Page 9 of 539 FirstFirst ... 78910111959109509 ... LastLast
Results 121 to 135 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #121
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Weiss View Post
    εγώ αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι πώς βάζετε διαχωριστικές γραμμές στην κοινωνία γαμώτο μου.
    Πάνω-κάτω ό,τι είπε η Weiss. Η διαφθορά δεν είναι φαινόμενο που οφείλεται και περιορίζεται σε κάποια ανώτερη, οικονομικά ισχυρή τάξη. Είναι μία βαθιά ριζωμένη νοοτροπία που μας ακολουθεί όσα χρόνια υπάρχει η Ελλάδα ως κράτος.

    Ίσως να φαίνεται πιο αθώα, συγκριτικά, η συμμετοχή στην διαφθορά ενός απλού πολίτη, ωστόσο, στον βαθμό που πρόκειται για γενικευμένη συμπεριφορά, καταντά το ίδιο βλαβερή και υπεύθυνη για την παρούσα κρίση.

    Δείγμα τέτοιας νοοτροπίας είναι, παραδείγματος χάριν, ο πατέρας που θέλει να βολέψει το παιδί του στο Δημόσιο. Μπορεί τα κίνητρα να είναι κάπως πιο αθώα, όπως η επαγγελματική αποκατάσταση του παιδιού του σε μία θέση που δεν θα αγχώνεται αν θα απολυθεί σε Χ μήνες, ωστόσο οδήγησε στο σημερινό διογκωμένο Δημόσιο, με υπαλλήλους εντελώς άχρηστους, με ελλειπή μηχανογράφηση επειδή δε συμφέρει για την εγγύηση των θέσεων αυτών. Πληρώνουμε το βόλεμα αυτό με αυξημένο λειτουργικό κόστος, καθυστερήσεις στην εξυπηρέτηση των πολιτών, κλπ, κλπ. Ή κλειστά επαγγέλματα, όπως τα φορτηγά Δημόσιας Χρήσης, όπου το συμφέρον μιας μειονότητας πάλι καταντά βάρος για το σύνολο, με πολύ ακριβότερο κόστος μεταφοράς προϊόντων σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη...

    Δεν είναι μόνο κάποιοι λίγοι και ισχυροί που οδήγησαν το κράτος αυτό στη σημερινή κατάσταση, είναι μία γενικότερη νοοτροπία διαφθοράς την οποία έχουμε κακήν κακώς ασπαστεί όλοι, στον ένα ή στον άλλο βαθμό.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  2. #122
    lcsgp FIXXXER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Στο διάολο
    Posts
    20,134

    Default

    Επιλεκτικα quotes, παντα τα λατρευα θα μας πει ο καλκι για ναζισμο

  3. #123
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Όλα αυτά για πλαίσια κτλ για μένα είναι απλά δικαιολογίες. Ατομική ευθύνη δεν υπάρχει καμία πια; Για όλα φταίνε οι άλλοι που μας αναγκάζουν να γίνουμε κακοί; Όταν πας έξω για ποτό και πληρώνεις 8 ευρώ τη μπόμπα, φταίει μόνο το Κράτος που δεν ελέγχει το μαγαζάτορα; Αυτός δεν έχει καμία ευθύνη; Είναι το ίδιο ακριβώς με αυτόν που θα σου σερβίρει καθαρό ποτό σε νορμάλ τιμή;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  4. #124
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    ε διωξ' την γραφειοκρατια τοτε και σταματηστε να μας σπατε τ' αρχιδια με κρετινιστικα επιχειρηματα.

    @deggial
    this is radio freedom.

  5. #125
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    μου θυμιζετε την περιπτωση της μεσοαστης κυρατσας του κομμωτηριου που ισχυριζεται οτι "η εθνικη μας υπερηφανεια θα μας σωσει". ας δουμε ξανα τι λεει ο αλλος:
    Quote Originally Posted by FIXXXER
    Και μπορει εγω μεσα στην αφελεια μου να κοντραρω και να συνεχιζω να ισχυριζομαι οτι ολοι θα επρεπε να αμειβονται το ιδιο και να μοιραστει η περιουσια ολου του κοσμου στα 7 δισεκατομμυρια ανθρωπων, αλλα ρε γαμωτο η πραξη τους δικαιωνει *, εστω και μεχρι καποιο βαθμο, παρολο που δεν εφαρμοζεται 100% σωστα το καπιταλιστικο τους συστημα και παιζουν μιζες κτλ οπως παντου σε ολον τον κοσμο που κυβερναται απο ανθρωπους κι οχι απο εξωγηινους. Και μπορει να περασαν λιγα δυσκολα χρονια, μπορει και αρκετες χιλιαδες να εχασαν τα τεραστια σπιτια τους και να επεσαν εξω με τις πιστωτικες τους καρτες μετα την αγορα BMW και τσοντας Τζουλια, και σιγουρα μπορει να εχουν παρα πολλους αστεγους και μεγαλη ανεργια, αλλα πραγματικα σταθηκαν στο υψος τους και τωρα ορθοποδουν παλι, χωρις τεραστιες απωλειες, αν μπορει κανεις να το πει αυτο.
    επισης ειμαι περιεργος ρε αμνηζιακ, τοσο σιγουρη την εχεις την μελλοντικη καρριερα που περιφρονεις ετσι την πολιτικη διεκδικηση; δηλαδη ρε φιλε αν αυριο ο αλλος σου πεταξει μια αδικη απολυση, σου χρωσταει 40 μισθους και σ'εχει να δουλευεις σαν το σκυλι σε κακες συνθηκες τι θα κανεις; ε πολυ απλα θα το μπουκωσεις, θα πας σπιτακι σου, θα πλακωσεις μια μακαροναδα με τυρι και μετα θα λες στην παρεουλα σου "ο διπλανος μου που κλεβει τα φταιει ολα". Δεν θες "επανασταση τωρα"; Με γεια σου με χαρα σου, δεν περιμενα κατι διαφορετικο. Το να μην διεκδικεις καν τα στοιχειωδη μου φαινεται τρελο ομως.

    Ειναι κωμικοτραγικο αλλα η λεξη "προτεκτορατο" (που τοσα χρονια φαινοταν γελοια στα κειμενα των αριστερων) αποτελει την καλυτερη περιγραφη αυτου που ερχεται. η ελλαδα (πρωτη απο πολλες) θα γινει προτεκτορατο του αξονα σαρκοζυ - μερκελ σε μια δικτατορια απολυτως ομοια με την συγχρονη ρωσσια η κινα: μια μαζικοτατη - φρενιτικη - οικονομικη κυριαρχια της οποιας τα προϊοντα θα αδυνατουν να ταϊσουν τον κοσμο. ξαναρχεται ναζισμος και καλημερα σας.
    Κάλκι, σε μια κλίμακα από το 1 ως το 10, τι βαθμό δίνεις στον εαυτό σου στο ερώτημα "κατάλαβα αυτά που έγραψε ο άλλος;"
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  6. #126
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Επιλεκτικα quotes, παντα τα λατρευα θα μας πει ο καλκι για ναζισμο
    α αν θες να βαλω ολοκληρο το ποστ σου κανενα προβλημα. απλα εκανα διακριση στο "πολυ ηλιθιο" και το "εξωφρενικα ηλιθιο"
    this is radio freedom.

  7. #127
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    ε διωξ' την γραφειοκρατια τοτε και σταματηστε να μας σπατε τ' αρχιδια με κρετινιστικα επιχειρηματα.

    @deggial
    Kalki gtfo or gtfo.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  8. #128
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Κάλκι, σε μια κλίμακα από το 1 ως το 10, τι βαθμό δίνεις στον εαυτό σου στο ερώτημα "κατάλαβα αυτά που έγραψε ο άλλος;"
    εσυ καταλαβαινεις τι λες; εχεις περασει 10 σελιδες τωρα αποφευγεις να κατηγορησεις αυτον που ουσιαστικα φταιει. ναι, τους ΚΑΚΟΥΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΕΣ. Γιατι παπαρα μου, οταν εσυ και οι υπολοιποι βλακες του θρεντ λετε επιστρατευοντας το μεγιστο δυνατο της εξυπναδας σας οτι αν δεν υπηρχε η νοοτροπια του μικρομαλακα του ελληνα που ναι, να το δεχτω, δεν κλεβει για να παρει ενα καρβελι ψωμι στα παιδια του αλλα κλεβει για να παρει αηποντ, κινητο η για να εχει λεφτα στην μπαντα, το βλακωδες κεφαλακι σας αδυνατει να συλλαβει εννοιες οπως η καταναλωτικη κουλτουρα, η επισφαλεια, το οικονομικο γοητρο (οπου το πρωτο και το τριτο ειναι ψυχολογικα/πολιτιστικα φαινομενα που προκυπτουν ακριβως απ' αυτο το οικονομικο συστημα και ειναι υπολογισιμα σε οτι θες να "αναλυσεις"). Και το πιο σημαντικο ολων: αδυνατει να καταλαβει το σκατοκεφαλο σας οτι απ' την στιγμη που αυτα τα λεφτα κινουνται σ'ενα συστημα για το οποιο αυτος δεν εχει κανενα λογο στην διαχειριση του μπορει πολυ απλα να νιωσει (εχοντας δικιο) οτι κλεβει την μπιζνα του βγενοπουλου η του παπανδρεου η οποιου αλλου καριολη και οχι χρημα απ'τον διπλανο του. Γιατι ναι ρε πουστη, αυτο κανει.
    this is radio freedom.

  9. #129
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Εντάξει τότε.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  10. #130
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    ε διωξ' την γραφειοκρατια τοτε και σταματηστε να μας σπατε τ' αρχιδια με κρετινιστικα επιχειρηματα.

    @deggial
    Kalki gtfo or gtfo.
    και λεει ο deggial
    Quote Originally Posted by deggial
    οδήγησε στο σημερινό διογκωμένο Δημόσιο, με υπαλλήλους εντελώς άχρηστους, με ελλειπή μηχανογράφηση επειδή δε συμφέρει για την εγγύηση των θέσεων αυτών. Πληρώνουμε το βόλεμα αυτό με αυξημένο λειτουργικό κόστος, καθυστερήσεις στην εξυπηρέτηση των πολιτών, κλπ, κλπ.
    this is radio freedom.

  11. #131
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Εντάξει τότε.
    χαιρομαι. α πλακωσε καμια μακαροναδα τωρα.
    this is radio freedom.

  12. #132

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Spoiler
    Quote Originally Posted by Weiss View Post
    εγώ αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι πώς βάζετε διαχωριστικές γραμμές στην κοινωνία γαμώτο μου.
    Πάνω-κάτω ό,τι είπε η Weiss. Η διαφθορά δεν είναι φαινόμενο που οφείλεται και περιορίζεται σε κάποια ανώτερη, οικονομικά ισχυρή τάξη. Είναι μία βαθιά ριζωμένη νοοτροπία που μας ακολουθεί όσα χρόνια υπάρχει η Ελλάδα ως κράτος.

    Ίσως να φαίνεται πιο αθώα, συγκριτικά, η συμμετοχή στην διαφθορά ενός απλού πολίτη, ωστόσο, στον βαθμό που πρόκειται για γενικευμένη συμπεριφορά, καταντά το ίδιο βλαβερή και υπεύθυνη για την παρούσα κρίση.

    Δείγμα τέτοιας νοοτροπίας είναι, παραδείγματος χάριν, ο πατέρας που θέλει να βολέψει το παιδί του στο Δημόσιο. Μπορεί τα κίνητρα να είναι κάπως πιο αθώα, όπως η επαγγελματική αποκατάσταση του παιδιού του σε μία θέση που δεν θα αγχώνεται αν θα απολυθεί σε Χ μήνες, ωστόσο οδήγησε στο σημερινό διογκωμένο Δημόσιο, με υπαλλήλους εντελώς άχρηστους, με ελλειπή μηχανογράφηση επειδή δε συμφέρει για την εγγύηση των θέσεων αυτών. Πληρώνουμε το βόλεμα αυτό με αυξημένο λειτουργικό κόστος, καθυστερήσεις στην εξυπηρέτηση των πολιτών, κλπ, κλπ. Ή κλειστά επαγγέλματα, όπως τα φορτηγά Δημόσιας Χρήσης, όπου το συμφέρον μιας μειονότητας πάλι καταντά βάρος για το σύνολο, με πολύ ακριβότερο κόστος μεταφοράς προϊόντων σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη...

    Δεν είναι μόνο κάποιοι λίγοι και ισχυροί που οδήγησαν το κράτος αυτό στη σημερινή κατάσταση, είναι μία γενικότερη νοοτροπία διαφθοράς την οποία έχουμε κακήν κακώς ασπαστεί όλοι, στον ένα ή στον άλλο βαθμό.
    Όχι deggial, δε φταίει η νοοτροπία του μπαμπά που θέλει να βολέψει το παιδί του. Φταίει η επισφάλεια, η ανεργία, η ελαστική εργασία και όλα αυτά τα οποία επιβάλλονται για να είμαστε ο παράδεισος του εργοδότη. Δεν υπάρχουν πολλοί που το όνειρό τους είναι να κάνουν επί 7-8 ώρες κάθε μέρα μια βαρετή ηλιθιότητα. Αλλά και χωρίς να το πάμε σε τέτοιο επίπεδο, φταίει το ότι επιτρέπονται τα ρουσφέτια και δεν υπάρχει αξιοκρατία στο ποιος μπαίνει στο δημόσιο, όχι τόσο αυτός που θα εκμεταλλευθεί το υπάρχον πλαίσιο προς όφελός του αλλά αυτός που θέτει το πλαίσιο. Και ναι, εκεί είναι αρκετά ξεκάθαρα τα πράγματα στο ποιος έχει την ευθύνη και ποιος όχι.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #133
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Εδω κολλαει το "μπραβο, ανακαλυψες την αμερικη"?
    Διαβασε κι αυτο μιας και επιασες το πρωτο λινκ που βρηκες μαλλον απλα για να πεις τη μαλακια σου.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Poverty..._United_States
    Και ακομα πιο συγκεκριμενα, αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/Poverty...#Food_security
    Και μιας και θα χεις παρει το κολαι, μετα διαβασε κι αυτο http://en.wikipedia.org/wiki/Poverty...States#Numbers
    Σκεπτομενο ατομο εισαι, μαλλον μπορεις να καταλαβεις τη διαφορα μεταξυ φτωχειας, πεινας και εξαθλιωσης ε?
    bzile den phga na to paixw exypnakias , apla mou xe kanei entypwsh otan to diavasa kai eipa na to postarw gia na deixw mian allh fash ths amerikhs . Tespa kati asxeto , mias kai eisai ekei , poso politikopoihmenos einai o mesos (ante kai o anwterou epipedou) amerikanos ?
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  14. #134
    γεροντοκόρη με γάτες Weiss's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Miami
    Posts
    2,013

    Default

    καλά, εδώ υπάρχει η πολύ μεγάλη ουσιαστική βασική διαφορά που είναι η εξής, εσύ Ντραγκον θεωρείς ότι ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ είναι κάτι πέρα απ'όλους τους υπόλοιπους, εγώ σίγουρα όχι.Όλοι είμαστε το κράτος, εκτός ίσως από τον Κάλκι. Ένα και το αυτό είναι, οι ίδιοι άνθρωποι που θέτουν το ΠΛΑΙΣΙΟ είναι οι ίδιοι άνθρωποι που το εκμεταλλεύονται προς όφελός τους είναι οι ίδιοι άνθρωποι που ψηφίζουν πολιτικούς είναι οι ίδιοι οι πολιτικοί. Και όσο εγώ θεωρώ ότι το πλαίσιο το έθεσε κάποιος άλλος και επειδή αυτός ο άλλος το έθεσε στραβά εγώ μπορώ να το εκμεταλλευτώ όσο θέλω και με όποιον τρόπο θέλω, πετάω από πάνω μου την ευθύνη του κράτους και το θεωρώ κάτι έξω από μένα.

    Ε, λάθος, λάθος, λάθος. Άμα εκμεταλλεύεσαι το πλαίσιο ΓΙΝΕΣΑΙ το πλαίσιο, δεν είσαι εσύ έξω από την κοινωνία.

  15. #135
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Κάλκι, σε μια κλίμακα από το 1 ως το 10, τι βαθμό δίνεις στον εαυτό σου στο ερώτημα "κατάλαβα αυτά που έγραψε ο άλλος;"
    εσυ καταλαβαινεις τι λες; εχεις περασει 10 σελιδες τωρα αποφευγεις να κατηγορησεις αυτον που ουσιαστικα φταιει. ναι, τους ΚΑΚΟΥΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΕΣ. Γιατι παπαρα μου, οταν εσυ και οι υπολοιποι βλακες του θρεντ λετε επιστρατευοντας το μεγιστο δυνατο της εξυπναδας σας οτι αν δεν υπηρχε η νοοτροπια του μικρομαλακα του ελληνα που ναι, να το δεχτω, δεν κλεβει για να παρει ενα καρβελι ψωμι στα παιδια του αλλα κλεβει για να παρει αηποντ, κινητο η για να εχει λεφτα στην μπαντα, το βλακωδες κεφαλακι σας αδυνατει να συλλαβει εννοιες οπως η καταναλωτικη κουλτουρα, η επισφαλεια, το οικονομικο γοητρο (οπου το πρωτο και το τριτο ειναι ψυχολογικα/πολιτιστικα φαινομενα που προκυπτουν ακριβως απ' αυτο το οικονομικο συστημα και ειναι υπολογισιμα σε οτι θες να "αναλυσεις"). Και το πιο σημαντικο ολων: αδυνατει να καταλαβει το σκατοκεφαλο σας οτι απ' την στιγμη που αυτα τα λεφτα κινουνται σ'ενα συστημα για το οποιο αυτος δεν εχει κανενα λογο στην διαχειριση του μπορει πολυ απλα να νιωσει (εχοντας δικιο) οτι κλεβει την μπιζνα του βγενοπουλου η του παπανδρεου η οποιου αλλου καριολη και οχι χρημα απ'τον διπλανο του. Γιατι ναι ρε πουστη, αυτο κανει.
    eipe o anthrwpos poy zei sta voyna kai plekei ta poylover tou!
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •