Page 435 of 539 FirstFirst ... 335385425433434435436437445485535 ... LastLast
Results 6,511 to 6,525 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #6511

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Τι κάνουμε σε μια ιδανική κοινωνία ή σε αυτήν που ζούμε;

    Σε αυτήν που ζούμε, η τιμωρία είναι μια έκφραση της υποκρισίας της κοινωνίας. Αγνωώντας τη ρίζα του προβλήματος, αφήνουμε τα δύο πιο σάπια συστήματα εξουσίας, το νομικό/δικαστικό και έπειτα το μπατσικό/σωφρονιστικό να καταδικάσουν τον "εγκληματία" με πιο σύνηθες αποτέλεσμα αυτός να γίνεται χειρότερος από πριν, λόγω τόσο των συνθηκών σωφρονισμού, όσο και του τρόπου λειτουργίας του ίδιου του μικρόκοσμου των φυλακών. Αν κοντά σε όλα αυτά συνυπολογίσεις το πόσοι άδικα βρίσκονται στις φυλακές και το πόσοι (κυρίως αυτό) άδικα είναι έξω από αυτές έχοντας διαπράξει μαζικά εγκλήματα, αντιλαμβάνεσαι πως η τιμωρία αυτή, είναι μια νοσηρή κατάσταση που με συγκεκριμένες μεθόδους, κάνει μια απαραίτητη δουλειά του συστήματος. Από εκεί και πέρα βέβαια και παιδαγωγικά αν εξετάσεις το ζήτημα, η τιμωρία δεν μπορεί να έχει αποτελέσματα, ειδικά με τον τρόπο που τα παιδιά, οι νέοι, μεγαλώνουν σήμερα πιο ψιλιασμένοι από ποτέ. Καμία ελπίδα συμμετοχής και ανάδειξης του καλού εαυτού του "κατηγορούμενου" δεν μπορεί να αναδείξει και ωχρειά μπροστά στην ενθάρρυνση και τον παραδειγματισμό (όχι την παραδειγματική τιμωρία, έτσι; )

    Σε μια ιδανική κοινωνία, δε θα χρειάζονταν καν. Το ίδιο το κοινωνικό σύνολο δεν θα επέτρεπε την ανάπτυξη και ύπαρξη στοιχείων που χρήζουν τιμωρίας κι αν ακόμα αυτά εμφανίζονταν, από το ίδιο το κοινωνικό σύνολο θα συμμορφώνονταν. Σύμφωνα με τα λόγια του μεγάλου Ινάζο Νιτόβε (που μεταφράστηκε και από τον τιτανομέγιστο Byron Polydoras) "ο άνθρωπος έχασε κάθε αίσθηση προσωπικής ευθύνης και δικαίου, από τότε που θεσπίστηκαν όργανα δικαιοσύνης και εξουσίαας. Αντί να προσπαθεί να μην προκαλέσει κακό στον διπλανό του, προσπαθεί να το προκαλέσει και να μην τον πιάσουν"
    Ευχαριστώ για την απάντηση (ο Mourning Apocalypse φαντάζομαι παραείναι προχωρημένος πολιτικώς για να απαντάει σε τέτοια πράγματα). Καταρχήν μόνο η πραγματική κοινωνία υπάρχει, οτιδήποτε ιδεατό είναι χρήσιμο μόνο όταν το χρησιμοποιείς για να επαναπροσεγγίσεις την πραγματικότητα, πιστεύω. Με αυτή τη λογική, οι υποθέσεις περί μιας εποχής που η απόλυτη προσωπική ευθύνη θα αντικαταστήσει το σύστημα δικαιοσύνης ωραίες είναι, αλλά για την ώρα, φανταστικές. Συμφωνώ ότι το επίπεδο του σωφρονιστικού συστήματος (!) όπως είναι τώρα κάνει περισσότερο κακό παρά καλό στους εγκληματίες (άλλωστε η σημαντικότερη λειτουργία του μάλλον αποτρεπτική είναι) και ότι πρέπει να διακατέχεται από πολύ διαφορετική λογική, σωστή ποιότητα ζωής, μικρότερες ποινές κλπ. Παρ΄όλα αυτά, δε σε καταλαβαίνω όταν λες (όπως και ο mourning apocalypse) ότι η τιμωρία είναι εξ' ορισμού μη αποτελεσματική/δεν πρέπει να υπάρχει, δεδομένου ότι ακόμα και η "ενθάρρυνση και ο παραδειγματισμός" μπορούνε να γίνονται μόνο υποχρεωτικά, άρα σε ένα καθεστώς περιορισμού (δηλαδή τιμωρίας), ας πούμε στο περίπου όπως στα αναμορφωτήρια ή τα κέντρα τοξικομανών, αλλιώς ο άλλος μπορεί να φύγει οποιαδήποτε στιγμή χωρίς να παραδειγματιστεί, έτσι? Οπότε τότε θα μιλάμε για "καλές φυλακές", όχι για "καθόλου φυλακές". Για αυτό είμαι περίεργος αν υπάρχει καμιά σύγχρονη θεωρία κλπ που δε γνωρίζω, η οποία να δίνει μία σοβαρή εναλλακτική.

    τυχαία στο μεταξύ τώρα βρίσκω ένα σχετικό άρθρο του χαϊνη, καμία τιμωρία δε φέρνει πίσω έναν νεκρό, κατά της έννοιας της φυλακής, αλλά και "με ενδιαφέρει να μην υπάρξουν νέα θύματα", το πώς το γαμημένο να μας το 'λεγε και αυτό. Όταν ωριμάσουν οι καιροί I guess.
    Last edited by phthoggon; 26-03-2014 at 03:53.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  2. #6512
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    φθόγγε δεν απάντησα γιατί πραγματικά βαριέμαι να μπαίνω σε θεωρητικές συζητήσεις εκτός επικαιρότητας.
    Μιας και που απάντησε ο ονιμπότσο ας πούμε ότι συμφωνώ σε μερικά σημεία με τη πρώτη παράγραφο και θεωρώ μια παπαριά καμαρωτή τη δεύτερη.
    Περισσότερο έχει ενδιαφέρον, μιας και το ανέφερε ο φαντομ, η αντίφαση που συναντάται συχνά μεταξύ του "μπουρλότο και φωτιά σε όλα τα κελιά" και της αμηχανίας όταν μπαίνουν σε αυτά μιχαλιολάκος κλπ.Προσωπικά όταν λέω "λευτεριά σε όλους" εννοώ σε όλους.Απλώς πρέπει να γίνεται ξεκάθαρη η διαφορά μεταξύ του προτάγματος περί φυλακών και του πού δείχνεις την αλληλεγγύη σου.
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

  3. #6513

    Default

    Καλώς και σόρυ για το κάτι-σαν-ειρωνία, δε το κάνω συχνά. Δεν νομίζω ότι πρόκειται καθόλου για θεωρητικές συζητήσεις, όταν μιλάμε για πράγματα που καθορίζουν τη στάση μας σε ότι γίνεται καθημερινά και όχι για ιδανικές κοινωνίες και τα λοιπά. Αφού έχεις τόσο ξεκάθαρη θέση μπράβο, βέβαια εγώ θα μπορούσα να σε ρωτήσω διάφορα τι θα γίνει εάν κλπ, αν θα έχεις την ίδια στάση σε οποιεσδήποτε συνθήκες (προ-επαναστατικές, επαναστατικές, μετα-επαναστατικές) αλλά δε θέλω να το εκβιάσω (και θα πιάναμε τη θεωρητικούρα όντως) οπότε ας το αφήσουμε να πλανάται για το μέλλον.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  4. #6514
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by mourning apocalypse View Post
    Κοιλιά καθόλου δεν είμαι αυτής της άποψης.
    Παράλληλα όμως από τη στιγμή που είμαι αντίθετος και στην τιμωρία αλλά και στο μηχανισμό που την επιβάλλει είναι λογικό να βλέπω με συμπάθεια όποια προσπάθεια αντίδρασης ,εστω και σπασμωδική, γίνεται από τον τελευταίο βαρυποινήτη έως τους πολιτικούς κρατουμένους.Από τη στιγμή που περνάει νομοσχέδιο μέσα στον επόμενο μήνα που ουσιαστικά προβλέπει την ίδρυση ιδρύματος λευκών κελιών στο δομοκό ,τέτοια σκηνικά είναι λογικό να πολλαπλασιαστούν στο εξής και πολύ καλά θα κάνουν.
    Την ιδανική κοινωνία ας την αφήσουμε για άλλη φορά, προέχουν άλλα πραγματα.
    Ρε φίλε , γενικά είναι γνωστή η άποψη μου κατά της βίας, όπως επίσης και που "κινούμαι" πολιτικά.
    Ακόμα και αν υπάρξει βία μπορεί να μην συμφωνήσω, αλλά πιθανά θα προσπαθήσω να κατανοήσω τα αίτια της. Εδώ , στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω ότι θα διαβάσουμε από τον τύπο κάποιο μανιφέστο για τα δικαιώματα των κρατουμένων. Μια κίνηση εκδίκησης ήταν , μπορεί τυφλής μπορεί και όχι. Δεν πρέπει να συγχέεται αυτό το πράγμα με τον αγώνα για κάτι καλύτερο, και βάζοντάς με να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου δεν ξέρεις καν τι τύπος είναι αυτός, τι συμπεριφορά έχει απέναντι στους συγκρατούμενούς του , πόσο τον νοιάζει το γενικότερο καλό.
    Εκεί είναι η πιο μεγάλη ένστασή μου και από εκεί μου βγαίνει το "εχθρός του εχθρού". Αν έσπρωχνε πρέζα , αν γαμούσε τον αδύναμο, αν πούλαγε προστασία ούτε το ξέρεις / ξέρω, και πιθανότατα δεν θα το μάθουμε και ποτέ.

    Την ιδανική κοινωνία δεν την αφήνω για άλλη φορά, η ιδανική κοινωνία ξεκινάει από ιδανικούς ανθρώπους, αν δεν είσαι εσύ , εγώ ο δίπλα θα το αφήνουμε πάντα για άλλη φορά γιατί θα προέχουν άλλα πράγματα ... τα οποία δεν μπορώ να ανακαλύψω στην παρούσα.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  5. #6515
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Εκεί είναι η πιο μεγάλη ένστασή μου και από εκεί μου βγαίνει το "εχθρός του εχθρού". Αν έσπρωχνε πρέζα , αν γαμούσε τον αδύναμο, αν πούλαγε προστασία ούτε το ξέρεις / ξέρω, και πιθανότατα δεν θα το μάθουμε και ποτέ.
    μα τότε θα ήταν σίγουρα φίλος με τα παιδιά, δε θα λέγαμε "να 'κανε άλλη δουλειά" σαν τον ανθρωποφύλακα!

  6. #6516
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Εκεί είναι η πιο μεγάλη ένστασή μου και από εκεί μου βγαίνει το "εχθρός του εχθρού". Αν έσπρωχνε πρέζα , αν γαμούσε τον αδύναμο, αν πούλαγε προστασία ούτε το ξέρεις / ξέρω, και πιθανότατα δεν θα το μάθουμε και ποτέ.
    μα τότε θα ήταν σίγουρα φίλος με τα παιδιά, δε θα λέγαμε "να 'κανε άλλη δουλειά" σαν τον ανθρωποφύλακα!
    Αν κατάλαβα καλά αναφέρει ότι ο αρχινονός ήταν "φίλος" με τον Ξηρό ?
    Ε σοβαρέψου και συ όμως, σιγά την συνέντευξη , σιγά το έντυπό και σε τελική σιγά τα ωά. (δεν την διάβασα όλη, βαρέθηκα)
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #6517
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    με τους ΣΠΦ, είναι γενικά γνωστά τα κονέ με τους ποινικούς.

  8. #6518
    Senior Member mourning apocalypse's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    έξω απ'το club 22
    Posts
    1,148

    Default

    Σαμπρέλα από το πρώτο ποστ μου είναι ξεκάθαρο ότι αφενός δεν θεωρώ τον αλβανό ως υποκείμενο που δρα πολιτικά εν γνώση του και αφετέρου δεν περιμένω προφανώς κάποια ανάληψη ευθύνης.Κρίνω αποκλειστικά και μόνο βάσει συνθηκών (ελληνικές φυλακές) και συσχετισμό δυνάμεων και όπως ανέκαθεν έκανα παίρνω το μέρος του αδύναμου ειδικότερα από τη στιγμή που έχω μια ιδιαίτερη ευαισθησία στο θέμα με τα δικαιώματα και τις συνθήκες κράτησης των φυλακισμένων.Τα τσιτάτα περί εχθρών εχθρών μου κλπ,τα ακούω βερεσέ.
    Επιπλέον το τί ρόλο βάραγε ο συγκεκριμένος στις φυλακές δεν το γνωρίζω, συνεπώς δεν βρίσκω εποικοδομητικό να μιλάμε με υποθέσεις οι οποίες όπως τις περιγράφεις βασίζονται εν πολλοίς στην εικόνα που έχεις σχηματίσει για τις φυλακές από τις ταινίες.
    Έντονα πολιτική χροιά και επαναστατική διάθεση, είχε η συναυλία του Βασίλη Παπακωνσταντίνου στο λιμάνι Κατακόλου, το βράδυ της περασμένης Παρασκευής.

  9. #6519
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    οκ.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  10. #6520
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Δεν του δίνανε άδεια να πάει στην άρρωστη μάνα του λέει. Ποιος ξέρει τώρα τι μπορεί να έπαιζε στην ψυχή του φτωχοδιαβόλου. Όταν σκότωνε την είχε γραμμένη στα αρχίδια του όμως.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  11. #6521
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Και απλά για να σε προλάβω κατά 2-3 μήνες , όταν θα "αυτοκτονήσει" ο άλλος και θα έρθεις να μου πεις
    φάτηνα μαλάκα σαμπρέλα, σκέψου πρώτα τι κατάφερε τελικά ο τύπος, σε τι βοήθησε τον αγώνα για καλύτερες συνθήκες διαβιώσεις και τελικά σαν τι θα τον θυμούνται.
    Αποχωρώ !
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  12. #6522

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Εκεί είναι η πιο μεγάλη ένστασή μου και από εκεί μου βγαίνει το "εχθρός του εχθρού". Αν έσπρωχνε πρέζα , αν γαμούσε τον αδύναμο, αν πούλαγε προστασία ούτε το ξέρεις / ξέρω, και πιθανότατα δεν θα το μάθουμε και ποτέ.
    μα τότε θα ήταν σίγουρα φίλος με τα παιδιά, δε θα λέγαμε "να 'κανε άλλη δουλειά" σαν τον ανθρωποφύλακα!
    Ωραία συνέντευξη.
    εντιτ: Όσον αφορά αυτό που λέει ο σαμπρέλας, φυσικά και δεν δίνεται κανένα συγχωροχάρτι σε κανέναν "επειδής έφαγε μπάτσο/δεσμοφύλακα κλπ". Όποια κριτική ως προς το γεγονός (συμφέρον ή επιζήμιο) καλή είναι και χρήσιμη, αλλά όταν ένας τύπος στερούμενος όχι μόνο την ελευθερία του, αλλά και τις ανάσες ζωής όταν είναι μέσα -τις άδειες- δρα με έναν συγκεκριμένο τρόπο ενάντια στην προσωποποίηση/έκφραση (και πιθανόν όχι μόνο) αυτού που τον κρατάει δέσμιο, εννοείται πως δεν πρόκειται να βάλω τα κριτήριά του σε μια ζυγαριά και ούτε κατά διάνοια να σκεφτώ πως έδρασε αρνητικά για το κοινό καλό.
    Last edited by tsimpouklano; 26-03-2014 at 22:10.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  13. #6523
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by tsimpouklano View Post
    και ούτε κατά διάνοια να σκεφτώ πως έδρασε αρνητικά για το κοινό καλό.
    σε αυτό δεν συμφωνώ.
    1) e4, c5
    2) Νf3

  14. #6524

    Default

    Το παραπάνω quote όντως δεν 'ακούγεται' καλά. Λαθεμένη διατύπωση δική μου. Στο περί κριτικής αναφέρθηκα 2 σειρές παραπάνω, και πραγματικά πιστεύω είναι κάτι που πρέπει να γίνεται, π.χ. ώστε κάποια πράγματα να αποφεύγονται, κατά το δυνατό, στο μέλλον.

    Αυτό που εννοώ είναι πως δεν πρόκειται να στήσω στον τοίχο μία τέτοια πράξη, τη στιγμή που προέρχεται από ορισμένες συγκεκριμένες περιστάσεις και καταστάσεις. Τώρα αν ο τύπος έτρωγε το φύλακα, επειδή δεν έγιναν καλά ντήλια στα ναρκωτικά, ε φυσικά και θα το αντιμετώπιζα διαφορετικά.
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  15. #6525
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    μαλακες ποσο γελοιο να περιχαρακωνεται το δραμα και η ανωμαλια ενως τυπου ο οποιος προφανως ηταν τρελαμενος γιατι τον περνουσαν πριονοκορδελα τοσα χρονια
    και σε μια στιγμη απλα...ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ, εσπασε, και δεν καταλαβε χρηστο και παναγια και εφαγε τον πρωτο που ειχε μπροστα του

    και να λετε για το αν η ενεργεια του εκανε καλο η κακο?

    ρε μαλακες τον ρωτησατε? ξερετε σε ΤΙ φαση ηταν? ειστε καλα?
    εχετε μεινει εγκλειστοι ποτε? εγω ναι
    σε ''βαμβακερες'' συνθηκες βεβαια χωρις ξυλο απο μπατσους και περιορισμους σε κελια-ντουλαπια
    εχετε ΙΔΕΑ τι ανωμαλια βγαζεις εγκλειστος για αναμιση μηνα ποσο μαλλον για μια ζωη με αθλιες συνθηκες που ουτε τα ποντικια δεν αντεχουν?

    και λετε παπαριες για πολιτικη και αρχιδιες? αυτοι οι τυποι ζουν χειροτερα κι απο ζωα σε βουστασιο
    και εχετε την απαιτηση να εχουν την δικια σας διαυγεια να κατσουν να μετρησουν τις κινησεις τους?

    οχι ανθρωποφυλακα....και βρεφος θα εσφαζε ο τυπος, και θα ειχε και δικιο

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •