Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Roxy Music

  1. #1
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default Roxy Music

    Κανονικά, θα ρωτούσα τον κάλκι ή τον λόκη τον οποίο έχω ήδη ρωτήσει και νομίζω μου πε οτι δεν έχει ασχοληθεί. This is not an appreciation thread. Είναι θρεντ απορίας.

    Θυμάμαι πάντα τους γονείς μου να μου λένε πόσο τους γουστάρανε στα νειάτα τους και πόσο της μόδας ήταν. Επειδή λοιπόν αρέσκομαι στα easy listening - pop ακούσματα είπα να τσεκάρω. Βάσει wikipedia και blogs ξεκίνησα με το country life κατόπιν πέρασα και σε υπόλοιπα και από τις 3 (θα έλεγα εγώ) εποχές τους. Με eno, μετά eno, στα 80ς και λίγο πρίν (manifesto Και μετα).

    Το θέμα είναι ότι μου φαίνονται τρομερά δύσπεπτοι και δεν καταλαβαίνω πώς διάολο τους άκουγε τόσος κόσμος. Όχι γιατί δεν γαμάνε αλλά γιατί δεν έχουν απλά χιτάκια κομμάτια. Ακόμα και τα φωνητικά του ferry μου φαίνονται δύσπεπτα και ακόμα και στο avalon που θεωρείται το απώγειο της "aorιλας" τους, μου φαίνονται δύσπεπτοι.

    Πείτε, τους έχετε ψάξει; νομίζετε το ίδιο; θα γαμήσει στην πενταήμερη;

  2. #2
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    το avalon είναι μαλακία για να γαμήσεις 5ήμερη

    Άκου αυτό


    αν και δεν τους πρόλαβα να μεσουρανούν , και ποτέ δεν ήμουν φίλος της solo καριέρας του Bryan Ferry πάντα τους γούσταρα , δεν ήταν η μπάντα που θα ψαχνόμουν , αλλά πάντα τους άκουγα ευχάριστα

    Spoiler
    Last edited by KoiliaSamprela; 24-03-2010 at 21:04.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  3. #3
    Mjöllnir UC.Hammer's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Oscar Wilde's Ass
    Posts
    665

    Default

    Καλοι ειναι,αλλα το μονο αλμπουμ που μπορω να πω οτι μου αρεσει πολυ ειναι το ομωνυμο του 72.Virginia Plain,2 H.B.,Ladytron και δεν συμαζευεται.Και το Αβαλον μαλλον Αμπαλον επρεπε να λεγεται(αν και more than this)

  4. #4
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ξεχάσαμε και love is the drug ε!!!
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #5
    Mjöllnir UC.Hammer's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Oscar Wilde's Ass
    Posts
    665

    Default

    Σωστος.

  6. #6
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    άλλο πράμα ρωτάει νομίζω.

  7. #7
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    όλα τα τραγούδια που αναφέραμε μια χαρά χιτάκια είναι , και θαρρώ αρκετά εύπεπτα
    σωστά δεν έπιασα το πόιντ?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #8
    Mjöllnir UC.Hammer's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Oscar Wilde's Ass
    Posts
    665

    Default

    off topic


    Ον τοπικ το τι εiναι χιτακι σε καθε εποχη ειναι εντελως σχετικο.Και το ποσοι ακουγαν roxy music και bowie και t rex λειτουργει σε βαθος χρονου και επιμονης των θαυμαστων,δηλαδη κατα ποσο μια μπαντα παραμενει διαχρονικη.Και ο hendrix αλλα και ο iggy pop,τεχνικα ειναι one hit wonders γιατι στην εποχη τους δεν πουλουσαν και δεν μπηκαν στα τσαρτ οσο ο tom jones η ο engelbert humberdinck.Με λιγα λογια ναι,οι roxy music ειναι δυσπεπτοι και ελιτιστες και φιλιδονοι/ντεκαντεντ(και καλα) αλλα το ιδιο και η εποχη που μεσουρανουσαν.
    Last edited by UC.Hammer; 24-03-2010 at 22:02.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default



    πανκ.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  10. #10
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    καλα εισαι. γενικα, το μονο σοβαρο ειναι το πρωτο. αντε βια και το μανιφεστο. αλλα το πρωτο. εχει και μπραηαν ηνο στα συνθια.
    this is radio freedom.

  11. #11
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    βασικα,μια χαρα ΔΙΣΚΑΡΑ ειναι το πρωτο
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  12. #12
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Το θέμα είναι ότι μου φαίνονται τρομερά δύσπεπτοι και δεν καταλαβαίνω πώς διάολο τους άκουγε τόσος κόσμος. Όχι γιατί δεν γαμάνε αλλά γιατί δεν έχουν απλά χιτάκια κομμάτια. Ακόμα και τα φωνητικά του ferry μου φαίνονται δύσπεπτα και ακόμα και στο avalon που θεωρείται το απώγειο της "aorιλας" τους, μου φαίνονται δύσπεπτοι.

    Πείτε, τους έχετε ψάξει; νομίζετε το ίδιο; θα γαμήσει στην πενταήμερη;
    εγω δεν διαφωνω. αλλα παπαρια τωρα, τα περισσοτερα συγκροτηματα που οι 50-60 σημερα συστηνουν ως "πωπω εμεις ακουγαμε παρα πολυ αυτους" ειναι ακριβως οπως οι ροξυ μιουζικ: (το πολυ) ενας καλος δισκος που κανεις δεν τον εχει ακουσει καλα και σιγουρα δεν τον εχει στο μυαλο του οταν αναφερεται στην μπαντα και ενα χιτακι που εχει χρησιμευσει για να τσιμπησουν καμια δεκαρια γκομενες (κυριως αυτο). τα παραπανω ειναι αρκετος λογος για να εχουν απαιχτες τις δισκογραφιες roxy music, police, wishbone ash, joan baez και δεν ξερω γω τι αλλο.
    this is radio freedom.

  13. #13
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    εγω δεν διαφωνω. αλλα παπαρια τωρα, τα περισσοτερα συγκροτηματα που οι 50-60 σημερα συστηνουν ως "πωπω εμεις ακουγαμε παρα πολυ αυτους" ειναι ακριβως οπως οι ροξυ μιουζικ: (το πολυ) ενας καλος δισκος που κανεις δεν τον εχει ακουσει καλα και σιγουρα δεν τον εχει στο μυαλο του οταν αναφερεται στην μπαντα και ενα χιτακι που εχει χρησιμευσει για να τσιμπησουν καμια δεκαρια γκομενες (κυριως αυτο). τα παραπανω ειναι αρκετος λογος για να εχουν απαιχτες τις δισκογραφιες roxy music, police, wishbone ash, joan baez και δεν ξερω γω τι αλλο.
    στο τελος τα ψιλοισοπεδωσες αλλα οκ το σκεπτικο σου ειναι απολυτα κατανοητω...να προσθεσω και τους παλαιοροκαδες του ενα_ασμα...One More Cup Of Coffee,Angie,Hey You και αλλα χιτς της επαρχιωτικιας καφετεριας που βρισκετε ακομα και τωρα σε ολες τις πολης
    βεβαια οι Roxy Music αν μη τι αλλο ηταν ιδιαζουσα περιπτωσις...punks με prog διαθεση μεσα στο glam rock...νταξ δεν ειναι και λιγο ε?

    εντιτ...δεν διορθωνω τα ορθογραφικα μου

  14. #14
    Senior Malaka feeleash's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    in your tv
    Posts
    229

    Default

    άκου τους μόνος σου

    μην πάς πενταήμερη

    σου τρώει τα λεφτά το 15μελές!!!

  15. #15
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Γενικά ρε παιδί μου στα περισσότερα κομμάτια ακούς την δομή τους και δυσκολεύεσαι να βρείς καν το ρεφραίν. Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ τι σιγοτραγουδούσε στο δρόμο ή τι θυμόταν ο κόσμος και τραγουδούσε στα λάηβ. Καταλαβαίνω οτι ειδικά στα 70ς ο κόσμος εκθείαζε μέχρι και τους υπέροχους μέν φλύαρους δε elp αλλά η ιδέα που μου χε δοθεί για roxy music από περιγραφές ήταν ανάλογη με boney m ξερωγω.

    Επίσης ο eno είναι και στο 2ο, έχει δηλώσει οτι θέωρεί το καλύτερο το country life

    και

    Δισκογραφία police γαμάει ανεξαιρέτώς. Μέχρι και ο hendrix και οι whishbone ash ομώς οκ ρε συ κάλκι. Έχουν τραγούδια απλά, κολλητικά, κουπλέ ρεφρέν κουπλέ ρεφραίν. Αυτοί όχι. minmin δεν καταλαβαίνω τι λες.

Similar Threads

  1. Didi Music.
    By Dragonlord in forum Live & Events Talk
    Replies: 50
    Last Post: 23-07-2020, 21:29
  2. feel-better music
    By metamelia3 in forum Music Discussion
    Replies: 37
    Last Post: 28-03-2006, 16:08
  3. music all around
    By PrinceOfDarkness in forum Self-Promotion
    Replies: 12
    Last Post: 17-11-2005, 21:11
  4. Sad music
    By no-celebration in forum General Discussion
    Replies: 42
    Last Post: 18-11-2003, 02:21
  5. Kid A music
    By ManWhoSoldTheWorld in forum Music Discussion
    Replies: 19
    Last Post: 21-09-2003, 08:10

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •