Page 461 of 539 FirstFirst ... 361411451459460461462463471511 ... LastLast
Results 6,901 to 6,915 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #6901

  2. #6902
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Έλα βρε, πώς είναι ηθικό επιχείρημα, λογικό είναι, με βάση τα δεδομένα του κόσμου, το is όχι το ought. Είναι εντελώς λάθος ότι σε έναν "ανελεύθερο" κόσμο (εγώ δε θα το έλεγα καθόλου έτσι, η έννοια της ελευθερίας υπάρχει μια χαρά ως ποσοτική δυνατότητα, το εύρος των δράσεων υπέρ της επιβίωσής/ευχαρίστησης του που μπορεί να εξασκήσει κάποιος για παράδειγμα όταν δεν έχει μία αλυσίδα στο λαιμό, συγκριτικά με αυτό εάν έχει) απλά η έννοια της "ελεύθερης επιλογής" έχει καταρριφθεί πλέον σχετικά με το πως την έχει στο μυαλό του η "folk" ψυχολογία του κόσμου, πράγμα που παραδέχονται ακόμα και οι compatibilists όπως ο Daniel Dennett.

    Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι ο κωστάκης ρώτησε "γιατί όχι υψίστης ασφαλείας;" κι εσύ απάντησες "γιατί ντετερμινισμός". Το is μέρος είναι η αιτιοκρατία, το ought μέρος είναι ότι "επειδή υπάρχει αιτιοκρατία, δεν πρέπει να υπάρχουν υψίστης". Μάλλον κατάλαβα κάτι λάθος; Ότι πήρες ως δεδομένη την ανελευθερία π.χ.; Κατά τ΄άλλα, δεν έχω ενστάσεις (στην εδώ κουβέντα τουλάχιστον) για την compatibilist έννοια της ελευθερίας - ωστόσο, αυτοί θεωρούν ότι η υπαιτιότητα υφίσταται. Στο προηγούμενο ποστ σου υπήρχε ο σκληρός ντετερμινισμός, δεν έχω καταλάβει από ποια γωνία επιχειρηματολογείς.


    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Είναι εντελώς λάθος ότι δε μπορεί να σταθεί κανένα ηθικό επιχείρημα. Μια χαρά στέκεται επειδή είναι πολύ χρήσιμο για την προσωπική και κοινωνική μας ζωή, στο καθαρά ωφελιμιστικό επίπεδο. Άλλά και πέρα από αυτό, η ηθική είναι πάντοτε και κάπως αυθαίρετη, καθώς εκτός από τον πιο λογικό τρόπο για να συζήσουμε στην κοινωνία, συνδέεται και με τη βούληση του ανθρώπου (ως αντικείμενο της συνείδησης τουλάχιστον), την εκπλήρωση των ιδεών του κλπ. Άμα θες ψάξε για ethical implications of determinism, θα δεις (μάλλον, αν πέσεις σε καλό) ότι σχεδόν οι μόνες ουσιαστικές αλλαγές που προτείνονται στη ζωή μας από την υιοθέτηση ενός τέτοιου outlook αφορούνε την "αρνητική" υπαιτιότητα (δηλαδή την κατάργηση της θανατικής ποινής πχ) ενώ η "θετική" είναι έτσι κι αλλιώς σχεδόν αδύνατον να εξαφανιστεί, καθώς είναι hard-wired. Αυτό το λέει εδώ http://plato.stanford.edu/entries/compatibilism/#4.3
    Ως ηθική δεν εξέλαβα την ηθική του Αριστοτέλη (βλ. εκπλήρωση δυνατοτήτων, χαρακτήρας κ.λ.π.), η οποία είναι τελείως άλλο πράγμα από αυτό που καθημερινά αποκαλούμε ηθική (κάτι είναι κακό γιατί είναι κακό). Ο σκληρός ντετερμινισμός αποκλείει την ηθική (και με τις δυο έννοιες ουσιαστικά, αλλά εγώ αναφερόμουν στη δεύτερη, στην οποία νόμιζα ότι αναφερόσουν κι εσύ), γιατί αρνείται την κυριότητα των υποκειμένων επί των πράξεών τους, κι εκεί που δεν υπάρχει "agency" δεν υπάρχει ευθύνη, ενώ εκεί που δεν υπάρχει ευθύνη, δεν υπάρχει και ηθική. Δε διαφωνώ ότι μπορούμε να προσποιηθούμε ότι υπάρχουν, εφόσον μας βολεύει. Κατά τ΄άλλα, όπως είπα και πάνω, δεν αναφέρομαι σε compatibilism.

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Επίσης, αυτή η τάση ήδη υπάρχει στο δικαστικό σύστημα. Καθώς ανακαλύπτουμε όλο και περισσότερους αιτιατούς παράγοντες (από γονίδια, ψυχικές διαταραχές ως εξωτερικές επιρροές) οι οποίες επηρεάζουν (έστω και εν μέρει) τις πράξεις κάποιων, τόσο τείνει η υπαιτιότητα να μειώνεται, όπως και η ποινή (για αυτοί και διάφοροι φωνάζουν "σκοτώστε τους" και κάποιοι άλλοι λέμε όχι, επειδή του είχε συμβεί το τάδε, είναι έτσι, "δικαιολογείται"). Ε, η λογική εν τέλει καταλήγει στο ότι εάν δεν υπάρχει τίποτα άλλο από αιτία και αποτέλεσμα, δεν έχει πραγματική επιλογή, άρα δεν "φταίει" για να τον τιμωρήσουμε μεταφυσικά και να ξαναέρθει η καρμική ισορροπία ας πούμε. Αυτό ναι, είναι παράλληλα και μια ηθική επιλογή. Μια άλλη ηθική επιλογή και ενδεχομένως λογική στο ωφελιμιστικό πλαίσιο, είναι να τον σκοτώσουμε επειδή στο κάτω κάτω αναπνέει τον αέρα μας. Ευτυχώς, στα μη θεωρητικά πλαίσια, δε μας κάθεται σωστά να σκοτώνουμε κόσμο, αλλά πιο σημαντικά δεν αποδυκνείεται και πολύ χρήσιμο για το μέλλον. Γενικώς μιλώντας, η τιμωρία (πχ η σφαλιαρίτσα στο σκύλο να μη κάνει βλακείες, ή οι φωνές στο παιδί) μερικές φορές είναι χρήσιμη. Τα 20 χρόνια πίσω από τη στενή (γενικά μιλώντας) και η στέρηση από τον Ρωμανό του πανεπιστημίου δεν είναι, είναι τιμωρία του μεταφυσικού τύπου. Θα του χρησιμέψει του Ρωμανού και της κοινωνίας αυτή η απόφαση? Αυτό πρέπει να ρωτάμε.
    Δε διαφωνώ σε κάτι εδώ (ωστόσο, προφανώς και πιστεύω ότι ορισμένοι είναι προτιμότερο να μην κυκλοφορούν ελεύθεροι). Η οπτική μου στο ζήτημα είναι μάλλον νιτσεϊκή (ίσως όχι το ίδιο ριζοσπαστική), οπότε απολύτως ενάντια στην εκδικητική εκδοχή του "σωφρονιστικού".
    Last edited by sfinotouvlaki; 04-12-2014 at 20:00.

  3. #6903

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι ο κωστάκης ρώτησε "γιατί όχι υψίστης ασφαλείας;" κι εσύ απάντησες "γιατί ντετερμινισμός". Το is μέρος είναι η αιτιοκρατία, το ought μέρος είναι ότι "επειδή υπάρχει αιτιοκρατία, δεν πρέπει να υπάρχουν υψίστης". Μάλλον κατάλαβα κάτι λάθος; Ότι πήρες ως δεδομένη την ανελευθερία π.χ.;
    Ως δεδομένη την πήρα μάλλον ναι την "ανελευθερία" (χρειάζεται να ξαναπώ ότι μου φαίνεται κακός όρος?) και παραδέχομαι ότι αντικειμενοποίησα κάπως το επιχείρημα, δε ξέρω, μου φαίνεται σαν λογικό συνεπακόλουθο. Ή μου φαίνεται λάθος πολύ η αντίθετη αντίληψη, αλλά τέλος πάντων όχι σαν ηθική άποψη του αυθαίρετου τύπου ("δεν είναι σωστό να φοράνε φούστα πιο πάνω από το γόνατο οι γυναίκες").

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Κατά τ΄άλλα, δεν έχω ενστάσεις (στην εδώ κουβέντα τουλάχιστον) για την compatibilist έννοια της ελευθερίας - ωστόσο, αυτοί θεωρούν ότι η υπαιτιότητα υφίσταται. Στο προηγούμενο ποστ σου υπήρχε ο σκληρός ντετερμινισμός, δεν έχω καταλάβει από ποια γωνία επιχειρηματολογείς.
    Ε, από την δεύτερη, χωρίς να θέλω να αποκλείσω εντελώς την πρώτη. Αλλά και η φάση είναι (όπως έλεγα με λεκέ σε πιεμ) ότι και για τους compatibilists είναι τόσο κομπρομαισντ η έννοια της ελευθερίας που υφίσταται σε λεπτομέρειες τύπου, ε εδώ δεν έχει αποδειχτεί εντελώς το τάδε κλπ ή βασικά να λένε το ίδιο πράγμα με διαφορές στα σεμάντικς. Τέλος πάντων, δεν είμαι φιξντ, με ενδιαφέρουν οι combatibilists επειδή όπως και να το κάνουμε είναι λίγο πιο ελκυστικοί.


    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Ως ηθική δεν εξέλαβα την ηθική του Αριστοτέλη (βλ. εκπλήρωση δυνατοτήτων, χαρακτήρας κ.λ.π.), η οποία είναι τελείως άλλο πράγμα από αυτό που καθημερινά αποκαλούμε ηθική (κάτι είναι κακό γιατί είναι κακό). Ο σκληρός ντετερμινισμός αποκλείει την ηθική (και με τις δυο έννοιες ουσιαστικά, αλλά εγώ αναφερόμουν στη δεύτερη, στην οποία νόμιζα ότι αναφερόσουν κι εσύ), γιατί αρνείται την κυριότητα των υποκειμένων επί των πράξεών τους, κι εκεί που δεν υπάρχει "agency" δεν υπάρχει ευθύνη, ενώ εκεί που δεν υπάρχει ευθύνη, δεν υπάρχει και ηθική. Δε διαφωνώ ότι μπορούμε να προσποιηθούμε ότι υπάρχουν, εφόσον μας βολεύει. Κατά τ΄άλλα, όπως είπα και πάνω, δεν αναφέρομαι σε compatibilism.
    χμ, αν δε σου αρκούσε η προηγούμενη απάντηση μου δύσκολα θα βρούμε κοινό τόπο σε αυτό. Αυτό που νομίζω ότι η υπαιτιότητα δεν συνδέεται εντελώς με αυτό που εννοώ ως ηθική. Ίσως και γω δεν χρησιμοποιώ πολύ σωστά κάποιους όρους. Αυτό που καταλαβαίνω ως ηθική είναι κοινωνική τριβή και εναλασσόμενοι κοινωνικοί κανόνες που είναι χρήσιμοι. Τους υπόλοιπους, ιδιαίτερα αυτούς που έλεγα και εκφράζονται συνήθως με εκείνο το αυθαίρετο ΣΩΣΤΟ η ΛΑΘΟΣ (επειδή μου αρέσει εμένα), είναι που έλεγα "μεταφυσικούς". Ξέρω, χρειάζεται πιο πολλή ανάλυση, ίσως κάποια στιγμή και στο σχετικό θρεντ να μη σπάμε αρχίδια (λολ).


    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Δε διαφωνώ σε κάτι εδώ (ωστόσο, προφανώς και πιστεύω ότι ορισμένοι είναι προτιμότερο να μην κυκλοφορούν ελεύθεροι). Η οπτική μου στο ζήτημα είναι μάλλον νιτσεϊκή (ίσως όχι το ίδιο ριζοσπαστική), οπότε απολύτως ενάντια στην εκδικητική εκδοχή του "σωφρονιστικού".
    αν συμφωνείς με όλα που έγραφα σε εκείνη την παράγραφο με εκπλήσσεις, επειδή νόμιζα ότι θα υπεράσπιζες τη θέση του free willy χεχ (πωπω αστειάρα, ξέρω)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  4. #6904
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    ε, ας μπει ντε.

    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  5. #6905
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    είναι και ilegal τρομάρα του...
    Rock or Nothing

  6. #6906
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default



    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  7. #6907
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    1465 likes εκείνη τη στιγμή...
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  8. #6908
    Otaku
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Κοιλάδα του Πεσαβάρ
    Posts
    696

    Default

    Πραγματικά γιατί φρικάρετε όλοι με αυτή τη πίπα που έγραψε αυτός στο facebook?

    κλασσικές ελληναράδικες αηδίες το 80% των posts στο fb τέτοια είναι αν όχι χειρότερα

  9. #6909
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871

    Default

    Δεν έχει τελειωμό.




    ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΑΝΑΡΧΙΚΟΣ ΚΟΜΜΑΝΤΟ.
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  10. #6910
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    ΧΙΏΤΕΣ ΑΕΡΟΜΕΤΑΦΕΡΌΜΕΝΟΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΊ
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  11. #6911
    Senior Member babality's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Βηθλεεμ
    Posts
    2,595

    Default

    πω ρε πουστη που ζουμε
    Μην ξεχνάς το 3ο γράμμα...

  12. #6912
    Mujahideen Taliban's Avatar
    Join Date
    Jan 2014
    Location
    Παρατηρητήριο Άγριων Αρτιγώνων
    Posts
    800

    Default

    Σημερα βλεπω να spamαρου παντου το βιντεο του mega με το zara. Η αποτυχια εχει φτασει σε σημεια που δε μπορουν ουτε να κρυβουν τις προβοκατσιες τους και τις δειχνουν σε βιντεο.
    Ποσα χαλια...
    "Καλό ταξίδι Ντέζο... Μπορεί πλέον να έγινες "Τέζος" αλλά η εκδίκηση είναι κοντά... Τον ξέρω τον πούστη που σου προσέφερε φόλα... Ούτε πινακίδες δεν έχει στα κωλάμαξά του... Και έχει και κληρονόμες δυο αγελάδες κόρες... Θα μου το πληρώσει.. Να μου φιλήσεις τη μαμά Ντέζη και το φίλο Αρμάν..."

  13. #6913
    farfetch'd Ace's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Republic of Genoa
    Posts
    3,184

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    ΧΙΏΤΕΣ ΑΕΡΟΜΕΤΑΦΕΡΌΜΕΝΟΙ ΑΝΑΡΧΙΚΟΊ
    Παρών.
    "Δεν συζητάμε, γιατί είμαι ΟΞΥΘΥΜΟΣ."
    نحن نحب فصل الربيع الجميل.

  14. #6914
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    http://info-war.gr/2014/12/%CE%B9%CF...5%CF%81%CE%B1/

  15. #6915
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •