Page 6 of 539 FirstFirst ... 456781656106506 ... LastLast
Results 76 to 90 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #76

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Για μένα έχει ηθική η στάση μου, από τη στιγμή που δεν κλέβω κανένα νομίζω ότι έχω το δικαίωμα να μη θέλω να στηρίξω αυτούς που ζουν σε βάρος μου, δε μου αρκεί το "συμπορεύσου με αυτούς που ζουν σε βάρος σου λιγότερο". Το πληρώνω το τίμημα και θα το πληρώσω πιο ακριβά στο άμεσο μέλλον, αλλά δε θα τους στηρίξω τους μαλάκες.

    Γενικά έχετε ανάγει το "πάω σε πορεία" σε Ύψιστη Ενέργεια του Συνειδητοποιημένου Ανθρώπου, δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα, ας ήταν περισσότερο άνθρωποι οι μισοί απόσους πάνε σε πορείες και θα ήταν καλύτερα όλα.
    Το υπεραπλουστεύεις το θέμα. Ωραία, μπορεί να μη στηρίζεις "τους μαλάκες τους δημ. υπαλλήλους", όμως με το να μη διαμαρτύρεσαι και να δέχεσαι όλα τα μέτρα στη μούγκα στηρίζεις κανονικότατα τους άλλους μαλάκες, τους μεγαλύτερους.
    Όσο για τις πορείες και το πόσο άνθρωποι είναι όσοι πάνε σε πορείες, συμφωνώ, αλλά το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Μη σου πω ότι και μόνο το να πηγαίνεις σε πορείες σε κάνει πιο άνθρωπο. Αλλά ναι, δεν είναι ίσως η Ύψιστη ή η μοναδική ενέργεια, όμως είναι η μόνη δημόσια δήλωση διαμαρτυρίας που καταγράφεται. Δηλαδή καλό είναι και να τα λέμε στο φόρουμ, αλλά μάλλον περισσότερο ως μέσο μήπως κατέβουν περισσότεροι γιατί εκεί είναι που μετράει. Αν το δεις ως δημόσια δήλωση αντίθεσης, τότε ναι, είναι πολύ πολύ σημαντική η συμμετοχή σε μια πορεία (γιατί το να διαφωνείς και να το λες απλά στους φίλους σου δεν έχει κάποια άμεση πρακτική σημασία). Φυσικά και δε σε απαλλάσσει από το καθήκον να είσαι όσο περισσότερο άνθρωπος μπορείς, αλλά ποιος είπε κάτι τέτοιο;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #77
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Μπαρκς, οι συνδικαλιστές της πασιέτζας που λες δεν είναι οι ίδιοι που θα κατέβουν στην πορεία, αφενός γιατί δε γίνεται να είσαι τόσο βύσμα και ταυτόχρονα να αγωνίζεσαι κιόλας (όχι στα λόγια), είναι ιδιότητες αξιωματικά αντίθετες. Για την πορεία ενάντια στο δημοσιοϋπαλληλικό
    ξυσαρχιδισμό που λες, ε, τώρα τι να γράψω, ότι με ενοχλούν οι δέκα μέρες της ζωής μου που έχω φάει σε ΙΚΑ εφορίες κλπ περισσότερο από τα δώρα που χάνει η μάνα μου, τη σύνταξη του πατέρα μου που μένει ίδια και τη δουλειά που θα βλέπω με το κυάλι;
    Κοίτα, έχω την Τιμή να ζω σε καθημερινή σχεδόν βάση το δημόσιο και δεν εννοώ το να περιμένω να πληρώσω λογαριασμούς, αυτές οι ιδιότητες που λες δεν είναι καθόλου αξιωματικά αντίθετες. Δεν έχει νόημα να μιλάω με παραδείγματα για να το αποδείξω, αρκεστείτε στο ότι η προσωπική μου εμπειρία με έχει κάνει φανατικά αντίθετο με την όλη κατάσταση του δημοσίου, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν ότι έτσι είναι τα πράγματα, γιαυτό έλεγα και στον Πάνο ότι έχουμε σχηματίσει τις απόψεις μας και διαφωνούμε έχοντας εντελώς διαφορετικά ερεθίσματα.

    Δεν είμαι ενάντια στις πορείες από ιδεολογία ή κάτι τέτοιο, είναι παρόμοια φάση με το συνδικαλισμό, τον οποίο θεωρώ απολύτως σημαντικό ως θεσμό κτλ αλλά στην πράξη για το μπούτσο. Ε τι να κάνουμε, ίσως απλά να είμαι γκαντέμης και να μου τυχαίνουν όπου πάω οι εξαιρέσεις, τι να πω, αλλά αυτό που βλέπω στην πράξη δεν είναι μόνο τα μεγάλα ψάρια να τρώνε τα μικρά και το Κεφάλαιο να καταπίνει τον απλό εργάτη κτλ, αλλά και τον απλό εργάτη να προσπαθεί να κάνει πουστιά όπου μπορεί. Γενικά μιλάω ε, μη το πάμε από τους δημόσιους υπαλλήλους στους οικοδόμους ξερωγώ.

    Γιαυτό το λόγο έχω κάθε δικαίωμα να μη θέλω να στηρίξω τον κάθε μαλάκα, δεν είναι πρακτικό το θέμα, ξέρω ότι πρακτικά είμαι λάθος και ότι η στάση μου οδηγεί σε πιο επώδυνα μέτρα κτλ κτλ, απλά όσο κανείς δεν ασχολείται με τα κακώς κείμενα του "σπιτιού" του δεν έχω καμία πρόθεση να στηρίξω οποιονδήποτε για χάρη της Αλληλεγγύης.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by ubu View Post
    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    ubu ωραία. Πάταξη μεγαλοφοροδιαφυγής και προοδευτική φορολογία. Τη προοδευτική φορολογία πες ότι την ψηφίζεις στη βουλή με το έτσι θέλω. Προοδευτική, ενιαία και τιμαριθμοποιημένη και όλα τα ωραία και γουστάρουμε.

    Για τη πάταξη της φοροδιαφυγής τι μπορείς να κάνεις; Πως θα αναγκάσεις τους πλούσιους να εμφανίσουν όσα πραγματικά παίρνουν ώστε να φορολογηθούν όσο πρέπει; Έχεις ιδέα τι μηχανισμούς έχουν ώστε να φοροδιαφεύγουν και κατά πόσο νόμιμοι είναι αυτοί εδώ, στην Ευρώπη και στο εξωτερικό;
    Όχι, για να είμαι ειλικρινής όντως δεν γνωρίζω το τεχνικό μέρος. Αλλά έχω την εντύπωση οτι δεν είναι τόσο ζήτημα ικανότητας πάταξης της φοροδιαφυγής όσο ζήτημα θέλησης. Όλες οι κυβερνήσεις από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου θέτουν αυτόν τον στόχο αλλά ποτέ δε γίνεται τίποτα, νομίζω κατά βάση γιατί τα κόμματα εξουσίας και οι μεγαλοφοροφυγάδες είναι κώλος και βρακί. Για να το πω πιο "κνίτικα", δεν γίνεται τίποτα γιατί οι μεν είναι εκεί για να εξυπηρετούν τους δε και αντιστρόφως.
    Είναι όμως ζήτημα ικανότητας κυρίως, μην είσαι αφελής. Προφανώς χρειάζεται και θέληση βέβαια, αλλά μιλάμε για διαρθρωτικά μέτρα που πρέπει να ληφθούν σε όλες τις αγορές ώστε να παταχθεί η φοροδιαφυγή. Μέτρα που χρειάζονται βαθιά γνώση της λειτουργίας των αγορών, ειδικά σε νομικό επίπεδο παγκοσμίως. Πχ, δες πως οι ξένες εταιρίες κάνουν τα κόλπα με τους αντιπροσώπους τους επειδή δεν δεχόμαστε τα ξένα τιμολόγια τους (και πολύ σοφά κάνουμε) αλλά πληρώνουμε τα πολλαπλάσια λεφτά γιατί καταφέρνουν να μεταφέρουν τα τιμολόγια σε άλλες χώρες της ζώνης του ευρώ. Ή δες τη λειτουργία των off-shore εταιριών που ιδρύουν ελληνικές επιχειρήσεις για να κρύβουν κέρδη και τζίρο καθώς η μεταφορά χρημάτων δε φορολογείται. Ή δες πως καταναλώνουμε προϊόντα και υπηρεσίες χωρίς να παίρνουμε αποδείξεις διότι αν πάρουμε, το φορολογούμενο ποσό που θα έπρεπε να πληρώσουν λόγω εμφάνισης τζίρου το φορτώνουν ως έξτρα στη τελική τιμή (πχ παίρνεις μία μαλακία 100 ευρώ χωρίς απόδειξη, με απόδειξη όμως σου ζητάνε 150) και τελικά τον φόρο τους τον πληρώνουμε πάλι εμείς. Ή δες πως αντέδρασαν οι αγορές μόνο στην ιδέα που πετάχτηκε να φορολογηθούν οι καταθέσεις - 5 δις ευρώ έφυγαν λόγω αυτού.

    Και λάβε υπόψιν ότι το υπουργείο ζήτημα να έχει 1000 ελεγκτικούς υπάλληλους. Ακόμα και έναν ανά επιχείρηση να έβαζαν, θα τελειώνανε τους ελέγχους μετά το 2030. Για κάθε λοιπόν νόμο που θα βγάζει το κράτος μας με σκοπό να πατάξει τη φοροδιαφυγή, οι φοροδιαφεύγοντες ψάχνουν το παραθυράκι που θα τους επιτρέψει να συνεχίσουν να φοροδιαφεύγουν ΝΟΜΙΜΑ. Άσε τις παρανομίες στην άκρη, άλλου παπά ευαγγέλιο. Και αυτός ο αγώνας γίνεται συνέχεια. Όταν λέμε ως αριστερά "φορολογήστε τους πλούσιους" είναι χαζομάρα και κοντόφθαλμο και μαλακισμένο διότι ουσιαστικά λέμε "φορολογήστε όσες επιχειρήσεις δεν έχουν νομικούς και οικονομικούς συμβούλους που τις βοηθούν να φοροδιαφεύγουν". 900.000 επιχειρήσεις έχουμε στην Ελλάδα, δε βγαίνει έτσι άκρη. Και με το "έτσι θέλω" φτάνεις μέχρι ένα σημείο. Θα ψηφίσεις την γαμάτη φορολογική σου κλίμακα μόνο με τη θέληση, το πρόβλημα όμως τελικά είναι να την επιβάλεις κιόλας...

  4. #79
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Εγώ πάντως, απο μικρός ίσως, όποτε σκεφτόμουν για φορολογικές κλίμακες φανταζόμουν εξαγριομένα πλήθη να κραδαίνουν τσεκούρια και να πλιατσικολογούν στην εκάλη κλπ. Δεν καταλαβαίνω γενικά για τι ακριβώς μιλάτε τόση ώρα.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Φοίβε, πάσο.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  6. #81
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Ακολουθει ποστ θανατου.

    Νιωθω amnesiac σε θλιβερα κοντινο βαθμο. Και πιστευω ακραδαντα στο οτι το σημαντικοτερο(τονιζω οχι το μοναδικο για να μην με ταραξετε με πορειες και αλλα μεσα εκφρασης/δρασης) ειναι το ποσο ανθρωπος θελεις να κρατηθεις σε ατομικο επιπεδο μεσα στο οποιο συστημα/ερεθισμα/βιωμα καλεισαι να λειτουργησεις.
    Η εξαθλιωση ειναι αποτελεσμα αρκετων δεκαετιων ατιμωρισιας και διαθφορας. Τα διαπλεκομενα συμφεροντα τρεφουν την σαπιλα και την διαιωνιζουν.
    Εγω, εσυ, ο οποιοσδηποτε τι κανει στην καθημερινοτητα του οταν τρωει μετωπικες με βρωμιαριδες?

    Ξαναδιαβασα ποστς ντραγκον. Ειδες τι μου εγραψες? Αν σου δωσουν 10.000 δεν θα μπεις στον πειρασμο να τα χωσεις πχ στο φορντ σου. Αυτο κατα βαση μας τρωει. Και γινεται βραχνας οταν βλεπεις πως ο διπλανος σου καταβροχθιζει πιο υπερογκα ποσα και αρχιζει να σε τρωει, γιατι τι ειναι μωρε τα 10 μπροστα στα 100 που εφαγε ο αλλος. Και φυσικα δεν καθεσαι να σκεφτεις οτι και τα 10 και τα 100 δεν σου ανηκουν και καποια στιγμη θα γυρναει ο ενας στον αλλο αερα κοπανιστο. Το να εχεις αντιστασεις ειναι μεγαλο μανικι. Και δεν μιλω θεωρητικως, ουτε παω να σου παραστησω τον Μπονο και την Τερεζα. Ειναι φρικτοτατο και εκει νιωθεις στο πετσι σου την αναξιοπρεπεια στο μεγαλειο της οταν σε εκβιαζουν, κλεβουν ασυστολα διπλα σου και δικα σου λεφτα, και σου λενε να κανεις τον μαλακα. Αντιδρας? Κανεις τη δουλεια σου οπως πρεπει? Με τι κοστος?

    Κι εκει μπαινει ο παραγοντας μαζα. Λες, αντε, εμενα δεν μου παει η καρδια-Βασιλακης Καιλας-να ενισχυσω τη σαθροτητα, θα το παω τιμια το πραγμα, κι ας ζοριστω. Αν δεν το κανουν και αλλοι μαλακες σαν κι εμενα, θα εχει καποια διαφορα το να κραξω απο το σαλονι μου η απο το δρομο? Βαρας απογοητευση.

    Στον τομεα μου. Μαθανε σε μια κατασταση οι παλιοσειρες μηχανικων. Και σε ιδιωτικα και σε δημοσια εργα. Εμαθαν ετσι και οι πελατες. Γινανε πελατες και οι δημοσιοι υπαλληλοι. Αλλησβερισι και με τα πολιτικα γραφεια. Σκας σε υπηρεσια και σου λεει ο αλλος θελω τοσα για την αδεια. Οχι για να κανει ο πελατης σου το κεφι του, πας νομιμως σαν καλο φυτο και ζητας να κανει την δουλεια για την οποια ηδη τον πληρωνεις. Και σε εκβιαζει ρε μαλακα στεγνα και ασαλιωτα. Ξεκινας κατασκευη, και σκανε επιτροπες που δεν φανταζοσουν οτι υπαρχουν. Και ζητανε και αυτοι. Μετα σε ανακαλυπτουν και οι συναδελφοι πολιτικοι και επειδη εισαι νεο φρουτο και αστιγματιστο σου πλασαρουν θεωρια για αγωνες και να ψηφισεις τον ταδε στις εκλογες του τεε. Μουχαχαχαχα. Το ξεφτυλισμενο τεε που αφησε το τσμεδε να γινει εταα και να τρεχουμε τωρα σε τραπεζες για εγγυησεις. Χεστε με.

    Ανακαλυπτεις μετα κι αλλες ομορφιες. Λες δεν κουνιεται μυγα, πως συντηρουν τα γραφεια τους κατι απιθανα ατομα. Ωπα, υποστηρικτικες μελετες. Τοσα στον παχυβλακα δημοσιο που υπογραφει πχ το σχολειο, τιμολογιακι για να ειμαστε τζετ, τοσα ο απεξω. Μονο που δεν ειναι δικα τους αυτα, ειναι εσπα και δεν ξερω γω τι αλλη επιχορηγηση.
    Και εδω σου λεω, αν εσενα σου τη βγει ο αλλος, και σου πει πχ 25.000 τα αρχιτεκτονικα, 5000 για μενα τα αλλα δικα σου, το κανεις? Τον κανεις συνεταιρο? Τον κανεις νταβα στον κοπο σου? Μπαινεις και συ στη λογικη του γουρουνιου, ελα μωρε, εκανα τη δουλεια, δεν πηγε το εσπα στον αερα, πηρε κι αυτος εκει κατι, μεθαυριο θα κανω μεγαλυτερη εργολαβια, θα του χωσω κατι για την επιβλεψη, σχολειο θα εχουνε τα παιδια, τι θελουνε και μας πρηζουνε για το δημοσιο χρημα. (Εχετε δει φυσικα τα σχολεια μας). Αναλογισου ποσοι εχοντας την ευκαιρια λενε ναι, και ποσοι γινονται νομαδες για να πετυχουν εργο ειδικα τωρα και να ζησουν.

    Κοινως η ανθρωπινη βλακεια ειναι αητητη. Οσες συνταγες και να δωσεις, δεν θα παψει να δουλευει υποχθονια για να επιβιωσει. Και η οποια τιμωρια χανει την ουσια και την αποτελεσματικοτητα της οσο συντηρειται μια κατασταση στην οποια χαζοζουν πολλοι.

    Στο τωρα, τα πειραματοζωα ειμαστε εμεις. Νοστραδαμος speaking. Της Τζουλιας το βιντεακι θα το ζησουν ακομη 2 γενιες, θα εξοικονομησουμε κυριως εικονικα και λιγο ουσιαστικα για τα εγγονια, που με την σειρα τους θα νομιζουν οτι επιασαν τον παπα απ'τ'αρχιδια, και θα φανε εκ νεου απο αυτα που δεν θα εχουν. Δεν θα αλλαξει κατι στην χορογραφια, εκεινο που μας σκαει ειναι οτι στο μοτιβο εκατσε να ειμαστε εμεις οι πιο πονεμενοι.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  7. #82

    Default

    Άλεξ, επειδή δεν κατάλαβα πώς φτάσαμε στο ότι αν πας σήμερα στην πορεία υποστηρίζεις μόνο τους δημ. υπαλλήλους, θυμίζω ότι τις αυξήσεις σε φπα, βενζίνη και ποτά θα τις υποστούμε όλοι. Κι επίσης υπάρχουν τα αντιεξουσιαστικά μπλοκ αλλά και πορείες αντιεξουσιαστών, όπου πραγματικά δύσκολα θα βρεις χαραμοφάηδες συνδικαλιστές δημ. υπαλλήλους.
    Φοίβο, τα παραθυράκια είναι για να κλείνουν. Για το mall πώς ήξεραν να κάνουν τροποποιήσεις επί τροποποιήσεων για να χτιστεί, αν και θεωρητικά αυθαίρετο; Δηλαδή πόσο ξεφτίλα είναι να παραδέχεται μια κυβέρνηση ότι ναι, κανονικά πρέπει να πληρώσουν άλλοι, αλλά επειδή είναι δύσκολο μωρέ θα την πληρώσετε οι υπόλοιποι; Αν δεν μπορείς, παραιτήσου. Αν έχουν μόνο 1000 ελεγκτές, ας πάρουν κι άλλους (άλλωστε ένα σωστό ελεγκτικό σώμα θα φέρει πολύ περισσότερα έσοδα από ό,τι τα έξοδα συντήρησής του - συν επιπλέον θέσεις εργασίας).
    Χάβοκ, ναι, ισχύουν όλα αυτά. Φταίει όντως κυρίως "η μαλακία του έλληνα" όμως ή η έλλειψη πολιτικής βούλησης για πάταξη της διαφθοράς μέσω ελέγχων; Στο εξωτερικό πώς έχουν υγιές δημόσιο, μάγοι είναι ή είναι τόσο καλά παιδιά οι υπάλληλοι εκεί; Έχω πει νομίζω την εμπειρία μου από το πολυδιαφημισμένο 4ψηφιο νούμερο για τσιγαροκαταγγελίες. Και ναι, από ένα σημείο κι έπειτα το "αν δεν τα φάω εγώ θα τα φάει κάποιος άλλος" δεν είναι ανηθικότητα, είναι απλή λογική. Πιστεύεις ότι με το να μην παίρνεις έργα πχ γίνεται κάτι; Ποιος είναι ο στόχος, κάποια στιγμή να πάθουν κρίση ηθικής όλοι οι αρχιτέκτονες και υπάλληλοι και να δουλεύουν χωρίς μίζες; Όχι, η λύση είναι κάποτε να στρώσουν οι πολιτικοί τον κώλο τους και να στήσουν σοβαρούς ελεγκτικούς μηχανισμούς ώστε να μη χάνονται λεφτά σε μίζες (ή έστω να χάνονται σημαντικά λιγότερα). Αυτό ζητάμε, να βρουν τρόπους να τα πάρουν από αυτούς που έχουν και που τα κλέβουν αντί να ακολουθούν την εύκολη λύση της μείωσης μισθών/παγώματος συντάξεων. Τα παράπονά σου εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία. Το να μη συμμετέχεις στο φαγοπότι είναι μεν θετικό, όμως είναι παθητική στάση. Ουσιαστικά δηλαδή, με το να μη συμμετέχεις, δεν κάνεις τίποτα. Το ζητούμενο είναι κάποιας μορφής αντίδραση, κάποια ενέργεια.

    edit: ε, επειδή δεν έχουμε άλλο θρεντ για την κρίση, βάζω λινκ εδώ (πήρα θάρρος κι από το ταγκ): http://youpayyourcrisis.blogspot.com...-post_184.html
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  8. #83
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Ενώ αν κατέβεις στην πορεία και ταυτόχρονα αρχίσεις να τρως τα λεφτά του κοσμάκη γιατί "αν δε το κάνω εγώ θα το κάνει κάποιος άλλος", το οποίο αποτελεί απλή λογική όπως λες, είναι καλύτερα.

    Κάτι δεν κατάλαβα λογικά, γιατί η τελευταία παράγραφος σου μου φαίνεται εντελώς φρικαλέα.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  9. #84
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    Αυτό που προσπαθεί να πει ο ντράγκον ( αν καταλαβαίνω καλά ) είναι ότι η ανθρώπινη φύση δεν μπορεί να αλλαχτεί άμεσα και συνείδηση, ηθική, 0 μίζες yo ζν και τέτοια ( ειδικά στην Ελλάδα [/γραφικος] ).
    Αυτό που πρέπει να πραγματοποιηθεί είναι περισσότερες και πιο ανεξάρτητες αρχές ελέγχου οπουδήποτε παίζει υποψία λαδώματος. Κάτι που προφανώς δεν θα γίνει ούτε από τη μια στιγμή στην άλλη ούτε αν κάθεσαι και γίνεσαι μοιρολάτρης και βλαστημάς την τύχη σου και fml.

  10. #85
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by Esteban View Post
    Αυτό που προσπαθεί να πει ο ντράγκον ( αν καταλαβαίνω καλά ) είναι ότι η ανθρώπινη φύση δεν μπορεί να αλλαχτεί άμεσα και συνείδηση, ηθική, 0 μίζες yo ζν και τέτοια ( ειδικά στην Ελλάδα [/γραφικος] ).
    Αυτό που πρέπει να πραγματοποιηθεί είναι περισσότερες και πιο ανεξάρτητες αρχές ελέγχου οπουδήποτε παίζει υποψία λαδώματος. Κάτι που προφανώς δεν θα γίνει ούτε από τη μια στιγμή στην άλλη ούτε αν κάθεσαι και γίνεσαι μοιρολάτρης και βλαστημάς την τύχη σου και fml.
    Μου φαίνεται αδιανόητο από τη μια να μιλάτε για ανθρώπινη φύση και πειρασμούς και να τα δικαιολογείτε με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και από την άλλη να τα βάζετε με το Κράτος και τους μεγαλοεπιχειρηματίες.

    Το να μη πας σε πορείες είναι παθητική στάση, το δέχομαι, το να υπερασπίζεσαι απατεώνες τι είναι;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  11. #86

    Default

    Ρε μανάρι, δεν υπερασπίζομαι τον υπάλληλο που ζητάει μίζα. Λέω, για τη χάβοκ που δε δέχεται να δώσει τη μίζα, ότι με αυτό τον τρόπο δεν κάνει κάτι. Η μίζα θα δοθεί, απλά από κάποιον άλλο. Δεν αλλάζει ΤΙΠΟΤΑ με το να μη συμμετέχουν 9 στους 10, γιατί πάντα θα υπάρχει ο ένας. Μια λύση σε αυτά για τα οποία παραπονιέται η χάβοκ κι εσύ είναι, στο σημερινό πλαίσιο έστω, να υπήρχαν μηχανισμοί ώστε να μην παίζουν μίζες, ή να μπορείς να τις καταγγείλεις και να γίνει κάτι. Αυτά μόνο με πολιτική απόφαση γίνονται, άρα γυρνάμε στο θέμα των πορειών (ή ό,τι άλλο έχει να προτείνει ο καθένας). Με τις ευχές "να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι" δε θα αλλάξει τίποτα. Αλήθεια. Ένας φτάνει για να κάνει τη ζημιά, όταν οι υπόλοιποι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γι'αυτό.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #87
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Ρε μανάρι, δεν υπερασπίζομαι τον υπάλληλο που ζητάει μίζα. Λέω, για τη χάβοκ που δε δέχεται να δώσει τη μίζα, ότι με αυτό τον τρόπο δεν κάνει κάτι. Η μίζα θα δοθεί, απλά από κάποιον άλλο. Δεν αλλάζει ΤΙΠΟΤΑ με το να μη συμμετέχουν 9 στους 10, γιατί πάντα θα υπάρχει ο ένας. Μια λύση σε αυτά για τα οποία παραπονιέται η χάβοκ κι εσύ είναι, στο σημερινό πλαίσιο έστω, να υπήρχαν μηχανισμοί ώστε να μην παίζουν μίζες, ή να μπορείς να τις καταγγείλεις και να γίνει κάτι. Αυτά μόνο με πολιτική απόφαση γίνονται, άρα γυρνάμε στο θέμα των πορειών (ή ό,τι άλλο έχει να προτείνει ο καθένας). Με τις ευχές "να γίνουμε καλύτεροι άνθρωποι" δε θα αλλάξει τίποτα. Αλήθεια. Ένας φτάνει για να κάνει τη ζημιά, όταν οι υπόλοιποι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα γι'αυτό.
    Διαφωνώ σε όλα αλλά θα σου απαντήσω αύριο γιατί φεύγω. (Σουπερμάρκετ πάω όχι στην πορεία)
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  13. #88

    Default

    Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο, εγώ δε θα κατηγορούσα τη χάβοκ αν δεχόταν να δώσει τη μίζα, εφόσον ξέρει ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο, δεν μπορεί να καταγγείλει τον υπάλληλο και ότι η μίζα θα δοθεί από άλλον. Είναι κάτι που ξεφεύγει από τον άμεσο έλεγχό σου. Τα "εγώ δε θα λερώσω τα χέρια μου με βρώμικα λεφτά" είναι ωραία και ρομαντικά κλπ, αλλα σοβαρά, πόσοι δεν αγοράζετε/ουμε παπούτσια που έχουν φτιαχτεί για μερικά σεντς στην Ασία και τα πληρώνουμε 80 κι 100 ευρώ; Εκεί δεν είμαστε συνένοχοι σε τεράστια αδικία, σε "απατεωνιά" όπως λες; Αλλά σε μεγάλο βαθμό δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. Και είναι άπειρα αυτά τα παραδείγματα. Είμαστε όλοι βαθιά στα σκατά, αλήθεια, κάθε τι που κάνουμε κρύβει μια αδικία από πίσω, τα "ρε μουνιά εγώ θα μείνω Αμόλυντος" είναι συμπαθητικά αλλά ουτοπικά. Συμμετέχεις θες δε θες στις αδικίες, οπότε αν θες να αντιδράσεις κάν'το με τρόπο που να έχει κάποια πιθανότητα επιτυχίας.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  14. #89
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Dragonlord διάβασα προσεκτικά όλο το thread και θέλω να σου πω δυο πράγματα, εσένα κι όποιου άλλου είναι διατεθειμένος να συζητήσει σαν άνθρωπος.

    Οκέι, κρίση φάση και τα λοιπά. Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι λόγω πολιτικής διαφθοράς, ανεπάρκειας ελέγχου εισοδημάτων, νοοτροπίας των υδραυλικών (αυτοί φταίνε) που αναφέρει ο Αμνήζιακ (και ισχύει) έχουμε βρεθεί σ' αυτό το σημείο. Άλλοι έχουν μικρότερο μερίδιο ευθύνης, άλλοι μεγαλύτερο. Από 'κει και πέρα τι; Γιατί πορεία; Γιατί αντιδράσεις; Γιατί (πολύ περισσότερο) μπάχαλα και αντιμπατσικό ακόμα και εδώ; Υπάρχει κάποια άλλη λύση; Υπάρχει τρόπος να βγούμε από αυτήν την κατάσταση χωρίς αντιλαικά μέτρα; Υπάρχει κάτι πέρα από την αληθή (for what it's worth) δήλωση "Εσείς μας γαμούσατε και μας φέρατε μέχρι εδώ και τώρα θέλετε να μας ξαναγαμήσετε για να βγούμε από 'δω, λολς.";

    Γιατί οι αριστερές δυνάμεις δεν κοιτάνε να πιέσουν ώστε να κάνουν τα μέτρα εξόδου από την κρίση όσο το δυνατόν πιο ανθρώπινα και ήπια και αντιδρούν μ' έναν στείρο τρόπο (μιλάω από ανακοινώσεις και συζητήσεις με αριστερούς) "ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΔΙΑΝΟΜΗ ΤΟΥ ΠΛΟΥΤΟΥ/ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΡΗΩΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ"; Πώς; Πιο συγκεκριμένα; Και είναι ρεαλιστικό κάτι τέτοιο εν καπιταλισμώ; Χωρίς να πάρουμε πούλο από την Ευροζώνη και καλή επιστροφή στη δραχμή ξέρω 'γω. Γιατί αυτό που βλέπω είναι ένα πάγιο αίτημα "ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΤΑ ΚΩΛΟΜΕΤΡΑ ΣΑΣ" και τα ρέστα χωρίς μεγάλη τεκμηρίωση από πίσω του τι πρέπει να γίνει, ποιός πού και γιατί. Λες και αντιδρά ανακλαστικά η αριστερά ακολουθώντας ένα σκεπτικό "α, μάλλον έτσι θα πρέπει να περιμένουν ν' αντιδράσω οι ψηφοφόροι μου" σ' ένα πλαίσιο τελείως επικοινωνιακό και καθόλου πρακτικό/οικονομικό.

    Πρακτικά. Εδώ. Στα μάτια να με κοιτάς. Κατάσταση Α. Ανεπιθύμητη. Είμαστε τα κάτω. Μήπως πρέπει να σκεφτούμε τι θα κάνουμε για να βγούμε απ' αυτήν την κατάσταση και να πληγούν τα συμφέροντά μας όσο γίνεται λιγότερο; Κι αν τέλος πάντων δεν έχουμε τέτοια πρόταση κάντε μια πορεία με πανώ "ΚΟΙΤΑΧΤΕ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΕΡΝΕΙ Ο ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ, ΞΥΠΝΑΤΕ ΚΑΙ ΠΑΜΕ ΛΕΝΙΝ ΤΩΡΑ". Μια τόσο ξεροκέφαλη στάση στείρας άρνησης των μέτρων σ' αυτήν την κατάσταση δεν καταλαβαίνω που οδηγεί και τι λύσεις δίνει. Αν γυρίσουμε στη δραχμούλα μας την μεγαλύτερη ΠΟΥΤΣΑ δεν θα την φάει το Κεφάλαιο, να 'στε σίγουροι.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  15. #90

    Default

    Σου λένε πονάει η αγορά, έχουμε κρίση, δεν κουνιέται τίποτα.οκ οκ. έχουμε οικονομικη "κρίση". Σας μειώνουμε ις αποδοχες και σας ρουφαμε το αίμα παραπάνω με τέτοιου είδους λύσεις. Κάλυτερα να φοβάστε, γιατί αυτο εκφοβισμός λέγεται. Πλύση εγκεφάλου, κρίση κρίση κρίση και σκερ τάκτικς. "Κάναμε ότι μπορούσαμε" είπε ο Γιωργάκης., "Τα καταφέραμε,θα το πάρουμε το δάνειο" είπε ο Γιωργάκης. Ένα καλο δείγμα τησ Ελλάδας βέβαια είναι το ένα κ μοναδικό προϊον που έχουμε να προσφέρουμε. Το ονόμα αυτου, Τουρισμος.Δίωχνουμε τον κόσμο,,τον κλεβουμε στο ταξί, τον κλέβουμε στο φαϊ ,γενικότερα τον κλεβουμε τον ξένο ρε παιδι μου,έτσι ειναι. Η λογικη του ότι αρπάξεις αρπαξες. Αυτο είναι και ο καθρέπτης της όλης Φασής.'Ολα είναι τόσο λάθος.
    Και κάπου εκεί έρχομαι και εγώ σαν νέος επιχειρηματίας. Στήριχτε την Φάση,λένε. Μου λένε 20% ΠΑΝΩ τα αλκώλια και το ΦΠΑ +3.Έρχεται το ΟΑΕΕ (Χ- ΤΕΒΕ) και μου κάνει μέσα σε 10 μήνες 2 αυξήσεις (την 2η την έμαθα αφου άνοιξα τον φάκελο σήμερα) σε σύνολο 50 ευρό. Θα έρθει, ο ΔΕΗΣ με το έξτρα που θα βάλουν και έκει. Θα Επιζήσουν μόνι οι δύνατοι. ξεκαθάρισμα στην πιάτσα, ΄θανατος στους μικρούς και πάει λέγωντας. Και εγώ προσωπικά Χέστηκα,θα την βρω την άκρη. Αλλά. Δεν υπάρχει κανένα σχεδιο Υπερ μας.
    Μπλε

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •