Page 426 of 539 FirstFirst ... 326376416424425426427428436476526 ... LastLast
Results 6,376 to 6,390 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #6376
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δε πρόλαβα να δω τι λέτε αλλά αν καταλαβαίνω, κοίτα αυτό πχ:

    http://info-war.gr/2014/02/o-%CE%BB%...CE%BB%CE%B1-2/

  2. #6377
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Έχεις δίκιο, όχι. Αλλά στη συνέχεια δεν θα ανεχτώ να ξανακούσω για ιστορίες αστυνομικής και παρακρατικής βίας. Ας παίξουμε το παιχνίδι της εξουσίας σαν ώριμοι άνθρωποι και ας πάρουμε τις ευθύνες μας.

    Ή αλλιώς: "Επειδή έφαγες ξύλο και δακρυγόνο δεν σημαίνει ότι έχεις και δίκιο".
    όντως, αφού τόση ώρα αυτό που κάνω κι εγώ είναι να στηρίζω τους μπάτσους, είναι προφανές ότι πρέπει να διαλέξουμε πλευρά υποχρεωτικά άλλωστε (something something αίγυπτος)

  3. #6378
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Μα δε θα στηρίξεις γιατί το πρόταγμα της ΧΑ θα είναι εντελώς διαφορετικό, αν και κεκαλυμμένο. Από την άλλη, δεν μπορούμε να λέμε έτσι αυθαίρετα ότι κάθε κινητοποίηση είναι κατευθυνόμενη.

    Κατευθυνόμενοι οι κάτοικοι στις Σκουριές που ξεκίνησαν τους αγώνες τους κανένα χρόνο πριν βουτήξουν με το σομπρέρο τους οι αριστεροτέτοιοι; κατευθυνόμενοι και οι Βραζιλιάνοι που αντιδρούν στη διοργάνωση του mundial;

    Την εξέγερση του Δεκέμβρη τη χαντάκωσε η έλλειψη στόχου και ο ασυγκράτητος χουλιγκανισμός.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  4. #6379
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Το πρόταγμα του φοιτητικού συλλόγου μου και πολλών άλλων επετεύχθει με μερικούς μήνες καθυστέρηση. Δεν ξέρω για τους δικούς σου/σας στόχους.

    @φάντομ να επανεφεύρουμε την ουδετερότητα
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  5. #6380
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Αναφέρομαι στην ύπαρξη στόχου για ριζοσπαστικοποίηση και αναδιάρθρωση της κοινωνίας. Ένα από τα θετικά της εξέγερσης σαφώς και ήταν η δημιουργία, η άνθιση θα έλεγα, κοινωνικών χώρων, καταλήψεων, κινημάτων, συνελεύσεων και πρωτοβουλιών αλληλεγγύης.

    Από εκεί και πέρα, θεωρώ ότι χάθηκε μια χρυσή ευκαιρία...
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  6. #6381
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by asimoulis View Post
    Το πρόταγμα του φοιτητικού συλλόγου μου και πολλών άλλων επετεύχθει με μερικούς μήνες καθυστέρηση. Δεν ξέρω για τους δικούς σου/σας στόχους.

    @φάντομ να επανεφεύρουμε την ουδετερότητα
    δεν καταλαβαίνω, αυτή τη στιγμή λες κάτω η κυβέρνηση σε κάθε χώρα του πλανήτη που έχει καδρόνια, στη φορματάρα σε πείραξε;

  7. #6382
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    Λέω ότι το κράτος θα έχει ματ και παρακράτος ακόμα και αν είναι δικό σου, και ακόμα και αν τα ονομάσεις λαϊκή πολιτοφυλακή. Και θα δέρνει και θα γαμάει. Θα μου πεις τώρα κατάλαβες ότι δεν υπάρχει αη βασίλης;
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  8. #6383
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    άλα είναι μια ουτοπία φίλε ασιμούλι.

  9. #6384

    Default

    Να πω καταρχήν ότι μου έχει σπάσει τα αρχίδια η συζήτηση Phantom Duck - Asimoulis. Χρειάζεται δηλαδή να αναστρέφουμε το κάθε ποστ λόγω εκάστοτε ειρωνικών απαντήσεων για να καταλαβαίνουμε ποια είναι η θέση του καθένα? Πόλιτικς είναι γαμώ, αφήστε για λίγο το γαμάτο-ιαρ-πόστινγκ στυλ.

    Στα της Ουκρανίας, δε μπορώ ακόμα να καταλάβω την "τήρηση ίσων αποστάσεων" του Phantom Duck. Καταρχήν αυτό προϋποθέτει σε μία τόσο τραγική κατάσταση που αυτή τι στιγμή παίζονται ανθρώπινες ζωές και όχι αφηρημένες οικονομικές η πολιτιστικές έννοιες, έχουμε το ίδιο αδιάφορες η κακές πλευρές και αντιστοίχως αντικειμενικές πραγματικότητες που που θα επακολουθήσουν μετά την επικράτηση της μίας ή της άλλης. Αυτό δε το δέχομαι, το δε γνωρίζω αρκετά/δεν έχω αποφασίσει να πάρω θέση ναι.

    Για κάτι λίγο-πιο-ουσιαστικό, το μέρος της εξέγερσης που είναι το ανθρώπινο (το οποίο είναι εμπνευσμένο από το αμερικάνικο occupy που λέει στο άρθρο μία σελίδα πίσω) νομίζω ότι χρήζει στήριξης έστω και αν φαίνεται απολιτικό, γιατί και μόνο που το κόνσεπτ είναι η αποστροφή σε μία Ρωσία που "δεν υπάρχουν ομοφυλόφιλοι" (δήμαρχος του Σότσι), μια Ρωσία στην οποία πλέον οι Pussy Riot τρώνε μαστιγιές έτσι επειδή σε μία Ρωσία που το σάπισμα μεταναστών στα λεωφορεία είναι καθημερινότητα, είναι αρκετό για αρχή. Θα μου πείτε τώρα ότι ίσως στα αρχίδια τους για όλα αυτά των ουκρανών, αλλά ακόμα και έτσι να είναι, έστω και το ίματζ της "πολισμένης Δύσης" να τους καθοδηγεί, ναι είναι μία βελτίωση από το φαντασιακό τους να υπάρχουν τεράστιες παν-σλαβικές αυταρχικές αυτοκρατορίες.

    Το σημαντικό ερώτημα είναι πόσο μεγάλη είναι η ανάμιξη των ναζί και γιατί βέβαια δε συγκρούονται (?) με αυτούς οι υπόλοιποι διαδηλωτές. Εάν η φάση φτάσει να τους μεγαλώσει τόσο πολύ, προφανώς άκυρο. Για να έχουν φτάσει να στο σημείο να βγάζουν όπλα (οι ναζί) και να πυροβολάνε/καίνε, ίσως είναι δύσκολα τα πράγματα.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  10. #6385
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post
    Να πω καταρχήν ότι μου έχει σπάσει τα αρχίδια η συζήτηση Phantom Duck - Asimoulis. Χρειάζεται δηλαδή να αναστρέφουμε το κάθε ποστ λόγω εκάστοτε ειρωνικών απαντήσεων για να καταλαβαίνουμε ποια είναι η θέση του καθένα? Πόλιτικς είναι γαμώ, αφήστε για λίγο το γαμάτο-ιαρ-πόστινγκ στυλ.
    ποστάρω κάτι περισσότερο από μονολεκτικά μόνο στο πόλιτιξ εδώ και χρόνια, στο σέξιον ευτυχώς δεν συχνάζω. κι επειδή για να λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους το πόλιτιξ του ερ είναι γεμάτο ειρωνία από τότε που το θυμάμαι, τσαντίσου άμα θες που οι μπηχτές μας είναι inside jokes αλλά αυτή η δήθεν έλλειψη οικειότητας είναι τουλάχιστον αστεία. εγώ συγκεκριμένα, με τον ασχιμούλι μιλάω έτσι γιατί αν και δε φαίνεται γουστάρω την κουβέντα, αν τον θεωρούσα καθυστερημένο θα τον αγνοούσα. τώρα αν το θέμα είναι το ύφος μου σε μια κουβέντα για γαμημένο πόλεμο, τι να κάνουμε παιδιά, υπάρχουν και οι μούτζες.

    και για να είμαι σοβαρός λοιπόν, μου φαίνεται εξωφρενικό ότι μου προσάπτεις ίσες αποστάσεις και στη συνέχεια καταλήγεις σε ένα αθώο "ε άμα πια έχει πολλούς ναζί τότε είναι όντως μαλακία", λες και δικό μου κριτήριο είναι ο ελιτισμός ή το ότι δεν έχει ναρίτες η ουκρανία.

    tl;dr υπερασπίζομαι το δικαίωμα κάθε λαού να εξεγείρεται και να υπερασπίζεται το δίκιο του όταν καταστέλλεται, αλλά δε θα γίνω ο μαλάκας που θα κοιτάει με τύψεις το τέρας που δημιουργήθηκε την επομένη της επανάστασης (χωρίς εισαγωγικά).

  11. #6386

    Default

    Το πρόβλημα μου δεν είναι το στυλ του ποσταρίσματος, είναι ότι δεν σας πολυκαταλαβαίνω. Έχω και μία αντίληψη ότι γενικά όταν κάποιος μιλάει για πολιτική καλό είναι να προσπαθεί να γίνεται κατανοητός και σε outsiders. Τέλος πάντων, μη κολλάμε εκεί.

    Τη δεύτερη παράγραφό σου δεν την πολυκαταλαβαίνω επίσης. Εάν οι ναζί είναι μεγάλο μέρος της εξέγερσης τότε πρακτικότατα μιλάμε για μία εξέγερση η οποία επηρεάζεται από αυτούς και εξυπηρετεί εν μέρει τους σκοπούς τους. Δε νομίζω ότι άμα φύγει η κυβέρνηση θα σηκωθούν και θα πουν "εντάξει, ευχαριστούμε, φεύγουμε και μεις τώρα". Φυσικά και δεν ακυρώνει αυτό την εξέγερση, αλλά κάνει την υποστήριξή της ή όχι ένα πολύπλοκο ζήτημα (εφόσον τελικά οι ναζί είναι κάτι πολύ μεγαλύτερο από κάτι εκατοντάδες τρελούς που κάνουν μπάχαλα και πυροβολάνε τους μπάτσους).

    Νομίζω ότι υπονόησες κάτι σαν μέσες αποστάσεις/το ίδιο σκατά είναι όλοι σε αρκετά ποστ, συγνώμη αν κάνω και λάθος. Αφού η θέση σου τελικά είναι ότι θα δημιουργηθεί ένα τέρας, εντάξει.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  12. #6387
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    όντως παίρνω ίσες αποστάσεις από τις ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ πλευρές (πιστεύω είναι αυτονόητη η στάση μου απέναντι στους μπάτσους και τις απαγωγές, και καλά θα κάνουν να τους σπάνε τα μούτρα οι φιλοΕΕ), απλά ο λόγος που το κάνω δεν είναι ότι είναι όλοι σκατά, αλλά γιατί θεωρώ ότι μέσα στην απόγνωσή του ο κόσμος στηρίζει κάτι που είναι εξίσου επικίνδυνο με το γιανούκοβιτς.

    σχετικά με τους εθνικιστές πέτυχα συμπτωματικά μόλις τώρα αυτή τη συνέντεξη αναρχικής ουκρανής, περιγράφει την κατάσταση (πριν 20 μέρες βέβαια, δεν ξέρω πόσο έχει αλλάξει). δεν είναι ότι έχουν και τον πρώτο ρόλο, αλλά αν η αντιπολίτευση τελικά κερδίσει και τους δώσει ένα-δυο υπουργεία να κυνηγάνε μετανάστες και προοδευτικούς, δε θα λέει μετά (σωστά) η λογική του ΚΚΕ "αυτά έχουν οι λυκοσυμμαχίες";

    edit: θα μου πει βέβαια ο ασιμούλης, κι εσείς λέγατε κάτω η κυβέρνηση κι ας ξέρατε ότι μετά θα έρθει ο γιωράκης και μετά ο αντωνάκης, και θα απαντήσω εμ γι' αυτό το θέμα δεν είναι μόνο το σύνθημα αλλά και ποιος το λέει και με τι βαρύτητα, γιατί αν η κάθε κυβέρνηση έχει από κάτω αιμοδιψή και σωστό (με τα δικά μου κριτήρια, είναι αντιληπτό ποια είναι αυτά μέσες άκρες) λαό να κυνηγάει όποιον του κόβει τη σύνταξη, ή που θα μαζευτεί ή που θα φύγει τρέχοντας.
    Last edited by Phantom Duck; 19-02-2014 at 21:16.

  13. #6388

    Default

    Ωραία η συνέντευξη της ουκρανίδας, αντιγράφω εκεί που λέει για τα ενδεχόμενα

    (Α): Όπως είπα , υπάρχουν δύο πιθανές εκβάσεις . Το ένα είναι η νίκη του Γιανουκόβιτς η οποία θα επιφέρει ένα σκληρό απολυταρχικό καθεστώς τύπου Λατινικής Αμερικής δικτατορίες της δεκαετίας του 1970 . Ακόμα , θα είναι προβληματικό να κυβερνήσει τη χώρα ο Γιανουκόβιτς γιατί θα εξακολουθεί να υποστηρίζεται από το ήμισυ του πληθυσμού, στην καλύτερη περίπτωση? Δικτατορίες δεν μπορούν να επιβιώσουν σε αυτές τις συνθήκες . Ένα από τα πιθανά σενάρια είναι ότι τότε μπορεί να αναδυθεί ένα μαχητικό κίνημα ανταρτών όχι βέβαια παρόμοιο με του IRA στη Βόρεια Ιρλανδία του 1980 και του 1990 .
    Το άλλο αποτέλεσμα θα είναι ενδεχόμενη νίκη της κοινοβουλευτικής αντιπολίτευσης . Αυτό θα οδηγήσει σε μια αδύναμη αστική δημοκρατία , πολιτικά ασταθής , αλλά διατηρώντας τις βασικές ελευθερίες όπως η Ουκρανία της περιόδου 2005-2009 . Μόνο που τώρα οι φασίστες θα είναι πολύ ισχυρότεροι τόσο στους προθαλάμους της εξουσίας αλλά και στους δρόμους .
    Τώρα υπάρχει και τρίτο σενάριο. Ίσως αυτό θα ήταν το χειρότερο, είναι ο πλήρης εμφύλιος πόλεμος μεταξύ της Δυτικής και Κεντρικής Ουκρανίας , συμπεριλαμβανομένου του Κιέβου από τη μια πλευρά , και τη Νότια και Ανατολική από την άλλη . Φυσικά αυτό θα ήταν καταστροφικό γιατί οι άνθρωποι θα παλέψουν για εθνικιστικές χίμαιρες και στις δύο πλευρές .
    Προσωπικά θα πάρω το δεύτερο και μετά γαμήστε τους φασίστες. Όπως έγραψες και πριν, άμα κατεβάσει κόσμο η Χρυσή Αυγή για την πείνα δε θα πας, αλλά δε θα πας επειδή η Χρυσή Αυγή κατεβάζει κόσμο όταν παίζει φάση να γίνει χαμός να πέσει η κυβέρνηση? Στο κάτω κάτω, να συνηθίσει ο κόσμος να κατεβάζει όλους τους μαλάκες που ανεβαίνουν στο κεφάλι του, έτσι θα κάνει και με το επόμενο τέρας.

    πσ. σε λιγότερο σοβαρό mode, ζω να δω τον θεούλη Κλίτσκο πρωθυπουργό, ο οποίος περιέργως για μποξέρ είναι προοδευτικός (για μποξέρ..)

    When I ask whether he feels uneasy sharing a stage with Oleh Tyahnybok, the hardcore Ukrainian nationalist known for his antisemitic outbursts, he raises a supersized hand in front of him and curls it into a fist.

    "In order to land a punch, you need to bring your fingers together into a fist. We need to join all of our forces together. That is the only way that we can win."
    χαιρετίσματα βέβαια χαχ
    Last edited by phthoggon; 19-02-2014 at 22:13.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  14. #6389
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Η επανάσταση κοινωνικά είναι κάτι υγιές, με τη λογική ότι ζητάει την απόσυρση του παλαιού, το οποίο έχει στουμπώσει την κοινωνία για τα καλά. Τα κακά αρχίζουν από κει και πέρα, κατά τη γνώμη μου (η οποία μπορεί να χαρακτηριστεί και μικροαστική αλλά στα παπάρια μου, πιο μικροαστικό είναι να κράζεις για επαναστάσεις από την ασφάλεια του απ'έξω). Η εξουσία δίνεται του κουτουρού, οι ηγεσίες εμφανίζονται από το πουθενά, οι θέσεις θωρακίζονται και μπαστακώνονται σε αυτές στελέχη σε μία νύχτα, οι πολιτικοί συσχετισμοί ΔΕΝ αντανακλούν την κοινωνία και ΔΕΝ προλαβαίνουν να αφομοιωθούν από αυτή, και το χειρότερο, το κράτος στελεχώνεται από χθεσινά στειλιάρια χωρίς καμία τεχνογνωσία πάνω σε τίποτα. Χρέος μίας κίνησης/κόμματος είναι να αγωνιστεί μεταρρυθμιστικά, ενωτικά, και όσο το δυνατόν πιο αλώβητο στο σύστημα το οποίο επιχειρεί να αναλάβει.

    Θα μου πει κανείς, αν το παλαιό καθεστώς είναι ο Μουμπάρακ, τουτέστιν 30 χρόνια δεν κουνιέται φύλλο, η διαφθορά το έχει τερματίσει, η φτώχια έχει εξαθλιώσει τον κόσμο, και οι δυνατότητες παρέμβασης στην πολιτική είναι απειροελάχιστες, τότε λογικό είναι να έχεις επαναστάσεις. Έτσι όμως έχεις και Μόρσι για προίκα, και έχεις σε 6 μήνες τις μεταρρυθμίσεις για τις οποίες ο Ερντογάν παλεύει 13 χρόνια.

    Δεν ξέρω αν είμαι ακριβώς ον-τόπικ, αλλά ενδεχομένως και να δίνω μία εικόνα του γιατί είναι δύσκολο να τοποθετήσεις τον εαυτό σου σε συνθήκες τόσο μπουρδέλο όσο οι επαναστατικές.

  15. #6390
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by phthoggon View Post

    πσ. σε λιγότερο σοβαρό mode, ζω να δω τον θεούλη Κλίτσκο πρωθυπουργό, ο οποίος περιέργως για μποξέρ είναι προοδευτικός (για μποξέρ..)
    και αυτός και ο αδερφός του είχαν πάντα κάτι το "ιντελεκτσουαλ" (λόγω PhD ίσως) στις συνεντεύξεις πριν τους αγώνες, καμια σχέση με άλλους γκετοποιημένους. αλλά για πολιτικός, κι εγω περιμένω να δω και δεν τον κοροιδεύω πια
    Vielen Dank für alles was mal war

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •