Page 4 of 539 FirstFirst ... 234561454104504 ... LastLast
Results 46 to 60 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #46

    Default

    υγ1: αμνήζιακ δεν έχει πολύ νόημα να εξοργίζεσαι μπροστά στην τιβί, αύριο στις 6 στα προπύλαια
    υγ2: χάβοκ χέσε μας που επειδή δουλεύεις δεν μπορούν να έχουν οι άλλοι άποψη, λες και η δουλειά σου είναι να σκουπίζεις τους κώλους των φοιτητών κάνεις
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  2. #47
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    χαβοκάρα μου εσύ!

    Quote Originally Posted by Daffy View Post
    simfonoi fantom alla
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    ξέρω γω, από τι κρίνεται η αξιοπιστία μια οικονομίας αν όχι από τα χρέη της;
    http://www.wolframalpha.com/input/?i=germany+debt

    einai gia ta skilia?mpourdelo?mogkoloi?
    χμ, λέω εγώ ότι αφενός η βαρύτητα του χρέους είναι ανάλογη του αεπ και του πληθυσμού (γι' αυτό συγκρινόμαστε κυρίως με ολλανδίες, πορτογαλίες κλπ), αφετέρου (για να κάνω και το κομματοσκυλικό μου καθήκον) η γερμανία είναι ο ένας από τους δύο αρχηγούς στο ξεμπούρδελο που λέγεται ΕΕ και λογικό είναι να κάνει κουμάντο χωρίς να δίνει λογαριασμό.

    επίσης θεωρώ ότι η όλη κουβέντα είναι μαλακία (και αυτά που λέω εγώ δλδ) από τη στιγμή που αναφερόμαστε σε χρέη-έσοδα-παραγωγή της "ελλάδας", της "γερμανίας" κλπ. λες και έχει απομείνει καμια κρατική επιχείρηση. ο τζίρος του κόκκαλη στα βαλκάνια ως τι καταμετράται; η standard & poor's και η άλλη η μαλακία που "βαθμολογούν" την ελλάδα και τις τράπεζές της ως για τα μπάζα (που είναι), ενώ αναβάθμιζαν τη lehman brothers μερικές βδομάδες πριν την πτώχευσή της, για ποιον δουλεύουν;

    με άλλα λόγια, δε θέλω να υπερασπιστώ την ελλάδα, όλες οι χώρες είναι σκατά και χρωστάνε, οι λεφτάδες και οι επιχειρήσεις που κονομάνε δεν έχουν πατρίδα και αυτή τη στιγμή πιστεύω πως το όλο τζέρτζελο γίνεται εδώ πέρα επειδή είμαστε ιδανικό πειραματόζωο (στην πούτσα τους και να κλείσει ο λαναράς π.χ.) κι επειδή έχουν έτοιμο ιδεολογικό υπόβαθρο περί χαραμοφάηδων dirty greeks.

  3. #48
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Ποια αποψαρα εξεφρασε ο φοιτητης που αποπηραμε φιλανθρωπε ακτιβιστη μπονο?-Ειμαστε τα θυματα των μεγαλων. Μπουχαχαχαχα. Και μετα βριζετε τον Αδωνιιιιιιι-
    Ελα χεσε με. Πειτε καμια θεωρια να σωθουμε.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  4. #49

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Ποια αποψαρα εξεφρασε ο φοιτητης που αποπηραμε φιλανθρωπε ακτιβιστη μπονο?-Ειμαστε τα θυματα των μεγαλων. Μπουχαχαχαχα. Και μετα βριζετε τον Αδωνιιιιιιι-
    Ελα χεσε με. Πειτε καμια θεωρια να σωθουμε.
    Το "μιλάω με άνθρωπο που δε δουλεύει, καλά να πάθω" είναι τραγικό και καλό θα ήταν να παραδεχτείς απλά πως είπες μαλακία αντί να προσπαθείς να μου την πεις. Το ότι είμαι ο μπόνο δεν έχει σχέση με τη συζήτηση
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  5. #50
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Σωστα. Επρεπε να το κανω νιανια. Που δεν δουλευει και λεει μαλακιες. Σορρυ για την παραληψη. Over and out.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  6. #51

    Default

    Χάβοκ, εσύ τι ριζοσπαστικό είπες δηλαδή στο θρεντ, που δεν το είπε κάποιος x χαραμοφάης μούργος τεμπελχανάς;

    Θα τρελαθούμε εντελώς εδώ μέσα;

    PS, δημόσια έργα μια χαρά γίνονται. Ο διπλός δρόμος που ενώνει τα βριλήσσια με το χαλάνδρι έγινε μονός, ενώ ο κεντρικότερος δρόμος των βριλησσίων έγινε επίσης μονόδρομος για να φτιαχτεί ποδηλατόδρομος εικοσιδύο μέτρων. Ένα στενάκι που χωράνε βία δύο ποδήλατα, έγινε διπλός για να ισορροπηθεί η κατάσταση. Σε Αγία Παρασκευή και Χαλάνδρι επίσης, φυτοζωεί μια ψευδοανάπλαση που είναι τουλάχιστον αστεία. Μονοδρομούν τους μεγαλύτερους δρόμους με πρόσχημα να μεγαλώσουν τα πεζοδρόμια, και αλλάζουν ρυμοτομίες πόλεων 100.000 κατοίκων για τριάντα μέτρα "ανάπλασης". Μα που Σκατά πάει το δημόσιο χρήμα; Σε τέσσερα πλακάκια, μισή θέση parking και χαμένη ακριβοβενζίνη για να πάει ο κόσμος στο σπίτι του. Να, υπάρχουν έργα!

  7. #52
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Είναι εντελώς λάθος αντί να κοιτάμε πάνω να κοιτάμε δίπλα μας ποιος είναι "καλύτερα" από μας. Το είπα στο νεκροπεθαμένο όταν έβριζε τους δημοσίους υπαλλήλους γιατί ο ίδιος δεν έχει ζωή για να βγάλει τα ίδια λεφτά, το λέω και τώρα σε havoc-x για τους φοιτητές και σε amnesiac για τους αγρότες. Δηλαδή οκ, κι εσένα αν σου δώσουν 10000 ευρώ και σου πουν "επένδυσέ τα στο γραφείο αλλά δε θα σε ελέγξει ποτέ κανείς" δε θα μπεις ΚΑΘΟΛΟΥ στον πειρασμό να τα χώσεις πχ για το ford που ήθελες; Εφόσον άλλωστε στη δουλειά δεν έχεις τραγικές ανάγκες που να μη σου επιτρέπουν να κάνεις δουλειά σου. Το πρόβλημα των αγροτών άλλωστε δεν είναι ότι καναν τις επιδοτήσεις μερτσεντέ αντί για τρακτέρ, αλλά ότι δεν υπάρχει κανένας έλεγχος στους μεσάζοντες και κάθε χρόνο ρίχνουν τις τιμές στους παραγωγούς αλλά τις ανεβάζουν στους καταναλωτές.
    Χμ οκ, καταλαβαίνω ότι θες να τονίσεις την έλλειψη ελέγχου σαν κυριότερο πρόβλημα, στο οποίο συμφωνώ, αλλά δε καταλαβαίνω γιατί αυτό δικαιολογεί με κάποιο τρόπο τους αγρότες. Ναι, φάγανε επειδή μπορούσαν, αυτά που μπορούσαν να φάνε, οι άλλοι φάγανε δισεκατομμύρια επειδή μπορούσαν και επειδή δεν υπήρχε έλεγχος, αλλά το κάνεις να φαίνεται σαν κατάσταση "κρεμάλα στα μουνιά τους καπιταλιστές, οι αγρότες δε φταίνε γιατί μπήκαν σε πειρασμό" ενώ η πραγματικότητα είναι "καθένας τρώει ό,τι μπορεί". Ε να τους χέσω τους πειρασμούς, και γω μπορεί να έμπαινα σε πειρασμό, δεν προσπαθώ να πουλήσω ηθική, το θέμα είναι ότι κάποιοι (μισθωτοί, συνταξιουχοί) δε μπορούν να μπουν σε πειρασμό και να θέλουν και εν τέλει αυτοί πληρώνουν το λογαριασμό.

    Δεν εξομοιώνω τους αγρότες και τους ελεύθερους επαγγελματίες με τους μεγαλοεπιχειρηματίες και τους πολιτικούς ε, προς θεού, απλά το θέμα είναι ότι καλούμαι να πληρώσω τις μαλακίες και των δυο και δε μου αρέσει να πληρώνω μαλακίες κανενός, να τις πληρώσουν μόνοι τους.

    Δεν είναι τα πράγματα τόσο απλά, το κακό Κεφάλαιο από τη μια και οι καλοί υπόλοιποι, θα ήταν πολύ παρήγορο να είναι έτσι τα πράγματα, γιατί θα είχες έναν κοινό εχθρό εναντίον όλων, αλλά δεν είναι έτσι πώς να το κάνουμε. Ρωτήστε κανα γνωστό σας τι γίνεται εκεί έξω στην πραγματικότητα, τα λεφτά που χάνουν οι συνταξιούχοι και οι μισθωτοί δε πάνε μόνο στον Κόκκαλη και το Βαρδινογιάννη αλλά και στο μπαρμπα-Μήτσο που χρεώνει 6.000 για να επισκευάσει ένα ερκοντίσιον στον επαρχιακό Δήμο και τον κυρ Μανώλη τον υδραυλικό που δηλώνει εισόδημα 4.000 το χρόνο και αγοράζει σπίτι 200.000 μετρητοίς (πραγματικό παράδειγμα). Ακόμα και στο δημόσιο υπάλληλο που δεν έχει δουλέψει ούτε μια γαμημένη ώρα στη ζωή του.

    Και όχι, δε θα κατέβω σε καμία πορεία σαν την αυριανή παρόλο που ξέρω ότι αυτό είναι "το σωστό" και ότι αν δεν υπάρξει αντίσταση θα ακολουθήσουν χειρότερα μέτρα, θα κάτσω να εξοργίζομαι μπροστά από την τιβί μου, θα κάτσω να φάω το αγγούρι μαζί με τους υπόλοιπους αλλά τουλάχιστον δε θα είμαι δίπλα σαυτόν που έβλεπα το πρωί να παίζει πασιέντζα όσο τον παρακαλούσα να μου βάλει ένα γαμημένο αρχείο στο usb stick για να κάνω τη δουλειά μου. Το ξέρω ότι είμαι λάθος και αποδέχομαι απόλυτα την ευθύνη που μου αναλογεί αλλά δε θα πάρω.

    υ.γ. κόρσα ήθελα.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  8. #53
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    E ρε amensiac τότε τι παραπονιέσαι; Κάτσε φάε το αγγούρι. Κανείς δεν αναιρεί τη λαμογιά του μέσου Έλληνα αλλά όπως είπες μόνος σου, τα μεγέθη είναι δυσανάλογα.

    έντιτ: Το πήρατε είδηση ότι ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας άνοιξε λογαριασμό για donate στην ΕΛλάδα έτσι;

  9. #54
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by Esteban View Post
    E ρε amensiac τότε τι παραπονιέσαι; Κάτσε φάε το αγγούρι. Κανείς δεν αναιρεί τη λαμογιά του μέσου Έλληνα αλλά όπως είπες μόνος σου, τα μεγέθη είναι δυσανάλογα.
    Παραπονιέμαι για τους λόγους που εξήγησα. Αυτά περί "λαμογιάς του Έλληνα" και "δυσανάλογων μεγεθών" με αφήνουν αδιάφορο, όταν αθροίσεις όλα αυτά τα δυσανάλογα μεγέθη και τις επιπτώσεις που έχουν στο μέσο μισθωτό/συνταξιούχο, το αποτέλεσμα δε θα είναι και τόσο δυσανάλογο. Και ναι οκ, δε μου προκαλούν το ίδιο πρόβλημα με το Κεφάλαιο, αλλά από το να καταλάβω ότι ο Μεγαλύτερος Εχθρός είναι άλλος μέχρι το να υποστηρίζω τους Μικρότερους Εχθρούς υπάρχει κάποια απόσταση.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  10. #55
    R U OK Esteban's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    130-148bpm
    Posts
    1,486

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Quote Originally Posted by Esteban View Post
    E ρε amensiac τότε τι παραπονιέσαι; Κάτσε φάε το αγγούρι. Κανείς δεν αναιρεί τη λαμογιά του μέσου Έλληνα αλλά όπως είπες μόνος σου, τα μεγέθη είναι δυσανάλογα.
    Παραπονιέμαι για τους λόγους που εξήγησα. Αυτά περί "λαμογιάς του Έλληνα" και "δυσανάλογων μεγεθών" με αφήνουν αδιάφορο, όταν αθροίσεις όλα αυτά τα δυσανάλογα μεγέθη και τις επιπτώσεις που έχουν στο μέσο μισθωτό/συνταξιούχο, το αποτέλεσμα δε θα είναι και τόσο δυσανάλογο. Και ναι οκ, δε μου προκαλούν το ίδιο πρόβλημα με το Κεφάλαιο, αλλά από το να καταλάβω ότι ο Μεγαλύτερος Εχθρός είναι άλλος μέχρι το να υποστηρίζω τους Μικρότερους Εχθρούς υπάρχει κάποια απόσταση.
    Καταλαβαίνω, αλλά το αγγούρι που θα έρθει δεν θα έχει μέσα ανεξάρτητες αρχές που θα ελέγχουν τον δημόσιο υπάλληλο, αλλά που θα απομυζούν το μισθό του και την αξία του whatever the case και τέτοια. Το πνεύμα των μέτρων δεν είναι "τιμωρώ τον χαραμοφάη", αλλά αφού ρε παιδιά δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο τσοντάρουμε τα πάντα. Αυτή η καθυστερημένη λογική είναι ακριβώς αυτό για το οποίο παραπονιέσαι. Ε κι αν δεν αλλάξει σε υψηλότερα κλιμάκια της εξουσίας σιγά μην αλλάξει κι ο Κυρ Μήτσος με τα 5 αυθαίρετα.

  11. #56

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Χμ οκ, καταλαβαίνω ότι θες να τονίσεις την έλλειψη ελέγχου σαν κυριότερο πρόβλημα, στο οποίο συμφωνώ, αλλά δε καταλαβαίνω γιατί αυτό δικαιολογεί με κάποιο τρόπο τους αγρότες. Ναι, φάγανε επειδή μπορούσαν, αυτά που μπορούσαν να φάνε, οι άλλοι φάγανε δισεκατομμύρια επειδή μπορούσαν και επειδή δεν υπήρχε έλεγχος, αλλά το κάνεις να φαίνεται σαν κατάσταση "κρεμάλα στα μουνιά τους καπιταλιστές, οι αγρότες δε φταίνε γιατί μπήκαν σε πειρασμό" ενώ η πραγματικότητα είναι "καθένας τρώει ό,τι μπορεί". Ε να τους χέσω τους πειρασμούς, και γω μπορεί να έμπαινα σε πειρασμό, δεν προσπαθώ να πουλήσω ηθική, το θέμα είναι ότι κάποιοι (μισθωτοί, συνταξιουχοί) δε μπορούν να μπουν σε πειρασμό και να θέλουν και εν τέλει αυτοί πληρώνουν το λογαριασμό.

    Δεν εξομοιώνω τους αγρότες και τους ελεύθερους επαγγελματίες με τους μεγαλοεπιχειρηματίες και τους πολιτικούς ε, προς θεού, απλά το θέμα είναι ότι καλούμαι να πληρώσω τις μαλακίες και των δυο και δε μου αρέσει να πληρώνω μαλακίες κανενός, να τις πληρώσουν μόνοι τους.

    Δεν είναι τα πράγματα τόσο απλά, το κακό Κεφάλαιο από τη μια και οι καλοί υπόλοιποι, θα ήταν πολύ παρήγορο να είναι έτσι τα πράγματα, γιατί θα είχες έναν κοινό εχθρό εναντίον όλων, αλλά δεν είναι έτσι πώς να το κάνουμε. Ρωτήστε κανα γνωστό σας τι γίνεται εκεί έξω στην πραγματικότητα, τα λεφτά που χάνουν οι συνταξιούχοι και οι μισθωτοί δε πάνε μόνο στον Κόκκαλη και το Βαρδινογιάννη αλλά και στο μπαρμπα-Μήτσο που χρεώνει 6.000 για να επισκευάσει ένα ερκοντίσιον στον επαρχιακό Δήμο και τον κυρ Μανώλη τον υδραυλικό που δηλώνει εισόδημα 4.000 το χρόνο και αγοράζει σπίτι 200.000 μετρητοίς (πραγματικό παράδειγμα). Ακόμα και στο δημόσιο υπάλληλο που δεν έχει δουλέψει ούτε μια γαμημένη ώρα στη ζωή του.

    Και όχι, δε θα κατέβω σε καμία πορεία σαν την αυριανή παρόλο που ξέρω ότι αυτό είναι "το σωστό" και ότι αν δεν υπάρξει αντίσταση θα ακολουθήσουν χειρότερα μέτρα, θα κάτσω να εξοργίζομαι μπροστά από την τιβί μου, θα κάτσω να φάω το αγγούρι μαζί με τους υπόλοιπους αλλά τουλάχιστον δε θα είμαι δίπλα σαυτόν που έβλεπα το πρωί να παίζει πασιέντζα όσο τον παρακαλούσα να μου βάλει ένα γαμημένο αρχείο στο usb stick για να κάνω τη δουλειά μου. Το ξέρω ότι είμαι λάθος και αποδέχομαι απόλυτα την ευθύνη που μου αναλογεί αλλά δε θα πάρω.

    υ.γ. κόρσα ήθελα.
    Καταρχάς για μένα το κυριότερο πρόβλημα είναι στον ίδιο τον καπιταλισμό και τη μισθωτή εργασία, αλλά επειδή δε θέλω να γίνω κουκουές και να λέω ότι όλα θα λυθούν στην αταξική κοινωνία (ξέροντας ότι μπορεί να μην την πλησιάσουμε και ποτέ) και επειδή τώρα κοιτάμε το σήμερα και όχι το μεθαύριο μιλάω για το τι θα μπορούσε να διορθωθεί εντός καπιταλιστικού πλαισίου, χωρίς να το θεωρώ τέλεια λύση ή κάτι. Έτσι, ως σημείωση αυτό.

    Τώρα, πρώτον κι εγώ μισθωτός είμαι, κι εγώ δύσκολα μπορώ να κρυφτώ από την εφορία. Αλλά μην ξεχνάμε ότι, ειδικά για άτομα που δεν έχουν εξωφρενικό εισόδημα, δηλαδή μισθωτούς, αγρότες και μικρομεσαίους επιχειρηματίες (ή καλύτερα αυτοαπασχολούμενους) το αγγούρι δεν είναι μόνο στους άμεσους φόρους μια φορά το χρόνο αλλά κυρίως στους έμμεσους (φπα, 21% σχεδόν σε ό,τι αγοράζεις κάθε μέρα, από τυρόπιτα μέχρι αυτοκίνητο) και στην ακρίβεια γενικότερα. Το ότι μπορεί ένας αγρότης αντί να πάρει τρακτέρ να πήρε suv δεν αλλάζει τη συνολική εικόνα του αγγουριού.

    Όσο για το ότι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, το ξέρω. Αλλά υποψιάζομαι ότι ποτέ δεν ήταν εντελώς απλά. Και στην τουρκοκρατία πχ υπήρχαν και έλληνες που καλοπερνούσαν, όπως και σε κάθε άδικο σύστημα υπάρχουν ευνοημένοι σε όλα σχεδόν τα στρώματα, ο καθένας στο βαθμό του. Είναι αναγκαία προϋπόθεση για τη συντήρηση κάθε ολιγαρχίας, και η καπιταλιστική αντιπροσωπευτική δημοκρατία δεν είναι εξαίρεση - ίσα ίσα, ίσως είναι και η τελειότερη υλοποίηση αυτής της τακτικής, καθώς το "αμερικάνικο όνειρο" (πχ μπακαλίστικα μέσω του τζόκερ) είναι ανοιχτό για όλους, ανεξαρτήτως φυλής, θρησκείας κλπ (ενώ σε άλλα συστήματα μεγάλες ομάδες του πληθυσμού ήταν de facto αποκλεισμένες από εύνοιες και ανέλιξη). Αυτό δε σημαίνει ότι η κύρια ευθύνη δεν είναι σε αυτούς που κυβερνούν. Ο κυρ μήτσος ο υδραυλικός θα χρεώσει όσο χρεώνουν κι οι άλλοι υδραυλικοί, και συνολικά θα χρεώσουν όσο τους καπνίσει, εφόσον δεν υπάρχει κανένας έλεγχος για την αισχροκέρδεια (και η φάση των υδραυλικών είναι όντως δύσκολο να ελεγχθεί, αλλά ας υπήρχαν έλεγχοι στο γάλα πχ και σε όλους τους τομείς όπου είναι πιο εύκολο κι ας ήταν οι υδραυλικοί το μόνο μας πρόβλημα - ή ας είχε η ευδάπ ένα σοβαρό τμήμα με υδραυλικούς που θα έρχονταν στο σπίτι σε νορμάλ τιμές και να πώς πέφτουν οι τιμές και στους ελεύθερους επαγγελματίες, συν περισσότερα έσοδα στο κράτος).

    Τέλος για την πορεία δεν είναι επιχείρημα αυτό. Ετεροκαθορίζεσαι δηλαδή; Θέλω να διαμαρτυρηθώ αλλά δε διαμαρτύρομαι γιατί παραδίπλα μου θα είναι και λαμόγια; Τόσο το καλύτερο για σένα, θα έχει περισσότερο κόσμο, θα προτιμούσες δηλαδή ο υπάλληλος που έπαιζε πασιέντζα να κάτσει σπίτι του αύριο; Πώς φαντάζεσαι μία πορεία, με φέης κοντρόλ για να περάσουν μόνο οι Πραγματικά Αδικημένοι; Δηλαδή έλεος, κάθεσαι και "τρως το αγγούρι" αλλά δε χαλαλίζεις ένα απόγευμα για να δείξεις ότι, ε, παιδιά, αυτό το αγγούρι με ενοχλεί. Απλά να μην εξοργίζεσαι καθόλου μπροστά στην τιβί με όσους βγαίνουν και ζητούν στήριξη, γιατί (και) εσύ φταις από τη στιγμή που μπορείς να κάνεις κάτι και δεν το κάνεις για χαζές δικαιολογίες. Πόσο ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ είναι να κατέβει αύριο μισό εκατομμύριο κόσμος στο κέντρο; Ένας στους δέκα κατοίκους της Αθήνας. Σίγουρα ένας στους δέκα τρώει καλό αγγούρι, εδώ οι άνεργοι είναι παραπάνω. Αλλά δεν, γιατί έχουμε μάθει να εξοργιζόμαστε στην τιβί και μετά να τρώμε το αγγούρι, στην ουσία αδιαμαρτύρητα. Σα να τους λες κι ευχαριστώ είναι. Την άλλη βδομάδα λογικά θα ανέβω σε καμιά πορεία, κανόνισε να έχεις αλλάξει γνώμη ε!
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  12. #57

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Παραπονιέμαι για τους λόγους που εξήγησα. Αυτά περί "λαμογιάς του Έλληνα" και "δυσανάλογων μεγεθών" με αφήνουν αδιάφορο, όταν αθροίσεις όλα αυτά τα δυσανάλογα μεγέθη και τις επιπτώσεις που έχουν στο μέσο μισθωτό/συνταξιούχο, το αποτέλεσμα δε θα είναι και τόσο δυσανάλογο. Και ναι οκ, δε μου προκαλούν το ίδιο πρόβλημα με το Κεφάλαιο, αλλά από το να καταλάβω ότι ο Μεγαλύτερος Εχθρός είναι άλλος μέχρι το να υποστηρίζω τους Μικρότερους Εχθρούς υπάρχει κάποια απόσταση.
    Βρε άνθρωπε, τον εαυτό σου θα υποστηρίξεις. Εκτός αν είναι πιο σημαντικό για σένα το να φάει το αγγούρι κι ο τύπος με το usb stick, οπότε πάσο.
    edit: είναι σα να μπαίνουν οι γερμανοί και να λες ότι δε θα αντισταθείς γιατί τι, επειδή είναι μουνιά οι άλλοι που μας σκοτώνουν θα υπερασπιστείς και τη ζωή του γείτονα που σου κλέβει λεμόνια;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #58
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    @ esteban Ξέρεις ποιο είναι το "παράπονο" μου; Υπάρχουν άπειροι αγρότες που δεν έχουν να φάνε ή έστω που τα βγάζουν πέρα δύσκολα, πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι που διάβαζαν σαν μαλάκες για να περάσουν μέσω ασεπ κ.ο.κ. Γιατί δε διαμαρτύρονται όλοι αυτοί για αυτούς που παίρνουν τα ίδια λεφτά με εκείνους επειδή μπήκαν στο δημόσιο με βύσμα ή για τους αγρότες που δήλωναν δεκάδες στρέμματα παραπάνω απόσα είχαν για να πάρουν έξτρα επιχορηγήσεις τις οποίες χρησιμοποιούσαν σαν επιπλέον εισόδημα, κάποιοι σε βαθμό που δε τους ενδιέφερε καν να παράγουν κάτι; Μήπως δεν ισχύουν αυτά και είναι φήμες; Όλοι ξέρουν ότι ισχύουν. Γιατί λοιπόν πρέπει εγώ να τους στηρίξω όλους αυτούς; Θα έρθουν τώρα όλοι αυτοί (και οι καλοί και οι κακοί) να μου μιλήσουν για το γαμημένο το κράτος; Τα γαμημένα τα αριστερά κόμματα που είναι προστάτες τις εργατιάς και οργανώνουν και γαμάτες πορείες πότε έκαναν έστω και απλή αναφορά σε όλους αυτούς;

    Υπάρχει η γαμημένη πλειοψηφία νέων και μη ανθρώπων που παίρνει πτυχίο, κάνει μήνες να βρει δουλειά στον ιδιωτικό τομέα και καταλήγει να δουλεύει 12ωρο για 700 ευρώ και να λέει και ευχαριστώ, υπάρχουν και οι συνταξιούχοι που ζουν με 400 ευρώ σύνταξη, αυτοί πρέπει να μιλάνε, αυτοί είναι οι πραγματικά ριγμένοι της υπόθεσης, αν κάναν μόνοι τους πορεία θα τους στήριζα όπως μπορούσα, αν και δεν ανήκω σαυτή την κατηγορία, όλοι οι υπόλοιποι να πάνε να γαμηθούν. Όχι γιατί οι ίδιοι καλοπερνάνε, τα είπα και στη δεύτερη πρόταση αυτού του ποστ, αλλά γιατί δεν κάνουν απολύτως τίποτα για να στηρίξουν "εμένα".
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  14. #59
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    @ Dragonlord : ό,τι είπα στον εστεμπάν για τις πορείες. Για τα υπόλοιπα θα επανέλθω αν έχω ξεχάσει κάτι, έκανες τεράστια ποστς παναθεμά σε.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  15. #60

    Default

    Ρε μανάρι, δεν είσαι εφτά χρονών, μη μιλάς σα να είσαι. Είναι δυνατόν να λες ότι θα πας σε πορεία αν έχει μόνο συνταξιούχους των 400 ευρώ και ιδιωτικούς υπαλλήλους των 700; Καταρχάς αν πας θα πάψει να είναι τέτοια, καθώς σε σχέση μ'αυτούς κι εσύ κι εγώ είμαστε καραευνοημένοι. Εκτός από την απευθείας αδικία υπάρχει και η αλληλεγγύη, αλίμονο αν φωνάζουν ΜΟΝΟ όσοι είναι στον πάτο και στο φουλ της αδικίας. Με αυτή τη λογική πχ για το ναζισμό οι μόνοι που θα έπρεπε να παραπονιούνται είναι οι εβραίοι, και από αυτούς μόνο όσοι έχασαν όλη την οικογένειά τους στα στρατόπεδα ή πέθαναν οι ίδιοι. Δεν μπορείς να διεκδικήσεις ΤΙΠΟΤΑ αν κάθεσαι να ζητάς πιστοποιητικό πραγματικής αδικίας από τον καθένα που θέλει να διαμαρτυρηθεί μαζί σου. Μακάρι να υπάρχει κόσμος που να θέλει να κατέβει στο δρόμο αντί να κάτσει να παίξει πλεηστέησο κι ας είναι και ο πιο στ'αρχίδια του δημόσιος υπάλληλος κατά τα άλλα. Εκείνη τη στιγμή διαμαρτύρεσαι για συγκεκριμένα πράγματα και, όσο περισσότεροι, τόσο το καλύτερο. Δε διαμαρτύρεσαι για το usb stick (και το κάθε usb stick), ξεπέρασέ το. Είναι σα να μην πηγαίνεις στο γήπεδο γιατί πάνε και άτομα που δεν αγαπούν πραγματικά την ομάδα αλλά τη χρησιμοποιούν απλά για να ξεδώσουν.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 02:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 04:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 16:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 02:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 01:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •