Page 55 of 539 FirstFirst ... 545535455565765105155 ... LastLast
Results 811 to 825 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #811
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    katwrime ο αγροτης που πουλαει το προιον του σε εξεφτελιστικη τιμη στο κρατος και μετα το βλεπει σε εξωφρενικη τιμη στην αγορα δεν πρεπει να διεκδικησει καπως το δικιο του?
    Πρώτον δεν πάει να διεκδικήσει το δίκιο του, να επιβάλει τη γνόμη του πάει. Και δεν έχει δίκιο, ο λόγος που πουλάει το προιόν του σε εξευτελιστική τιμή είναι οτι αγρότες στην αργεντινή παράγουν καλύτερα και φτηνότερα προιόντα, οπότε γιατί εγω να αγοράσω απο τον έλληνα πληρώνοντας παραπάνω απο οσα δίνω στον αργεντινο? Του το χρωστάω επειδή είμαστε ομόαιμοι?

    σημερα εχει δικη στην σερρες,κατασχεσαν τρακτερ 7 αγροτων,επειδη πιναν φραπεδες στον προμαχωνα και ναι ειχαν κλεισει τον δρομο...ας μη γαμησουν μια μερα οι σερραιοι τις βουλγαρες
    καλά τους κάνουνε. Ξύλο και κάτεργα.

    το τρακτερι σε περιπτωση που δεν το ξερεις,ειναι ενα γεωργικο εργαλειο για να βγαλουν το οποιο προιον θα βγαλουν και μετα θα το πουλησουν στην ξεφτιλα...γαμησι και στα καπακια κι αλλο γαμησι λοιπον...και σαν να μην τους εφταναν ολα αυτα,εχουν και τους αγνωμονες που οτι ξερουν για αυτους ειναι απο τα μεσα και τους νομιζουν για μεγαλοτσιφλικαδες με 37 τρακτερια και 435 ΝΕΓΡΟΥΣ να τραγουδανε τα μπλουζ μαζευοντας το βαμβακι
    ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ. ΟΡΑΙΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΕΙΝΑΝΕ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΟΗΘΗΣΟΥΜΕ. ΓΙΑΤΙ ΕΝΑΣ ΑΓΡΟΤΗΣ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΑΝΕΡΓΟ?

    δεν ξερω ποσα βγαζει ο κατωριμος και ο καθε κατωριμος δουλευοντας 26 ωρες και 9 μερες την εβδομαδα...αλλα ξερω οτι εχω δυο γειτονες που εν ετη 2011 πηγαινουν στο χωραφι τους με το ΚΑΡΟ
    εγω για τοσο φτωχο δε σε κοβω παντως
    φτωχός δεν είμαι καθόλου, ούτε προσποιήθηκα ποτέ οτι είμαι. Απλώς λέω οτι δεν εβγαλα τα λεφτά μου εκβιάζοντας το κράτος για να τα πάρει απο τους μισθωτούς και να μου τα δώσει γιατι αμα δεν το κάνει θα πάρω το τρακτέρ και θα κλείσω το δρόμο, ναι?
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  2. #812
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    οχι ρε...τι να χρωστας στον ελληνα κοροιδο εισαι?
    αφου βρηκες την ακρη και απολαμβανεις φετα (γνησα ΑΑ,οχι τελεμε) απο τις παμπες...ελαιολαδο απο την ευλογημενη γη της Σαχαλινης...μπασμαδες απο τους προποδες του Κιλιμαντζαρου...

    σιγα μην σπαταλησεις κανα σεντσι για τα λιμοταγαρα μας

    ο αγροτης δεν θελει να παρει περισσοτερα φραγκα απο εναν ανεργο...ουτε απο εναν κατωριμο
    θελει να πληρωνεται την αξια του προιοντος του και οχι αντιθετως να μειωνεται χρονο με τον χρονο...ειναι τοοοσο παραλογο γαμω την παναγιτσα μου???
    να στο πω και επιστημονικα:η αρνιθα του Τακου εβγαλε 6 αυγα...θελει να πληρωθει για 6,οχι για 4

    πως σκατα εκβιαζει αυτον που του ΧΡΩΣΤΑΑΑΕΙ ρε?

    και τι σκατα...εσυ λες οτι ξεχασες εκει πανω τα ελληνικα σου,αλλα την πραγματικοτητα της ελληνικης επαρχιας την ξερεις χαρτι και παλαμαρι (ορθογραφικο) βλεπω

  3. #813
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    θελει να πληρωνεται την αξια του προιοντος του και οχι αντιθετως να μειωνεται χρονο με τον χρονο...ειναι τοοοσο παραλογο γαμω την παναγιτσα μου???
    να στο πω και επιστημονικα:η αρνιθα του Τακου εβγαλε 6 αυγα...θελει να πληρωθει για 6,οχι για 4
    ΟΚ, ξεκινάω απο εδώ που συμφωνούμε και σου δίνω ένα απλό μοντέλο για να μου πείς που κάνω λάθος.
    1. Τα έσοδα ενός αγρότη είναι λοιπον R=Q*P, οπου Q η ποσότητα των αυγών και P η τιμή τους.
    2. Ο αγρότης υποθέτουμε οτι παράγει σταθερά 6 αυγά ανα χρόνο. Τα πουλάει για 1 ευρώ και έχει εισόδημα 6 ευρώ
    3. Το επόμενο έτος οι αργεντίνοι παράγουν αβγά και τα πουλάνε για 0.66 ευρω. Ο αγρότης για να συναγονιστεί είναι αναγκασμένος να ρίξει την τιμή στα 0.66 ευρώ.
    4. Το είσόδημά του μειώνεται στα 4 ευρώ, οπότε γιατι 6*0.66 = 4.

    Οπότε διαφωνούμε στο ποιά είναι η σωστή τιμή, ναι? Υπάρχουν δυο τρόποι να λύσουμε το πρόβλημα:
    1. Η Κυβέρνηση αποφασίζει οτι η δίκαιη τιμή είναι 1 ευρώ, βουτάει 2 ευρώ απο ένα μισθωτό και τα δίνει στον αγρότη ΛΕΣ ΕΣΥ
    2. Οι καταναλωτές αποφασίζουν οτι τα αυγά αργεντινής και ελλάδας έχουν ίδια ποιότητα και δεν υπάρχει λόγος να δινουν πιο πολλά λεφτά στον έλληνα αγρότη αποτι στον αργεντινο ΛΕΩ ΕΓΩ.

    Κατάλαβα καλά τη διαφωνία μας?

    Οπότε πρέπει να μου εξηγήσεις γιατι πρέπει ο έλληνας αγρότης να πάρει καλύτερη τιμή απο το προιόν του. Είναι ανώτερη ρατσα απο τον αργεντινο ξερογώ?
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  4. #814
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    κραταω αυτο
    Quote Originally Posted by katwrimos View Post
    Οπότε πρέπει να μου εξηγήσεις γιατι πρέπει ο έλληνας αγρότης να πάρει καλύτερη τιμή απο το προιόν του. Είναι ανώτερη ρατσα απο τον αργεντινο ξερογώ?
    ...και δεχομαι ντροπιασμενος οτι ο ελληνας αγροτης ειναι ΚΛΕΦΤΗΣ,ενας αισχρος κερδοσκοπος ο οποιος...στασου στασου...
    μα ο ελληνας ζει στην ελλαδα και ο αργεντινος στην αργεντινη...γουαταφακ ρε δικε μου?

    εχουμε και λεμε λοιπον...επειδη ο κινεζος ξερωγω σου πουλαει ενα σακι ρυζι στην τιμη του 0.00041 ευρω και σου δινει και δωρο τις δυο σφιχτες θυγατερες του για καυτες βραδιες
    τοτε εγω πρεπει να φερθω εξυπνα και σωστα...να σου πουλησω το ιδιο σακι ρυζι στην τιμη του 0.0εις το απειρον41 και να σου δωσω ολο μου το σοι και παρθενοραμενο κιολας

    ρε φιλε τι καθεσαι εκει πανω...ελα ελλαδα να σωσεις την κατασταση

  5. #815
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    το ίδιο κόστος ζωής και παραγωγής έχει η Ελλάδα και η Αργεντινή ρε κρετίνε;

    Quote Originally Posted by katwrimos View Post
    Οπότε πρέπει να μου εξηγήσεις γιατι πρέπει ο έλληνας αγρότης να πάρει καλύτερη τιμή απο το προιόν του. Είναι ανώτερη ρατσα απο τον αργεντινο ξερογώ?
    και κάπως έτσι γινόμαστε όλοι πεντάχρονα αραπάκια σε γραμμή παραγωγής στο εργοστάσιο για να αγοράζει Ο ΚΑΤΩΡΙΜΟΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΣΕ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΙΜΗ ΓΑΜΩ ΤΟ ΜΟΥΝΙ ΤΗΣ ΧΗΝΑΣ.

  6. #816
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    το ίδιο κόστος ζωής και παραγωγής έχει η Ελλάδα και η Αργεντινή ρε κρετίνε;

    Quote Originally Posted by katwrimos View Post
    Οπότε πρέπει να μου εξηγήσεις γιατι πρέπει ο έλληνας αγρότης να πάρει καλύτερη τιμή απο το προιόν του. Είναι ανώτερη ρατσα απο τον αργεντινο ξερογώ?
    και κάπως έτσι γινόμαστε όλοι πεντάχρονα αραπάκια σε γραμμή παραγωγής στο εργοστάσιο για να αγοράζει Ο ΚΑΤΩΡΙΜΟΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΣΕ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΙΜΗ ΓΑΜΩ ΤΟ ΜΟΥΝΙ ΤΗΣ ΧΗΝΑΣ.
    πρώτον σκασε γιατι εσυ έχεις κάποιες ελπίδες να μην καταλήξεις εντελως καθυστερημένος. Λες να μην έχει περάσει απο το μυαλό μου το κόστος παραγωγής και ζωής? Το θεμα δεν είναι αν ζει ο αγρότης καλα, το θεμα είναι αν το κράτος έχει 100 ευρώ, γιατί να τα δώσει στον αγρότη? Επειδή εχει τρακτερ και μπλοκάρει το δρόμο? Υπαρχουν πολύ πιο ευπαθείς κοινωνικές ομάδες. Και ο πληθωρισμός γαμάει ΑΥΤΕΣ πιο πολύ. Οπότε βάλε τις εξυπνάδες στον κώλο σου και σκεψου λίγο πριν ποστάρεις.

    Δηλαδή τα λεφτά που δίνει το κράτος στον αγρότη δεν τα παιρνει απο έναν υπάλληλο? Δηλαδη μαζί σου, να μη γινουμε αραπάκια, αλλα εξηγήστε μου πλιζ, αν το κρατος είναι να μου πάρει Χ ευρω σε φόρους γιατί να τα δωσει σε εναν αγρότη που κουτσά στραβά τη βγάζει και όχι σε εναν ανεργο που παίρνει 400 ευρω?

    Ξηγάτε παρακαλω εσείς που τα ξέρετε.
    Last edited by katwrimos; 12-02-2011 at 03:17.
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  7. #817
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    το κακό είναι ότι δεν τα δίνει πουθενά.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  8. #818
    Defunct Economist
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Skåne Θρησκεία Ανεξαρτησία
    Posts
    6,135

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    το κακό είναι ότι δεν τα δίνει πουθενά.
    κάνεις μεγάλο λάθος. Μπορεί στους ανέργους να μή δίνει, στους αγρότες όμως δίνει μια χαρά (που νομίζετε οτι πηγαίνουν τα λεφτά που πληρώνουμε στην ΕΕ? Και είναι πολλά λεφτα!!), στους παπάδες δίνει μια χαρά και στη ζιμενς δίνει μια χαρα! Γιαυτό περιμένο κάποιον να μου εξηγήσει ΑΝ το κράτος βρει μερικά ευρώ παραπάνω γιατί να τα δώσει σε αγρότες η σε κάποιον άνεργο??
    Practical men, who believe themselves to be quite exempt from any intellectual influences, are usually the slaves of some defunct economist.
    J. M. Keynes.

  9. #819
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    οταν στο σουπερ μαρκετ βλεπετε ελληνικο αυγο 1€ και το αργεντινικο 0,66€ ποιο αγοραζετε;
    Vielen Dank für alles was mal war

  10. #820

    Default

    αν δεν είναι τρελή η διαφορά το ελληνικό
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  11. #821
    valor camarada
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,029

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    εχουμε και λεμε λοιπον...επειδη ο κινεζος ξερωγω σου πουλαει ενα σακι ρυζι στην τιμη του 0.00041 ευρω και σου δινει και δωρο τις δυο σφιχτες θυγατερες του για καυτες βραδιες
    τοτε εγω πρεπει να φερθω εξυπνα και σωστα...να σου πουλησω το ιδιο σακι ρυζι στην τιμη του 0.0εις το απειρον41 και να σου δωσω ολο μου το σοι και παρθενοραμενο κιολας
    valte to sto post of the day auto mia.
    a cry for help, a hint of anaesthesia

  12. #822
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Καταλαβαίνετε πως όλα τα αυγά είναι από Αργεντινή, έτσι; Και απλά βάζουν διαφορετικές τιμές για να προσεγγίσουν τα πορτοφόλια κάθε τάξης. Σιγά μη πάρει η λαίδη από Εκάλη το αυγό που κάνει 0.66! Θα πάρει αυτό που κάνει 2 (γιατί, φυσικά, είναι καλύτερο). Επειδή κάνει 2 ευρώ.

  13. #823
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Καταλαβαίνετε πως όλα τα αυγά είναι από Αργεντινή, έτσι;
    Και στα επιστημονικοτοπικς τέτοιες παπαριές λες;

  14. #824
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    ΛΟΛ. Τέσπα, επειδή είσαι κομπλεξικός και καθυστερημένος ταυτόχρονα μερικές φορές, ας αφήσουμε το θέμα "κατανάλωση" στην άκρη γιατί νομίζουμε πως αν καταναλώνουμε ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ξαφνικά η οικονομία του έθνους θα πάει μπροστά. Οι τιμές στις πραγματικές αγορές διαμορφώνονται με πολύ πολύπλοκο τρόπο, με μερική γνώση του συστήματος, τόσο τοπικά όσο και χρονικά ασχέτως του τι λένε μερικοί οικονομολόγοι. Βαριέμαι να σου εξηγήσω γιατί αυτό που σου είπα ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ, αν όχι για αυγά (ή αν σε ενοχλεί η λέξη "όλα" τότε για τα περισσότερα αυγά που υπάρχουν στην αγορά) για κάθε άλλο προϊόν, ειδικά αν προέρχεται από βαριά βιομηχανία (που αναγκαστικά εισάγεται). Βαριέμαι επίσης να σου εξηγήσω γιατί η BMW βγάζει προϊόντα που ενώ κάνουν την ίδια δουλειά (σε πάνε από το σημείο Α στο σημείο Β) και ενώ καλύπτουν τα ίδια standards ασφάλειας έχουν διαφορετική τιμή. Ξέρω ότι είσαι αρκετά έξυπνος να καταλάβεις, οπότε χαρακτηρισμούς τύπου "λες παπαριές" να τους βάλεις στο κώλο σου.

  15. #825
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δεν συμβαίνει τίποτα τέτοιο γιατί υπάρχουν αυγά ελληνικής παραγωγής απο ελληνικές μονάδες και εσύ εξακολουθείς να λες παπαριές. Επίσης μόλις χρησιμοποίησες 154 λέξεις χωρίς να πεις τίποτα.

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •