σε μορφή ροφήματος, όπως αυτός ο καπουτσίνο με το ζαχαρούχο γάλα απ' τα μικέλ, αλλά όχι και 3+ € αδερφούλη ή ένα παγωμένο Latte απ' τα coffee brands. Από τις αλυσίδες, τα coffee island δε μ' αρέσουν -μάλλον για τον ίδιο λόγο που λέει κι ο τσιμπού παραπάνω- αλλά θα διαφωνήσω για τα baristart, όπου βέβαια κάποια στιγμή μου έκαναν τη μαγική ερώτηση "δικό μας χαρμάνι ή illy;" κι απήντησα το δεύτερο και ναι, ήταν σαφώς καλύτερος καφές.

    Τον καλύτερο απ' όσους έχω δοκιμάσει, μάλλον τον ήπια στην αθήνα, σε ένα στην Καλλιθέα που λέγεται Coffee Berry και απ' όσο πήρε το μάτι μου, άνοιξαν 2-3 κι εδώ πάνω.

    Γενικώς είμαστε ΤΣΑΙ ΧΟΥΛΣ
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •