Page 453 of 539 FirstFirst ... 353403443451452453454455463503 ... LastLast
Results 6,781 to 6,795 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #6781
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Το ζήτημα του νηπιοβαπτίσματος σε αυτή τη χώρα ξεπερνάει τα όρια της γελοιότητας. Μια υποχρεωτική μύηση που θέσπισε ο Ιουστινιανός για να αυξήσει τα ποσοστά των "πιστών" στην επικράτεια και να εδραιωθεί το χριστιανικό μόρφωμα, έχει καθιερωθεί πλέον ως η μοναδική μορφή ονοματοδοσίας και λησμονάται τελείως η πρόστυχη και κατάφωρη θρησκευτική της λειτουργία. Το ότι δηλαδή η πιο αγνή μορφή ζωής, ένα μωρό, πρέπει να βαπτιστεί εις το όνομα της ομοουσίου τριάδος για να σβηστούν τα αμαρτήματά του (!!!!!!) και να ζήσει μια ενάρετη και πεφωτισμένη ζωή, στο δρόμο του γιαχβέ.

    Για να απαντήσω και στον ασιμούλη, το μόνο που χρωστάμε στους γονείς μας είναι το ότι "ζούμε", δεν μας εκβίασαν με κάποιο τρόπο, ούτε νιώσαμε την υποχρέωση να το κάνουμε επειδή μας βοηθούν με όποιο τρόπο περνάει από το χέρι τους. Ήθελαν πολύ να γίνει, οι γονείς της Σοφίας είναι από μικρό χωριό και δε θα τους ήταν εύκολο να εξηγήσουν στον καθένα τα διάφορα γιατί ο εγγονός τους δεν βαπτίζεται, οι δικοί μου έφαγαν μεγάλο σκάλωμα και άσκησαν μια ψυχολογική πίεση μέσα στο άγχος τους, γιατί απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ πως γίνεται να μη βαπτιστεί ένα παιδί, έπαιξε και η γελοία -παραδέχομαι- σκέψη ότι "το παιδί θα έχει πρόβλημα αργότερα, θα είναι εξαίρεση, θα είναι δαχτυλοδεικτούμενο, θα έχει πρόβλημα στο σχολείο" οπότε κυρίως εγώ ήρθα σε μεγάλη ρήξη, την οποία περισσότερο για χάρη της γυναίκας μου -όχι μόνο όμως- αποφάσισα να τερματίσω.

    Βεβαίως η πίεση ήταν τεράστια για μένα, αλλά βοήθησαν πολύ τα λόγια του Κοιλιά (και τον ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτό) και του παπά, ο οποίος όπως έχω ξαναγράψει είναι ένας νέος άνθρωπος, που δέχθηκε πόλεμο από τη μητρόπολη επειδή δεν τα έπαιρνε, που πάντα ήταν κοντά κυρίως στους εφήβους και που θα έπρεπε, κατά τη γνώμη μου, να μην είναι παπάς γιατί η παρουσία του, όχι μόνο "δικαιώνει" την εικόνα που έχουν διάφοροι πιστοί για τους θρησκευτικούς τους καθοδηγητές, αλλά δικαιολογεί και την υπόλοιπη μούργα της δουλειάς του. Βλέποντας το μωρό στην αγκαλιά μου ήρθε να με φιλήσει και να του πει "Ορφέα, τα σκεύη μου" ενώ κατάλαβε πως δεν ήμουν καλά και με ρώτησα αν ήταν κούραση αυτό που έβλεπε. Στην αρνητική μου απάντηση, είπε "κατάλαβα, είσαι πιεσμένος και στεναχωρημένος. Μην στεναχωριέσαι, σε καταλαβαίνω απόλυτα" κι αφού γνώρισε τους νονούς (σημείωση, δε χρειάστηκε να ρωτήσει κανένα όνομα δεύτερη φορά, πέρα από το δικό μου που ήξερε από την προηγούμενη συνάντησή μας, μία φορά του σύστησα τη Σοφία και τους δύο φίλους που θα συμμετείχαν) έγινε ένας μικρός τζέρτζελος για την ομοιότητά του με τον Lennon και προχώρησε εντελώς χαλαρός και με χιουμοριστική διάθεση την κατάσταση, αντιλαμβανόμενος πλήρως ότι γονείς και νονοί έπαιζαν απλά ρολάκι για χάρη των παππούδων.

    Αφού χαβαλεδιάστηκε αρκούντως το "πιστεύω" με crossed fingers και devil horns, η πιο δύσκολη στιγμή για μένα προσωπικά, που προσπάθησα να κρατήσω όσο μεγαλύτερη απόσταση μπορούσα από την κολυμπήθρα και το "έργο" των υπολοίπων, ήταν το "βαπτίζεται ο ΔΟΥΛΟΣ του θεού" όπου μέσα μου έβραζα, έβαλα τα κλάματα (αφελείς συγγενείς και φίλοι των γονιών μου νόμιζαν ότι συγκινήθηκα) και στροβίλιζα στο μυαλό μου ένα ακατάπαυστο "συγγνώμη" προς το παιδί μου, μέσα στα δάκρυά μου κατάφερα να πω ένα "ούτε θεός, ούτε αφέντης" και βγήκα έξω για να ξεσπάσω με την ησυχία μου.

    Η άποψή μου ήταν και συνεχίζει να είναι η ακόλουθη, στην οποία θα ήθελα να συνοψίσω όλη την εμπειρία: Όπως είπα και στην αδελφή του μπαμπά μου, που ήταν η μόνη που κατάλαβε ακριβώς τι παίχτηκε "αν ήμουν ο Ορφέας και είχα τον Θανάση για πατέρα, δε θα με συγχωρούσα ποτέ. Ο δικός μου μπαμπάς είχε άλλα μυαλά και δεν μπορώ να τον κατηγορήσω που έκανε αυτό που πίστευε, αλλά αυτό που επέτρεψα να γίνει στο παιδί μου, είναι ασυγχώρητο από μέρους μου".





    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Το πρόβλημα δεν είναι ότι οι διάφοροι Ονιμπότσο δέχονται να βαπτίσουν τα παιδιά τους και να τους δώσουν ονόματα σαδιστών δολοφόνων αυτοκρατόρων του Βυζαντίου. Το πρόβλημα είναι ότι τεκνοποιούν, για αρχή.
    Οι διάφοροι Ονιμπότσοι τεκνοποιούν, αλλά το πραγματικό πρόβλημα είναι εκείνοι που γεμίζουν τον κόσμο με σκατοψυχίαση και καταφέρνουν να την περάσουν με θρασύδειλο νταηλίκι στα παιδιά μας. Και για αυτούς βέβαια, κάποιοι Ονιμπότσοι που τεκνοποίησαν μπορεί να ευθύνονται, σωστά;
    Χωρίς διάθεση ειρωνίας, η στάση σου είναι άκρως χριστιανική. Τόση ενοχικότητα μόνο εκεί τη βρίσκεις. Από τη στιγμή που δέχτηκες να το κάνεις, απολαυσέ το τουλάχιστον. Το να τυραννιέσαι που αποκάλεσε ο παππάς το παιδί σου ΔΟΥΛΟ είναι αστείο. Το παιδί σου πέρα από ένα κλάμα (κλάην δηλαδή) δεν κατάλαβε Χριστό (!). Εν τέλει, αν θέλει μπορεί να πάει να αφαιρέσει το θρήσκευμά του.

  2. #6782
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    είναι απίστευτο το πόσο έχεις "σύρει" στα διάφορα φόρα και social networks αυτό το παιδί και το επικείμενο θέμα της βάφτισης του, απλά και μόνο για να τραβήξεις λίγο προσοχή.
    I'll bury you in your god's fucked garden

  3. #6783
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Blitzer δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό που ρωτάς. Ναι, θεωρώ πως ήταν λάθος, αλλά αν θα μπορούσα να είχα κάνει κάτι διαφορετικό δεν το ξέρω. Ξέρω ότι μετά από αυτό που έζησα, δεν επιθυμώ καθόλου να το ξαναπεράσω.

    sfinotouvlaki, είμαι βέβαιος ότι δεν επιχειρείς να ειρωνευτείς, απλώς να επισημάνω ότι εκλαμβάνουμε διαφορετικά την κατάσταση. Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι το παιδί θα καταλάβει τώρα και θα πάθει κάτι, αλλά όταν γίνει 16 - 17 - 18, ψαχτεί παραπάνω και γυρίσει να μου πει "καλά, εσύ γνώρισες τη μάνα μου σε κατάληψη, κατέβαινες σε πορείες, έκανες το ένα - το άλλο - το παράλλο, λες και πιστεύεις κάποια πράγματα και παρόλα αυτά τους άφησες να με βαφτίσουν;" δε θα έχω κάτι να του πω. Το ότι μπορεί να αφαιρέσει το θρήσκευμά του (κάτι που είπε κι ο παπάς στην πρώτη μας συνάντηση όταν του εξέθεσα την κατάσταση) δε δικαιολογεί το ότι το βαφτίσαμε. Δηλαδή, ας καβατζώσουμε το βάπτισμα και τη σωτηρία της ψυχής κι αν μεγαλώσει, ας κάνει ότι θέλει. Δεν είναι πιο λογικό να τον αφήσεις ελεύθερο μέχρι την ηλικία που να μπορεί να επιλέξει, tabula rasa, να το κάνει;

    Σακουλάκια, πέρα από το συγκεκριμένο forum, που αλλού συναντιέσαι μαζί μου διαδικτυακά, πού βρίσκεσαι στις επαφές μου και με τι βάση και δικαίωμα λες αυτό που λες; Μήπως με την ίδια ανίκητη λογική του ότι ένας ιδιοκτήτης κομικσάδικου αγοράζει κόμικς από αλλού, αλλά μια τον βλέπεις στα ράφια, την άλλη τον βλέπεις στη σειρά, την άλλη έβγαινε από το μαγαζί με τη σακούλα και την παράλλη εσύ έμπαινες στη σειρά την ώρα που η ταμίας έβαζε το κόμικ (!!!!!) που αγόρασε; Και η ίδια λογική σε οδηγεί στο συμπέρασμα περί attention whoring, αγνοώντας (ή μη θέλοντας να δεις) ότι υπήρχε μια κουβέντα με συγκεκριμένους ανθρώπους και απλά ανέφερα πως τελείωσε η κατάσταση και πως την βίωσα. Ότι κάνει ο κόσμος στα fora δηλαδή.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  4. #6784
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    το όλο πρόβλημα είναι πως έχουμε στο μυαλό μας κάποια πράγματα για το πως θα θέλαμε να είναι.

    και εγώ πριν εμπλακώ περισσότερο πίστευα πως κινηματικά ο κόσμος είναι διαφορετικός από αυτό που είναι τελικά και πως όλες οι καταλήψεις είναι αναρχικές και πως τα κατοικίδια δεν πεθαίνουν αλλά πάνε σε μια φάρμα και ζουν ευτυχισμένα και τρέχουν όλη μέρα.
    μετά τα βλέπεις από κοντά και καταλαβαίνεις πως και να γνωρίσεις έναν άνθρωπο σε μια κατάληψη δεν έχει να λέει γιατί αυτός/η μπορεί και να φύγουν ή έτυχε να βρεθούν εκεί ή κουράστηκαν ή φοβήθηκαν ή είδαν πως δεν τους κάνει.
    μη τρελαίνεσαι, το κίνημα έχει αρκετό κόσμο σαν και σένα.
    το παιδί σου μπορεί στα 17 να κάνει παρέα και με άλλους που κάποτε είχαν περάσει από μια κατάληψη και χτύπησαν μια γκόμενα.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  5. #6785
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    εκλαμβάνουμε διαφορετικά την κατάσταση.

    Προφανώς. Αυτό που λέω, και αποτελεί την ειρωνία της υπόθεσης, είναι ότι ο τρόπος με τον οποίο την εκλαμβάνεις είναι χαρακτηριστικός των χριστιανών και μάλιστα αυτών που παίρνουν τοις μετρητοίς τα περί αμαρτήματος κ.λπ.


    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι το παιδί θα καταλάβει τώρα και θα πάθει κάτι, αλλά όταν γίνει 16 - 17 - 18, ψαχτεί παραπάνω και γυρίσει να μου πει "καλά, εσύ γνώρισες τη μάνα μου σε κατάληψη, κατέβαινες σε πορείες, έκανες το ένα - το άλλο - το παράλλο, λες και πιστεύεις κάποια πράγματα και παρόλα αυτά τους άφησες να με βαφτίσουν;"
    Δεν ξέρω πώς ακριβώς οι καταλήψεις και όλα τα υπόλοιπα αποκλείουν τη βάπτιση, αλλά οκ, δεν έχει καν σημασία. Το να βασανίζεσαι από τώρα για το τι ίσως σου πει 18 χρόνια μετά, σίγουρα δεν είναι λογικό. Άσε που μπορεί να μην τον πειράζει καν, άσε που μπορεί να εξελιχθεί σε συνειδητό χριστιανό (εκτός κι αν του κάνεις πλύση εγκεφάλου και ουσιαστικά, για άλλη μια φορά, δεν του δώσεις τη δυνατότητα να διαλέξει ο ίδιος και μάλιστα σε επίπεδο ουσιαστικό κι όχι κατα βάση εθιμοτυπικό).


    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    δε θα έχω κάτι να του πω. Το ότι μπορεί να αφαιρέσει το θρήσκευμά του (κάτι που είπε κι ο παπάς στην πρώτη μας συνάντηση όταν του εξέθεσα την κατάσταση) δε δικαιολογεί το ότι το βαφτίσαμε. Δηλαδή, ας καβατζώσουμε το βάπτισμα και τη σωτηρία της ψυχής κι αν μεγαλώσει, ας κάνει ότι θέλει.
    Γιατί να μην έχεις κάτι να του πεις; Μπορείς να του πεις αυτό που συνέβη, ότι δηλαδή για αυτόν και εκείνο τον λόγο συμβιβάστηκες. Οι άνθρωποι το συνηθίζουν αυτό κι εσύ είσαι άνθρωπος, εκτός κι αν έχεις άλλη άποψη για τον εαυτό σου ή θέλεις να σε βλέπει ως Θεό (ακα αλάνθαστο).

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Δεν είναι πιο λογικό να τον αφήσεις ελεύθερο μέχρι την ηλικία που να μπορεί να επιλέξει, tabula rasa, να το κάνει;
    Ταμπούλα ράσα δεν υπάρχει, ούτε είναι απαραίτητα πιο λογικό. Κατά τ' άλλα, ακόμη κι έτσι να είναι, το πουλάκι πέταξε, ό,τι έγινε έγινε. Το λογικό, από 'δω και στο εξής, είναι να μην αυτομαστιγώνεσαι για κάτι που δεν αλλάζει, εκτός αν πιστεύεις στην αξία του αυτομαστιγώματος (όπως πολλοί χριστιανοί για παράδειγμα).
    Last edited by sfinotouvlaki; 08-07-2014 at 13:04.

  6. #6786
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Quote Originally Posted by Κυρία Μαριάννα View Post
    το όλο πρόβλημα είναι πως έχουμε στο μυαλό μας κάποια πράγματα για το πως θα θέλαμε να είναι.

    ...

    το παιδί σου μπορεί στα 17 να κάνει παρέα και με άλλους που κάποτε είχαν περάσει από μια κατάληψη και χτύπησαν μια γκόμενα.
    Μα πάντα βάσει αυτού δεν κρίνεις και προσπαθείς να πράξεις; Μπορεί όντως να είναι το πρόβλημα, απλά (ακόμα) δε μου αρκεί το "δεν έπαθε και τίποτα το παιδί" ή το επίσης γελοίο "κι εσύ βαπτίστηκες, τι έπαθες; δεν πιστεύεις αυτά που θέλεις να πιστεύεις;"

    Αναφέρομαι στην υποκρισία του θέματος, όπως καταλαβαίνεις.

    Όσο για αυτό που λες στο τέλος, ναι είναι πολύ πιθανό το παιδί μου να κάνει παρέα με παιδιά άλλων συντρόφων ή γενικότερα να βρεθεί με παιδιά ανθρώπων που υπήρξαν κομμάτι ενός κινήματος που "άνθισε" τα τελευταία 10 - 15 χρόνια. Θεωρείς ότι θα έπρεπε να με κάνει να νιώσω καλύτερα; Ρωτάω ειλικρινά, γιατί δεν έχω σκεφτεί τη συγκεκριμένη παράμετρο τόσο, ή μάλλον όσο τη σκέφτομαι αποθαρρύνομαι, καθώς κάποιοι μάλλον θα είχαν τον τρόπο ή το θάρρος να κρατήσουν πιο ισχυρές άμυνες.

    EDIT: @sfinotouvlaki

    Προφανώς κι έχουν σημασία οι λόγοι που αποκλείονται βασανιστικές τελετές συστημάτων κοινωνικού ελέγχου, αλλά ας πιάσουμε το δεύτερο κομμάτι. Εγώ δεν υποστήριξα ότι δε θέλω να βαπτιστεί ποτέ γιατί εγώ είμαι άθεος, το ίδιο και η μάνα του κτλ κτλ. Αυτό που ήθελα είναι να επιλέξει ο ίδιος τι θα κάνει, όταν μπορέσει κι όταν τον απασχολήσει. Υπό αυτό το πρίσμα, προφανώς δε θα δεχθεί πλύση εγκεφάλου από εμένα. Αλλά δε θα με δει να κάνω το σταυρό μου, να κρατάω κεριά, δε θα μ' ακούσει να λέω "παναγία μου" με τον ίδιο τρόπο που δε θα με δει να τρώω κρέας, να καπνίζω κι όλα αυτά που κάνω ή δεν κάνω.

    Το ότι δε θα έχω κάτι να του πω ήταν σχήμα λόγου. Προφανώς και θα του αναφέρω πως ήταν η αγάπη μας προς τους παππούδες που μας έτρεψε στο συμβιβασμό. Τα υπόλοιπα που λες είναι λίγο γραφικά. Κι αν δεν έβλεπα τον εαυτό μου ως άνθρωπο (που σε μαύρες περιόδους της ζωής μου μπορεί και να ίσχυε), δεν θα τον αντιμετώπιζα ποτέ ως κάτι ανώτερο, να είσαι σίγουρος.

    Καλά τα λες για το αυτομαστίγωμα, αλλά δεν είναι αυτό που συμβαίνει. Δέξου απλώς, ότι κάποιος μπορεί να προτιμά να εκτονώνει την ένταση μέσα του με ένα συγκεκριμένο τρόπο, που έχει δει ότι λειτουργεί για τον ίδιο και δεν πληγώνει κανέναν άλλο, πέρα ίσως από τον εαυτό του (λίγο ή πολύ, δεν έχει τόση σημασία), αλλά είναι κάτι που μπορεί να το αντέξει και να συνεχίσει. Which is the current case, γιατί όπως είπες, το πουλάκι πέταξε, καλώς ή κακώς.
    Last edited by OniBocho; 08-07-2014 at 13:11.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  7. #6787
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Quote Originally Posted by Κυρία Μαριάννα View Post
    το όλο πρόβλημα είναι πως έχουμε στο μυαλό μας κάποια πράγματα για το πως θα θέλαμε να είναι.

    ...

    το παιδί σου μπορεί στα 17 να κάνει παρέα και με άλλους που κάποτε είχαν περάσει από μια κατάληψη και χτύπησαν μια γκόμενα.
    Μα πάντα βάσει αυτού δεν κρίνεις και προσπαθείς να πράξεις; Μπορεί όντως να είναι το πρόβλημα, απλά (ακόμα) δε μου αρκεί το "δεν έπαθε και τίποτα το παιδί" ή το επίσης γελοίο "κι εσύ βαπτίστηκες, τι έπαθες; δεν πιστεύεις αυτά που θέλεις να πιστεύεις;"

    Αναφέρομαι στην υποκρισία του θέματος, όπως καταλαβαίνεις.

    Όσο για αυτό που λες στο τέλος, ναι είναι πολύ πιθανό το παιδί μου να κάνει παρέα με παιδιά άλλων συντρόφων ή γενικότερα να βρεθεί με παιδιά ανθρώπων που υπήρξαν κομμάτι ενός κινήματος που "άνθισε" τα τελευταία 10 - 15 χρόνια. Θεωρείς ότι θα έπρεπε να με κάνει να νιώσω καλύτερα; Ρωτάω ειλικρινά, γιατί δεν έχω σκεφτεί τη συγκεκριμένη παράμετρο τόσο, ή μάλλον όσο τη σκέφτομαι αποθαρρύνομαι, καθώς κάποιοι μάλλον θα είχαν τον τρόπο ή το θάρρος να κρατήσουν πιο ισχυρές άμυνες.

    EDIT: @sfinotouvlaki

    Προφανώς κι έχουν σημασία οι λόγοι που αποκλείονται βασανιστικές τελετές συστημάτων κοινωνικού ελέγχου, αλλά ας πιάσουμε το δεύτερο κομμάτι. Εγώ δεν υποστήριξα ότι δε θέλω να βαπτιστεί ποτέ γιατί εγώ είμαι άθεος, το ίδιο και η μάνα του κτλ κτλ. Αυτό που ήθελα είναι να επιλέξει ο ίδιος τι θα κάνει, όταν μπορέσει κι όταν τον απασχολήσει. Υπό αυτό το πρίσμα, προφανώς δε θα δεχθεί πλύση εγκεφάλου από εμένα. Αλλά δε θα με δει να κάνω το σταυρό μου, να κρατάω κεριά, δε θα μ' ακούσει να λέω "παναγία μου" με τον ίδιο τρόπο που δε θα με δει να τρώω κρέας, να καπνίζω κι όλα αυτά που κάνω ή δεν κάνω.

    Το ότι δε θα έχω κάτι να του πω ήταν σχήμα λόγου. Προφανώς και θα του αναφέρω πως ήταν η αγάπη μας προς τους παππούδες που μας έτρεψε στο συμβιβασμό. Τα υπόλοιπα που λες είναι λίγο γραφικά. Κι αν δεν έβλεπα τον εαυτό μου ως άνθρωπο (που σε μαύρες περιόδους της ζωής μου μπορεί και να ίσχυε), δεν θα τον αντιμετώπιζα ποτέ ως κάτι ανώτερο, να είσαι σίγουρος.

    Καλά τα λες για το αυτομαστίγωμα, αλλά δεν είναι αυτό που συμβαίνει. Δέξου απλώς, ότι κάποιος μπορεί να προτιμά να εκτονώνει την ένταση μέσα του με ένα συγκεκριμένο τρόπο, που έχει δει ότι λειτουργεί για τον ίδιο και δεν πληγώνει κανέναν άλλο, πέρα ίσως από τον εαυτό του (λίγο ή πολύ, δεν έχει τόση σημασία), αλλά είναι κάτι που μπορεί να το αντέξει και να συνεχίσει. Which is the current case, γιατί όπως είπες, το πουλάκι πέταξε, καλώς ή κακώς.
    Προφανώς και το δέχομαι, άλλωστε δεν υποστήρηξα ότι οι χριστιανικές τακτικές εξιλέωσης είναι αναποτελεσματικές για τους πάντες. Απ' ό,τι φαίνεται πιάνουν και στους άθεους. Κατά τ' άλλα, έχει πλάκα να ακούς από λογικούς άθεους ότι γράφεις γραφικά πράγματα και δυο προτάσεις παραπάνω να διαβάζεις αυτό: "βασανιστικές τελετές".

  8. #6788
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    πίστευα πως δεν θα χρειαστεί να εξηγήσω πως το πιο πάνω πόστ ήταν τίγκα ειρωνικό και αυτό γιατί είμαι σίγουρη ότι τα κερατάκια που έκανες μεσ' στην εκκλησία και το ότι κατάφερες να ψελλίσεις ένα "ούτε θεός ούτε αφέντης" νομίζεις πως είναι το πικ μιας πολιτικής πράξης.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  9. #6789
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Βρε, όταν με υφάκι μου λες "εκτός κι αν έχεις άλλη άποψη για τον εαυτό σου ή θέλεις να σε βλέπει ως Θεό (ακα αλάνθαστο)." και "εκτός αν πιστεύεις στην αξία του αυτομαστιγώματος (όπως πολλοί χριστιανοί για παράδειγμα).", όπως και να το κάνεις τα λόγια σου διέπονται από μια συγκεκριμένη γραφικότητα.

    Επίσης, μη γενικεύεις. Το ότι κάτι ισχύει για ένα μέρος ενός συνόλου, δεν το κάνει κανόνα για το σύνολο. Τέλος, ναι προφανώς είναι βασανιστήριο η βάπτιση για ένα παιδί και νομίζω ότι όλοι μας έχουμε υπάρξει μάρτυρες σε περιπτώσεις όπου το παιδάκι πλάνταξε στο κλάμα, ο τράγος το ζόρισε να μπει στο νερό, γενικά Β-Α-Σ-Α-Ν-Ι-Σ-Τ-Η-Κ-Ε.

    EDIT: @Κυρία Μαριάννα: Δε χρειάστηκε να το εξηγήσεις. Και που ήταν, εγώ είχα κάθε καλή διάθεση να σου απαντήσω, χωρίς ειρωνεία ή ένταση. Όσο για την τελευταία σου ειρωνεία, ήταν αυθόρμητα και τα δύο. Προφανώς όμως, το ποιόν μιας πράξης καθορίζεται από το ποιος τη μεταδίδει. Έτσι ήταν πάντα στο κίνημα.
    Last edited by OniBocho; 08-07-2014 at 13:42.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #6790
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    αν είχατε μάθει να το πλένετε αναρχοάπλυτοι δεν θα είχε κανένα πρόβλημα το παιδί με το νερό.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  11. #6791
    Meth Swastika Lyse's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    666

    Default




  12. #6792
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Ονιμπότσο κλάιν που βάφτισε ο παπάς το γιο σου δούλο του θεού. Όταν μεγαλώσει και πάρει αμάξι, η μισή ελλάδα θα τον λέει μαλάκα. Κλάιν2

    Όταν εγώ βαφτίστηκα πάντως, ούτε κλάμα, ούτε δράμα. Η κολυμπήθρα μου φάνηκε αρκετά οικεία σαν κόνσεπτ οπότε έκανα αυτό που θα έκανα στην αντίστοιχη περίπτωση άμα βρισκόμουν σπίτι μου
    Spoiler
    την πέρασα για λεκάνη κι έριξα ένα κατούρημα. υπάρχουν και ντοκουμέντα.

  13. #6793
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    ονιμπότσο φαίνεσαι οκ παλικάρι, να χαίρεσαι την οικογένεια σου πάντα

    απλά σε φαντάζομαι στον καναπέ απέναντι από την ΤΑΤΙΑΝΑ

    με τίτλο σε ροζ/κόκκινο φόντο

    "ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΑΝ ΝΑ ΒΑΦΤΙΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ"
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  14. #6794
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Καμιά ελπίδα, απ' τους άθεους χριστιανούς ούτε ο Ιησους Χριστός μάς σώζει.

  15. #6795

    Default

    Ονιμπότσο, αυτή η τσαντίλα που προκύπτει από το "είπε το παιδί μου ΔΟΥΛΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ" είναι τσαντίλα ανθρώπου δεκαπέντε χρονών που ακούει marduk και κοροιδεύει τα παιδιά του σχολείου που δήλωσαν υποταγή στον Κύριο ενώ εκείνος σαν πραγματικός εωσφοριστής δεν ανήκει πουθενά και ΔΕΝ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ.

    Το να πας στην Εκκλησία με εμφάνιστη Τόνυ Πινέλλι και να φροντίζεις να φανούν τα devil fingers σου στη βέβαιη παρουσία σου στις φωτογραφίες, είναι οριακά πιο θλιβερό από τη γριά που γονατίζει στην Τήνο και τον κάθε παπά που φιλάει κρανία.

    Είναι απλό το πράγμα, γουστάρεις εκκλησίες; Βαφτίζεις το παιδί σου σε εκκλησία. Σε πιάνουν τα κλάμματα αν τον λένε ΔΟΥΛΟ; Δεν πατάς σε εκκλησία, το τονίζεις κατηγορηματικά σε κάθε εμπλεκόμενο, και όποιος φέρει αντίρρηση ας πάρει τον πούλο που του αρμόζει.

    Το "το κάνω ΔΟΥΛΟ του Θεού για να μην τσινίσει το σόι, οπότε τον κάνω και ΔΟΥΛΟ του σογιού" δεν το νικάς με devil fingers.

    Τι άνθρωποι είστε εσείς, εκεί έπρεπε να αρχίζεις να φωνάζεις spoilers game of thrones

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 02:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 04:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 16:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 02:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 01:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •