Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 61 to 75 of 92

Thread: Hi Fi Thread

  1. #61
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    χρειάζεσαι αυτό που λένε στην πιάτσα "multiple speaker selector switch" ή απλά "speaker selector"

    ο λόγος που δεν μπορείς να βάλεις 4 ηχεία στον ενισχυτή σου αντί για δύο με πατέντα είναι γιατί αν πιχί στα 2 ηχεία των 8Ω, ο ενισχυτής σου θα πετάει ρεύμα Ι, στα 4 ηχεία των 8Ω θα πετάει ρεύμα 2Ι. Με κίνδυνο φυσικά να καεί. θεωρητικά γίνεται, αν προσέχεις να μη βάζεις την ένταση του ενισχυτή σου πάνω από το 40%, αλλά δε σου το συνιστώ σε καμία περίπτωση.

    αυτά κάνουν καμιά εκατον-πενηντάρα στην αγορά τουλάχιστον.

    πιθανώς να σε συμφέρει περισσότερο να επενδύσεις σε ανεξάρτητο σύστημα για τηγκουζίνα σου

    ούτως ή άλλως εκεί θα πρέπει να περνάς τον περισσότερο χρόνο σου
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  2. #62
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Προσπερνώ το τελευταίο σχόλιο, μουνί. Κατά τα άλλα, νομίζω πως υπερβάλλεις. Διαβάζοντας από δω κι από κει, είδα πως με παράλληλη σύνδεση είναι οκ, ειδικά αν λάβεις υπόψιν πως σπανια βάζω δυνατά μουσική. Το να βάλω ανεξάρτητο ηχοσύστημα δεν παίζει, καθώς το τωρινό αποτελείται από τον υπολογιστή και τον ενισχυτή, και προφανώς και στην κουζίνα μέσω του υπολογιστή θέλω να ακούω.
    Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο, αλλά να σημειώσω πως τα ηχεία μου δίνουν και επιλογή σύνδεσης στα 4Ohm.

    Κοιλιά, ο ενισχυτής είναι ο Sony TA-FE370.

    Ξέρετε κάνα καλό κατάστημα που να ασχολείται με αυτά να πάω να το συζητήσω με κάναν ειδικό? Στον Φανό θα ξέρουν?

    edit: Ίσως μια πρακτική μέση λύση θα ήταν δυο καλά ηχεία υπολογιστή, ώστε να συνδέω είτε τον ενισχυτή του σαλόνιου, είτε τα ηχεία της κουζίνας, όπου άλλωστε δεν με ενδιαφέρει και τόσο η ποιότητα του ήχου.
    Last edited by Drumsick; 12-06-2015 at 23:46.

  3. #63
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ΣΑ ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ ΑΥΤΌ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ. Αίσχος! Αιδώς Αργείοι! Ντράπηκα, κοκκίνησα, ποποπο!

    αν τα βάλεις στα 4Ω θα έχεις ακόμα μεγαλύτερο κίνδυνο να καεί το σύμπαν
    (μια που Req(8//8//8//8 ) = 2Ω και Req(8//4//8//4)=1.333Ω. Mικρότερη αντίσταση στην ίδια ισχύ = μεγαλύτερο ρεύμα)
    εγώ σου είπα ότι εγώ δε θα το έκανα που όσο να πεις κάτι θα ξέρω για να σε προειδοποιώ
    εσύ αν εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου στην πατέντα (εδώ που τα λέμε δε θέλει να'σαι και μαγκάιβερ, ένα "series/parallel" θέλει να κάνεις) τότε ο δρόμος είναι ανοιχτός
    Πιο δύσκολο πιχί είναι να μη σου σβωλιάσει η μπεσαμέλ παρά ένα series/parallel.
    Απλά να ξέρεις ότι ο αστάθμητος παράγοντας είναι τουλάχιστον διπλά πιο επικίνδυνος σε τέτοια περίπτωση.
    Κυρίως δηλαδή δε σου λέω "πού πας μωρή άχρηστη σιγά μην τα καταφέρεις", αλλά ότι είναι πολύ πιθανό αν τα πράγματα πάνε στραβά για κάποιο λόγο να επέλθει καταστροφή.


    η καλύτερη κουβέντα που είπες είναι
    edit: Ίσως μια πρακτική μέση λύση θα ήταν δυο καλά ηχεία υπολογιστή, ώστε να συνδέω είτε τον ενισχυτή του σαλόνιου, είτε τα ηχεία της κουζίνας, όπου άλλωστε δεν με ενδιαφέρει και τόσο η ποιότητα του ήχου.
    Last edited by rat_poison; 13-06-2015 at 00:46.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  4. #64
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Αυτά εδώ μπορούν να συνδεθούν απευθείας σε υπολογιστή ή χρειάζονται ενισχυτή? http://www.e-shop.gr/edifier-studio-...k-p-PER.811376

  5. #65
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    αυτοενισχυόμενα (στα 24W) είναι οπότε όχι
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  6. #66

  7. #67
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    αυτοενισχυόμενα (στα 24W) είναι οπότε όχι
    Καποιο λαθος κανεις, η απαντηση ειναι ναι. Κατευθειαν στο πισι, χωρις ενισχυτη. Θα εχεις ομως αλλο θεμα, καθως αυτα παιρνουν τζακ κανονικο, Οποτε θες ανταπτορα σε μινι τζακ και ανταπτορα 2 σε 1.
    Kill the wise one!

  8. #68
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Οχι δε χρειάζονται ενισχυτή εννοούσε μάλλον.
    Αυτό εδώ δεν εννοείς? Σιγά το θέμα, και τον ενισχυτή έτσι τον συνδέω.



    Υπάρχει άραγε θέμα με το μήκος του καλωδίου? Θα χρειαστώ κάπου 20 μέτρα για να φτάσω στην κουζίνα σωστά (με περάσματα γύρω από κάσες κτλ).

    Φαιερστορμ, για κάποιον λόγο δε συμπαθώ καθόλου τα 2+1 συστήματα. Έχεις κάποιο επιχείρημα για να με πείσεις πως είναι καλύτερα από αυτά τα ηχεία που πόσταρα?

    Για 2.1 ωστόσο, ενδιαφέροντα μου φαίνονται αυτά εδώ http://www.e-shop.gr/genius-sw-hf21-...m-p-PER.505305. Έχει κάποιος άποψη?
    Last edited by Drumsick; 13-06-2015 at 11:00.

  9. #69

    Default

    2.1 > 2.0 me sosti topothetisi, alla ta exw arketo kairo opote kalitera pare ta edifier ine kali timi

  10. #70
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Οχι δε χρειάζονται ενισχυτή εννοούσε μάλλον.
    Αυτό εδώ δεν εννοείς? Σιγά το θέμα, και τον ενισχυτή έτσι τον συνδέω.
    Aυτό είναι RCA, τα αυτοενισχυόμενα παιρνουν συνήθως


    ή



    Οπότε από αυτα θα θες 2 σε 1


    edit:
    παραμένει αυτό που σου είπα, αλλα σε αυτα που λινκαρες:
    Τύπος εισόδου: PC / AUX.
    Είσοδος ήχου: Διπλή είσοδος RCA (RCA - RCA και RCA σε AUX)

    Οπότε μάλλον είσαι οκ
    Last edited by animae; 13-06-2015 at 12:05.
    Kill the wise one!

  11. #71
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default




    φρεσκος και μπομπα
    καλοταξιδος να'ναι

    (αντε τωρα να δουμε που θα σπρωξουμε τον ηρωικο Αkai...)

    specs κλπ κλπ
    https://www.kosmasaudiovideo.gr/showprod.php?id=5499
    Last edited by 00i00; 04-06-2018 at 17:39.

  12. #72
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default




    650 απο το ιδιο καταστημα ενω στο MediaMarkt τα δινουν... 900 (!!!!)
    μια χαρα, μας μειναν και καποια κατοσταρικα για ρετσινα

  13. #73
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Γεια σου ηαρ!

    Έχω που λέτε έναν ενισχυτή Sony TA-FE370, 160W 8Ω, και σκέφτομαι να αγοράσω καινούρια ηχεία.
    Θέλω καταρχάς να μου επιβεβαιώσετε οτι τα παρακάτω είναι συμβατα, και να μου πείτε αν μπορώ να συνδέσω και ηχεία 6Ω.
    Αν έχετε άποψη για τα παρακάτω ή προτάσεις για κάποια άλλα ηχεία βιβλιοθήκης μέχρι 200€, ευπρόσδεκτες. Ήμουν μεταξύ αυτών και των Dali Spektor 2, αλλά έχουν πάει 300€ πια . Σκεφτόμουν να τα πάρω όταν είχαν 170€ και δεν το έκανα


  14. #74
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Για όλα τα υπόλοιπα θα σου απαντήσει κάποιος γνώστης, ή και όχι, αλλά τα ηχεία που πόσταρες παίζουν στα 220.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  15. #75
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Nαι το ξέρω, χονδρικά είπα 200, δεν θα τα χαλάσουμε για 20€

Similar Threads

  1. To thread για τα DLL.
    By 12 stars circle your brow in forum PC & Games
    Replies: 21
    Last Post: 28-03-2010, 18:13
  2. the 90s thread-wx wx.....
    By hcpunksonacid in forum Music Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 07-04-2009, 22:25
  3. Japanese RPGs Thread (ex-FF thread)
    By sereg in forum PC & Games
    Replies: 31
    Last Post: 21-08-2005, 05:01
  4. Another MDB thread
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 08-12-2004, 19:06
  5. Another gay thread
    By The_Painless in forum General Discussion
    Replies: 50
    Last Post: 07-05-2004, 14:21

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •