Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 119

Thread: E.G.G. (Employee's Guide to the Galaxy)

  1. #31
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by Impure View Post
    Αυτό με την εμπειρία δεν αντέχεται πλέον.
    Νομίζω οτι αν και εσύ ήσουν εργοδότης, θα το εξέταζες και θα το εκτιμούσες πολύ περισσότερο απο σεμινάρια, πτυχία, διδακτορικά. Πράξη > θεωρία.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  2. #32
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Nαι ρε φίλε, προφανώς πράξη >>>>> θεωρία, αλλά απο κάπου πρέπει να ξεκινήσουν κι όλοι αυτοί οι νέοι που αποφοιτούν. Άσε που πλέον έχουμε καταλήξει να θες πτυχία για μια ηλίθια γραμματειακή θέση ή δουλειά σε φωτογραφείο. Και τελικά αυτοί που βλέπουν πως το κωλόχαρτο των τει/αει δε φτανει, πάνε κανουν 5 μεταπτυχιακά, τρώνε 10 χρόνια στις σπουδές, για να καταλήξουν υπαλληλίσκοι των 700ευ. Είναι τραγελαφικό αυτό που συμβαίνει στην ελλάδα.

  3. #33
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    προσωπικά αν φτάσω σε σημείο να προσλάβω κάποιον υπάλληλο, δε με ενδιαφέρει η εμπειρία, αλλά η εμπιστοσύνη που θα μου δώσει το δικαίωμα να του δείξω ότι θα καταφέρει να διεκπεραιώσει τις δουλειές που θα του αναλογούν.
    Rock or Nothing

  4. #34
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Nαι ρε φίλε, προφανώς πράξη >>>>> θεωρία, αλλά απο κάπου πρέπει να ξεκινήσουν κι όλοι αυτοί οι νέοι που αποφοιτούν. Άσε που πλέον έχουμε καταλήξει να θες πτυχία για μια ηλίθια γραμματειακή θέση ή δουλειά σε φωτογραφείο. Και τελικά αυτοί που βλέπουν πως το κωλόχαρτο των τει/αει δε φτανει, πάνε κανουν 5 μεταπτυχιακά, τρώνε 10 χρόνια στις σπουδές, για να καταλήξουν υπαλληλίσκοι των 700ευ. Είναι τραγελαφικό αυτό που συμβαίνει στην ελλάδα.
    Συμφωνώ και όντως αυτό που λες είναι η πικρή αλήθεια.

    Είμαστε όμως και εμείς λίγο υπαίτιοι για όλο αυτό το σκηνικό. Στοχεύουμε σε πράγματα και θέσεις που θέλουμε να κατακτήσουμε μόλις βγούμε απο την σχολή και τρέφουμε και φρούδες ελπίδες ότι υπάρχει η πιθανότητα να τις κερδίσουμε. Ξεχνάμε όμως που ζούμε και σαφώς πιο είναι το πλαίσιο της Ελλληνικής πραγματικότητας (χαμηλόμισθοι, γνωριμίες, ρουσφέτια κλπ).
    Και είναι απορίας άξιο το γεγονός πως οι πλειοψηφία των πτυχιούχων σνομπάρουν και απαξιώνουν συγκεκριμένους τομείς απασχόλησης γιατί οι γονείς, φίλοι, καθηγητές τους έχουν τριβελίσει τον εγκέφαλο οτι σπούδασαν για να μεταφέρουν το φως στους πολιτισμούς.
    Κανένας δεν έχει την υπομονή και διάθεση για πραγματική δουλειά (και συνυπολογίζω τον κακομοίρη εαυτούλη μου σε αυτό), ώστε να ξεκινήσει απο χαμηλά (στο αντικείμενο του πάντα) και να αφήσει την δουλειά του και την αξία του να τον εξελίξει σε αυτό που ονειρεύεται.
    Τα θέλουμε όλα τώρα και εύκολα.
    Last edited by Krux; 23-03-2010 at 14:20.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  5. #35
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Κρουξ, εσύ που είσαι και επιχειρηματίας για πες, κοιτάς καθόλου βυζιά στις συνεντεύξεις;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  6. #36
    Dr.Dakota Block Impure's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    miami bitch
    Posts
    1,404

    Default

    Μα ποια θέλουμε εύκολα και τζάμπα? Μήπως δηλαδή έπρεπε και γω να πάω σε ένα λογιστικό γραφείο να τους πληρώσω για να εργαστώ? και να αποκομίσω αυτή την τρομερή προυπηρεσία - εμπειρία?

    εδιτ- θεία μου προϊσταμένη λογιστηρίου σε πολυεθνική μου είχε πει πως ο οικονομικός διευθυντής προσελαμβανε αλλοδαπές για καταχωρήσεις τιμολογίων εκ του ανατολικού μπλοκ. Φαντάζομαι τόνους σπέρματος στο γραφείο του.
    Last edited by Impure; 23-03-2010 at 13:17.

  7. #37
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Κρουξ, εσύ που είσαι και επιχειρηματίας για πες, κοιτάς καθόλου βυζιά στις συνεντεύξεις;
    Οχι. Προσωπικά όσους έχω απασχολήσει/απασχολώ στην εταιρία μου είναι κυρίως άτομα απο το συγγενικό ή φιλικό μου περιβάλλον.

    @Impure : αυτό που ανέφερες περί εργασίας χωρίς αμοιβή και δεν σε δέχτηκαν, μου ακούγεται παράξενο αλλά για να το λες !
    I'll bury you in your god's fucked garden

  8. #38
    Dr.Dakota Block Impure's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    miami bitch
    Posts
    1,404

    Default

    Δλδ εσύ απασχολείς συγγενείς και φίλους, όλοι είχανε εμπειρία ε?κοινώς θέλω να σου πω πως μου λες οτι προτιμάς εμπειρία, και μετά λες πως απασχολείς συγγενείς. Ένσημα τους κολλάς? Τι επιχείρηση?

  9. #39
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    προσωπικά αν φτάσω σε σημείο να προσλάβω κάποιον υπάλληλο, δε με ενδιαφέρει η εμπειρία, αλλά η εμπιστοσύνη που θα μου δώσει το δικαίωμα να του δείξω ότι θα καταφέρει να διεκπεραιώσει τις δουλειές που θα του αναλογούν.
    +1 επειδή έχω βρεθεί σε θέση ευθύνης για να κάνω πρόσληψη , αν νιώσεις εμπιστοσύνη από τον υπάλληλο η εμπειρία και η γνώση είναι πράγματα που α) μεταδίδονται, β)είναι πολύ σχετικά ...
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #40
    cabrón Xtikio's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Athenz
    Posts
    4,318

    Default

    megistanas o krux

  11. #41
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by Impure View Post
    Δλδ εσύ απασχολείς συγγενείς και φίλους, όλοι είχανε εμπειρία ε?κοινώς θέλω να σου πω πως μου λες οτι προτιμάς εμπειρία, και μετά λες πως απασχολείς συγγενείς. Ένσημα τους κολλάς? Τι επιχείρηση?
    Ναι όλοι όσους έχω προσλάβει είχαν εμπειρία στο αντικείμενο τους εκτός απο έναν ξάδερφο μου που είναι λογιστής και των προσέλαβα ένα διάστημα για να κάνει κυρίως εξωτερικές δουλειές (τράπεζες, δημόσιες υπηρεσίες, ταχυδρομεία, πελάτες κλπ).
    Το οτι απασχολώ κυρίως συγγενείς και φίλους είναι μια γενικότερη αντίληψη που έχω εγώ προσωπικά πάνω στις δουλειές, ήταν όμως περισσότερο απάντηση σε αυτό που ρωτούσε ο Αμνήζιακ περί boobies.
    Τώρα τα περί ενσήμων νομίζω οτι τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται.
    Εταιρία διεθνών μεταφορών είναι το αντικείμενο.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  12. #42
    Dr.Dakota Block Impure's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    miami bitch
    Posts
    1,404

    Default

    beinoglou se lene? νταξει να και ο λογιστής για τις εξωτερικές δουλειές. λολ δεν σου επιτίθεμαι απλά αγανακτώ.

  13. #43
    Senior Member Nothingface's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    void
    Posts
    194

    Default

    fae ena pitogyro na iremiseis
    αρ γιου γκονα μπαρκ ολ ντεϊ λιτλ ντόγκι?
    ορ αρ γιου γκόννα μπαϊτ?

  14. #44
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    Quote Originally Posted by Impure View Post
    beinoglou se lene? νταξει να και ο λογιστής για τις εξωτερικές δουλειές. λολ δεν σου επιτίθεμαι απλά αγανακτώ.
    Οχι δεν είμαι ο Βεινόγλου

    Σχετικά με τον λογιστή που προσέλαβα για εξωτερικές δουλειές σου είπα οτι ήταν η μοναδική περίπτωση που το έκανα αυτό για τον πολύ απλό λόγο οτι δεν χρειαζόταν να γνωρίζει κάτι ιδιαίτερο και μετά απο παράκληση του ιδίου να εργασθεί γιατί πάνω απ' όλα αυτό τον ενδιέφερε.

    Για να δεις όμως αυτό που έλεγα και πριν οτι όλοι απο κάπου έστω και χαμηλά πρέπει να ξεκινάμε, ο ξάδερφος μου που πλέον δεν εργάζεται για μένα, βρήκε μέσω του γραφείου μια θέση λογιστή σε μια άλλη μεγαλύτερη απο εμάς μεταφορική εταιρία και εργάζεται εδώ και 3 ή 4 χρόνια ακόμα εκεί, πάνω στο αντικείμενο του και με πολύ καλή αμοιβή κλπ.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  15. #45
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    προσωπικά αν φτάσω σε σημείο να προσλάβω κάποιον υπάλληλο, δε με ενδιαφέρει η εμπειρία, αλλά η εμπιστοσύνη που θα μου δώσει το δικαίωμα να του δείξω ότι θα καταφέρει να διεκπεραιώσει τις δουλειές που θα του αναλογούν.
    +1 επειδή έχω βρεθεί σε θέση ευθύνης για να κάνω πρόσληψη , αν νιώσεις εμπιστοσύνη από τον υπάλληλο η εμπειρία και η γνώση είναι πράγματα που α) μεταδίδονται, β)είναι πολύ σχετικά ...

    επίσης, στον ιδιωτικό τομέα κάνω ότι γουστάρω κ θεωρώ ότι θα με ωφελήσει μακροπρόθεσμα. δεν παίζει ρόλο ούτε η εμπειρία, ούτε το καλό βιογραφικό, ούτε τίποτα. άμα μ'αρέσει ο χαρακτήρας του άλλου - το κυριότερο να σου βγάζει την πεποίθηση ότι κ μαλακία να κάνει δε θα σου κρύψει τίποτα - τον κρατάω για συνεργάτη. π.χ. ένας κολλητός μου, μηχανικός, τελείωσε πέρσυ το στρατό. εγώ είχα ήδη 6 χρόνια στην πλάτη. φυσικά αυτόν βοήθησα, δίνοντας δουλειές κ διατηρώντας μια συνεργασία, όχι κάποιον που δε γνωρίζω.
    Rock or Nothing

Similar Threads

  1. Hitch-hikers guide tou the galaxy
    By Ingolemo in forum Literature
    Replies: 74
    Last Post: 25-05-2013, 12:16
  2. Young Galaxy - Young Galaxy
    By Marillion in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 19-12-2007, 17:25
  3. [Cinema] The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005)
    By Kingdom Gone in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 94
    Last Post: 15-06-2005, 14:02
  4. Hitchhiker's Guide To The Galaxy
    By Carcass_ in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 13-03-2005, 16:14
  5. Hitch Hiker's Guide to the Galaxy
    By rat_poison in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 08-10-2003, 02:30

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •