Results 1 to 14 of 14

Thread: ΝΕΟΛΑΙΑ ΑΛΕΞΗ ΤΣΙΠΡΑ

  1. #1

    Default ΝΕΟΛΑΙΑ ΑΛΕΞΗ ΤΣΙΠΡΑ

    Πλέον είναι σοβαρό κοινωνικό φαινόμενο, είναι ΠΟΛΛΟΙ, και όπως μου λεγε και ένας φίλος χτες "ούτε οι ακρίδες ρε μαλάκα". Είναι πολλοί. Είναι ίδιοι. Τους αρέσουν οι dada ή fluxus φάσεις. Ασχολούνται με την Τέχνη και το λένε. Έχουν άποψη. Πάνε σε εκθέσεις τέχνης ή φωτογραφίας. Πίνουν ποτάκι στο Βios και θαυμάζουν την διακόσμηση. Δεν ξεχνάνε το παρελθόν, αλλά κοιτάνε το μέλλον. Είναι νέοι. Είναι μοντέρνοι. Είναι ωραίοι. Είναι η νεολαία Αλέξη Τσίπρα!

    και διαβάστε δελτίο τύπου :

    To "Please Make Me Dance", η πρώτη του προσωπική δουλειά μετά τους Mary and The Boy, ήταν ένας από τους δίσκους που σημάδεψαν το 2009. O The Boy επιστρέφει για να ταράξει ακόμα περισσότερο τα νερά του σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού με το "Κουστουμάκι", ένα άλμπουμ με ελληνικό στίχο στο σύνολό του. Πρόκειται για ένα δίσκο βαθειά προσωπικό, τόσο σε επίπεδο στίχων και βιωμάτων όσο και σε επίπεδο μουσικής, όπου ο The Boy έχει συνθέσει, παίξει και ενορχηστρώσει ενώ μοιράζεται την παραγωγή με τον Callmelazy. Αυτή τη φορά οι μελωδίες είναι απέριττες και χωρίς πολλά beat λειτουργούν σαν καμβάς για να αναδείξουν το περιεχόμενο των στίχων.

    Το Αγόρι μεγαλώνει και έρχεται αντιμέτωπο με τους κρυμμένους σκελετούς στη ντουλάπα. Ξυπνάνε ερωτηματικά κοινωνικής και πολιτικής ουσίας. Οι νεκροί, κληρονομιά, ελπίδα και βάρος. Οι μεγάλοι, βολεμένοι μέσα σε ρόλους και μάσκες. Το "κουστουμάκι", ένας ρόλος από μόνο του, ο "κύριος", ο "καθωσπρέπει", ο "καταξιωμένος", ο "σιδερωμένος", μια ψεύτικη ενηλικίωση. Και όσο αυτός ο ρόλος χτίζεται, τόσο αυτός ο δίσκος αποδομεί κάθε τακτοποιημένο σύστημα αξιών και γδύνεται από εφέ και περιττά στοιχεία φτάνοντας σε ένα ατόφιο μεδούλι μέσα από ένα ανελέητο σφυροκόπημα λέξεων με πρωταγωνιστές το πιάνο, τα τύμπανα και την ερμηνεία του The Boy. "Ν' ανοίξουν οι καρδιές να μπουν οι λέξεις/κι αν η μελωδία φαντάζει θλιβερή/μην τη φοβάσαι δειλέ!"

    Ένα ανήσυχο βλέμμα αναζητά τη χαμένη ομορφιά μέσα στο βόθρο της μεγάλης πόλης. "Η ελπίδα μιας ελπίδας που είχα/ ταξιδεύει στο κενό/και το νήμα που ακολουθείς έχει κοπεί από καιρό/σε καιρό νιώθω κάτι αληθινό". Ένα γερασμένο διαμέρισμα το καταφύγιο μιας ελευθερίας που φοβάται τον εαυτό της. "Πέρα από την πόρτα μου υπάρχει ένα σκυλί/Δεν μπορώ να φύγω, δεν υπάρχει διαφυγή/Κι όσο κι αν φοβάμαι τη δαγκωματιά/πιο πολύ φοβάμαι την ελευθεριά." Ένα αγρίμι αναζητά οξυγόνο μέσα στο τεχνητό κλάμα των δακρυγόνων. Ένα παιδί βουλιάζει μέσα στη σαπίλα, την απάθεια και το "ό,τι να 'ναι" της ελληνικής πραγματικότητας. "Να σταματήσει η γη/να μη γυρίζει μέχρι να 'ρθει κάτι/κάτι που θα έχει εξήγηση και κάτι που θα δικαιώσει/τον πόνο του ανθρώπου που ακόμα αρνείται να προδώσει"

    Οι εφιάλτες ζωντανεύουν, βγάζουν νύχια και δαγκώνουν. Η αλήθεια μπαίνει σαν μαχαίρι στο κόκαλο. Δύσκολο να κλείσεις τ' αυτιά σου, ή μήπως αυτό σ' έχουν μάθει να κάνεις; "Η φωνή μας σάπισε/σκουλήκια έχουμε όλοι μέσα/ μπαγιάτικες καρδιές/κι όμως μας έχει μείνει λίγη μπέσα/ ακόμα, ναι!"

    "Το Κουστουμάκι είναι μια παραληρηματική διαταραχή. Προσωπικά τραύματα μπλεγμένα με μετ-αποκαλυπτικές εικόνες τρόμου. Όνειρα και φαντασιώσεις. Παρελθόν και μέλλον. Πάντα απών το παρόν και η πραγματικότητα. Εικόνες και χαρακτήρες που κατοικούν στο μυαλό μου. Που γεννήθηκαν μέσα στην Αθήνα του 2010. Επιτέλους, ανατέλλουν τα έτη της επιστημονικής φαντασίας. Ένα αγρίμι μεθυσμένο τσιρίζει την ασχήμια του στα μπαρ. Φωνάζει για τα πρόσωπα που δεν έχουν πια σημάδια. Στο πεζοδρόμιο η Ελλάδα, βαμμένη ξανθιά με λιπ γκλός στα χείλη, έχει να πιάσει πελάτη μια βδομάδα. Να θυμάστε πάντα αυτό. "Είμαι αυτός που κολλάει από πίσω σας στο μετρό". Οι Άσπρες Φορεσιές τελούν το μυστήριο της συναισθηματικής αποσύνθεσης. Κράτα τα μάτια σου κλειστά όταν κοιτάς τους αφανείς επισκέπτες από τον Χειρότερο Πλανήτη. Στο Δάσος των Νεκρών φτιάχνουν την τροφή για τα μωρά της Νέας Κοινωνίας. Μα εσύ πιάσε το τσεκούρι σου, δειλέ μου φίλε, και δείξε μας τον νέο τρόπο επικοινωνίας. Εμείς θα καταλάβουμε. Πια δεν μιλάμε με λέξεις άλλα με αίμα. Όσο και αν φοβάσαι όμως την δαγκωματιά, πιο πολύ φοβάσαι την ελευθεριά. Βάλε το Κουστουμάκι της ενηλικίωσης. Είσαι ο Λη Χάρβευ Όσβαλντ. Πριν την τελευταία βολή ψιθυρίζεις "Αιώνια θα είστε πρωτοστάτες της γενοκτονίας"." The Boy
    Όταν πέθανε και η τελευταία αμοιβάδα αισθητικής, ο The Boy έβαλε το κουστουμάκι. Καλώ τον 38ο, αν (ξέρει να) διαβάζει, να πιάσει τσεκούρι και δουλειά.

  2. #2
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    o νικολας εχει τη λυση για τετοια τσουτσεκια


    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  3. #3
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    εγώ δεν έχω πρόβλημα με τον γιο του Βούλγαρη ... αλλά αυτοί που γράφουν αυτές τις πίπες είναι για πολλές κλοτσές.
    Γιατί αν δεν ήταν αυτοί θα είχε καταλάβει 5-10 πράγματα και θα είχε ασχοληθεί με κάτι άλλο ρε αδερφέ .

    Spoiler
    εντάξει και αυτόν είχα μια φορά την ατυχία να τον δω ζωντανά και μόνο ξύλο ήθελα να του ρίξω (ομοίως και η σύζυγος)
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  4. #4
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Επιτέλους, ανατέλλουν τα έτη της επιστημονικής φαντασίας. Ένα αγρίμι μεθυσμένο τσιρίζει την ασχήμια του στα μπαρ. Φωνάζει για τα πρόσωπα που δεν έχουν πια σημάδια. Στο πεζοδρόμιο η Ελλάδα, βαμμένη ξανθιά με λιπ γκλός στα χείλη, έχει να πιάσει πελάτη μια βδομάδα. Να θυμάστε πάντα αυτό. "Είμαι αυτός που κολλάει από πίσω σας στο μετρό". Οι Άσπρες Φορεσιές τελούν το μυστήριο της συναισθηματικής αποσύνθεσης. Κράτα τα μάτια σου κλειστά όταν κοιτάς τους αφανείς επισκέπτες από τον Χειρότερο Πλανήτη. Στο Δάσος των Νεκρών φτιάχνουν την τροφή για τα μωρά της Νέας Κοινωνίας. Μα εσύ πιάσε το τσεκούρι σου, δειλέ μου φίλε, και δείξε μας τον νέο τρόπο επικοινωνίας. Εμείς θα καταλάβουμε. Πια δεν μιλάμε με λέξεις άλλα με αίμα. Όσο και αν φοβάσαι όμως την δαγκωματιά, πιο πολύ φοβάσαι την ελευθεριά. Βάλε το Κουστουμάκι της ενηλικίωσης. Είσαι ο Λη Χάρβευ Όσβαλντ. Πριν την τελευταία βολή ψιθυρίζεις "Αιώνια θα είστε πρωτοστάτες της γενοκτονίας".
    εμενα αυτο το κομματι μ'αρεσει.
    this is radio freedom.

  5. #5
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Κάθε που πεθαίνει η Ελλάδα γίνεται ωραία, γίνεται η αγάπη που την ποθούν και ξεχύνεται στο μπλε της θάλασσας. Κουρσάροι του κορμιού της από Ανατολή και Δύση αφήνουν ανάξια σημάδια πάνω της και, τότε, σαν μια παραμορφωμένη γιγάντια σκιά, απλώνεται πάνω από τον Αετό και το Λύκο, παίρνει σταγόνες από το αίμα τους και βάφει των δύο γενναίων τα στεφάνια. Κι έτσι άδικοι νικητές περπατούν μονάχοι στο ίδιο όνειρο· ένα όνειρο με εικόνες μαρτυρίων γεμάτο, με έρωτα που σφαδάζει και φλόγες που σβήνουν σιωπηλά κάτω από δυνατή βροχή. Και στο τέλος του ονείρου, η Αρσινόη να σκεπάζει τις ενοχές τους ενώ το κλάμα της Κιουρφερέ να τους ψιθυρίζει πως αννέ σημαίνει μάνα...
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  6. #6
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    βασικά σαν δελτίο τύπου μυθιστορήματος είναι. μπορεί να χάνω κάτι, θα το ξαναδιαβάσω σε ένα χρόνο που θα έχω αποφοιτήσει


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  7. #7
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by carheart View Post
    Τους αρέσουν οι fluxus φάσεις.
    Χαχαχαχαχ, ναιε-

    oh wait.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  8. #8
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    εγώ πάω σε εκθέσεις τέχνης,αλλά δεν είμαι ωραίος

  9. #9
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    χοχοχο, κοιτα τον πως ειναι
    this is radio freedom.

  10. #10
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    ακουστε παντως το 'ειμαι αυτος' και πειτε μου αν σας χαλασε.

  11. #11

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    η φράση-κλειδί στην κουλτούρα που περιγράφει ο κάρχαρτ είναι η εξής:

    "έκθεση video art".
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  13. #13
    Chef Wannabe Clockwork Orange's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Dead Cities of Syria
    Posts
    2,902

    Default

    Quote Originally Posted by Παρακμιακό Εργαλείο View Post
    ωραιο αυτο ε!
    τα ελληνικα με ξενερωσαν λιγο βεβαια ετσι οπως τα λεει!
    δεν μου αρεσει η "προστακτικη" στην μουσικη
    Μα εγώ μ΄ένα άγριο περήφανο χορό σαν αετός πάνω απ'τις λύπες θα πετάξω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ
    Θα πάω να χτίσω μια φωλιά στον ουρανό θα κατεβαίνω μόνο αν θέλω να γελάσω - Σιγά μη κλάψω σιγά μη φοβηθώ

    Πρέπει να έχει κανείς ακόμη ΧΑΟΣ μέσα του για να μπορέσει να γεννήσει ένα ΑΣΤΕΡΙ που χορεύει!

  14. #14
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ο χαρχαρτς θα μπορουσε να το θεσει πιο λακωνικα...

    προκειτε για μια μαζα νεαρων προσφατος απελευθερωμενων απο την επικυριαρχια της μαμας τους πανω στα πουλακια τους η στα μουνακια τους....οι οποιοι σε μια απελπιδα προσπαθεια να αποταξουν απο πανω τους την λαστιχιλα απο τα πισω λαστιχα του John Deer του μπαμπα τους αγκιστρωθικαν σε οτι μπορουσε να τους κανει κατι σαν οχι και τοσο απο χωριο....

    τουτεστην...
    οξω ψωμι...μεσα μπαγκετα
    οξω ανθρωπινα δικαιωματα...μεσα δικαιωματα θαμνων
    οξω τεχνη...μεσα χαππενινγκς περι τεχνης
    οξω τα καλα αλμπουμς απο σονικ γιουθ...μεσα τα πειραματικα
    οξω οι διαφοροι χωριατες...μεσα οι διαφοροι χωριατες αρκει να ειναι εθνκη μειονοτις
    μεσα οι πουστηδες αλλα εμεις δεν ειμαστε με τιποτα...
    οξω γενικα απο το συμπαν...μεσα η χλοη που θα σωσει τον μινμιν απο την φυλακη

    προχτες τσαλακωσα εναν...πλακα ειχε
    ειχε μουσια...τον ρωτησα γιατι,και με ειπε ειναι φοιτητης αφου
    φραγκατο παιδι...απλα τον ατσαλακωσα

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •