Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 106 to 119 of 119

Thread: E.G.G. (Employee's Guide to the Galaxy)

  1. #106
    57% not burnt μπιζαριος's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    root
    Posts
    3,086

    Default

    25η Μαρτιου δουλευει κανενας αλλος η μονο εγω?
    υπομονή

  2. #107
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Δεν κατηγορω το αντικειμενο σας. Οι επιστημες μας εχουν τεραστιο ευρος, ειναι πολυπαραγωγικες, ειναι συγγενικες και ομορφες, και για μενα προσωπικα η μια χωρις την αλλη δεν γινεται. Αναγκαστικα μεγαλωνοντας και ωριμαζοντας θα μαθεις συνθεση, θα μαθω πιο τεχνικα πραγματα, θα μαθουμε ο ενας απο τον αλλο. Οποιος ισχυριζεται το αντιθετο η μολις τελειωσε με αλαζονεια την σχολη του η ειναι μετριος επαγγελματιας.

    Στο θεμα της εκπαιδευσης ξεκιναει το προβλημα και μετα το συνανταμε στην πρακτικη του εφαρμογη, τι σκατα δηλαδη ξερει και δικαιουται ο καθενας να κανει πανω στο επαγγελμα.
    Σαν παραδοση υποτιθεται οτι ο αρχιτεκτων ειναι ο πρωτομαστορας. Οκ, πες μου με τη συγχρονη τεχνολογια και ειδικα την εξελιξη των υλικων -ξεχναμε παντα την γαμημενη χημεια-ποιος μπορει να εχει αποψη και λογο σε καθε κομματι μιας κατασκευης, ποιος μπορει να γνωριζει επαρκως οσα χρειαζονται απο την ωρα που μελεταει κατι μεχρι να το υλοποιησει, ανεξαρτητως βασικου αντικειμενου.

    Οι αρχιτεκτονικες εξω εχουν κατα κανονα δυο βασικες κατευθυνσεις. Bachelor και Μaster of arts και of science. Kαι μετα υποχρεωτικη πρακτικη με ελεγχο και απο εκει και μετα βλεπεις τι θελεις και τι σε παιρνει να κανεις και αντιστοιχως πιστοποιεισαι νομικως. Δεν υπογραφεις τα παντα οπως εδω, που ισχυει και για εσας εις βαρος αλλων ειδικοτητων. Ειναι ομως αλλες αγορες εργασιας που απορροφουν τους αποφοιτους των σχολων γιατι και η κλιμακα και η ποιοτητα των εργων ειναι σε σχετικα καλη συμφωνια με την εκπαιδευση και την μετεπειτα κατοχυρωση. Το ενα ενημερωνει και τρεφει το αλλο, και οι καθηγητες συνηθως εργαζονται και εξω παραλληλα και σε θετικες επιστημες παρακολουθουν εμπρακτως τις αλλαγες στον τομεα τους. Οταν μιλαμε για κοσμογονικες εξελιξεις στην κατασκευη, στον τροπο που ζουμε τις πολεις μας κυριολεκτικως και τον τροπο που παραγουμε ενεργεια, δεν μπορει η πανεπιστημιακη κοινοτητα να μην προσαρμοζεται αναλογα η να μην δημιουργει και αυτη κι αλλες καινοτομιες. Στη χωρα μας δεν ισχυει κατι τετοιο, αν τολμησεις να το αναφερεις σε καταριουνται αλα παπαδαριο. Βλεπεις εμεις χτιζουμε παλατια, οι αλλοι ζουν σε παραγκες, ξερουμε παντα καλυτερα.

    Προσωπικως, εχω καλη τριβη με τα μεταλλλλλικα και με διαμορφωση περιβαλλοντος χωρου. Αλλος συναδελφος ασχολειται με εσωτερικα και κανει θαυματα, κατι που εγω δεν κατεχω στον ιδιο βαθμο. Αρχιτεκτονες ειμαστε και οι δυο. Την ιδια σχολη βγαλαμε. Να καναμε απο την αρχη μεχρι το τελος ενα κτιριο με απολυτη γνωση και συνεπεια δεν παιζει. Το ιδιο ισχυει και για εσας. Εξειδικευση baby, οσο πιο πολυ ασχολεισαι, τοσο καλυτερος και επαρκεστερος γινεσαι, αναγκαιο συγχρονο κακο. Στην Ελλαδα με τα λαγκς που ερχονται οι νεες μοδες, θα μας παρει αρκετες δεκαετιες να το συνειδητοποιησουμε και να το προσαρμοσουμε στα δικα μας δεδομενα. (Aναφερομαι στο κτιριο σαν στοιχειωδες σημειο αναφορας. Εννοειται οτι συγκοινωνιες, δρομοι, παρκα,λιμανια, βιοτοποι κλπ κλπ ειναι και αυτα στο παιχνιδι, αλλα ξεφευγουμε πολυ)

    Εχεις λοιπον μια χωρα τρελοκομειο, που ο καθε μηχανικος χωνεται στα χωραφια του αλλου, γιατι μπορει. Που ο καθενας εχοντας ενα πτυχιο πιστευει πως ξερει να βγαλει ενα κτιριο και δικαιουται να το κανει, γιατι πηρε πτυχιο και ειναι μηχανικος. Τα χουν παρει στο κρανιο και τα τει και σου λενε εμεις τι ρολο βαραμε εδω?


    Και μεσα σε αυτο το ομορφο τριπακι, σου σκανε νεοι ποροι. Ενεργειακα. Αρχιζει εκ νεου το φαγοποτι, και ειναι πολυ κριμα να ειμαστε παλι τα θυματα.
    Last edited by HAVOC; 25-03-2010 at 03:55.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  3. #108
    ΑΓΑΠΗΣΑ ΤΟ SLUDGE GG*'s Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    3,987

    Default

    Quote Originally Posted by μπιζαριος View Post
    25η Μαρτιου δουλευει κανενας αλλος η μονο εγω?
    σε 6 ωριτσες πρεπει να ειμαι ελ.βενιζελος
    ΚΟΚΚΑΛΙΚΟ ΚΤΗΝΟΣ

    http://www.youtube.com/watch?v=NxsVERUpM6I

  4. #109
    57% not burnt μπιζαριος's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    root
    Posts
    3,086

    Default

    Quote Originally Posted by GG* View Post
    Quote Originally Posted by μπιζαριος View Post
    25η Μαρτιου δουλευει κανενας αλλος η μονο εγω?
    σε 6 ωριτσες πρεπει να ειμαι ελ.βενιζελος
      Καλο μας κουραγιο.
    υπομονή

  5. #110
    Spinning Jenny Kuolema's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    في غزة
    Posts
    3,900

    Default

    Κι εγώ δουλεύω εννοείται. Γενική επιστράτευση λόγω συνόδου κορυφής. Να ήμασταν και Βρυξέλλες καλά θα 'ταν.
    Feed my fear

  6. #111
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    εξαιρετικά. χάβοκ, αν επέστρεφα, εκτός από έναν πολιτικό μηχανικό θα μπορούσα να επιλέξω κι εσένα ως νταβατζή μου; (μηχανικός περιβάλλοντος θα γενώ)
    Vielen Dank für alles was mal war

  7. #112
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Μην γυρισεις. Αν κανεις το λαθος, και εισαι "καλη", ναι, σε αναλαμβανω
    Δεν τα εψαξες αυτα τα πραγματα απο την αρχη των σπουδων σου? Θελω να πω εφοσον σε ενδιεφερε η επιστροφη.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  8. #113
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    στην πορεία μου βγήκε το μηχ.περιβάλλοντος. δεν έχω γκαιλε να γυρίσω, απλά με συνεπήρε το γεγονός ότι δεν αναγνωρίζεται ο κλάδος μου και θα πρέπει ό,τι κάνω να υπογράφεται από έναν πολ.μηχανικό, γιατί έτσι. θα μπορώ να επιλέξω και αρχιτέκτονα για αφεντικό, κουλ

    υποθέτω αρχιτεκτονική τοπίου την κάνετε κι αυτή εσείς ε; περίμενε κι ένα πιεμ για κάτι που αναρωτιόμουνα (σχεση με το πράσινο εχει)
    Vielen Dank für alles was mal war

  9. #114
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Ναι. Επιτρεπεται να το κανει αρχιτεκτονας, πολ.μηχ. γενικως. Διαμορφωση περιβαλλοντος χωρου ειναι, ως landscape δεν το αντιλαμβανονται εδω γενικως σαν κατι ιδιαιτερο-και στο λεω γιατι εχω μεταπτυχιακο πανω σε αυτο, ηταν η καβλα μου απο τις κατευθυνσεις της σχολης μου-
    Υπαρχει μεταπτυχιακο αρχιτεκτονικης τοπιου, 2ετες προγραμμα. Αλλα σε ιδιωτικα εργα δεν το κοιταζει κανεις. Σαν απαραιτητη προυποθεση για δημοσιο εργο, αν το εχουν συμπεριλαβει στις προυποθεσεις αναληψης καποιου εργου, καποιος που το εχει θεωρητικως παντα εχει ενα προβαδισμα.
    Ειναι παραλληλα ομως διατμηματικη φαση, δηλαδη μπλεκεται μεσα απο γεωπονια μεχρι δασοπονια και γινεται ενας πανικος. Το κακο ξεκιναει γιατι το ζητουμενο ειναι να παρουν τα αντιστοιχα τμηματα παρηγορητικα λεφτα για ενα μεταπτυχιακο που στην ουσια δεν σου εξασφαλιζει καποιο πλεονεκτημα, στην παρουσα τουλαχιστον φαση. Στην Σαλονικα συντονιζεται απο την γεωπονικη, και καταλαβαινεις τι γινεται. Το εκαναν και καλα γιατι εδωσαν σε εμας και εργα πρασινου στα εργοληπτικα μας.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  10. #115
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Αρχιτεκτων μηχανικος. Στην πρωτη πενταετια που γραφεται καποιος στο ΤΕΕ θεωρειται νεος μηχανικος και εχει καποιες διευκολυνσεις κυριως στα οσα σκαει στο ταμειο μας.
    tee.gr και λυσε τις αποριες σου. Στο μητρωο της σελιδας σιγουρευεσαι επισης για το αν καποιος ειναι μηχανικος και εχει δικαιωμα να ασκει το επαγγελμα. Μας δινει στεγνα και ηλικιακα. Nice.
    Μιας και το θυμηθηκα, H. διαφορα χρησιμα εχει και το michanikos.gr αν δεν το εχεις ηδη βρει.

    welcome to the club

    όσο για τη συζήτηση περί δικαιωμάτων, είναι μεγάλη ιστορία, την οποία βαριέμαι να θίξω. μόνο θα σου πω ότι είμαι σε μια ομάδα εργασίας της ΝΕ Τρικάλων, με μία τοπογράφο, μία πολ. μηχανικό και τρεις (3) αρχιτεκτόνισσες !!! έχω βαρεθεί
    Rock or Nothing

  11. #116
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Αρχιτεκτων μηχανικος. Στην πρωτη πενταετια που γραφεται καποιος στο ΤΕΕ θεωρειται νεος μηχανικος και εχει καποιες διευκολυνσεις κυριως στα οσα σκαει στο ταμειο μας.
    tee.gr και λυσε τις αποριες σου. Στο μητρωο της σελιδας σιγουρευεσαι επισης για το αν καποιος ειναι μηχανικος και εχει δικαιωμα να ασκει το επαγγελμα. Μας δινει στεγνα και ηλικιακα. Nice.
    Μιας και το θυμηθηκα, H. διαφορα χρησιμα εχει και το michanikos.gr αν δεν το εχεις ηδη βρει.

    welcome to the club

    όσο για τη συζήτηση περί δικαιωμάτων, είναι μεγάλη ιστορία, την οποία βαριέμαι να θίξω. μόνο θα σου πω ότι είμαι σε μια ομάδα εργασίας της ΝΕ Τρικάλων, με μία τοπογράφο, μία πολ. μηχανικό και τρεις (3) αρχιτεκτόνισσες !!! έχω βαρεθεί
    χουφτώνεις στην αναμπουμπούλα ?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  12. #117
    metaphor fandango's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    the end?
    Posts
    5,458

    Default

    Quote Originally Posted by μπιζαριος View Post
    25η Μαρτιου δουλευει κανενας αλλος η μονο εγω?
    οι γυμναστές σίγουρα.
    these walls built to stand come-what-may
    lie shattered in the ashes.

  13. #118
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Αρχιτεκτων μηχανικος. Στην πρωτη πενταετια που γραφεται καποιος στο ΤΕΕ θεωρειται νεος μηχανικος και εχει καποιες διευκολυνσεις κυριως στα οσα σκαει στο ταμειο μας.
    tee.gr και λυσε τις αποριες σου. Στο μητρωο της σελιδας σιγουρευεσαι επισης για το αν καποιος ειναι μηχανικος και εχει δικαιωμα να ασκει το επαγγελμα. Μας δινει στεγνα και ηλικιακα. Nice.
    Μιας και το θυμηθηκα, H. διαφορα χρησιμα εχει και το michanikos.gr αν δεν το εχεις ηδη βρει.

    welcome to the club

    όσο για τη συζήτηση περί δικαιωμάτων, είναι μεγάλη ιστορία, την οποία βαριέμαι να θίξω. μόνο θα σου πω ότι είμαι σε μια ομάδα εργασίας της ΝΕ Τρικάλων, με μία τοπογράφο, μία πολ. μηχανικό και τρεις (3) αρχιτεκτόνισσες !!! έχω βαρεθεί
    χουφτώνεις στην αναμπουμπούλα ?
    μπααα... πολλή ξενέρα
    Rock or Nothing

  14. #119
    Senior Malaka feeleash's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    in your tv
    Posts
    229

    Default

    Δεν έχω καταλάβει γιατί όπου πάς πλέον κάνουν λές και δεν υπάρχει άλλος εκτός αυτών.

    Παράδειγμα πιτσαρία, σε ρωτάνε αν είσαι Έλληνας πλέον (με την κακή έννοια) και με σπαστά ελληνικά σου λένε "εμυζ εντώ κάνουμε τέκνη, ντεν μαγκειρευουμε"... Σιγά ρε Μποτρίνι

    Λές και πρεπει να είσαι γεννημένος να φτιάχνεις πίτσες, να πλένεις αμάξια κλπ...
    Αν δεν είσαι μάστορας στη φασίνα ή έχεις πάρει πτυχίο σφουγγαρίσματος με αριστερό χέρι δεν σε πάιρνουν... άσε που άμα είσαι Έλλην, σου τη λένε κι απο πάνω (όχι τα αφεντικά, αυτά βολικά πάντα απουσιάζουν)

    Με λίγα λόγια απλές δουλείες δεν βρίσκεις. Γιατί να προσλάβουν εμένα να σκάβω άλλωστε? Έχουνε μπόλικους + δεν τους συμφέρει.

Similar Threads

  1. Hitch-hikers guide tou the galaxy
    By Ingolemo in forum Literature
    Replies: 74
    Last Post: 25-05-2013, 12:16
  2. Young Galaxy - Young Galaxy
    By Marillion in forum Albums
    Replies: 0
    Last Post: 19-12-2007, 17:25
  3. [Cinema] The Hitchhiker's Guide to the Galaxy (2005)
    By Kingdom Gone in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 94
    Last Post: 15-06-2005, 14:02
  4. Hitchhiker's Guide To The Galaxy
    By Carcass_ in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 2
    Last Post: 13-03-2005, 16:14
  5. Hitch Hiker's Guide to the Galaxy
    By rat_poison in forum General Discussion
    Replies: 9
    Last Post: 08-10-2003, 02:30

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •