Page 448 of 539 FirstFirst ... 348398438446447448449450458498 ... LastLast
Results 6,706 to 6,720 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #6706
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    προσπερνώ το γεγονός πως η άλλη έμαθε πέρυσι πως ανάμεσά μας ζουν αβάφτιστα και συνεχίζω με ένα δριμύ κατηγορώ για την βάφτιση

    Spoiler
    ΝΟΤ


    γενικά πάντως, με τη βάφτιση, έχω ένα πολύ σοβαρό θέμα αλλά έχει να κάνει με την θρησκευτική της υπόσταση.

    παλιότερα, θυμάμαι, είχα σκοτωθεί με μια τύπισσα η οποία μου αυτοαποκαλούταν άθεη αλλά όταν η κόρη της έφτασε 5 ή 6 αποφάσισε να τη βαφτίσει γιατί ένιωθε άσχημα που δεν είχε φωτογραφικό άλμπουμ να δείξει στους συμμαθητές της.
    τελικά καταλήξαμε να φωνάζω εγώ μέχρι που μου εξήγησε πως είναι αναρχοχριστιανή και εκεί κάπου τα παράτησα γιατί δεν υπήρχε ελπίδα.

    που θέλω να καταλήξω όμως;
    πως -δόξα τω θεώ- η μικρή Λυδία βαφτίστηκε από άλλον παπά

    πσ. τα μπράβο στον παπά δεν τα κατάλαβα πάντως που παίξανε στο ιντερνετ.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  2. #6707
    R+L=J funishment's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    Magrathea
    Posts
    2,444

    Default


    Εἶναι τἄχα σωστό, να παριστάνῃς τό μικρό και κελαρύζον ποταμάκι, ὅταν ἔχῃς τόν Αμαζόνιο στό στῆθος σου καί μέσα στ' ἀρχίδια σου φωτιά;

  3. #6708
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    έλα-έλα μη στεναχωριέσαι, αν κάνω ποτέ δικό μου θα στο γνωρίσω και θα λες πως ξέρεις δύο.

    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  4. #6709
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    εχω φιλους που δε παντρευτηκαν με θρησκευτικο , αλλα για το σοι καναν βαφτιση γιατι κατι επρεπε να κανουν για τα σογια .. οποτε καναν το πιο οικονομικο ..
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  5. #6710
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    να τους πεις πως είναι αστείοι.

    εδιτ: αν και δεν ξέρω ποιοι είναι πιο αστείοι. οι άθεοι γονείς που βαφτίζουν γιατί δεν μπορούν να απογαλακτιστούν από την οικογένεια ή οι άθεοι νονοί...
    Last edited by Κυρία Μαριάννα; 27-06-2014 at 17:21.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  6. #6711
    Senior Member Sotos_The_Tequiler's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Δύση
    Posts
    10,330

    Default

    Quote Originally Posted by Κυρία Μαριάννα View Post
    που θέλω να καταλήξω όμως;
    πως -δόξα τω θεώ- η μικρή Λυδία βαφτίστηκε από άλλον παπά
    μάθαμε αν αυτός τη ρώτησε;
    κάνε ψαλίδι θα γίνει ζημιά!

  7. #6712
    MAS PSEKAZOUN Leech's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    μηδέν
    Posts
    5,033

    Default

    Quote Originally Posted by Κυρία Μαριάννα View Post
    να τους πεις πως είναι αστείοι.

    εδιτ: αν και δεν ξέρω ποιοι είναι πιο αστείοι. οι άθεοι γονείς που βαφτίζουν γιατί δεν μπορούν να απογαλακτιστούν από την οικογένεια ή οι άθεοι νονοί...

  8. #6713
    αισθηματίας Κέβιν Σόρμπο's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    468

    Default


  9. #6714
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    και γω θα γινω σε κανα χρονο ... νονος τεκνου e.rιτη , γκιλτι! (εχω παντρεψει κι'ολας)
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  10. #6715
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    ζείτε ανάμεσά μας.

    εγώ έχω αρνηθεί κάνα δυο φορές (είναι γνωστή άλλωστε η σχέση μου με τα παιδιά και όλοι με θέλουν) και σε μία φίλη που με πίεζε της πρότεινα ονοματοδοσία και χωρίς λαμπάδες και παπούτσια το πάσχα και τελικά το πήρε πίσω.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  11. #6716
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    προσπαθω να τα βλεπω περισσοτερο αυτα (οσο και αν τα σιχαινομαι σε φαση οτι ποτε δε μπαινω στην εκκλησιά) σαν μερος ενος γραφικου φολκλορ σα να παω αφρικη και να δω γιορτες ιθαγενων η κατι τετοιο...
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  12. #6717
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    έθεσα το ερώτημα γιατί είμαι περισσότερο με την κυρία μαριάννα σε αυτό το θέμα. δηλαδή, οκ, γάμοι / βαφτίσεις κ όλα αυτά τα θρησκευτικά έθιμα βρίσκονται πλέον στη σφαίρα του γραφικού και του τοπικού φολκλορ ας πούμε, αλλά από την άλλη δεν παύουν να αποτελούν μια τεράστια βιομηχανία κερδών για κάποιες υπερ-υπερτιμημένες υπηρεσίες. θα μου πει εδώ βέβαια ο δικηγόρος του διαβόλου, "αν βγάλουμε την εκκλησία από τη μέση τι κερδίζεις? πάλι θα υπάρχει το συντριπτικό ποσοστό των εξόδων". τελοσπάντων, το όλο θέμα είναι συμβολικό για 'μενα. πρέπει κάποιοι, κάποια στιγμή, να πουν ένα γαμημένο STOP THE MADNESS. και αναφέρομαι κυρίως σε αυτούς που το κάνουν για τα μάτια του κόσμου. αυτοί που "πιστεύουν" ως ένα βαθμό, με γεια τους με χαρά τους.

    προσωπικά, μου έχουν προτείνει 2-3 φορές να γίνω κουμπάρος αλλά ξεκαθάρισα ότι σε θρησκευτικό γάμο δεν πρόκειται να το κάνω. όποιος θέλει σε πολιτικό, με χαρά να τον στηρίξω. νιώθω λίγο άσχημα, βέβαια, που σχεδόν όλοι οι φίλοι εδώ παίρνουν το δρόμο του κοινωνικού κονφορμισμού (απαπαπα τι θα πει ο κόσμος) κ εγώ φαίνεται σα να τους εγκαταλείπω. μόνη περίπτωση να υποχωρήσω αν μου το ζητήσει κάποιος που είμαι σίγουρος ότι το κάνει λόγω πίστης κ εννοείται είναι πολύ κολλητός φίλος. εκεί μάλλον θα σφίξω τα δόντια, άλλωστε για τις στατιστικές και τον ΕΣ είμαι ακόμη χριστιανός ορθόδοξος
    Rock or Nothing

  13. #6718

    Default

    Για να δείτε πόσο true είναι η επαρχία, μικρός όταν ήμανε και σύχναζα σε σπίτια φίλων, θυμάμαι τη γιαγιά του ενός μας είχε πιάσει και μας είχε πει να μην κάνουμε παρέα το τάδε παιδάκι, γιατί είναι αβάπτιστο και οι γονείς του δεν πιστεύουν στο θεό, αλλά στο σατανά.
    (Επίσης, αντίστοιχα περιστατικά θυμάμαι έντονα και με αλβανάκια. Το λέω γιατί εμπίπτει στην κατηγορία συντηρητική οικογένεια, η οποία αποτελεί τη σκέπη των γαμοβαπτίσεων/έξωοιξένοι/κα)

    Το παραπάνω το λέω, γιατί παλαιότερα κυρίως και δη στην επαρχία, κάτι τέτοιες λογικές ζούσαν ανάμεσά μας, και τη στιγμή που τα παιδιά με περίσσεια ευκολία μεταφέρουν ό,τι ακούν στο σπίτι στο σχολείο, αυτό μπορούσε να δημιουργήσει προβλήματα στην καθημερινότητα του στιγματισμένου παιδιού (γαμώ την παναγία ακομα θυμάμαι τα ελληνάκια να κυνηγάν το "αλβανάκι", το "βρωμιάρη" του σχολείου, ασταδιαλα). Οπότε, ακόμα και για γονείς που ήταν κατά, ίσως τελικά η βάπτιση αποτελούσε ένα πιθανό σενάριο. Φυσικά, η ενδεδειγμένη λύση κατεμε θα ήταν να παν να πιάσουν τους γονεις/παππουδες και να ξηγηθούν φαπίδια, αλλά τέσπα. Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι πλέον έτσι τα πράγματα και έχουν ανοίξει λίγο τα μυαλά σε θέματα "στιγματισμου". Εννοείται με αυτό που λέει ο raven περί stop the madness είμαι.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  14. #6719

    Default

    υπάρχει η βάφτισή μου βιντεοσκοπημένη και πριν καν ξεκινήσει η μαλακία είμαι εγώ και τσιρίζω "δε θέλω να με βαφτίσετε". Με γδύνουν και ουρλιάζω, μετά με πάνε στην κολυμπήθρα και ρίχνω κλωτσιές στο τραγί και αντιστέκομαι όσο δεν πάει, αυτός ιδρώνει και τα έχει πάρει στο κρανίο, έχει 2 άτομα να με κρατάνε για να καταφέρουν να με βάλουν στο νερό, δεν ακούγεται η φωνή του παρά μόνο ένα μόνιμο "ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕ ΒΑΦΤΙΣΕΤΕ" το οποίο συνεχίστηκε και στο γιορτινό τραπέζι μετά, όπου όλοι το βρίσκουν τρομερά χαριτωμένο και χασκογελάνε, μα έλα τελείωσε τώρα χου χου χα χα τι γλυκό παιδάκι

    και όλη αυτή την ώρα που το γλυκό παιδάκι υπέφερε και δήλωνε μια ξεκάθαρη άρνηση σε κάτι αηδιαστικό και σάπιο ήταν εκεί και η κάμερα να καταγράψει το όμορφο μυστήριο για να το έχουμε να το θυμόμαστε, δόξα τω θεώ

    και μετά αναρωτιόνταν γιατί τρώω αποβολές επειδή έχω κόντρα με τη θρησκευτικού

    σκατά και εμετός
    a monkey in silk is a monkey no less

  15. #6720
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Σε τι ηλικία αυτό? και γιατί δεν ήθελες? είχες επιλέξει να είσαι άθεη ασούμε ? Σε χάλαγε το νερό? ο παπάς που είχε μούσια?

    Πέρα από την σωστότατη τοποθέτηση του Ρέιβεν νομίζω περί "ακριβού έθιμου" όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ, και λίγο στραβωμένα ως προς την άποψη της κυρίας μαριάνας με την "φίλη" της.
    Αλλά αυτό πάει σε άλλη συζήτηση περί φασισμού και αντιλήψεων.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •