Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 93

Thread: Μα πόσο πιο εξαιρετική πια; (Επίθεση σε εργαζόμενη του επισιτισμού)

  1. #31
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by kollaps View Post
    στον αποκλεισμό του Σωματείου και των "αλληλέγγυων" (εγώ ήμουν από αυτούς) την Παρασκευή ακούστηκε και το παρακάτω καλτ σύνθημα, πραγματικά ο,τι πρέπει για πλατιά κοινωνική απεύθυνση και για να πείσουμε τους αδρανείς εργαζομένους να σηκωθούν από τον καναπέ και να αγωνιστούν:

    ΜΙΣΟΣ ΜΙΣΟΣ ΜΙΣΟΣ ΤΑΞΙΚΟ
    ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ ΚΑΙ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΦΕΝΤΙΚΟ

    καθώς και το

    2 ΜΕΤΡΑ ΚΑΤΩ ΑΠ'ΤΟ ΜΠΕΤΟ
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΑΦΕΝΤΙΚΟ
    Ακούστηκαν και στην πορεία σήμερα. Από πίσω που ήταν οι αριστεροί το μόνο που άκουσα ήταν εμπρός λαέ και αυτό με μισή καρδιά. Επίσης σήμερα αποδόθηκε ταξική δικαιοσύνη στο μαγαζί του Καρέζου στην Σταδίου και σε αυτό της Πανεπιστημίου. Ο τύπος είχε βάλει λαμαρίνες γύρω γύρω αλλά τις ξήλωσαν εύκολα και έσπασαν ότι βρήκαν.

    Quote Originally Posted by kollaps View Post
    rage for order μιας και είπες για δημοσιογράφους, αν έρθουν π.χ. από το tvxs και ζητήσουν συνέντευξη από εκπρόσωπο του Σωματείου Σερβιτόρων Μαγείρων για το περιστατικό θα του δώσουν ή θα φωνάξουν "αλήτες ρουφιάνοι δημοσιογράφοι" και θα ρίξουν και καμιά σφαλιάρα;
    Γιατί ρωτάς εμένα και δεν ρωτάς τα παιδιά του σωματείου όταν τα ξαναδείς; Δεν δαγκώνουν. Εσύ πιστεύεις ότι θα τους αρχίσουν στις σφαλιάρες και ρωτάς;

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    ΛΟΛ είναι δηλαδή κομφορμισμός ρε Agoraphobic_S.I το να μην καλείς τον κόσμο στο να σφάξει τα αφεντικά, έτσι;

  3. #33
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Όχι, το να μη θες να σφάξεις τα αφεντικά (ούτε εγώ θέλω να πεθάνουν όλα να φανταστείς!) είναι θέμα πολιτικής αντίληψης οπότε η κουβέντα πάει αλλού.
    Κονφορμισμός είναι να κατακρίνεις ένα σύνθημα επειδή προκαλεί και σοκάρει την κοινωνία ή δεν έχει απήχηση σε αυτήν. Αν το σύνθημα είχε ευρεία κοινωνική απήχηση, τότε μεγάλο μέρος αυτών που θα το φώναζαν θα το πραγμάτωναν κιόλας, δε νομίζετε;

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    ΛΟΛ δηλαδή είμαστε όλοι κονφορμιστές που κατακρίνουμε τα συνθήματα που είπε η ομάδα των ΟΥΚ στη παρέλαση; Δε μου τα λες καλά...

  5. #35
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Βαριέμαι να απαντήσω, αν εσύ αυτό κατάλαβες γούστο σου.

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Είπες

    Κονφορμισμός είναι να κατακρίνεις ένα σύνθημα επειδή προκαλεί και σοκάρει την κοινωνία ή δεν έχει απήχηση σε αυτήν.
    Αυτή η πρόταση είναι τόσο ευθεία και ξεκάθαρη που δε νομίζω ότι επιδέχεται παρανόησης ή διττών νοημάτων. Αυτό το πράγμα που έγραψες είτε ισχύει καθολικά είτε δεν ισχύει καθόλου. Έχοντας ως γεγονός τη κοινωνική κατακραυγή για τα συνθήματα που ακούσαμε από τα ΟΥΚ, νομίζω πως το να έρχεσαι εδώ και να ειρωνεύεσαι τη "κοινωνία" του κονφορμισμού που κατακρίνει τέτοια συνθήματα είναι τουλάχιστον τραγελαφικό. Βέβαια όσα λέω πάνε περίπατο αν δε σε σόκαραν τα συνθήματα ή αν είχαν απήχηση σε σένα, τουλάχιστον ως πρακτικές, επειδή φοράς με περηφάνια τη ταμπέλα του αντικονφορμιστή. Μην απορείς λοιπόν που η "κοινωνία" τους ανθρώπους που ξεστομίζουν τέτοια συνθήματα, που έχουν απήχηση σε ηλίθιους, τους θεωρεί ηλίθιους.

    Ελπίζω να ξεβαρεθείς μπας και κάνουμε κανά σοβαρό φλέημ όμως!

  7. #37
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Ναι, είναι όντως κονφορμισμός να κατακρίνεις τα συνθήματα των ΟΥΚ, γιατί όλοι γνωρίζουμε τι είναι αυτοί οι τύποι και τι ιδέες κουβαλάνε, όχι τώρα αλλά από πάντα. Εχθρός μας δεν είναι ούτε οι ΟΥΚάδες, ούτε τα συνθήματά τους, εχθροί μας είναι αυτοί που τους χρειάζονται για να διαιωνίσουν την κυριαρχία τους. Οπότε γράφουμε στ' αρχίδια μας τα συνθήματα των ΟΥΚάδων και κοιτάμε τι φωνάζουμε εμείς, ποιά είναι τα δικά μας προτάγματα και τι αντιτάσσουμε.

    Η κοινωνία θεωρεί καλό ό,τι φαίνεται, αυτό δε σημαίνει ότι το δεχόμαστε σα δεδομένο και δρούμε ή μιλάμε με βασή αυτό. Η κοινωνία της λήθης δεν μπορεί να μιλά για ηλιθιότητα, γιατί η ηλιθιότητα της έχει επιβληθεί εδώ και χιλιετίες, όχι δίχως να κουνηθεί φύλλο πάντως. Αυτοί διαχρονικά επαναστατούσαν ενάντια στο εκάστοτε υπάρχον αρχικά θεωρούνταν ηλίθιοι, γραφικοί και ουτοπιστές, ακριβώς επειδή δεν ταίριαζαν με τα εκάστοτε επιβαλλόμενα κοινωνικά πρότυπα.

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Κοιτάς τι φωνάζετε εσείς;

    Αδερφούλλλη, δεν γράφεις στ'αρχίδια σου τους ΟΥΚάδες, τους αντιγράφεις.

    Και μη μου ξεκινάς τώρα ιστορίες με κοινωνίες λήθης, χιλιετίες ηλιθιότητας, διαχρονικότητες και ουτοπιστές γιατί γελάει ο κόσμος με τις μαλακίες που'χετε γράψει σ'αυτό το θρεντ. Αρκετά με τον κονφορμισμό, πάμε εμπρός για ένα καλό φλέημ!

  9. #39
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    Οκ, για να αντιγράψω πιστότερα τους ΟΥΚάδες σε γαμάω ανα πάσα στιγμή και ράβω και δέρματα.

  10. #40
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Σιγα ρε ασλανη....
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #41
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Για πείτε λίγο, όσοι μιλάτε για ηλίθια κοινωνία και κυρΛίτσες και πρόβατα και τέτοια, σε ποιο ακριβώς σημείο της ζωής σας συνειδητοποιήσατε ότι είστε διαφορετικοί; Συνέβη κάτι συγκεκριμένο, κάποιο πολιτισμικό σοκ στα 18 σας π.χ. και καταλάβατε ότι δεν ανήκετε σαυτούς; Ή ήταν αποτέλεσμα συνεχούς ψαξίματος και διαβάσματος και εμπειριών κτλ;

    Γενικά ρε παιδί μου με ποιο τρόπο αυτοκαθορίζεστε ως "έξυπνοι" (εξυπνότεροι έστω) και αφυπνισμένοι; Αν σας έλεγε κάποιος "φίλε είσαι ηλίθιος" με τι επιχειρήματα θα τον πείθατε για το αντίθετο;

    Μη μιλήσετε γενικά για αναρχικούς, αριστερούς, δεξιούς, πασόκους ή οπουδήποτε ανήκετε, αλλά για εσάς προσωπικά.

    Βγαίνουμε εκτός θέματος, σόρρυ, αλλά το είχα πάντα απορία.

    Α, να ξεκαθαρίσω ότι είναι ειλικρινής απορία χωρίς ίχνος ειρωνείας και χωρίς να αφήνω να εννοηθεί ότι σας θεωρώ μαλάκες ή κάτι τέτοιο, οπότε αν μπορείτε απαντήστε σοβαρά.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  12. #42
    Ροβινσώνας Φρούσος bbq's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    Salieri studios
    Posts
    634

    Default

    δηλαδή εσύ πιστεύεις πως αυτά που λένε οι πρετεντέρηδες και γράφουν τα τρωκτικά απευθύνονται ΚΑΙ σε εσένα;
    ΠΑΣΟΚ Σ'ΑΓΑΠΩ ΚΙ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΩ ΘΕΛΩ ΗΛΙΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΜΟΥ ΑΠΑΝΩ
    Spoiler

  13. #43
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Δεν απάντησες!
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  14. #44
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Στο δημοτικό στα μαθηματικά όποιος τελείωνε πρώτος μια άσκηση την πήγαινε στην δασκάλα και αυτή του έβαζε "Μπράβο!". Αν την πήγαινες πιο μετά απλά έβαζε "τικ". Στο τέλος της χρονιάς κάτσαμε και τα μετρήσαμε με τον Φ. και τον Χ. που είχαν και αυτοί κάμποσα "Μπράβο!" και εγώ είχα τα περισσότερα οπότε λέω είμαι πιο έξυπνος. Αργότερα που ήρθα στην Αθήνα πήγα σε μια πορεία και άρχισα να φωνάζω "εργάτες ξυπνάτε - τ' αφεντικά κρεμάτε!".

  15. #45

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Είπες

    Κονφορμισμός είναι να κατακρίνεις ένα σύνθημα επειδή προκαλεί και σοκάρει την κοινωνία ή δεν έχει απήχηση σε αυτήν.
    Αυτή η πρόταση είναι τόσο ευθεία και ξεκάθαρη που δε νομίζω ότι επιδέχεται παρανόησης ή διττών νοημάτων. Αυτό το πράγμα που έγραψες είτε ισχύει καθολικά είτε δεν ισχύει καθόλου.!
    Είναι τόσο ξεκάθαρο που δεν καταλαβαίνω πού σκαλώνεις ακριβώς. Δεν κατακρίνει τα συνθήματα των ΟΥΚάδων ΕΠΕΙΔΗ σοκάρουν, αλλά επειδή διαφωνεί. Λέει ότι δεν πρέπει να κατακρίνεις ένα σύνθημα γι'αυτό το λόγο. Απλό.

Similar Threads

  1. Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.
    By Amnesiac. in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 8080
    Last Post: 28-09-2022, 13:09
  2. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  3. Επίθεση στο ΑΤ Αγίας Παρασκευής
    By carheart in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 102
    Last Post: 30-01-2010, 02:02
  4. Επίθεση στον Γκόντζο
    By Dythor in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 3
    Last Post: 27-03-2009, 01:48
  5. Η επίθεση των Κλώνων
    By Candiru in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 79
    Last Post: 26-11-2007, 17:02

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •