Page 452 of 539 FirstFirst ... 352402442450451452453454462502 ... LastLast
Results 6,766 to 6,780 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #6766
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μα - imho πάντα - δεν υπάρχει γενικά "πιστός" και "θεός" δεν είναι μια αφηρημένη έννοια. οι δύο λέξεις προσδιορίζονται στα πλαίσια της εκάστοτε θρησκείας. αν τώρα οι περισσότεροι που αυτοπροσδιορίζονται ως πιστοί κάποιας θρησκείας, παίρνουν τα στοιχεία που τους αρέσει από διάφορα δόγματα + ολίγη από ηθική που έχουν στο κεφάλι τους και έχουν δημιουργήσει μια άλλη προσωπική θρησκεία η οποία λίγη σχέση έχει με οικουμενικές συνόδους ή κοράνια είναι άλλη συζήτηση. ούτε οι ίδιοι όμως δε θα το παραδεχθούν αυτό.
    Rock or Nothing

  2. #6767
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Μα η εκαστοτε θρησκεία δεν είναι κάτι στατικό. Επίσης, κάνει ακριβώς το ίδιο με τον μεμονομένο πιστό. Κόβει και ράβει ώστε να φέρει τα γραπτά εκεί που τα θέλει, δεν προκύπτει αλλιώς δόγμα. Μέσα από την πολλάπλότητα των ερμηνειών, αυτή που έχει μεγαλύτερη κοινωνική και πολιτική επιρροή (για τον οποιονδήποτε λόγο) θα επικρατήσει. Οι ίδιες οι θρησκείες προσαρμόζονται στα ιστορικά δεδομένα και δεν ακολουθούν τα γραπτά, απλώς δηλώνουν ότι το κάνουν. Οι ίδιες οι σύνοδοι ακύρωναν η μια την άλλη, σε διαφορετικές εποχές διαφορετικό δόγμα ήταν το ορθόδοξο, ενώ ο κανόνας σταθεροποιήθηκε αργά και στα κείμενα που διαλέχτηκαν υπάρχουν αντινομίες που δίνουν το δικαίωμα διαφορετικών ερμηνειών.

    Η ιστορία, η ψυχολογία, η κοινωνιολογία, η φαινομενολογία της θρησκείας και λοιποί σχετικοί επιστημονικοί κλάδοι, δείχνουν (κατά προσέγγιση) πώς πού και γιατί προέκυψαν αυτές οι διαφοροποιήσεις και οι αντιφάσεις. Αν ρίξεις μια ματιά σε κάποια αυτά που ανέφερα, θα δεις ότι υπάρχουν πιστοί που δεν έχουν πρόβλημα να το παραδεχτούν -- αντιθέτως, θεωρούν επιβεβλημένο να αναγνωρίσει ο πιστός (και ο άθεος θα έλεγα εγώ, αφού πολλοί από αυτούς δεν ξεφεύγουν στην ερμηνεία τους από τον τρόπο σκέψης και τη λογική των θειστών) και να συμφιλιωθεί με το προφανές, δηλαδή τον ιστορικό καθορισμό του μεγαλύτερου μέρους της ηθικής των ιερών γραπτών. Το να ξεσκαρτάρεις είναι αυτό που πρέπει να γίνεται (και γίνεται, αλλά μερικώς, με χρονοκαθυστέρηση και άνευ παραδοχής συνήθως), δεν αποτελεί πρόβλημα. Έτσι φεύγει το στοιχείο που ήταν χαρακτηριστικό άλλων εποχών και μένει αυτό που ακόμη δεν έχει κατακτηθεί. Αυτό το ξεδιάλεγμα και η αντίφαση, βέβαια, δε συμβαίνει μόνο στο πλαίσιο της θρησκευτικής πίστης, αλλά και σε αυτό της εθνικής ιστορίας, των πολιτικών πιστεύω κ.ο.κ.
    Last edited by sfinotouvlaki; 30-06-2014 at 18:13.

  3. #6768
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Quote Originally Posted by Deggial View Post

    Κοίτα, όταν βρεις κάποιον άθεο που επιμένει να πιέζει τον χριστιανό γιο του να μην βαφτήσει το εγγόνι του, τότε μπορούμε να αρχίσουμε να μιλάμε για συγκρίσεις.



  4. #6769
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Λίγο κάφρικη παρέμβαση, αλλά η θρησκεία είναι ένα κοινωνικοπολιτικό μοντέλο οργάνωσης της κοινωνίας, ακόμα κι αν έχει υποχωρήσει αρκετά, κι έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται. Ειδικά από ανθρώπους ένα κλικ πιο πολιτικοποιημένους. Οι θεολογικές συζητήσεις περί τήρησης των όσων λέει ο χριστιανισμός είναι λάθος και επικίνδυνη, γιατί:

    - Δε μπορείς να αδειάσεις κάποιον που δεν υποστηρίζεις έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιώντας τα δικά του επιχειρήματα (στην προκειμένη θεολογικά)
    - Πάντα θα βρεθεί ένας μαλάκας που θα πει "α, εγώ απλά πιστεύω", ή "ο τάδε σκατόγερας στο Όρος κάνει ασκητική ζωή και δεν έχει σχέση με αυτά", "μιλάω για την ουσία της πίστης" κλπ, κι εκεί δε θα χεις τι να του απαντήσεις.

  5. #6770
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Λίγο κάφρικη παρέμβαση, αλλά η θρησκεία είναι ένα κοινωνικοπολιτικό μοντέλο οργάνωσης της κοινωνίας, ακόμα κι αν έχει υποχωρήσει αρκετά, κι έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται. Ειδικά από ανθρώπους ένα κλικ πιο πολιτικοποιημένους. Οι θεολογικές συζητήσεις περί τήρησης των όσων λέει ο χριστιανισμός είναι λάθος και επικίνδυνη, γιατί:

    - Δε μπορείς να αδειάσεις κάποιον που δεν υποστηρίζεις έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιώντας τα δικά του επιχειρήματα (στην προκειμένη θεολογικά)
    - Πάντα θα βρεθεί ένας μαλάκας που θα πει "α, εγώ απλά πιστεύω", ή "ο τάδε σκατόγερας στο Όρος κάνει ασκητική ζωή και δεν έχει σχέση με αυτά", "μιλάω για την ουσία της πίστης" κλπ, κι εκεί δε θα χεις τι να του απαντήσεις.
    Συμφωνώ ότι είναι κοινωνικοπολιτικό φαινόμενο, μοντέλο οργάνωσης δεν είναι απαραίτητα (άσχετα αν έχει υπάρξει τέτοιο). Διαφωνώ ότι δεν μπορείς να αδειάσεις κάποιον χρησιμοποιώντας θεολογικά επιχειρήματα. Δεν είναι κάθε θεολογία εσωτερικά συνεπής. Για το "α, εγώ απλά πιστεύω" δεν βλέπω γιατί να θέλεις να απαντήσεις ντε και καλά κάτι. Σε κάθε περίπτωση, αντί να απαντήσεις, μπορείς να ρωτήσεις τι εννοεί.
    Last edited by sfinotouvlaki; 30-06-2014 at 19:47.

  6. #6771

    Default

    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  7. #6772
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    "Πως βαζω Καρρα" ;
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  8. #6773
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default



    Τους έθαβα όλους ζωντανούς.

  9. #6774
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    και το μόνο που σκεφτόμουν


  10. #6775
    κρισνακορ Jacknife's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    The Witch's Heart
    Posts
    683

    Default

    Oι ιδιοι καθυστερημενοι παπαδες ειμαι σιγουρος πως κραζουν τις αδερφες/λεσβιες ως ανωμαλους,ομως τους φαινεται φυσιολογικο και εναρετο να φιλανε ενα πτωμα.Fuck logic
    Last edited by Jacknife; 03-07-2014 at 22:40.

  11. #6776
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    ξερατό κινηματογραφημένο λιγότερο ανώμαλο θα ήταν

    εδιτ: για να συνδεθούμε και με τα προηγούμενα: "αυτοί ακουμπάνε και βαφτίζουν τα παιδιά σας...."
    Last edited by Sotos_The_Tequiler; 03-07-2014 at 23:17.
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  12. #6777
    Senior Member takuma's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    179

    Default

    πέρα απο τα νεκροανωμαλοχριστιανικοταλιμπανέζικα με τους παπάδες, τα εθιμοορθοδοξοχριστιανικα του τόπου και τα πλήθη χριστιανοτουριστίλας που θα προσελκύσουν τα λείψανα απο τις λειψανοθήκες σε κοινή θέα και το τουρ που θα γίνει απο εκκλησιά σε εκκλησιά, σκεφτείτε λίγο την διαδικασία μόνο, δεν είναι μακάβρια??

    ..εε σκεφτείτε τώρα ότι ανακομιδή αναγκάζουν να κάνουν και στους κοινοί θνητοί ΧΟ,
    συγγενείς περνάνε αυτήν την μακάβρια διαδικασία γιατί απλά πρέπει.

    Απτην αρχή μέχρι το τέλος ρε γμωτι, απο την βάπτιση μέχρι αφότου έχεις πεθάνει σου βάζουν χέρι, τους ανήκεις

  13. #6778
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Το ζήτημα του νηπιοβαπτίσματος σε αυτή τη χώρα ξεπερνάει τα όρια της γελοιότητας. Μια υποχρεωτική μύηση που θέσπισε ο Ιουστινιανός για να αυξήσει τα ποσοστά των "πιστών" στην επικράτεια και να εδραιωθεί το χριστιανικό μόρφωμα, έχει καθιερωθεί πλέον ως η μοναδική μορφή ονοματοδοσίας και λησμονάται τελείως η πρόστυχη και κατάφωρη θρησκευτική της λειτουργία. Το ότι δηλαδή η πιο αγνή μορφή ζωής, ένα μωρό, πρέπει να βαπτιστεί εις το όνομα της ομοουσίου τριάδος για να σβηστούν τα αμαρτήματά του (!!!!!!) και να ζήσει μια ενάρετη και πεφωτισμένη ζωή, στο δρόμο του γιαχβέ.

    Για να απαντήσω και στον ασιμούλη, το μόνο που χρωστάμε στους γονείς μας είναι το ότι "ζούμε", δεν μας εκβίασαν με κάποιο τρόπο, ούτε νιώσαμε την υποχρέωση να το κάνουμε επειδή μας βοηθούν με όποιο τρόπο περνάει από το χέρι τους. Ήθελαν πολύ να γίνει, οι γονείς της Σοφίας είναι από μικρό χωριό και δε θα τους ήταν εύκολο να εξηγήσουν στον καθένα τα διάφορα γιατί ο εγγονός τους δεν βαπτίζεται, οι δικοί μου έφαγαν μεγάλο σκάλωμα και άσκησαν μια ψυχολογική πίεση μέσα στο άγχος τους, γιατί απλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ πως γίνεται να μη βαπτιστεί ένα παιδί, έπαιξε και η γελοία -παραδέχομαι- σκέψη ότι "το παιδί θα έχει πρόβλημα αργότερα, θα είναι εξαίρεση, θα είναι δαχτυλοδεικτούμενο, θα έχει πρόβλημα στο σχολείο" οπότε κυρίως εγώ ήρθα σε μεγάλη ρήξη, την οποία περισσότερο για χάρη της γυναίκας μου -όχι μόνο όμως- αποφάσισα να τερματίσω.

    Βεβαίως η πίεση ήταν τεράστια για μένα, αλλά βοήθησαν πολύ τα λόγια του Κοιλιά (και τον ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτό) και του παπά, ο οποίος όπως έχω ξαναγράψει είναι ένας νέος άνθρωπος, που δέχθηκε πόλεμο από τη μητρόπολη επειδή δεν τα έπαιρνε, που πάντα ήταν κοντά κυρίως στους εφήβους και που θα έπρεπε, κατά τη γνώμη μου, να μην είναι παπάς γιατί η παρουσία του, όχι μόνο "δικαιώνει" την εικόνα που έχουν διάφοροι πιστοί για τους θρησκευτικούς τους καθοδηγητές, αλλά δικαιολογεί και την υπόλοιπη μούργα της δουλειάς του. Βλέποντας το μωρό στην αγκαλιά μου ήρθε να με φιλήσει και να του πει "Ορφέα, τα σκεύη μου" ενώ κατάλαβε πως δεν ήμουν καλά και με ρώτησα αν ήταν κούραση αυτό που έβλεπε. Στην αρνητική μου απάντηση, είπε "κατάλαβα, είσαι πιεσμένος και στεναχωρημένος. Μην στεναχωριέσαι, σε καταλαβαίνω απόλυτα" κι αφού γνώρισε τους νονούς (σημείωση, δε χρειάστηκε να ρωτήσει κανένα όνομα δεύτερη φορά, πέρα από το δικό μου που ήξερε από την προηγούμενη συνάντησή μας, μία φορά του σύστησα τη Σοφία και τους δύο φίλους που θα συμμετείχαν) έγινε ένας μικρός τζέρτζελος για την ομοιότητά του με τον Lennon και προχώρησε εντελώς χαλαρός και με χιουμοριστική διάθεση την κατάσταση, αντιλαμβανόμενος πλήρως ότι γονείς και νονοί έπαιζαν απλά ρολάκι για χάρη των παππούδων.

    Αφού χαβαλεδιάστηκε αρκούντως το "πιστεύω" με crossed fingers και devil horns, η πιο δύσκολη στιγμή για μένα προσωπικά, που προσπάθησα να κρατήσω όσο μεγαλύτερη απόσταση μπορούσα από την κολυμπήθρα και το "έργο" των υπολοίπων, ήταν το "βαπτίζεται ο ΔΟΥΛΟΣ του θεού" όπου μέσα μου έβραζα, έβαλα τα κλάματα (αφελείς συγγενείς και φίλοι των γονιών μου νόμιζαν ότι συγκινήθηκα) και στροβίλιζα στο μυαλό μου ένα ακατάπαυστο "συγγνώμη" προς το παιδί μου, μέσα στα δάκρυά μου κατάφερα να πω ένα "ούτε θεός, ούτε αφέντης" και βγήκα έξω για να ξεσπάσω με την ησυχία μου.

    Η άποψή μου ήταν και συνεχίζει να είναι η ακόλουθη, στην οποία θα ήθελα να συνοψίσω όλη την εμπειρία: Όπως είπα και στην αδελφή του μπαμπά μου, που ήταν η μόνη που κατάλαβε ακριβώς τι παίχτηκε "αν ήμουν ο Ορφέας και είχα τον Θανάση για πατέρα, δε θα με συγχωρούσα ποτέ. Ο δικός μου μπαμπάς είχε άλλα μυαλά και δεν μπορώ να τον κατηγορήσω που έκανε αυτό που πίστευε, αλλά αυτό που επέτρεψα να γίνει στο παιδί μου, είναι ασυγχώρητο από μέρους μου".





    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Το πρόβλημα δεν είναι ότι οι διάφοροι Ονιμπότσο δέχονται να βαπτίσουν τα παιδιά τους και να τους δώσουν ονόματα σαδιστών δολοφόνων αυτοκρατόρων του Βυζαντίου. Το πρόβλημα είναι ότι τεκνοποιούν, για αρχή.
    Οι διάφοροι Ονιμπότσοι τεκνοποιούν, αλλά το πραγματικό πρόβλημα είναι εκείνοι που γεμίζουν τον κόσμο με σκατοψυχίαση και καταφέρνουν να την περάσουν με θρασύδειλο νταηλίκι στα παιδιά μας. Και για αυτούς βέβαια, κάποιοι Ονιμπότσοι που τεκνοποίησαν μπορεί να ευθύνονται, σωστά;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #6779
    Χορχόδειλας BLiTzER's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Black Light District
    Posts
    10,220

    Default

    Αυτή τη στιγμή, λοιπόν, θεωρείς ότι έκανες τη λάθος επιλογή και αν γυρνούσες πίσω, θα έκανες κάτι διαφορετικό;
    Life begins at 45°.

  15. #6780
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    φαντάσου να είχε συμβεί και τίποτα πιο σοβαρό, δλδ...
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •