Page 3 of 12 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 177

Thread: CIVILIZATION ΠΕΝΤΕ

  1. #31
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Quote Originally Posted by Xtikio View Post
    me thriskia den toxw psaksei vathia. toso important einai? den exasa pote edafos apo malakothriskous.
    Είναι για πιο δύσκολες τακτικές. Πχ βρίσκεις μια θρησκεία και γαμιέσαι στους emissaries και στέλνεις παντού όλη την ώρα, τους φέρνεις όλους με τη θρησκεία σου και κάθε emmisary σου δίνει +πόντους στο πόσο φιλικοί κτλ είναι μαζί σου. Όπως και πχ άλλοι civs με αντίθετη θρησκεία έχουν -πόντους στις μεταξύ σας σχέσεις ανάλογα με το σε πόσες πόλεις σου έχεις άλλη θρησκεία ή άλλους ναούς. Στο τέλος καταλήγεις να είσαι ο πάπας τους και τους έχεις του χεριού σου. Αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο να γίνει από όσο ακούγεται.

    Το μόνο που πρέπει να ξέρεις εσύ είναι πως για αρχή για να μην έχεις και απειλες και κακές σχέσεις πήγαινε με τη θρησκεία που σε βολεύει. Αυτή μπορεί να είναι η θρησκεία των γειτονικών civs ή αυτή με τα περισσότερα άτομα. Όποια και να είναι όμως φρόντισε εσύ με emmisaries να την εξαπλώσεις σε όλες τις πόλεις σου και μετά χτύπα ένα organized religion civic και θα έχεις +25% γρηγορότερο χτίσιμο σε κτίρια.

    Αν τώρα σου πρήζουν το πούτσο με απειλές για πολέμους / εξαφάνιση λόγω θρησκείας και βλέπεις ότι θα πάρεις πούλο, γύρνα το σε Free Religion για να μην σε ξανααποσχολήσουν ποτέ. Απλά θα χάσεις το 25% bonus που είναι σημαντικό και νομίζω πως μετράει και για Space Race. Νομίζω ε, δε θυμάμαι.
    Εχω κερδισει ετσι παιχνιδι μονο μια φορα, το μυστικο ειναι να παρεις λαο που εχει ηδη Mysticism, με συνεπεια να μπορεις να ιδρυσεις θρησκεια με τη μια, οποτε αν εισαι τυχερος και στην ηπειρο σου εχει αλλους 3-4 λαους που δεν εχουν θρησκεια, τους κανεις ολους ιδιους με σενα και σε λατρευουν. Το θεμα ειναι πως ειναι σπανιο. Μετα απο αλλο ενα διμηνιαιο καψιμο προσφατο, αποφανθηκα πως το χειροτερο στο civilization 4 ειναι πως οταν σου ζητανε διαφορες μαλακιες οι αλλοι λαοι, απο το να κανεις εμπαργκο, απο το να κανεις πολεμο με αλλους, απο το να δωσεις λεφτα και τεχνολογιες μεχρι το να υιοθετησεις τα αγαπημενα τους civics, αν αρνηθεις παιρνεις πουλο γιατι τα -1 και -2 μαζευονται και ετσι ειναι υπερδυσκολο να πετυχεις diplomatic victory. Η cultural victory γινεται μονο με λαους που ξεκινανε με +2 culture ανα πολη, καλα για την πληρη εξολοθρευση ολων των λαων στην υφηλιο απλα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ, ενω ακομα και το Domination ειναι υπερδυσκολο αφου πρεπει να εχεις 60% της γης παγκοσμιως, που συμβαινει υπερσπανια στο 4, αφου γενικα το ΑΙ ειναι πολυ καλυτερο απο το 3 και τα μουνια οργανωνονται απεναντι σου. Οποτε μενει μονο space victory (85% ο τροπος που κερδιζω/χανω) και time victory (14%)...

    Οσον αφορα το πεντε, αναμενομεν... αλλα δεν ξερω αν θα τρεχει στο laptop μου, κι ετσι αγωνιω... το 4 τρεχει πολυ καλα παντως, μονο στον huge χαρτη παει λιγο αργα, κι αυτο μετα το 1950-2000 που εχει γεμισει δεδομενα το παιχνιδι.

  2. #32
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Μετα απο αλλο ενα διμηνιαιο καψιμο προσφατο, αποφανθηκα πως το χειροτερο στο civilization 4 ειναι πως οταν σου ζητανε διαφορες μαλακιες οι αλλοι λαοι, απο το να κανεις εμπαργκο, απο το να κανεις πολεμο με αλλους, απο το να δωσεις λεφτα και τεχνολογιες μεχρι το να υιοθετησεις τα αγαπημενα τους civics, αν αρνηθεις παιρνεις πουλο γιατι τα -1 και -2 μαζευονται και ετσι ειναι υπερδυσκολο να πετυχεις diplomatic victory.
    Επιλέγεις τη 2η επιλογή που λέει Care to negotiate? --> Exit και δεν παίρνεις ούτε + ούτε - γιατί πρακτικά δεν του απάντησες Επικό workaround. Φυσικά δεν πιάνει σε απειλες κτλ που έχεις μόνο 2 επιλογες για "ναι" και "όχι", αλλά ότι αποφεύγεις καλό είναι.

    Έχω κερδίσει Domination χάρη στα Panzer των Γερμανών. Πρόσφατα διάβαζα και guide για το πως να κερδίσεις το Deity με την επιλογή One City Challenge (aka σου επιτρέπει να έχεις μόνο μία πόλη). Υπάρχουν κάτι καμμένοι...
    Last edited by SpiritCrusher; 24-09-2010 at 21:12.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  3. #33
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Kala ola auta alla o titlos einai civ5

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  4. #34
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Quote Originally Posted by MoRmEnGiL View Post
    Kala ola auta alla o titlos einai civ5
    orly

    Thanks Spiritcrusher, θα το τσεκαρω, δεν ειμαι σιγουρος οτι μου δινεται τετοια επιλογη... οσον αφορα τη δυσκολια, μονο μεχρι και στο 5ο επιπεδο δυσκολιας (απο τα 9...) εχω καταφερει να κερδισω παιχνιδι. κι αυτο μολις μια φορα... συνηθως ακομα και στο 4ο επιπεδο χανω. Στο Civ3 κερδιζα (οταν το εμαθα τελεια) καθε φορα στο Emperor που ηταν το 5ο απο 7 νομιζω. Κατι Demigod και Deity δεν τα ακουμπαμε για κανενα λογο.

  5. #35
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Οι βελτιώσεις στο interface είναι απίστευτες, πάντως. Είναι πολύ πιο εύχρηστο και πολύ ευκολότερο να αντιλαμβάνεσαι τα πάντα που γίνονται σε όλο τον χάρτη.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  6. #36
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Εμένα μέχρι στιγμής δεν μου αρέσει το concept των state cities.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  7. #37
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    BTW, Sid Meiers Civilization V-SKIDROW.

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  8. #38
    Rad Child Nasum's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Gomorrah
    Posts
    2,332

    Default

    To κάνω εγκατάσταση.Για πείτε,εγώ που πρώτη φορά ασχολούμαι με Civ,σε τι επίπεδο πρέπει να το ξεκινήσω ώστε να μου κρατήσει το ενδιαφέρον και να το ευχαριστηθώ;
    Мама Люба давай, давай, давай


  9. #39
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ειτε στο πιο ευκολο ειτε στο δευτερο... παραπανω απο αυτο δε θα εχει νοημα αν παιζεις πρωτη φορα.

  10. #40
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    μου κρασαρει με το που τρεχω το exe.το σκιντροου εχετε ολοι;

  11. #41
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Ναι. Ήταν iso αυτό που κατέβασες ή η έκδοση που κόβει βόλτες που είναι το installation folder σε .rar ;
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  12. #42
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    το iso με τον installer του τυπου

  13. #43
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Θέλει λίγο ψάξιμο γιατί έχω ακουσει παρομοιο πρόβλημα και πρεπει να συμβαίνει και στο αυθεντικο για κάποιους. Έχεις τελευταίους drivers κτλ; Δοκίμασε κιόλας να ανοίξεις το usersettings.ini στο folder του CiV5 στα έγγραφα σου, και κανε το SkipStartMovie = 1 (κάπως έτσι λεγόταν βαριέμαι να το ψάξω τώρα ) για να κάνει skip το intro μήπως σου φταίει αυτό.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  14. #44
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Ξεχωριστό ποστ

    Έχει καταφέρει κανείς να το κάνει να δουλέψει με Hamachi ή τεσπα να παίζει online?
    Έχω διαβάσει μόνο κάτι κουλά που για να το βοηθήσει να δουλέψει λέει μέχρι και να κάνεις share τα documents που έχεις το folder με τα settings του civ ( <-- λολ, οτι ναναι)
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  15. #45
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Quote Originally Posted by SpiritCrusher View Post
    Εμένα μέχρι στιγμής δεν μου αρέσει το concept των state cities.
    Για πες λίγο περισσότερα για αυτό να πάω μία ιδέα...

    Αυτό που διάβασα παραπάνω (gold for tiles + καθόλου civic) με χάλασαν λιγάκι...
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

Similar Threads

  1. Πεντε Χιλιαδες Θρεντζ.
    By FIXXXER in forum General Discussion
    Replies: 16
    Last Post: 31-03-2009, 13:09
  2. [TV] Στο Παρά 5
    By Bullet in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 140
    Last Post: 19-06-2007, 08:25
  3. Replies: 25
    Last Post: 10-11-2005, 13:20
  4. deite to DECLINE of the western civilization pt2-za-metal yr
    By rockavlon in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 09-10-2004, 22:24
  5. Civilization III
    By FIXXXER in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 12-01-2004, 14:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •