Page 516 of 539 FirstFirst ... 16416466506514515516517518526 ... LastLast
Results 7,726 to 7,740 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #7726

    Default

    Η φάση θυμίζει έντονα Σκουριές στις αρχές της με τον κόσμο που αντιδρούσε και συμμετείχε στις κινητοποίησες να έχει πολλές πολιτικές αναφορές - χωρίς απαραίτητα να είναι ενωμένος ή συνασπισμένος. Το πώς θα διαρθρωθεί η πολιτική του κατεύθυνση (όχι κάτι συγκεκριμένο, αλλά αν θα υπερισχύσουν οι μεν ή οι δε, βάσει αυτών που αναφέρονται και στο άρθρο που ανέβασε και ο ikonoklast) αφενός έχει να κάνει με το αν οι αριστερίζοντες/αντιφασιστικοί σχηματισμοί του νησιού δράσουν με όρους «καπήλευσης» του αντιδραστικού κινήματος, γεγονός που θα σπρώξει των απολιτίκ κόσμο προς την άλλη πλευρά και αφετέρου τι στάση θα κρατήσει ένα κάποιο κίνημα αλληλεγγύης απ' την υπόλοιπη Ελλάδα, που για μένα θα πρέπει να κρατήσει με όχι ελιτίστικα περιεχόμενα ή λογικές αφορισμού των αντιδράσεων μιας και περιέχουν κόσμο όλο του πολιτικού φάσματος, αλλά τύπου «ούτε ανοικτά ούτε κλειστά» και υπέρ της αξιοπρεπούς διαβίωσης νησιωτών/ντόπιων και των προσφύγων/μεταναστών, αυτό που κάνει δλδ εδώ και αρκετό καιρό το κίνημα/μέρος των αριστερών οργανώσεων στο νησί και δεν έχει αφήσει να κυλήσουν οι αντιδράσεις εξ ολοκλήρου στην αγκαλιά του εθνικισμού.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  2. #7727
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    Έχει κανείς εικόνα (όχι εκτίμηση / υπόθεση αλλά πιο πραγματική εικόνα) από τα σκηνικά σε Λέσβο - Χίο κλπ;

    Ρωτάω γιατί ναι μεν ωραίο είναι να τις τρώνε ματατζήδες, από την άλλη αν τις τρώνε από κόσμο με κύριο σύνθημα "έξω οι μετανάστες" τότε θέλει κουβέντα και τα πράγματα είναι επικίνδυνα.

    Απ' όσο ξέρω σήμερα έχει καθαρή αντιρατσιστική πορεία (διοργανωμένη από τον α/α και ίσως αριστερό χώρο) και όχι με το θολό σύνθημα "όχι στα χοτ σποτ". Επίσης στις 29 λέει κατεβαίνουν κάτι μακεδονομάχοι από Σαλόνικα για πιο ακροδεξιά διαδήλωση.

    Ντισκάς πλιζ.
    Εδώ έχει μια ενδιαφέρουσα αποτύπωση

    https://www.babylonia.gr/2020/02/27/...6RPrIXvqgFvVKU
    Quote Originally Posted by menumission View Post

  3. #7728

    Default

    πάντως από φίλο χιώτη, λέει ότι πρώτη φορά κατέβηκε κόσμος ανεξαρτήτου πολιτικού υπόβαθρου

  4. #7729
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Εμενα δεν μου φαινετε καθολου περιεργο ολο αυτο το ξυλο για τους μεταναστες στα νησια.Αμα σκεφτουμε πως και οταν πηγαν οι ποντιοι τους κυνιγησαν παλι ου νησιοτες,τοτε ναι ρε φιλε,παρτε απο 50000000 μεταναστες σε καθε νησι ετσι για το σπασιμο

  5. #7730
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Τους ποντιους τους κυνηγαγαν οι μακεντοντσι.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  6. #7731
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    Για κουνα το κεφαλι σου..σε ποιο νησι εχει ποντιους;γιατι αν δεν τους διοξαν θα ειναι γεματα ολα.
    Ενω εδω στο μακεντονια που λες,σε οποια δημοσια υπιρεσια πας το 90% τον υπαλιλων ειναι ποντιοι,και ατοκα δανεια τους εδωσαν,και τα χοραφια μας τους εδωσαν,και δεν μας αφηνουν να ζμπορβαμ μακεντοντσκι ενω αυτοι τα ποντιακα δεν τα σταματανε,και τις κορες τους τις δασκαλευουν να μην τις ριξει κανας μακεντονετς στο κρεβατι και μας λενε και βουλγαρους και στην τελικη αυτοι μας βρηκαν εδω,αμα δεν τους κανουμε ας εφευγαν.

    ΒΤW οσοι στο μακεντονια αντιδρουν για το ονομα τις βοριας μακεδινιας,ειναι ποντιοι θρακιοτες κτλ γιατι οι μακεντοντσκι τους λοιπους σλαβοφωνους τους εχουμε αδερφια μας
    Ραζμπρας;

  7. #7732
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    έχω χρόνια να νιώσω τέτοια μαυρίλα με το προσφυγικό

    Το μεσημέρι, κάτοικοι έφτιαξαν «ανθρώπινο τείχος» έναντι βάρκας με δεκάδες άνδρες, γυναίκες και παιδιά, με αποτέλεσμα ώρες αργότερα, η βάρκα να μετακινηθεί από το λιμενικό στο λιμάνι της Μυτιλήνης.
    https://thepressproject.gr/ston-drom...mades-katikon/

    αν δείτε το βίντεο, είναι φρικιαστικό https://www.imerodromos.gr/eseis-den...ste-anthropoi/
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  8. #7733
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2017
    Posts
    316

    Default

    South park-black human shield θελει να τους βαλεις αυτους αφου υην εχουν δει τειχος.
    Οχι τιποτα αλλο,αμα τους πεις και ντουβαρια,θα ξινισουν την μουρη τους και απο πανο

  9. #7734
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Πάμε εν συντομία, καθαρά υποκειμενικά και με βάση την προσωπική μου εκτίμηση και φάση στην οποία βρίσκομαι.
    από τα πιο ασήμαντα στα πιο σημαντικά:......
    .

    Ξέρω, ξέρω περσυνά ξυνά σταφύλια... αλλά πραγματικά, είναι τόσο παρόμοια τα πράγματα που λέει ο ξενιτεμένος φίλος Άτομ Σμάσερ που είναι τρομάκτικό. Περισσότερο όμως με την Αγγλία, η Σκοτία δεν είναι τόσο χάλια, είναι περισσότερο φιλικοί, και επίσης εγώ δεν έχω και παιδιά. Αλλά επικρατεί ο αέρας "το Μπρέξιτ έγινε, εσείς τι κάνετε ακόμα εδώ"?

    Η γυναίκα είπε σε κάποια φάση κάτι πολύ σωστό, το οποίο και βιώνει στη δουλειά της: "δεν με βλέπουν τόσο ως ξένη/μετανάστρια, αλλά περισσότερο σαν κάτι εξωτικό, σαν κάποιο oddity που δουλεύει μαζί τους στο γραφείο και το κοιτάνε παράξενα και διαφορετικά". Είμαι κυριολεκτικά κωλόφαρδος με την τελευταία μου δουλειά που, με όλα τα στραβά και τα ανάποδά της, είμαστε κατά 85% μετανάστες, γιατί χρειάζονται τηλεφωνικά κέντρα για υποστήρηξη σε διαφορετικές γλώσσες, και κανένας δεν με έχει κοιτάξει εδώ και σχεδόν 2 χρόνια (απο τα 6, πάμε για 7) που βρίσκομαι στο Η.Βασίλειο. Τα υπόλοιπα 4 και κάτι ήμουν κι εγώ το oddity, ο εξωτικός, περίεργος, γραφικός τύπος, απο μια χώρα που τη λένε Ελλάδα, που αναρωτιόντουσαν γιατί άφησα τον ήλιο και ήρθα εδώ, λές και μπορώ απλά να φωτοσυνθέτω και να επιζώ.

    Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν είμαστε Δανία ή γενικά κάποια Σκανδιναβική χώρα (αν και απ'όσο ξέρω η Σουηδία είναι αρκετά καλύτερη σε αυτό το θέμα). Έχουν τη βλαμμάδα τους οι Βρετανοί, έχουν μια κάποια ιδιοσυγκρασία, λίγο ταπεραμέντο παραπάνω..

    Τέλος πάντων, είναι μήνες που σκέφτομαι παρόμοια πράγματα και γι'αυτό ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας. Δεν είσαι μόνος ρε Άτομ.
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  10. #7735
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by When Black Roses Bloom View Post
    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Πάμε εν συντομία, καθαρά υποκειμενικά και με βάση την προσωπική μου εκτίμηση και φάση στην οποία βρίσκομαι.
    από τα πιο ασήμαντα στα πιο σημαντικά:......
    .

    Ξέρω, ξέρω περσυνά ξυνά σταφύλια... αλλά πραγματικά, είναι τόσο παρόμοια τα πράγματα που λέει ο ξενιτεμένος φίλος Άτομ Σμάσερ που είναι τρομάκτικό. Περισσότερο όμως με την Αγγλία, η Σκοτία δεν είναι τόσο χάλια, είναι περισσότερο φιλικοί, και επίσης εγώ δεν έχω και παιδιά. Αλλά επικρατεί ο αέρας "το Μπρέξιτ έγινε, εσείς τι κάνετε ακόμα εδώ"?

    Η γυναίκα είπε σε κάποια φάση κάτι πολύ σωστό, το οποίο και βιώνει στη δουλειά της: "δεν με βλέπουν τόσο ως ξένη/μετανάστρια, αλλά περισσότερο σαν κάτι εξωτικό, σαν κάποιο oddity που δουλεύει μαζί τους στο γραφείο και το κοιτάνε παράξενα και διαφορετικά". Είμαι κυριολεκτικά κωλόφαρδος με την τελευταία μου δουλειά που, με όλα τα στραβά και τα ανάποδά της, είμαστε κατά 85% μετανάστες, γιατί χρειάζονται τηλεφωνικά κέντρα για υποστήρηξη σε διαφορετικές γλώσσες, και κανένας δεν με έχει κοιτάξει εδώ και σχεδόν 2 χρόνια (απο τα 6, πάμε για 7) που βρίσκομαι στο Η.Βασίλειο. Τα υπόλοιπα 4 και κάτι ήμουν κι εγώ το oddity, ο εξωτικός, περίεργος, γραφικός τύπος, απο μια χώρα που τη λένε Ελλάδα, που αναρωτιόντουσαν γιατί άφησα τον ήλιο και ήρθα εδώ, λές και μπορώ απλά να φωτοσυνθέτω και να επιζώ.

    Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν είμαστε Δανία ή γενικά κάποια Σκανδιναβική χώρα (αν και απ'όσο ξέρω η Σουηδία είναι αρκετά καλύτερη σε αυτό το θέμα). Έχουν τη βλαμμάδα τους οι Βρετανοί, έχουν μια κάποια ιδιοσυγκρασία, λίγο ταπεραμέντο παραπάνω..

    Τέλος πάντων, είναι μήνες που σκέφτομαι παρόμοια πράγματα και γι'αυτό ήθελα να τα μοιραστώ μαζί σας. Δεν είσαι μόνος ρε Άτομ.
    Συμπασχουμε. Χεχε.
    Σουηδια ειναι η μεγαλη χωρα της σκανδιναβιας. Οι υπολοιποι ειναι οι κομπλεξικοι γειτονες με αισθημα κατωτερότητας.
    Εμας ελαφρια αλλαγη σχεδιων μιας και απολυθηκα την παρασκευη. Προσ το παρον το μελλον φανταζει ελαφρως αγνωστο.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #7736
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by ypersyntelikos View Post
    έχω χρόνια να νιώσω τέτοια μαυρίλα με το προσφυγικό

    Το μεσημέρι, κάτοικοι έφτιαξαν «ανθρώπινο τείχος» έναντι βάρκας με δεκάδες άνδρες, γυναίκες και παιδιά, με αποτέλεσμα ώρες αργότερα, η βάρκα να μετακινηθεί από το λιμενικό στο λιμάνι της Μυτιλήνης.
    https://thepressproject.gr/ston-drom...mades-katikon/

    αν δείτε το βίντεο, είναι φρικιαστικό https://www.imerodromos.gr/eseis-den...ste-anthropoi/
    Δυστυχώς, τα πιο επίμαχα κομμάτια του βίντεο έχουν γίνει viral και δε γίνεται να τα αποφύγεις, όσο κι αν "προσπαθείς". Δεν είναι απλά κόμπος στο λαιμό, δεν είναι σπασμένο στομάχι, δεν ξέρω πως να το περιγράψω, ούτε η λέξη ετεροντροπή μπορεί να χαρακτηρίσει αυτό που νιώθω. Μου ζητούσαν τα παιδιά να πάμε κάπου χθες για τα εθιμοτυπικά της ημέρας, να χαρούν με το πέταγμα του αετού και δεν είχα καμία απολύτως όρεξη. Πήγαμε με τα χίλια ζόρια απ' την πλευρά μου κι όσο έβλεπα χαρούμενα πρόσωπα τριγύρω, ένιωθα ακόμα λιγότερο άνθρωπος, σκεφτόμενος ότι την ίδια στιγμή κάποιοι κυριολεκτικά κολασμένοι της γης, ανεπιθύμητοι παντού, βρίσκονται είτε στις κωλόβαρκες ή έξω απ' τα συρματοπλέγματα.

    Τι κατάντια είναι αυτή; Πόσο χαμηλά θα φτάσουμε ακόμα; Δεν υπάρχουν παράνομοι άνθρωποι γαμώ την πέτσα μου, δεν υπάρχουν σύνορα, παράνομο (θα έπρεπε να) είναι, να βλέπεις παιδιά μέσα στις βάρκες, με μάτια φλογοβόλα και να μην απλώνεις το χέρι σου, να μην ανοίγεις την αγκαλιά σου.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #7737

    Default

    Όλα κουλ, παιδιά, μην αγχώνεστε για τίποτα, η κυβέρνηση μετά από πολλές πιέσεις που άσκησε πέτυχε μια σημαντική νίκη και η ΕΕ ανακοίνωσε στήριξη 700 εκ. ευρώ προς την Ελλάδα, το αφτάκι του Ερντογάν θα μείνει ατράβηχτο για μια ακόμη φορά και έτσι ανενόχλητος θα συνεχίζει να πιέζει με ανθρώπινες ψυχές στα σύνορα μπας και καταφέρει όσο το δυνατόν περισσότερα στη Συρία και η ΕΕ θα χτενίζεται.

    ΕΕ, ό,τι πιο άχρηστο έχει επινοήσει ποτέ ο άνθρωπος, ακόμα χειρότερο και απ' το χτυπητήρι χειρός.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  13. #7738
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Ο ερντογάν έχει 4 μυρια προσφυγες και στη συρία έχει το λιγότερο αίμα στα χέρια του σε σύγκριση με ασαντ πουτιν.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  14. #7739
    Señor Member Art In Haste's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Macedonia, Lloegyr, Campo Gibraltar
    Posts
    6,996

    Default

    Αλλά εσένα σε χαλάει ο Ασάντ και όχι όλοι οι άλλοι που έχουν πέσει πάνω του και έχουν δημιουργήσει αυτό το τέρας εδώ και χρόνια απλά επειδή στηρίζει Ιράν και όχι για οτι κάνει.
    John Cleese: Political Correctness Can Lead to an Orwellian Nightmare

  15. #7740

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Ο ερντογάν έχει 4 μυρια προσφυγες και στη συρία έχει το λιγότερο αίμα στα χέρια του σε σύγκριση με ασαντ πουτιν.
    Για αυτά 4 μύρια πρόσφυγες, βέβαια, τσίμπησε 6 δις ευρώ, έβαλε/βάζει χέρι στη Συρία και πιο συγκεκριμένα στο Αφρίν και στις όποιες βλέψεις των Κούρδων για δημιουργία ημι-αυτόνομου κράτους στις παρυφές της Συρίας και τώρα στο Ιντλίμπ, ενώ εκ του αποτελέσματος η συγκέντρωση όλων αυτών των προσφύγων και μεταναστών στην Τουρκία αποτελεί δυνάμει βόμβα που μπορεί - όπως κάνει και τώρα - να πυροδοτήσει ανά πάσα στιγμή, ώστε να εξασφαλίσει τα όποια οφέλη (στη Συρία αλλά ποτένσιαλλυ και αλλού). Ψυχάρα ο Ερντογάν.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 02:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 04:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 16:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 02:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 01:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •