Page 7 of 539 FirstFirst ... 567891757107507 ... LastLast
Results 91 to 105 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #91
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Ντραγκον, διαφορα κανει το να μην δωσω μιζα, να τους καταγγειλω και να ελπιζω πως η δικαιοσυνη θα λειτουργησει, και το κυριοτερο, πως θα υπαρξουν και αλλοι που θα ακολουθησουν το παραδειγμα μου.
    Ειτε φωναξω μονη μου, ειτε φωναξω μαζι και με αυτους που με εκβιαζουν, διαφορα δεν βλεπω και δεν νομιζω να δω. Και λυπαμαι που δεν ειμαι τοσο ανωτερος ανθρωπος ωστε να περπατησω διπλα στον τυπο που μου κρατουσε τα λεφτα μου γιατι απλως μπορουσε. Και λυπαμαι ακομη περισσοτερο που ορισμενοι φοβουνται περισσοτερο το δημοσιο κραξιμο, τον εκβιασμο θα τα πω στη γυναικα σου, στη γκομενα σου, στον Μακη και στον Ευαγγελατο και την Τατιανα, απο το να τους κυνηγησεις νομιμως.
    Το αν αυτος θα σταματησει να εκβιαζει, και το τι συνεπειες θα εχουν οι χρονιες τακτικες του στη δικη του ζωη και των γυρω μου, θα στο πω μετα τις 10/09 γιατι εχω δικαστηριο. Ελπιζω να το εκανα πιο χειροπιαστο και σαφες τωρα. Και ακομη δεν ξερω τι εικονα θα αποκτησω και ποσο θα στιγματιστω εγω που τον εδωσα.
    Το κοστος στη δικη μου ζωη, οικονομικο, πνευματικο, ψυχικο, το πληρωσα και εξακολουθω να το πληρωνω χωρις να το μετανιωνω, αλλα το βρισκω παντελως αχρειαστο και για μενα και για πολλους αλλους στη θεση μου.
    Παρεμπιπτοντως, σιχαινομαι πολυ περισσοτερο τους νεους μου συναδελφους που μετα το πρωτο σοκ οχι απλως αποδεχονται την κατασταση, αλλα γινονται και ιδιοι με τους αχρειους που τους ταλαιπωρουν, η τους ανεχονται και τους γλυφουν ελπιζοντας πως καποια μερα θα ειναι στη θεση τους.


    Μιας και ανεφερες δημοσιο σε αλλους τοπους. Εχω εργαστει στο αγγλικο δημοσιο, σε μια δημοτικη πολεοδομια(Και αρκετα υποβαθμισμενη, γιατι στο ξεκινημα σιγα μη με επαιρναν στο Westminster) . Χρηματισμος και παρανομια υπαρχουν παντου, φυσικα και εκει. Στο βαθμο που ψυχοπλακωνομαι στα μερη μας οχι. Βεβαια εχει κατι τεραστιες διαφορες, τυπου: Δεν υπαρχει μονιμοτητα. Δεν σε λενε φασιστα και ρουφιανο αν αναφερεις παρατυπια και ζητησεις επανεξεταση. Εχουν τεραστια γραφειοκρατια, αλλα επικη μηχανογραφηση με ατομα τεχνικως καταρτισμενα στα ποστα τους, που δεν ανοιγουν τους υπολογιστες τους για φαρμβιλ. Eχουν και προγραμματα και ξερουν και να σχεδιαζουν. Ωπα, ναι, κανουν και χαρτογραφησεις, και επικοινωνουν τα τμηματα μεταξυ τους μεσω κοινων βασεων δεδομενων. Και νταξ, μπορει καποιον να τον ξερουν, αλλα οταν κανουν ελεγχο στριμοκωλιαζονται απο αριθμους και οχι ονοματα, και εχουν και εναν νταβαντζουλη-γιατι σου αρεσουν οι ανεξαρτητες αρχες-το english heritage για την προστασια του ιστορικου υφους.

    Επαναλαμβανω, φυσικα και δεν ειναι τελειοι, δεν ειναι προτυπα κτλ κτλ. Αλλα δεν υφισταται συγκριση αναμεσα στο ξεφραγο αμπελι και σάυτο που εστω και στοιχειδως φυλασσεται. Φυσικα και δημοσιο χρημα τρωγεται, αλλα στην καθημερινοτητα σου εκει δεν ζεις την αθλιοτητα των δικων μας δρομων. Αλλα, τα ξερεις, εμεις ξερουμε καλυτερα, θα μας πουν τωρα αυτοι οι κρυοκωλοι, βαλε στη θεση τους οποιον αλλον λαο θελεις. Και μιλαμε για στοιχειωδη πραγματα.
    Στα χρονια που αυτοι ανεπτυξαν υποδομες και πιο αυστηρη σε καποια πραγματα νομοθεσια εμεις τρωγαμε και πειναμε. Και εκει σου λεω πως το τι κανεις εσυ σαν ατομο μετραει, και οσο μπορεις με το παραδειγμα σου να κανεις και αλλους κοινωνους στην παιδεια σου. Δεν ξεμαθαινονται ευκολα νοοτροπιες δεκαετιων, αλλα αν δεν πραξεις, αλλαγη δεν θα δεις, οσο και αν σωστα διαμαρτυρεσαι με ο,τι αλλο μεσο εχεις.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  2. #92
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Γιατί να μη γυρίσουμε στη δραχμούλα δηλαδή? Σωτηρία θα ήταν. Πτώχευση, πούλο απο ευρωζώνη, κοπή νομίσματος και πτώση τιμών 50%. Η "μαλακία του έλληνα" και όλα τα συναφή που λέτε, υπήρχαν και επι δραχμής. Μια χαρά την παλεύαμε όμως τότε. Το καταραμένο το ευρώ μας γάμησε λέω εγώ (που δεν πολυασχολούμαι με τα παρασκήνια, ομολογουμένως, αλλά η εμπειρία αυτό μου δείχνει).

  3. #93
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Eh, όχι, παίζει να γίνουν οι μανάδες μας πουτάνες στην Αυστρία απ' τη φτώχεια αν γίνει αυτό, για πολλούς οικονομικούς λόγους.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  4. #94
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Εh, για γίνε πιο σαφής γιατί -παρενθεση προηγούμενου πόστ-.

  5. #95
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Φεύγω και πάω στο ΧΑΜΟ ατ δε μόμεντ, θα επιστρέψω όμως! Γκούγκλαρε υποτίμηση δραχμής εν τω μεταξύ, φαντάσου ότι αυτό θα γινόταν στο εκατονταπλάσιο.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  6. #96
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Γιατί να μη γυρίσουμε στη δραχμούλα δηλαδή? Σωτηρία θα ήταν. Πτώχευση, πούλο απο ευρωζώνη, κοπή νομίσματος και πτώση τιμών 50%. Η "μαλακία του έλληνα" και όλα τα συναφή που λέτε, υπήρχαν και επι δραχμής. Μια χαρά την παλεύαμε όμως τότε. Το καταραμένο το ευρώ μας γάμησε λέω εγώ (που δεν πολυασχολούμαι με τα παρασκήνια, ομολογουμένως, αλλά η εμπειρία αυτό μου δείχνει).
    googlare εμπορικο ισοζυγιο . Το οτι ο Παπανδρεας και οι μετεπειτα τυπωνανε χρημα εφερνε την μια υποτιμηση μετα την αλλη... Το οτι περναγαμε καλα στα 90s ηταν επειδη ολος ο δυτικος πολιτισμος περναγε καλα.. στην μεγαλυτερη καταναλωτικη περιοδο του πλανητη με τις παχιες αγελαδες.. Αυτες τις μαλακιες πληρωνουμε..
    Last edited by freak brother; 04-03-2010 at 19:48.
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  7. #97
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Αυτό με την επιστροφή στην δραχμή δε μπορεί να το λέτε σοβαρά ε. Δηλαδή θα ήθελα να δω πως θα νοσταλγείτε το ευρώ όταν σας πουν την πρώτη μέρα της δραχμής "500 δραχμές το ψωμάκι σας κύριε". Ντράμσικ, άστο καλύτερα, δεν το χεις.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  8. #98
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Γιατί να μη γυρίσουμε στη δραχμούλα δηλαδή? Σωτηρία θα ήταν. Πτώχευση, πούλο απο ευρωζώνη, κοπή νομίσματος και πτώση τιμών 50%. Η "μαλακία του έλληνα" και όλα τα συναφή που λέτε, υπήρχαν και επι δραχμής. Μια χαρά την παλεύαμε όμως τότε. Το καταραμένο το ευρώ μας γάμησε λέω εγώ (που δεν πολυασχολούμαι με τα παρασκήνια, ομολογουμένως, αλλά η εμπειρία αυτό μου δείχνει).
    Κάνεις μεγάλο λάθος. Το μόνο πλεονέκτημα θα ήταν πως θα μπορούσαμε να φύγουμε γρήγορα από την κρίση με υποτίμηση του νομίσματος έναντι του ευρώ, ωστόσο αυτό θα έφερνε πολλά άλλα προβλήματα που ενδεχομένως θα καθιστούσαν αυτή τη λύση πολύ χειρότερη (αύξηση κόστους εισαγόμενων πρώτων υλών, άρα και αύξηση πληθωρισμού, υψηλά επιτόκια, μείωση αξιοπιστίας του νομίσματος). Π.χ. δεδομένου ότι δεν έχουμε εγχώρια βιομηχανική παραγωγή στους περισσότερους τομείς, η αύξηση του κόστους εισαγόμενων προϊόντων μάλλον δε θα διευκόλυνε ιδιαίτερα τη ζωή σου...
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  9. #99
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Ποια εγχώρια βιομηχανική παραγωγή στους περισσότερους τομείς ρε? Βασικά, ποια παραγωγή? Τι λέτε? Κράτος που δεν παράγει ΤΙΠΟΤΑ για τα τόσα χρόνια που κρατιέται όπως κρατιέται είναι απλά ένα θαύμα. Κι ευχαριστώ να λέμε.
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  10. #100
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    φιλαρακο η βαρια μας βιομηχανια ειναι ο τουρισμος!!! γιαυτο το κρεβατι το χτυπαμε οσο μπορουμε γιατι εχουμε ποιοτης!!
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  11. #101

    Default

    Χάβοκ, πάσο και θαμπζάπ. Αλλά οκ, πες ότι δικαιώνεσαι. Τι θα γίνει; Θα απολυθεί; Ή απλά θα φάει ένα πρόστιμο τύπου 5000 ευρώ που, ω τι σύμπτωση, θα το πάρει από την επόμενη μίζα; Μακάρι δηλαδή να υπάρχει προοπτική για κάτι που όντως θα τον κάνει να σταματήσει, αλλά αν δεν, δες το προηγούμενο ποστ. Για το δημόσιο στο εξωτερικό, τα ίδια λέμε, δεν υπάρχει κάποιο μαγικό που εξαφανίζει τη διαφθορά σε ένα καπιταλιστικό καθεστώς, απλώς υπάρχει το νομικό πλαίσιο (και εφαρμόζεται). Οι αδικίες του καπιταλισμού παραμένουν, αλλά θα μπορούσες να κάνεις τη δουλειά σου.
    Δείτε και το λινκ μου ε, αν τα λέει σωστά τότε λέμε παπαριές για το ποιος φταίει για τα μέτρα και είναι όλο στημένο. Και πάλι η ευθύνη είναι στην κυβέρνηση και την ΕΕ που δεν απέτρεψαν κάτι τέτοιο.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #102

    Default

    Quote Originally Posted by Dythor View Post
    Πρακτικά. Εδώ. Στα μάτια να με κοιτάς. Κατάσταση Α. Ανεπιθύμητη. Είμαστε τα κάτω. Μήπως πρέπει να σκεφτούμε τι θα κάνουμε για να βγούμε απ' αυτήν την κατάσταση και να πληγούν τα συμφέροντά μας όσο γίνεται λιγότερο; Κι αν τέλος πάντων δεν έχουμε τέτοια πρόταση κάντε μια πορεία με πανώ "ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ, ΞΥΠΝΑΤΕ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΛΕΝΙΝ ΤΩΡΑ". Μια τόσο ξεροκέφαλη στάση στείρας άρνησης των μέτρων σ' αυτήν την κατάσταση δεν καταλαβαίνω που οδηγεί και τι λύσεις δίνει. Αν γυρίσουμε στη δραχμούλα μας την μεγαλύτερη ΠΟΥΤΣΑ δεν θα την φάει το Κεφάλαιο, να 'στε σίγουροι.
    Υπάρχουν λύσεις. Μείωση των στρατιωτικών δαπανών (η ΕΕ στο κάτω κάτω οφείλει να προστατεύει τα σύνορα και την εθνική μας κυριαρχία, γιατί είναι και δικά της). Φορολόγηση της εκκλησίας. Πληρωμή των παπάδων από την ίδια την εκκλησία. Έλεγχοι κατά της κερδοσκοπίας και της αισχοκέρδειας ώστε να μειωθούν οι τιμές στα είδη πρώτης ανάγκης. Μεγαλύτερος συντελεστής φορολόγησης στις μεγάλες εταιρείες. Φορολόγηση των συναλλαγών στο χρηματιστήριο. Στην τελική, υποχρεωτικό δάνειο από τους πλουσιότερους (αν "έχεις πόλεμο" και κόβεις με το έτσι θέλω από τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους, ε, μπορείς να το κάνεις κι από μερικούς εφοπλιστές). Ακόμα και δυνατότητα για δάνειο από τρίτες χώρες με νορμάλ επιτόκιο έχει ακουστεί, αλλά δεν ξέρω περισσότερα οπότε το λέω με επιφύλαξη. Δηλαδή τι, εσύ βλέπεις αυτά τα μέτρα ως τη μόνη λύση; Δεν μπορείς να σκεφτείς κανέναν άλλο τρόπο για να μαζέψει χρήματα το κράτος εκτός από το κόψιμο μισθών και την άνοδο του φπα;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #103
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    H., σκασμός.

  14. #104
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Έλα μωρή ντροπή του γυναικείου φύλλου, τι παίχτηκε?
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  15. #105
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Αυτό που σου λέω.

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •