Page 6 of 7 FirstFirst ... 4567 LastLast
Results 76 to 90 of 92

Thread: Hi Fi Thread

  1. #76
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    κοιτάς σε λάθος σελίδα στο manual 160W είναι η κατανάλωση του ενισχυτή όχι η ισχύς με την οποία τροφοδοτεί τα επιμέρους κανάλια (70W+70W). Περισσεύουν 20W που αφορούν θερμικές απώλειες και η λειτουργία των υπόλοιπων κυκλωμάτων ελέγχου του ενισχυτή.

    ο κατασκευαστής προτείνει ηχεία εμπέδησης 4-16Ω, πράγμα που καλύπτει και τις δύο επιλογές σου και φαίνεται λογική πρόταση σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά που δημοσιεύει.
    εφ' όσον η εμπέδηση των ηχείων είναι ακριβώς ίση ή και λίγο μεγαλύτερη αυτής του ενισχυτή είσαι ασφαλής.

    τα ηχεία που κοιτάς έχουν συνεχή μέγιστη κατανάλωση ισχύος τα 85W που είναι ένα καλό επίπεδο ασφάλειας ότι δε θα τα κάψεις, μια που ο ενισχυτής βγάζει κατά το μέγιστο 70W ανά κανάλι.
    το ζευγάρι αυτό θα λειτουργεί καλύτερα στις μέσες εντάσεις, μια που όσο πιο κοντά οδηγούμε τα ηχεία στο όριό τους, τόσο κοντά ερχόμαστε στη "μη-γραμμική περιοχή λειτουργίας" που εισάγει παραμορφώσεις

    ελπίζω να βοήθησα
    με άλλα λόγια go for it.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  2. #77
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Nαι το ξέρω, χονδρικά είπα 200, δεν θα τα χαλάσουμε για 20€
    Νόμιζα αυτά έχουν πάει 300, για αυτό στο έγραψα.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  3. #78
    Banned member Ιάβας's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    κάνιστρο πεπιεσμένου αέρα με πιπέτα
    Posts
    302

    Default

    Όχι, όχι και πάλι όχι. Ο λόγος; O ενισχυτής σου βγάζει 2 X 70W στα 4Ω (άρα 2 Χ 35W στα 8Ω) ενώ τα Klipsch που θές να πάρεις τραβάνε 85W στα 8Ω το ένα.

    Αυτό σημαίνει ότι με τον ενισχυτή σου: α) Δεν θα ευχαριστηθείς ποτέ τα ηχεία που θα πληρώσεις γιατί αναλογικά δε θα παίξουν ποτέ με την ισχύ για την οποία είναι φτιαγμένα, β) θα έχεις μεγάλο κίνδυνο να τα κάψεις , όσο περιεργο και αν ακούγεται, ένα ηχείο καίγεται πολύ ευκολότερα με λιγότερη, παρά με περισσότερη ισχύ γιατί ο ενισχυτής περνάει παραμόρφωση ή και DC οπότε παίρνεις (τις πιο πολλες φορές τα tweeter) στο χερι.

    Πάρε αυτά καλύτερα να σε μέινουν και 150€.
    πανκη οι μαχαιριες που εφαγε ο σεργιανοπουλος θα ειναι πολυ λιγες σε σχεση με αυτες που θα φας τις επομενες μερες...

  4. #79
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    μια γρήγορη προκάτ απάντηση γιατί βαριέμαι να γράφω
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  5. #80
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    γενικά τα φυλλάδια προδιαγραφών του κατασκευάστή είναι πολύ πιο αξιόπιστη πηγή πληροφόρησης από τους audiophiles
    (και να αγνοηθεί ό,τι έχω γράψει στο θρεντ πριν #76 κριντζάρω που τα βλέπω - καλά όχι όλα αλλά περισσότερα)
    Last edited by rat_poison; 29-12-2021 at 14:00.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  6. #81
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Most HiFi amps are designed for a speaker load impedance of 4-16 ohms. This means the minimum speaker impedance is 4Ω. Therefore if you have a speaker with a rated impedance of 4Ω, 6Ω, 8Ω or 16Ω, the amp will be happy. The lower the impedance, the greater the current flowing through speaker and the greater the power available. But, don’t use a speaker (or speakers) with an impedance below 4 ohms.
    16 χρόνια 8Ω ηχεία έχω συνδεδεμένα.

  7. #82
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Στο μεταξύ, τα ηχεία αυτά έχουν για κάποιο λόγο δυνατότητα σύνδεσης και στα 4Ω. Θα είχε κάποιο πλεονέκτημα να τα συνδέσω εκεί? Έβλεπα αυτό το αυτοκινητάκι από κάτω κι έλεγα μάλλον δεν κάνει να τα συνδέσω εκεί.
    Πολύ μυστήρια ηχεία γενικά, αλλά παραδόξως καθόλου κακά. Πειραματίζομαι τώρα με διαφορετική τοποθέτηση μήπως και δεν τα αλλάξω. Τα είχα σε τραγική θέση ομολογουμένως.

    Last edited by Drumsick; 30-12-2021 at 15:03.

  8. #83
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    δε γνωρίζω τι ιδιαιτερότητες μπορεί να έχει το ηχοσύστημα ενός αυτοκινήτου, κατά πάσα πιθανότητα δε σημαίνει απολύτως τίποτα, ειδικά τώρα που οι μονδέρνοι ενισχυταί έχουν είτε switching είτε διάστημα συμβατής εμπέδησης
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  9. #84
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Στο μεταξύ, τα ηχεία αυτά έχουν για κάποιο λόγο δυνατότητα σύνδεσης και στα 4Ω. Θα είχε κάποιο πλεονέκτημα να τα συνδέσω εκεί? Έβλεπα αυτό το αυτοκινητάκι από κάτω κι έλεγα μάλλον δεν κάνει να τα συνδέσω εκεί.
    Πολύ μυστήρια ηχεία γενικά, αλλά παραδόξως καθόλου κακά. Πειραματίζομαι τώρα με διαφορετική τοποθέτηση μήπως και δεν τα αλλάξω. Τα είχα σε τραγική θέση ομολογουμένως.


    αυτην η φωτο ειναι απλα μια αλλη διπληκαλοδιωσις
    λειπουν τα σιδερακια

  10. #85
    Banned member Ιάβας's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    κάνιστρο πεπιεσμένου αέρα με πιπέτα
    Posts
    302

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    μια γρήγορη προκάτ απάντηση γιατί βαριέμαι να γράφω
    ...που βρήκα απο τυχαίο Ινδό στα ίντερναι και είναι 100% σωστή.
    πανκη οι μαχαιριες που εφαγε ο σεργιανοπουλος θα ειναι πολυ λιγες σε σχεση με αυτες που θα φας τις επομενες μερες...

  11. #86
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    @00i00 ναι προφανώς σημαίνει αυτό που λες, νομίζω η δραμσικ ρώταγε γιατί έχει αυτοκολλητάκια σπιτάκι αυτοκινητάκι

    σε μια υπόθεση που βγάζω απ' τον κώλο μου, μάλλον ήταν συνηθισμένο καάάάποτε (ή τα μοντέλα της εταιρείας το έκαναν αυτό) να είναι οι οικιακοί ενισχυτές 8Ω και οι του αυτοκινήτου 4Ω
    τώρα γιατί να έχεις συμβολάκι αυτοκινητακίου σε μεγάφωνα εγκιβωτισμένα για επιτραπέζια χρήση, αυτό δε θα το μάθουμε ποτέ
    (πάντα με την επιφύλαξη ότι δεν ξέρω καθόλου αν υπάρχει κάποιου είδους ιδιαιτερότητα στις εγκαταστάσεις αυτοκινήτου)


    @ιάβας
    προσπερνώντας το "ινδός"
    Last edited by rat_poison; 31-12-2021 at 15:58.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  12. #87
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Οσο πιο πολύ το ψάχνω, τόσο περισσότερο χαώνομαι.
    Δεδομένου πως γενικά έχω έλλειψη χώρου και μεγάλα ηχεία δε γίνεται να τοποθετηθούν σε σωστές θέσεις, έχω αρχίσει να σκέφτομαι να πάρω κάτι που να χωράει στο γραφείο να τελειώνουμε. Έχω κανα δυο υποψήφια Edifier αυτοενισχυόμενα (R1700BT, R1600T III), αλλά ξέρω γω, μήπως είναι μαλακία να πάρω αυτοενισχυόμενα ενώ έχω ενισχυτή? Η λογική μου λέει πως στα ίδια λεφτά μπορώ να πάρω παθητικά καλύτερης ποιότητας. Ισχύει?
    Επίσης, μετά από 18 χρόνια ακρόασης από μεγάλα ηχεία hi-fi (που κάποτε θεωρούσα πως έβγαζαν πολύ καλό ήχο), πόσο πιθανό είναι να ξενερώσω τη ζωή μου με κάτι τόσο μικρό? Κάνα μαγαζί τέλος πάντων που να δίνει δυνατότητα ακρόασης υπάρχει?

  13. #88
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    ο καθηγητής της ηλεκτροακουστικής μας (που δεν τον λες άσχετο, το εργαστήριο έχει το καλύτερο εξοπλισμένο στούντιο στη θεσσ/νίκη και έχει κάνει ήχο για ολυμπιακούς, τους floyd στα 80s κτλ) έχει πει ότι η απόλαυση του ήχου σε μουσική και κινηματογράφο είναι μια υποκειμενική εμπειρία. μικρολεπτομέρειες στα χαρακτηριστικά των μεγαφώνων κάνουν πολύ μικρή διαφορά σε σχέση με τον χώρο και από το αποτέλεσμα της διαρρύθμισής του και των υλικών του στην ακουστική αλλά και από άλλες μη-μετρήσιμες υποκειμενικές παραμέτρους.

    δε θα βρεις τα τέλεια ηχεία γιατί δεν υπάρχουν. αν ταιριάζουν με το χώρο σου, τον υπόλοιπο εξοπλισμό σου και το budget σου κοπάνα όποια σε βολεύουν περισσότερο.
    that being said θα προτιμούσα παθητικά ηχεία, ειδικά αν ο ενισχυτής έχει πολλαπλές εισόδους και μπορεί να τροφοδοτείται από tv, pc, ή ό,τι άλλο.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  14. #89
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Προφανώς και είναι υποκειμενική εμπειρία, γι'αυτό ρωτάω αν δίνει κάνας χριστιανός δυνατότητα ακρόασης. Από εκεί και πέρα, δεν ψάχνω τέλεια ηχεία, απλώς επειδή δε μου περισσεύουν τα χρήματα, θέλω τουλάχιστον να ακούγονται καλύτερα από τα υπάρχοντα, τα οποία πλέον μου ακούγονται τόσο σάπια που έχω σταματήσει να ακούω μουσική. Όσο για τον ενισχυτή, μόνο με τον υπολογιστή είναι συνδεδεμένος και δεν έχω σκοπό να συνδέσω κάτι άλλο πάνω.

  15. #90
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Και δυνατότητα ακρόασης να υπάρχει σε κάποιο κατάστημα (παλιότερα σίγουρα υπήρχε, δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω για την Αθήνα όμως) και πάλι θα τα άκουγες στο δικό τους στήσιμο, με δικό τους ενισχυτή και στον δικό τους χώρο. Στην καλύτερη περίπτωση δηλαδή, θα μπορούσες απλά να αποφασίσεις ποια ηχεία σου ακούγονται καλύτερα, εκεί. Το οποίο, έχει σίγουρα την αξία του, αλλά συναρτήσει του τι λέει ο rat_poison (και ο Παπανικολάου, κατά βάση, ο καθηγητής στον οποίο αναφέρεται) σχετικά με τον χώρο σου, δεν θα είσαι απολύτως σίγουρη.

    Πέραν όλων αυτών, το ζήτημα είναι να ακούς μουσική. Αν με τα ηχεία που έχεις τώρα ξενερώνεις κι εν τέλει δεν ακούς, πάρε κάτι που θα σε ξαναβάλει σύντομα στη διαδικασία να ευχαριστιέσαι τη μουσικούλα, γιατί όπως είπες και η ίδια, όσο το ψάχνεις περισσότερο, τόσο χαώνεσαι. Και είναι απολύτως φυσιολογικό, δεν κάνεις τίποτα λάθος εσύ!
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

Similar Threads

  1. To thread για τα DLL.
    By 12 stars circle your brow in forum PC & Games
    Replies: 21
    Last Post: 28-03-2010, 18:13
  2. the 90s thread-wx wx.....
    By hcpunksonacid in forum Music Discussion
    Replies: 33
    Last Post: 07-04-2009, 22:25
  3. Japanese RPGs Thread (ex-FF thread)
    By sereg in forum PC & Games
    Replies: 31
    Last Post: 21-08-2005, 05:01
  4. Another MDB thread
    By Kveldssanger in forum Music Discussion
    Replies: 3
    Last Post: 08-12-2004, 19:06
  5. Another gay thread
    By The_Painless in forum General Discussion
    Replies: 50
    Last Post: 07-05-2004, 14:21

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •