Page 1 of 12 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 177

Thread: CIVILIZATION ΠΕΝΤΕ

  1. #1
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default CIVILIZATION ΠΕΝΤΕ


  2. #2
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    αναμενόμενο μάλλον
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  3. #3
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    epaiksa to 4. kavlwsa. eimai pantelos axristos. me gamane KWLO akoma kai sto easiest (exasa apo score to 2050). oi guru parakalw na epikoinwnisete mazi mou gia tips

  4. #4
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Ακου. Το 4 ειναι υπευθυνο για τις περισσοτερες χαμενες ωρες της ζωης μου με παιχνιδι, συν ενα εξαμηνο (τουλαχιστον) απο τη σχολη μου αναδρομικα, και λιγο λεω. Οταν βγηκε το Civ4 το 2005 ειχα ηδη λιωσει το 3 για κανα 2 χρονια κυριως με φιλους. Μετα το 2006 βγηκε το Warlords, το πρωτο expansion δηλαδη, και το 2007 βγηκε το δευτερο expansion, το Beyond The Sword. Μετα απο αυτο, εχω να δηλωσω οτι το παιχνιδι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ χωρις τα δυο expansions. Μετα ειναι που απογειωνεται, γινεται τελειο. Οσον αφορα τη δυσκολια, ειναι παρα πολυ αυξημενη σε σχεση με το 3, στο οποιο πλεον κερδιζα ανετα σε επιπεδο Emperor(5ο απο 8 επιπεδα). Στο 4 εχω κερδισει μονο μια φορα σε επιπεδο Emperor ενω συνηθως ακομα και στο αμεσως ευκολοτερο (4ο) ηταν πολυ δυσκολο να κερδισω. Τα επιπεδα 7 και 8 φυσικα ειναι ανεκδοτο ε.

    Το θεικο με το 5 ειναι οτι πλεον αλλαζει ολο το παιχνιδι αφου μιλαμε για εξαγωνικο χαρτη και οχι τετραγωνικο, τα γραφικα προφανως θα ειναι 30 φορες καλυτερα απο το 4, το οποιο ειχε 40 φορες καλυτερα γραφικα απο το 3 (τυχαια νουμερα) και το gameplay λογικα δε θα εχει αλλαξει, αφου απο παιχνιδι σε παιχνιδι γινεται ολο και καλυτερο, διορθωνουν τις μαλακιες και κρατανε τα καλα. Η μονη μαλακια με αυτο το παιχνιδι ειναι οτι πρωτον για εμπορικους λογους θα πρεπει να βγουν παλι 1-2 expansions, και δευτερον οτι θα πρεπει να παρω καινουριο pc.

    To πρωτο και βασικοτερο τιπ σε οποιοδηποτε civ ειναι να κανεις δυνατο στρατο σχετικα νωρις και να κανεις πολεμο σε καποιον αδυναμο απο νωρις, αν παρεις 2-3 πολεις τοτε προοδευεις εκθετικα.
    Last edited by FIXXXER; 04-04-2010 at 05:50.

  5. #5
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Χμ για να είμαι ειλικρινείς δεν έχω δει άτομο να χάνει στο easiest, παραείναι εύκολο.

    Κατ'αρχάς άρχισε από το original 4 χωρίς τα expansions ώστε να έχει λιγότερα game concepts και να είναι πιο απλό στη μάθηση.
    2) Όταν κάνεις παιχνίδι τίκαρε την επιλογή "No Barbarians". Βοηθάει αρκετά όταν μαθαίνεις.
    3) Πήγαινε για νίκη με score ή ακόμα καλύτερα, με Space Race
    4) Χρειάζεσαι τουλάχιστον 8 πόλεις. Συνήθως οι προτινώμενες θέσεις που σου δείχνει όταν έχεις επιλεγμένο Settler είναι καλές. Χτίζε δίπλα σε ποτάμια γιατί δίνουν +2 health bonus και μερικά unique κτίρια.
    5) Όλες οι πόλεις έχουν μέσα από τουλάχιστον 1 στρατιωτικό unit σε Fortify. Βασική αρχή για πιο χαρούμενους πολίτες.
    6) Πάρα πολλούς workers να δουλεύουν ασταμάτητα (έστω και στο automatic για αρχή) και στην αρχή του παιχνιδιού είναι καλό να κάνεις Scout ώστε μαζί με αυτόν που σου δίνει το παιχνίδι να προλάβεις να πάρεις τα χωριά που δίνουν research και λεφτά.

    Αυτά για τώρα.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  6. #6
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    otan h polh mou exei prasinh fatsoula (sick) h kokkinh (anger) ti na kanw.

    eimai pio noob apto noob milame

  7. #7
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Λοιπον, τα δυο concepts που λες ειναι το health και το happiness. Για να εχεις health, πρεπει να εχεις προσβαση σε καθαρο νερο και να εχεις καποιες πρωτες υλες οπως wheat, cow, pig, sheep, corn, ολα αυτα δινουν health points, πρεπει ομως με εργατες να φτιαχνεις δρομους μεχρι την πολη και να εκμεταλλευεσαι τα αγαθα αυτα φτιαχνοντας την απαραιτητη φαρμα ή οτιδηποτε απαραιτητο. Για happiness, βοηθαει να ιδρυσεις πρωτος καποια θρησκεια (ανακαλυπτοντας πρωτος το μονοθεισμο ή τη φιλοσοφια κ.α) και μετα να χτιζεις εκκλησιες και αλλα θρησκευτικα κτιρια. Αν θες να εισαι αντιχριστος γαμωσπιτος, διαλεγεις στρατιωτικο καθεστως και βαζεις στρατο στην πολη ή φτιαχνεις κολοσαιο και αγορα σε καθε πολη κτλ. Γενικα αν εχεις τοσο βασικες αποριες δυσκολο να τις μαθεις απο αλλον, το παιχνιδι αυτο θελει υπομονη και ψαξιμο, αλλιως δεν αξιζει κιολας. Οτι σου ειπε ο Σπιριτκρασερ παντως ειναι απολυτα σωστο.

    ΟΝΤΟΠΙΚ...





    Spoiler


    Last edited by FIXXXER; 04-04-2010 at 05:56.

  8. #8
    Blade Runner SpiritCrusher's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    a minor place
    Posts
    7,308

    Default

    Επίσης κάτι απλό.

    Αν μια πόλη σου είναι angered τότε πολύ απλά μπες στο μενου της (την επιλέγεις--> πατάς enter ή διπλό κλικ στο ονομά της) και βάλε το ποντίκι πάνω από τα angered emoticons, μέση πάνω δεξιά από το όνομα. Θα σου βγάλει tooltip του ΓΙΑΤΙ είναι νευριασμένοι. Επίσης θα δεις πόσους χαρούμενους και πόσους νευριασμένους έχεις, ο σκοπός σου είναι να ισορροπίσεις τον αριθμό τους για να επανέλθει η πόλη. Το πως, το λέει ο φίξας στο αποπάνω ποστ.

    Αν σου λέει ότι "It's too crowded" τότε έχεις πάρα πολύ πληθυσμό σε μια μικρή σαν μέγεθος πόλη και ασφικτυουν. Σε αυτή τη περίπτωση, όπως είσαι μέσα στο μενου της πόλης πας σε κάτι κουμπάκια που έχει τέρμα κάτω στη μέση και λίγο δεξιά (βασικα ευθεία τέρμα κάτω από τα angered emoticons) και πάτα αυτό που λέει "Turn On Avoid Growth". Στην ουσιά βάζεις το πληθυσμό της πόλης στο πάγο και δεν αυξάνεται, αλλά συνεχίζει να μεγαλώνει η πόλη. Μετά από κάποια turns θα στρώσει η ισορροπία αλλά μην ξεχαστείς γιατί θα πρέπει να το κάνεις turn off για να αρχίζεις να ξαναβγάζεις πληθυσμό.

    Ο αριθμός πληθυσμού είναι αυτός που αναγράφεται πριν το όνομα της πόλης σου. Rule of the thumb είναι πως όσο πληθυσμό έχει μία πόλη τόσα κουτάκια μπορεί να χρησιμοποιεί από αυτά που έχει γύρω της, άρα θες να έχεις μεγάλο για να επανδρώσεις και το Mine, και το stable, και το gold quarry, και τη φάρμα και ότι άλλο έχεις φτιάξει με τον Worker σου.

    Α ναι, αν ΔΕΝ έχεις βάλει τα expansion τότε έχει και Tutorial. Κάντο, βοηθάει πολύ. Αν πάλι δεν σε βοηθά τότε πάνω δεξιά στα μενού έχει κάπου κουμπί civilopedia που έχει ινφο για ότι θες.

    Τέλος μπες στα options και κάνε enable το clock να βλέπεις τι ώρα έχει πάει γιατί το κάψιμο με civ είναι επικίνδυνο
    Last edited by SpiritCrusher; 04-04-2010 at 13:50.
    <menumission> otan fas klwtsia sth mapa pou 8a sou meinei a3exasth 8a to prosexeis to stomataki sou kalutera peoroufhxtra
    <menumission> eunouxismenh orka

  9. #9
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    kserw. epeza kana 4wro gia na xasw

  10. #10
    314222 Mitsmann's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    το πρωι μαθητρια, το βραδυ τορνοι.
    Posts
    20,004

    Default

    Moνο εμενα απ οσους παιζουν στρατετζυ δεν μ αρεσουν -γενικα- τα Civ, ε?
    "Τι χτυπαω??"

    "Ενα μονο με ελιες. Και ενα μονο με πατατες."

  11. #11
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    kiegw palia ta evriska polu vareta. alla twra me arese para polu

  12. #12
    raz smash Abruzzi's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    afk
    Posts
    7,701

    Default

    καλα,και μενα το wow πχ καποτε μου φαινοταν το πιο βαρετο πραγμα στον κοσμο και αργοτερα ελιωσα μια 2ετια στο νερο.ποτε δεν ειναι αργα =p

  13. #13
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Τι μου λέτε για κάψιμο με Civ ρε σεις...έχω καεί άπειρες μέρες, από την εποχή του 1 ακόμα. Γενικά παίζει να είναι το αγαπημένο μου game γενικά. Θυμάμαι στο 3 να έχω κάνει edit to huge earth χάρτη με φουλ grassland κ hills κ τίγκα σε rivers κ resources....
    Με βλέπω κ μένα να κάνω αυτό που είπε ο φίξξξερ -> νέο PC
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

  14. #14
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    είχα μείνει συτο 3 λόγω μπακατέλας πισι και τώρα έχω αποκλειστικά λινουξ, οπότε παίζει να γλυτώσω το κάψιμο.

    spirit, πολλά από αυτά που λες για τους λόγους δυστυχίας των πολιτών, τα έχουν ξεπατικώσει από το ceasars μου φαίνεται. όπως και τα διαφορετικά είδη τροφής, health και έξτρα κτίρια. ας είναι


    η συμβουλή μου για ευτυχία είναι ο κομμουνισμός. δυο πράγματα προσπαθούσα να ανακαλύψω όσο πιο γρήγορα γίνεται, μηχανικούς και τον κομμουνισμό. ο πληθυσμός είναι ευτυχισμένος με την παρουσία στρατού, έχεις μηδενική διαφθορά, κι όσο κι αν συνέκρινα με τη δημοκρατία δεν έβρισκα προτερημα στη δημοκρατία. παίζει να τα έχουν αλλάξει όλα αυτά, οπότε ψάξτο.
    Vielen Dank für alles was mal war

  15. #15
    Practice What You Preach GuardianOfIvorytower's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    On my ship, the "Rocinante"
    Posts
    6,653

    Default

    Καλά το 3 είχε μεγάλο πρόβλημα με το corruption, ιδίως σε large χάρτες...η άλλη μλκ με τη δημοκρατία είναι ότι δεν μπορείς να κυρήξεις εσύ πόλεμο κ αν είσαι σε πόλεμο, δλδ σου έχουν κυρήξει άλλοι κ σου προσφέρουν ειρήνη πρέπει να τη δεχτείς (κ ας έχουν μόνο μία πόλη μικρού μεγέθους πχ κ θες να τους φας). Εγώ έμενα για πολύ καιρό στη Μοναρχία, κ μετά ίσως Republic για περισσότερο science output, η οποία όμως είχε πολύ εύκολα disorder, απαιτούσε αντίστοιχα πολλά κτήρια για να τη ρίχνουν, ιδίως σε δυσκολότερα επίπεδα.

    edit: για το 3 όλα αυτά ε
    My Mission will save the World.
    But I'm still chasing time.
    Vanity...definitely my favourite sin.

Similar Threads

  1. Πεντε Χιλιαδες Θρεντζ.
    By FIXXXER in forum General Discussion
    Replies: 16
    Last Post: 31-03-2009, 13:09
  2. [TV] Στο Παρά 5
    By Bullet in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 140
    Last Post: 19-06-2007, 08:25
  3. Replies: 25
    Last Post: 10-11-2005, 13:20
  4. deite to DECLINE of the western civilization pt2-za-metal yr
    By rockavlon in forum General Discussion
    Replies: 0
    Last Post: 09-10-2004, 22:24
  5. Civilization III
    By FIXXXER in forum PC & Games
    Replies: 10
    Last Post: 12-01-2004, 14:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •