Page 459 of 539 FirstFirst ... 359409449457458459460461469509 ... LastLast
Results 6,871 to 6,885 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #6871
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    αυτό που ο ακροδεξιός χρησιμοποιεί με στόμφο 5 λέξεις του ρίτσου χωρίς να ντρέπεται καθόλου είναι φοβερό, κρίμα που δε σκάει μπογιόπουλος να απαντήσει με αρτέμη/ευθύμη.

  2. #6872
    cowboy bebop 12 stars circle your brow's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    I'm almost home.
    Posts
    5,871
    Throughout the times of perplexity and illusion
    We've got some last Gods left, worth keeping
    That go by such names as Kindness and Honesty.

    I want us to hold swords again
    As in the years of the old tales.
    But this time, to fight for Dignity and Solidarity.

    Against the waves of darkness and death
    I'm walking with Eternal Brightness in my eyes.



  3. #6873
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Ο πρόεδρος είναι γνωστός κρετίνος, αλλά αυτά τα οποία ειπώθηκαν κ ο τρόπος με τον οποίον ειπώθηκαν στη συνέντευξη τύπου - αν το απόσπασμα είναι ενδεικτικό δηλαδή - κινούνται σε λάθος δρόμο.

    Βγάζεις δηλαδή τους γονείς των φυλακισμένων να συζητήσουν; Να πουν τι; Ψιλοαναμένομενο να γεμίσει η κουβέντα με μεγάλες λέξεις (ανθρώπινα δικαιώματα, νομικά δικαιώματα, το σύστημα, αναρχικός) οι οποίες περισσότερο συναισθηματική παρά επεξηγηματική δύναμη μπορούν να έχουν. Δυστυχώς για άλλη μια φορά δεν θα λύσουμε κανένα σοβαρό πρόβλημα κ οι πολιτικοί διάλογοι θα παραμείνουν στο επίπεδο ενός λίγο πιο πολύπλοκου 'ουγκ'.

    Και επειδή δε λείπει κ ο Μάρτης απ'τη Σαρακοστή, σκάει και η Κωνσταντοπούλου για λίγα νομικά, συνταγματικά, αριστεροκυβερνητικά 'ουγκ' -επαναλαμβάνω πως δεν έχω τον πλήρη διάλογο οπότε απλά εικάζω, αν και μάλλον σωστά'.

    Τώρα θα πει κανείς κ τι να έκαναν; Νομιζώ απλό είναι. Αντί να βάλεις τον κάθε πικραμένο με το προσωπικό του δράμα ή τον κάθε πολιτικάντη, αν είναι να κάνεις μια συνέντευξη τύπου βάλε άτομα τα οποία είναι αμιγώς ουδέτερα με κάποια ακαδημαϊκή γνώση (π.χ. έναν πολιτικό επιστήμονα, ένα συνταγματολόγο, έναν κοινωνιολόγο, έναν ποινικολόγο, έναν εγκληματολόγο κ στο τσακίρ κέφι έναν ηθικό φιλόσοφο) κ στήσε μια αξιόλογη κουβέντα για το εύρος και στα όρια του συνταγματικού δικαίου, για το επίπεδο συνθηκών κράτησης, για τον τρόπο διαχείρισης τέτοιων υποθέσεων, για τη φύση της δικαιολόγησης των νόμων κτλ. Μετά από όλα αυτά και αφού υπάρχει μια πιο καθαρή εικόνα του ζητήματος αλλά και των διαφωνιών, βγάλε και το γονέα να συζητήσει με αυτούς τους ανθρώπους.

  4. #6874
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    βάλε άτομα τα οποία είναι αμιγώς ουδέτερα με κάποια ακαδημαϊκή γνώση

  5. #6875
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    βάλε άτομα τα οποία είναι αμιγώς ουδέτερα με κάποια ακαδημαϊκή γνώση
    Τι θέλει να πει το παραπάνω ποστ αναρωτιέμαι. Ο Ράμφος δεν εμπίπτει σε καμία απ' τις πιθανές επιλογές που παρέθεσα. Για την ιστορία, παρακολούθησα όλο το δύωρο του για το Ποτάμι και νομίζω μπορούσε να πει τα ίδια (κοινότυπα, αφελή) σε 10 λεπτά και πολύ πιο κατανοητά.

  6. #6876
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Λεκέ, εν μέσω απεργιών πείνας των παιδιών τους, οι γονείς το μόνο όπλο που έχουν είναι να γνωστοποιήσουν το θέμα.
    Το σωφρονιστικό δεν θα λυθεί σε μια συνέντευξη κι ενώ ο Ρωμανός έχει ξεπεράσει 20 μέρες απεργίας.

    κι αυτό το "κάθε πικραμένο" δεν μοιάζει πολύ ευγενικό

  7. #6877
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Λεκέ, έχουν γίνει όλες αυτές οι κουβέντες που περιγράφεις. Έχουν ερευνηθεί το έυρος και τα όρια του συνταγματικού τόξου. Έχουν ελεγχθεί οι συνθήκες κράτησης. Και κανείς δεν ενδιαφέρεται γιατί ποτέ το ζήτημα δεν ήταν νομικό ή ακαδημαϊκό αλλά αμιγώς πολιτικό. Πολιτικά λοιπόν θα μιλήσουν και οι γονείς και οι άμεσα εμπλεκόμενοι με το ζήτημα και φυσικά οι αλληλέγγυοι που χθες έπνιξαν το μοναστηράκι. Αν λύνονταν προβλήματα σε αίθουσες ή στο ενυδρείο θα τα είχαμε λύσει ήδη.

    A, επίσης υπουργός δικαιοσύνης είναι αυτός εδώ ο κύριος, στείλε του έναν ηθικό φιλόσοφο και έναν πολιτικό επιστήμονα να μιλήσουν μαζί του:



    Σε άλλα νέα, ο Ψαριανός είναι αυτός:


  8. #6878

    Default

    h fwnh tou athanasiou tzimerou ekprosopei mia iparkti merida tou ellinikou plithismou, h opoia diakatexetai apo tzimeritida se pososta anw tou 50% tis sinolikis tous prosopikotitas

    h pio eyreia ennoia ths tzimeritidas loipon, me elafres metallakseis kai parallages edw kai ekei, pistevw pws yparxei, estw kai se pososto katw tou 1%, se olous tous anthrwpous pou dystyxws megalwsan stin ellada kai synexizoune na zoune se aftin, kathws osi douleia kai na kanei kapoios me tin parti tou, oso kai an "apomakrinetai" apo afto, thelontas h mh, sinexizei na epireazetai apo to perivallon sto opoio zei kai tin pleinotita twn pithikwn pou to apartizoun, kathistontas tin oli disleitourgiki katastasi tis patridaras mas entelws hopeless, mia ateleiwth anakyklwsh kagkourias kai malakias, h xwra tou apletou meta-xioumor pou kataligei na aftoanairetai, h xwra tou pote-pote

    tldr opoios thelei na diatirisei intact to synoliko tou sanity prin tou girisei boomerang olokliri i zoi tou to kalytero pou exei na kanei einai na psifisei ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΞΑΝΑ stis erxomenes ekloges kai epeita na metanasteysei gia panta sto ekswteriko - europi, nikaragoua, nepal, opoudipote - me ton thanara sti kivernisi kai mono tous pithikous na exoun parameinei entos twn synorwn tis ΕΛΛΑΣ, h vomva netroniou psifizetai ws h kalyterh lysh gia ta provlimata ths xwras kai eventually h ΕΛΛΑΣ kai to ΕΛΛΗΝΙΚΟ DNA mazi diagrafonte gia panta apo to yparkto sympan

    the end

  9. #6879
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Quote Originally Posted by regularpaul View Post
    Λεκέ, εν μέσω απεργιών πείνας των παιδιών τους, οι γονείς το μόνο όπλο που έχουν είναι να γνωστοποιήσουν το θέμα.
    Το σωφρονιστικό δεν θα λυθεί σε μια συνέντευξη κι ενώ ο Ρωμανός έχει ξεπεράσει 20 μέρες απεργίας.

    κι αυτό το "κάθε πικραμένο" δεν μοιάζει πολύ ευγενικό
    Το θέμα ήδη παίζει αρκετά ενώ έχει δοθεί δημόσιος λόγος στους γονείς. Λίγοι δε γνωρίζουν αυτό που συμβαίνει. Οι περισσότεροι που είναι εχθρικοί απέναντι στο δράμα των γονέων, δεν πρόκειται να αλλάξουν στάση μετά απ' αυτή τη συνέντευξη τύπου. Ενα καλό παράδειγμα -αλλά όχι το μόνο- είναι σίγουρα ο Θάνος Τζήμερος. Για τον συγκεκριμενο βεβαια δε διατηρώ ελπίδες ακόμη και αν η συνέντευξη τύπου γινόταν όπως θα την επιθυμούσα εγώ αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

    Δεν έγραψα πως θα λυθεί το σωφρονιστικό σε μια συζήτηση (δεν ξέρω από που προκύπτει αυτό) απλά δεν πρόκειται να αλλάξουν πολλά μετά από τη συγκεκριμένη συζήτηση στην οποία αναφέρονται έννοιες που δεν εξηγούνται και είμαι σίγουρος πως δεν κατανοούνται. Όχι μόνο από εμάς (κ από εμένα) αλλά και από αυτούς που τις χρησιμοποιούν. Έτσι θεωρώ πως όχι μόνο δεν θα λύσουμε το πρόβλημα αλλά ούτε καν θα κατανοήσουμε ποιο είναι.

    Ειλικρινά λοιπόν, τι σας έμεινε; Εγώ έχω μερικά ερωτήματα. Τι λέει ο νόμος; Αν τα νομικά δικαιώματα των φυλακισθέντων προσπερνιούνται, μήπως υπάρχει κάποια παράγραφος που επιτρέπει κάτι τέτοιο; Αν ναι, μήπως πρέπει αυτή η παράγραφος να αλλάξει; Τι είναι τα ανθρώπινα δικαιώματα, και ποια η σημασία τους σε αυτήν την υπόθεση; Ποια είναι η σχέση τους με τα νομικά δικαιώματα; Ποια είναι τα διαχρονικά προβλήματα του σωφρονιστικού συστήματος; Τι σημαίνει αναρχικός; Τι σημαίνει σύστημα; Καθόλου αμελητέα ερωτήματα στα οποία δεν μάθαμε μέρος των απαντήσεων ούτε στο σχολείο, ούτε στο σπίτι, ούτε στις παρατάξεις, και πολλοί απ' ότι φαίνεται ούτε στο πανεπιστήμιο. Και οι απαντήσεις - ή ένα πολύ μικρό μέρος αυτών - είναι που γεννούν καλύτερους πολίτες, νομίζω. Ακόμη και αν δεν είναι ξεκάθαρες.

    Το "κάθε πικραμένο" μπορεί να ακούγεται αγενές αλλά αυτό συμβαίνει επειδή το απομόνωσες. Νομίζω αποτελεί μικροπρέπεια αφού θέλω να πιστεύω πως φαίνεται να συμπονώ και να κατανοώ το προσωπικό δράμα των γονιών. Αν δε φαίνεται ακόμη και σε μια πιο επιεικής ανάγνωση, τότε ζητάω συγγνώμη. Το 'πολιτικαντης' ήταν ξεκάθαρος αφορισμός, αυτό θα το δεχτώ. Σε κάθε περίπτωση, το απότομο ύφος υιοθετήθηκε επειδή το ποστ είναι μια έκκληση να αποφευχθεί ο συναισθηματισμός απ' τη μία πλευρά για έστω μία φορά και να μάθουμε και κάτι χρήσιμο. Δηλαδή αυτή η υπόθεση να δείξει το δρόμο για μερικές αλλαγές. Απ' όσο φαίνεται, κάτι τέτοιο δεν πρόκειται να γίνει.

    Ικόνοκλαστ, προσπερνώντας το ειρωνικό σου ύφος, λυπάμαι αλλά δεν θεωρώ πως έχουν γίνει αυτές οι κουβέντες. Όχι σοβαρά τουλάχιστον. Όσα ξέρω εγώ για το ζήτημα (όχι πολλά είναι η αλήθεια) τόσα ξέρουν και οι περισσότεροι.Και ο λόγος είναι πως δεν είναι έυκολες τέτοιου είδους συζητήσεις. Προαπαιτούν συστηματική σκέψη και ζύμωση. Και η ιδεολογική και η κομματική συσπείρωση μόνο να βλάψουν μπορούν. Και μόνο που πιστεύεις πως τα προβλήματα τα οποία πηγάζουν απ' τις έννοιες με τις οποίες καταπιάστηκαν οι συγκεκριμένοι γονείς "λύνονται σε αίθουσες", δείχνει να σου διαφεύγει η σοβαρότητα της κατάστασης. Απ' τη μεριά μου πάλι δεν υπονόησα κάτι τέτοιο. Απλά πιστεύω πως είμαστε σε κρίσιμο σημείο που απαιτεί πολύ πιο ώριμο λόγο απ' τη δική μας πλευρά. Και ο συναισθηματισμός χρήσιμος σαν εργαλείο, δεν αντιλέγω. Αλλά όχι μόνο συναισθηματισμός γιατί αύριο μεθαύριο πάλι εδώ θα είμαστε.
    Last edited by Λεκές; 03-12-2014 at 21:57.

  10. #6880
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Τι λέει ο νόμος; Αν τα νομικά δικαιώματα των φυλακισθέντων προσπερνιούνται, μήπως υπάρχει κάποια παράγραφος που επιτρέπει κάτι τέτοιο;
    Ναι, λέγεται φυλακές τύπου Γ'. Και ένα ολόκληρο πολιτικό κίνημα υποστηρίζει την κατάργηση τους με οποιονδήποτε τρόπο, απο πολιτικές εκδηλώσεις με ακαδημαικούς φορείς μέχρι πορείες και ακτιβισμό.

    Πράγμα που είναι ακριβώς και αυτό που λέει στην τοποθέτηση της στην εκδήλωση η Αναστασία Τσουκαλά η οποία είναι διδάκτωρ αντεγκληματικής πολιτικής του Πανεπιστημίου Paris I - Pantheon-Sorbonne. Είναι ακαδημαικός, δηλαδή.

  11. #6881
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Ένα καλό ερώτημα που πρέπει να ερευνηθεί είναι το γιατί υποστηρίζεται η κατάργηση τους. Νομίζω είναι σημαντικό να απαντηθεί προτού προχωρήσουμε στην κατάργηση τους. Βέβαια το ίδιο σημαντικό είναι να εξηγηθεί γιατί θα πρέπει να έχουμε τέτοια σωφρονιστικά ιδρύματα.

    Επίσης, αυτή η ακαδημαική παρέμβαση που μου παραθέτεις δεν αποτελεί συζήτηση. Όπως έγραψα πιο πάνω

    ... αφού υπάρχει μια πιο καθαρή εικόνα του ζητήματος αλλά και των διαφωνιών
    Και είναι ενδιαφέρον που προσπάθησες να υποτιμήσεις το ποστ μου με τη φωτογραφία του Ράμφου. Μια περίπτωση δηλαδή που ένας άνθρωπος βγήκε να μας πει πως έχουν τα πράγματα χωρίς σοβαρό αντίλογο, με ένα κοινό και συνομιλητές έτοιμους να δεχθούν τις απαντήσεις που ήδη είχαν δεχθεί. Όπως ακριβώς συνέβη και με την Αναστασία Τσουκαλά στη συγκεκριμένη συνέντευξη τύπου.
    Last edited by Λεκές; 03-12-2014 at 23:26.

  12. #6882
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    To πρόβλημα σου δηλαδή όταν γίνεται κουβέντα για το Γκουαντάναμο είναι ότι συνήθως δεν υπάρχει στο πανελ ένας φασίστας που να εξηγεί γιατί χρειάζονται Γκουαντάναμο;

  13. #6883
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Ναι, και που δεν επιτρέπουν τον καημένο το μάγειρα να μαγειρεύει μαύρους εβραίους για το σαββατιάτικο γλεντι στην πτέρυγα βαρυποινιτων.

    Θα με ενδιέφερε να μάθω πάντως ποια είναι η δικαιολόγηση σου στην πρόταση απόρριψης φυλακών υψίστης ασφαλείας. Και δεν εννοώ να μου πεις πως οι φυλακές είναι σωφρονιστικά κ όχι τιμωρητικά ιδρύματα που βελτιώνουν διαγωγές και επιτρέπουν προσαρμογή στην κοινωνία. Μιλάω για τη βαθύτερη ερώτηση του γιατί να δίνουμε ευκαιρίες σε άτομα που διαπράττουν 'εγκλήματα'. Η αιτιολόγηση έχει νομική βάση; Πρακτική; Ηθική; Άσχετο με την περίπτωση Ρωμανού αυτό, απλά θα ήθελα να καταλάβω πως αντιμετωπίζεις το θέμα.

    Για να μην παρεξηγηθώ βέβαια, δεν λέω πως θα πρέπει τώρα ντε κ καλά να αρχίσουμε με το ζόρι διεξοδικές αναλύσεις για όλ' αυτά. Αλλά είναι προφανές πως υπάρχει σύγχυση όταν στήνεται μια συνέντευξη τύπου που χρησιμοποιούνται τόσο απλοϊκά αφηρημένοι όροι όπως ανθρώπινα δικαιώματα (λες και τα ανθρώπινα δικαιώματα είναι τυπωμένα στα κούτελα μας ή κάτι) κ.α. Και θα μου πεις οι γονείς είναι απελπισμένοι, ό,τι τους έρθει θα πούν.

    Αλλά αυτή η πολύπλευρη υπόθεση αποτελεί ευκαιρία για να συζητηθούν ευρέως κάποια ζητήματα κάπως σοβαρότερα απ'όσο έχουμε συνηθίσει. Ας αφήσουμε τα αντανακλαστικά που βλέπουν φασίστες και γκουαντάναμο παντού και ας προσπαθήσουμε τουλάχιστον να καταλάβουμε τα προβλήματα που πάμε να λύσουμε.
    Last edited by Λεκές; 04-12-2014 at 01:06.

  14. #6884
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    δεν εννοώ να μου πεις πως οι φυλακές είναι σωφρονιστικά κ όχι τιμωρητικά ιδρύματα που βελτιώνουν διαγωγές και επιτρέπουν προσαρμογή στην κοινωνία. Μιλάω για τη βαθύτερη ερώτηση του γιατί να δίνουμε ευκαιρίες σε άτομα που διαπράττουν 'εγκλήματα'.
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς εδώ.

  15. #6885

    Default

    Quote Originally Posted by Λεκές View Post
    Θα με ενδιέφερε να μάθω πάντως ποια είναι η δικαιολόγηση σου στην πρόταση απόρριψης φυλακών υψίστης ασφαλείας. Και δεν εννοώ να μου πεις πως οι φυλακές είναι σωφρονιστικά κ όχι τιμωρητικά ιδρύματα που βελτιώνουν διαγωγές και επιτρέπουν προσαρμογή στην κοινωνία. Μιλάω για τη βαθύτερη ερώτηση του γιατί να δίνουμε ευκαιρίες σε άτομα που διαπράττουν 'εγκλήματα'. Η αιτιολόγηση έχει νομική βάση; Πρακτική; Ηθική;
    Καταρχήν επειδή στον cause and effect κόσμο που ζούμε (δε λέω την κλασική τρομαχτικούλικη λέξη) από τι φαίνεται κανείς δεν είναι πραγματικά, ουσιαστικά υπαίτιος για τις πράξεις του. Όλα είναι εξωτερικές επιρροές, οι "εσωτερικές" είναι ίδιο πράγμα, όλα είναι σωματίδια και χημικές αντιδράσεις, δεν υπάρχει ελεύθερη επιλογή εάν δεν υπάρχει ψυχή ή καρτεσιανός δυισμός, και τα λοιπά. Νομίζω ότι τα ξέρεις αυτά. Η τιμωρία δεν έχει ηθικό νόημα. Αυτό που έχει τη μοναδική σημασία είναι εάν μπορεί να σωφρονιστεί ο εγκληματίας ή όχι. Εάν κατά επανάληψη αποτυγχαίνει (είτε αυτός είτε η κοινωνία) ναι οι φυλακές έχουν νόημα, ως προστασία της κοινωνίας. Ο μόνος λόγος να μη το κάνουμε είναι εάν δε μας παίρνει (ειδικές καταστάσεις κλπ) ή εάν είμαστε εντελώς άχρηστοι. Στους μοντέρνους καιρούς που ζούμε είναι λογικό να ποντάρουμε σε ένα ποιοτικό επανενταξιακό πρόγραμμα παρά στις φυλακές υψίστης ασφαλείας, εκτός πια κι αν μια μέρα μαχόμαστε ενάντια σε ένα 50% της κοινωνίας που είναι μαχαιροβγάλτες αμετανόητοι φασίστες (είναι είναι, ακούω τους σταλίνες λολ).
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •