Deftones - Diamond Eyes
(2010,Warner/Reprise)



(όχι πραγματικό εξώφυλλο)

  1. Diamond Eyes
  2. Royal
  3. CMND/CTRL
  4. You’ve Seen the Butcher
  5. Beauty School
  6. Prince
  7. Rocket Skates
  8. Sextape
  9. Risk
  10. 976-EVIL
  11. This Place Is Death

δε γίνονται αυτά. είχα ήδη ακούσει το πρώτο κομμάτι πριν το ληκ και το άκουσα διεκπεραιωτικά, και μόλις σκάει το royal απλά έκλεισα την οθόνη και ξάπλωσα στην καρέκλα για 40 λεπτά. τα χωσίματα του fur, τα μπλιμπλίκια του white pony, οι ποστιές του s/t, δε γίνονται αυτά. δηλαδή, ξεκινάει με ποπ μεσούγκα, μετά nu cave-in, το cmnd/ctrl δεν το σχολιάζω καν γιατί θυμάμαι around the fur και δακρύζω, ακολουθεί το σλατζορίφ με τη ρεφραινάρα (συνήλθε από τα κακόγουστα του saturday night wrist ο μορένο), το beauty school και το prince απλά είναι τα νέα knife party/digital bath, rocket skates μόνο grower, το sextape δεν είναι πολύ στη φάση αλλά θα το συνηθίσουμε υποθέτω, μετά γυρνάμε πάλι στα σλατζομεσουγκα, και τα δύο τελευταία το κλείνουν ωραία, calm after the storm τελείως. γενικά δεν το περίμενα αυτό το πράγμα, κάνει το προηγούμενο μια μέτρια παρένθεση και δικαιολογεί την καθυστέρηση (πέταξαν ολόκληρο δίσκο και ξανάγραψαν από την αρχή αυτό το τέρας). τελείως deftones, αλλά και όσο καινούριο πάει, είναι μέσος όρος της περιόδου fur-s/t, αλλά κανένα κομμάτι του δε θα μπορούσε να είναι σε αυτά. ας βάλουν τώρα κι ένα artwork με βυζιά και landscapes, δύο μήνες promotion έχουν μπροστά τους, να πουλήσει τίποτα να 'ρθουν και κατά δω γιατί πλέον θα με κάνουν να ταξιδεύω να τους δω και δε γουστάρω, θέλω να τους δω στο βύρωνα με φώτα στα βράχια και GUNS. RAZORS. KNIVES.

κι όλα αυτά με μπασίστα σε κώμα, δεν ξέρω αν έγραψε τίποτα ο τύπος από τους Quicksand αλλά ό,τι παίζει είναι τρομερό. αν ξυπνήσει ποτέ ο τσι, νομίζω θα είναι περήφανος.