Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 119

Thread: E.G.G. (Employee's Guide to the Galaxy)

  1. #16
    ΧΑΣΙΣΟΚΙΝΗΤΟ locust's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    ▲๏̯͡๏▲
    Posts
    3,615

    Default

    μάλλον θα πώ μαλακίες, γιατί δεν έχω ιδέα για τον κλάδο σου, αλλά και εγώ με 0 εμπειρία, είχα 1 σελίδα στο βιογραφικό μόνο γνώσεις τις οποίες είχα αποκτήσει μόνος μου την τελευταία 10ετία.
    Τώρα με 2,5 χρόνια προυπηρεσία οι σελίδες με τις γνώσεις στο βιογραφικό γίνανε 2 και γιαυτό όλοι πλακονονται.
    Drumsick 2 απο τις 5 δουλειές ήταν σαλονίκη
    [/URL]

  2. #17

    Default

    Αυτή η καταραμένη μία σελίδα φταίει...

  3. #18
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Σαν φρεσκοαπολυμένος από τον στρατό ξεκίνησα να στέλνω βιογραφικά τον Αύγουστο και συνέχισα ως και όλο τον Οκτώβριο. Δεν θυμάμαι πόσα ήταν, καθώς εκτός του ότι στην κυριολεξία σάρωσα όλο το kariera και το skywalker (πάντα για τον τομέα των μηχανικών που με ενδιέφερε / ενδιαφέρει), έφαγα και τις εφημερίδες, έδινα και σε γνωστούς που τα έδιναν σε δικούς τους γνωστούς κ.ο.κ.

    Σύνολο συνεντεύκσεις σε 4 εταιρείες. Στις δύο μείναμε στην πρώτη συνέντευξη, μία με πήρε και δεύτερη και στην τωρινή δουλειά μου με πήραν και για τρίτη. Ναι, τρίτη. Κι ενώ από χαρτιά και ιστορίες το cv ήταν πραγματικά καλό η εμπειρία (που δεν είχα) τα επισκίαζε όλα. Και η δουλειά που κάνω μια χαρά, πολύ ξηγημένο αφεντικό, τέλειο κλίμα, ελάχιστο άγχος και πίεση αλλά πολλές ώρες και λεφτά γιοκ. Συν τις άλλοις χωρίς σύμβαση (μπλοκάκιας είμαι) και το κυριότερο, δε μου προσφέρει εμπειρία πάνω στο βασικό αντικείμενο των σπουδών μου και αυτό που θέλω να ασχοληθώ γενικά.
    Οι νέοι μηχανικοί τουλάχιστον πρέπει να το σκεφτόμαστε πλέον σοβαρά για έξω. Το χειρότερο είναι δε ότι τα κανάλια (που παρουσιάζουν εργολάβους ως αντιπροσωπευτικό παράδειγμα μηχανικών) μας παρουσιάζουν και σαν μεγαλοεισοδηματίες και "καλά κάνετε και τους γαμάτε τους ελέυθερους επαγγελματίες τα μουνόπανα με τους φόρους" χωρίς να ξέρουν ότι όλοι οι νέοι πλέον μόνο έτσι γίνονται δεκτοί σαν υπάλληλοι (άντε να υπογράψουν συμβάσεις που προβλέπουν 1600 πρώτο μισθό lol).
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    666

    Default

    27 ε

  5. #20
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ο τζ.ν.μπ. έχει δίκιο. μέχρι πριν 4-5 χρόνια δεν τολμούσες να βάλεις αγγελία στο δελτίο του ΤΕΕ οτι ψάχνεις για δουλειά κ σε ενοχλούσαν όλη μέρα (εργοτάξιο μεν, αλλά δουλειά είναι κ αυτή - από το ολότελα...). εδώ και 2 χρόνια, όχι μόνο δεν κουνιέται φύλλο στον κλάδο, αλλά διώχνουν και κόσμο. ευτυχώς, προσωπικά, τα πρώτα χρόνια είχα τη θέση πριν τελειώσω τη σχολή και μετά το στρατό ασχολήθηκα με το ελεύθερο, οπότε δεν έχω μπει ποτέ σε τέτοια διαδικασία ψαξίματος, ενώ παίρνω levels σιγά σιγά ... βέβαια κ το ελεύθερο έχει τις πίπες του (aka τρελλές αφραγκίες στην αρχή) αλλά σιγά σιγά στρώνει. οσο δεν έχω ανοίγματα και τα έξοδα είναι χαμηλά δεν αγχώνομαι. θα επιβιώσω.
    Rock or Nothing

  6. #21
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  7. #22
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Επισης, μια και τώρα το είδα. Raven το ελεύθερο στην επαρχία έχει κάποιες (μικρές πλέον) δυνατότητες να την παλέψεις. Αθήνα - Θεσσαλονίκη απλά ξέχνα το και ειδικά αυτήν την περίοδο.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  8. #23
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    yeah... νιώθω. εδώ τουλάχιστο παίζει ένας κύκλος γνωριμιών. αν συνέχιζα αθήνα, δε θα το σκεφτόμουν καν να αφήσω την παλιά δουλειά (ητανκιωραία )
    Rock or Nothing

  9. #24
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Γέλασα πολύ με αυτό το "κύκλος γνωριμιών" ε.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  10. #25
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    πες το όπως θες
    Rock or Nothing

  11. #26
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Tι λες τωρα, ξερει χαβοκ, εχει ακρες, μουχαχαχαχαχα
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  12. #27
    57% not burnt μπιζαριος's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    root
    Posts
    3,086

    Default

    Εμενα σε μια συνεντευξη με ρωτησανε αν ειμαι ευραιος.
    Φυσικα οταν με πηρανε και ρωτησα μετα αλλα ατομα που δουλευαν εκει μου ειπαν οτι ολα τα αφεντικα ειναι ευραιοι και ρωτανε για να ξερουν αν θα σου δωσουν πραγματικα λεφτα η αν θα σε πληρωσουν οσα λιγοτερα γινετε.

    Μου εδιναν 622 ευρω τον μηνα. τρου στορυ.
    υπομονή

  13. #28
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Γενικά είναι ζόρικα τα πράγματα στην αγορά εργασίας, ειδικά με τόσους συνταξιούχους και έμπειρους με εμπειρία που ψάχνουν για δουλειά. Keep searching dude!!
    +1
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  14. #29
    I like turtles pixies's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Tromsø
    Posts
    2,558

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Καλό είναι να έχετε μαζί σας πάντα μια πετσέτα.


    εγω νοεμβρη-δεκεμβρη του '09 εστελνα ενα ομορφο βιογραφικουλι και συνοδευτικη επιστολη αναλογα τη θεση απαντωτας σε αγγελιες αλλα και σε εταιριες που με ενδιεφεραν.
    μετα απο λιγο εκοψα την συνοδευτικη επιστολη γτ μου επαιρνε χρονο και αρχισα να στελνω με το κιλο βιογραφικα, ατατσμεντ και σεντ σε 10 - 10 παραληπτες.
    φυγαν καμια 40αρια βιογραφικα σιγουρα Αθηνα Σαλονικη και επαρχια, για καιρο τιποτα και σε μια μεραξαφνικα σκασαν 3 συνεντευξεις.
    Ευτυχως κατεληξα στην καλυτερη!
    There was a time that the pieces fit, but I watched them fall away

  15. #30
    Dr.Dakota Block Impure's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    miami bitch
    Posts
    1,404

    Default

    Αυτό με την εμπειρία δεν αντέχεται πλέον. Μέχρι και τζάμπα ζητούσα να δουλέψω σε λογιστικό γραφείο και δεν με θέλανε. Βέβαια πιστεύω πως 'έφταιγαν τα κιλά μου χαλαρά. έχω σταματήσει την ψακτική με δουλεία κανα χρόνο τώρα. Βαρέθηκα να πέφτω σε ψυχοπαθείς και είρωνες. Κάθομαι σε μια δουλειά με 3.60 και χωρίς να είμαι στην ειδικότητα μου, αλλά έχω διασφαλίσει την ψυχική μου ηρεμία εδώ μέσα και δύσκολα θα βρω αλού τέτοιο εργασιακό περιβάλλον. Πουλάω τo πτυχίο μου

    entit και ετσι όπως πάμε σε λίγο καιρό θα ξεχάσω και αυτά που έμαθα γιατί πλέον δεν έχω λεφτά να τα σκάω σε σεμινάρια φορολογικά, εργατικά και παντώς τύπου λογιστικής μαλακίας.
    Last edited by Impure; 23-03-2010 at 12:43.

Similar Threads

  1. Hitch-hikers guide tou the galaxy
    By Ingolemo in forum Literature
    Replies: 74
    Last Post: 25-05-2013, 12:16
  2. Young Galaxy - Young Galaxy
    By Marillion in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 19-12-2007, 17:25
  3. [Cinema] The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005)
    By Kingdom Gone in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 94
    Last Post: 15-06-2005, 14:02
  4. Hitchhiker's Guide To The Galaxy
    By Carcass_ in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 13-03-2005, 16:14
  5. Hitch Hiker's Guide to the Galaxy
    By rat_poison in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 08-10-2003, 02:30

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •