Page 32 of 539 FirstFirst ... 2230313233344282132532 ... LastLast
Results 466 to 480 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #466
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Προσωπικά δεν μου βγάζετε απο το μυαλό όμως, οτι τέτοιου είδους διατυπώσεις μόνο τυχαίες δεν είναι. Γενικά ο καρατζαφύρερ αρέσκεται στο να εκφράζεται με προβοκατόρικα "ήξεις αφήξεις" , και στην πρώτη στροφή να αναδιπλώνεται κατά πως τον βολεύει, έχοντας προηγουμένως στείλει, έμμεσα, το ακροδεξιό του στίγμα. Στο συγκεκριμένο άρθρο θα διαβάσετε στην αρχή "Αυτό που πρέπει πάση θυσία να προφυλάξουμε είναι μήπως προϊόντος του χρόνου απωλέσουμε και άλλο κομμάτι δημοκρατίας και κυριαρχίας.", και κλείνοντας: "Αν επιτρέψουμε στην οικονομική καχεξία να εγκατασταθεί στην κοινωνία μας θα συμβεί ό,τι και στις πιο αγαπημένες οικογένειες. Θ' αρχίσει η γκρίνια." για καταλήξει οτι αφού έχουμε μπει σε ένα καθεστώς λιτότητας δεν πρέπει να έχουμε την "...πολυτέλεια των προστριβών." Κατά συνέπεια ο Καραγκιοζοφέρης αρχικά κόπτεται για την προάσπιση της δημοκρατίας, αλλά απο την άλλη επιθυμεί την πάταξη των αντιδράσεων που προκαλεί το πλαίσιο λιτότητας που το ίδιο του το γαμωκόμμα, υπερψήφισε.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  2. #467
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Για την ώρα μοστράρει το κόμμα του (και στους μέσα και στους έξω) ως το κόμμα που φυσικά αναγνωρίζει ότι τα πράγματα είναι σε τέτοιο βαθμό κώλος που χρειάζονται μέτρα λιτότητας (σλουρπ προς τα έξω) αλλά με την άνεση του αμέτοχου στους 2 μεγάλους άχρηστους κομματικούς μηχανισμούς που μας έφεραν εδώ. Τουτέστιν, ΚΑΙ τα κάνατε σκατά *εσείς* αλλά θα τα ξεσκατώσουμε μαζί και εμείς (σλουρπ προς τα μέσα), ψάχνοντας άμεσα κοκκαλάκι για οικουμενική την οποία πλασάρει στον πολύ κόσμο ως το αυτονόητο: Πρέπει λέει επιτέλους να μπορούν όλα τα κόμματα ακόμα και τώρα να κάτσουν στο ίδιο τραπέζι και να βρουν μια άκρη για ένα τόσο μείζονης σημασίας εθνικό ζήτημα. Το κακό είναι ότι πρώτον, έχει δίκιο αν το πάρεις απλά και λογικά και δεύτερον, η αριστερά του δίνει μεγαλύτερο βήμα αρνούμενη να κάτσει στο ίδιο τραπέζι, με τον κλασσικό αυτιστικό της προσανατολισμό. Ακόμα και να είναι σοβαροί οι λόγοι για άρνηση σε συμμετοχή σε οικουμενική διακυβέρνηση, η άρνηση της απλής συμμετοχής σε συζήτηση τη Δευτέρα δεν μπορεί να πείσει τον μέσο Έλληνα ότι σημαίνει κάτι άλλο πολιτικά, πέραν μιας ακόμα στάσης αρνητισμού που χαρακτηρίζει τον χώρο. Και όλο αυτό, ο Καρατζαφύρερ μια χαρά μπορεί να το παρουσιάσει σε παράθυρα μαζί με την εύκολη εκμετάλλευση των τραγωδιών που κάποιοι κρετίνοι προκάλεσαν.

    Όταν ξεκίνησε μου φαινόταν πολύ άθλιος για να τον πάρω στα σοβαρά. Και όμως εξελίσσεται σε πολύ επικίνδυνο άτομο.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  3. #468
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    +1
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  4. #469
    ShamRock n' Roll Tyler_Durden's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    κάτω απ' το rhythm section
    Posts
    2,648

    Default

    Διαφωνώ τελείως με το οτι η αριστερά οφείλει να κάτσει στο ιδιο τραπέζι με πασοκονουδού και τον ΛΑικισμΟΣ. Απο που κι ως που δηλαδή; Και πραγματικά τι ουσιαστικό βλέπετε να προκύπτει απο μια τέτοια κίνηση; Ισα, ίσα θα είναι μια ευθεία παραδοχή οτι "κύριοι δεν έχουμε να προτείνουμε τίποτα εναλλακτικό, και οτι κανένας αγώνας δεν προκειται να ανατρέψει τίποτα εδω που φτάσαμε" , ενώ ταυτόχρονα θα αποτελέσει για άλλη μια φορά το δεκανίκι δεξιών πολιτικών θέσεων, παίρνοντας πάνω της σημαντικό μερίδιο ευθύνης για την οικονομική ξεφτίλα της χώρας χωρις πραγματικά να ευθύνεται εν προκειμένω. Για μένα εκεί που πρέπει να στραφεί η αριστερά και δυστυχώς δεν το κάνει, είναι να συσπειρώσει γύρω της όλες τις προοδευτικές δυνάμεις του τόπου, φτιάχνοντας -έστω προσωρινά- ένα συμπαγές αριστερό μέτωπο που θα καθοδηγήσει την αυξανόμενη κοινωνική οργή, προς μια αγωνιστική και δημιουργική κατεύθυνση. Δηλαδή βάλτε στην άκρη προσωρινά ρε γμτ τις διαφωνίες για τα ψιλά γράμματα, και καταλήξτε σε συννενόηση μαζί και με εξωκοινοβουλευτικές αριστερές δυνάμεις σε 10 - 15 θέσεις που απο κοινού θα στηρίξετε ενάντια στον πασοκονουδολαικισμό.
    Fred FlintSTONER: YabadabaDOOM !

  5. #470
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Κάτσε, δηλαδή αν κάτσω εγώ στο τραπέζι μαζί σου να συζητήσουμε επιδή εσύ με φώναξες σημαίνει ότι δεν έχω κάτι να πω; Δηλαδή γιατί δεν πρέπει οι 5 εκλεγμένοι να κάτσουν στο ίδιο τραπέζι να συνεννοηθούν; Στην τελική ας κάτσουν να ακούσουν τι έχει να πει ο ΓΑΠ, ο Σαμαράς και ο Καρατζ. και να βγουν μετά να τους καταγγείλουν γιατί τους τα είπαν στην μάπα. Τόσο πολιτικές κότες είναι; Δεν μπορούν πρόσωπο με πρόσωπο να τους πούνε κάτι; Ή μήπως από κοντά είναι όλο χαμογελάκια και αβρότητες και στα κανάλια και στα έδρανα ακατάσχετοι ξυλογλώσσοι; Τι θα πει "αγωνιστική και δημιουργική κατεύθυνση"; Το πρόβλημα που έχει ο κόσμος είναι ότι η εκλεγμένη αριστερά έχει καταντήσει διοργανωτής πορειών και συνθημάτων και από πολιτική ξέρει να βρίζει τους 2 μεγάλους και αυτό είναι.

    Εν πάσει περιπτώσει ο κόσμος θα τους έπαιρνε και πιο πολύ στα σοβαρά αν είχανε κάτι απτό να πούνε, ας βγει η Αλέκα και ο Τσίπρας μετά από το πλάκωμα και να καταγγείλουν τι σκατά ειπώθηκε. Τώρα δεν πάνε, σαν τους Φαρισαίους, μην μιανθούν, ίνα φάγωσιν το Πάσχα. Στην ίδια βουλή κάθονται, στο ίδιο τραπέζι όχι. Και λες θα τους αφήσει ο Γεώργιος και ο Άδωνις έτσι;
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  6. #471

    Default

    +1 και από μένα.

    Πραγματικά, άμα όντως έχουν κάτι διαφορετικό να προτείνουν από ένα απλό "όχι", γιατί δεν κάθονται στο ίδιο τραπέζι, να παρουσιάσουν (αλλά και να δημοσιεύσουν ώστε να το δεί και ο κόσμος) ένα δικό τους πρόγραμμα, δικά τους μέτρα, μια δικιά τους λύση από το να κάνουν ότι είπε και ο αποπάνω, δηλαδή απλά να διοργανώνουν πορείες.

  7. #472
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    γιατί όπως ο τρόπος δράσης των δεξιών είναι η βουλή, των αριστερών είναι ο δρόμος, πώς να γίνει τώρα. όποιος θέλει να μάθει τι λέει το ΚΚΕ κι ο σύριζα μπορεί. λες και στη συνάντηση στο δωματιάκι θα καταθέσουν σχέδιο δράσης εξόδη από την κρίση με πούτσα στον καπιταλισμό, την παλεύετε;

  8. #473
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

  9. #474

    Default

    Quote Originally Posted by katwrimos_at_work View Post
    palio afto... Paradoksos, enisxyei afto pou sou elega. Diladi an ego eixa mia etairia onomati KATWRIMOS INVESTMENTS kai i goldman sachs me voithouse na krypso ta xrei tis kai etsi na me empisteftei o dragonlord me ta lefta tou, enas logikos anthropos tha simpairene oti sti sigkekrimeni kompina ftaine oi eksis:

    a. O katwrimos pou apofasise na krypsei to xreos tou gia na peisei ton dragonlord na tou daneisei ftaiei perissotero apo olous giati einai apateonas.
    b. I Goldman sachs ftaiei ki afti giati voithise ton apateona na eksapatisei
    c. O dragonlord ftaiei ligotero apo olous giati itan o monos pou eprakse me kali pisti kai to mono tou lathos einai oti empisteftike tous apateones.

    Tora pes mou poio einai sosto. O apateonas pou ftaiei POLY na zitaei apo afton pou ftaiei elaxista na tou dosei kiala lefta kai na paraponietai apo pano kai oti to paiznidi einai stimeno enantion tou?
    Πρώτον, πες μας κατώριμε έμπειρε οικονομολόγε, υπάρχουν τελικά δασμοί για προϊόντα που μπαινοβγαίνουν από την ΕΕ ή όχι; Εξακολουθεί να σε διασκεδάζει αυτό που είπα; Γιατί μου φαίνεται ότι το έκανες γαργάρα. Δεύτερον, ωραία, ας τα πάρουν από τους κυβερνώντες. Ο κάθε συνταξιούχος ΔΕΝ έχει υποχρέωση να πληρώσει τα σπασμένα κάποιων επειδή καλούνταν μια φορά στα 3-4 χρόνια να τους ψηφίσει, πόσο μάλλον όταν οι κυβερνήσεις άλλα λένε προεκλογικά και άλλα κάνουν. Καμία δημοκρατική νομιμοποίηση. Το χρέος ΔΕΝ είναι δημόσιο, ας τα πάρουν οι δανειστές από τη goldman sachs, τον Καραμανλή και το Σημίτη, τι με νοιάζει εμένα;

  10. #475
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Την ίδια ανεύθυνη στάση της αριστεράς δείχνουν όλα τα κοινοβουλευτικά κόμματα, εφόσον κανένα δεν έχει καμία ουσιαστική πρόταση τις τελευταίες δύο βδομάδες. Π.χ. οι δηλώσεις του Σαμαρά, ότι το κόμμα του θα κατάφερνε να πάρει δάνειο με τα μισά μέτρα, λες κι είναι παζάρι του στυλ "τι μου δίνεις για το κόψιμο μόνο του 14ου μισθού;", είναι τουλάχιστον αστείες. Τι να κάνουμε, έτσι έχουν μάθει τόσα χρόνια, να ψηφοθηρούν και να κοιτάζουν το συμφέρον του κόμματος.

    Αυτή η τάση είναι φανερή και στις διαγραφές. Αντί να συζητούν, έστω εσωκομματικά, καταλήγουν να έχουν οι βουλευτές την υποχρέωση να στηρίξουν την άποψη του αρχηγού (για να μην φανεί "αδύναμο" το κόμμα), κι αλοίμονο αν τολμήσουν να διαφωνήσουν δημόσια με τις κινήσεις του αρχηγού. Ε, αν είναι έτσι, αντί για 300 βουλευτές ας τους μειώσουμε στους 5 αρχηγούς με weighted ψήφο να τελειώνουμε, φθηνότερα θα μας έρθει.

    Όσον αφορά το σχόλιο του Phantom Duck: δε με νοιάζει αν θα το κάνουν στο δρόμο, στη Βουλή ή στον καναπέ τους, αλλά ιδίως τα κοινοβουλευτικά κόμματα, που έχουν πρόσβαση στους πόρους της Βουλής για πλήρη ενημέρωση, έχουν την υποχρέωση, εφόσον διαφωνούν και υπάρχει η άμεση ανάγκη να γίνει κάποια ενέργεια, να κάνουν και σοβαρές, υλοποιήσιμες και τεκμηριωμένες αντιπροτάσεις. Δεν επαρκεί ούτε η απλή διαφωνία, ούτε η γενικόλογη αναφορά σε έναν απώτερο στόχο.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  11. #476

    Default

    Προτάσεις από την αριστερά υπάρχουν, αποχώρηση από την ευρωζώνη, στάση πληρωμών, άρνηση ή αναδιαπραγμάτευση του χρέους, κρατικοποίηση των τραπεζών, αυτοδιαχείριση στα εργοστάσια κλπ. Αν αυτά δε βγαίνουν προς τα έξω λόγω της σημερινής κατάστασης στο συν/σύριζα, εντάξει, λίγη υπομονή, το ψήνουμε το νέο κόμμα με τον Αλαβάνο και την κόε.

  12. #477
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Αν η δράση τους είναι στον δρόμο, τότε τι παριστάνουν στην βουλή; Τι παπαριές μάντολες είναι αυτές; Δηλαδή Σύριζα και ΚΚΕ διαλέγονται μόνο για να μας ξαναπούν από του βήματος τι μαλάκες είναι όλοι πλην αυτών και κατά τ'άλλα μιας και δεν θα επέλθει ο σοσιαλισμός δεν έχουν και λόγο να συζητήσουν με κανένα. Μάλιστα.

    Σπύρο, εγώ την θυμάμαι καλά την Οικουμενική. Το στίγμα αφορούσε την συγκυβέρνηση και τέτοιες κομπλεξάρες πιουρίστες είναι και από τότε μη τυχόν και μας πούνε ότι έχουμε τέτοιες τάσεις. Όπως τα λέω, μη μιανθούν, ίνα φάγωσι το Πάσχα. Κανείς δεν είπε να συγκυβερνήσουν, στην τελική δεν τους χρειάζονται καν. Το '89 είναι δικαιολογία της καραπουτσακλάρας και δεν επαρκεί για να δείξει ότι η κοινοβουλευτική αριστερά δεν έχει να πει απολύτως τίποτα, όπως ακριβώς και τα λοιπά κόμματα. Τουλάχιστον μπορούσε να δείξει ότι ΚΑΠΟΙΟ ρόλο βαράει.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  13. #478

    Default

    Εγώ είμαι της άποψης της κόε πάντως, ότι ο σύριζα θα έπρεπε να αποσυρθεί από το κοινοβούλιο. Ειδικά μετά την τελευταία τροπολογία που επιτρέπει στον υπουργό οικονομικών να υπογράφει απλώς τις συμφωνίες με εε-δντ χωρίς αυτές να περνάνε από το κοινοβούλιο, έπεσαν και οι τελευταίες μάσκες "δημοκρατίας". Η αριστερά δεν πρέπει να επιστρέψει στο κοινοβούλιο χωρίς τουλάχιστον απλή αναλογική. Κακώς νομιμοποιεί αυτή την κατάσταση με την παρουσία της (και, με την ίδια λογική, καλώς δεν πήγε στη συζήτηση των πολιτικών αρχηγών), καθώς τις αποφάσεις τις παίρνουν συγκεκριμένα άτομα και ακόμα και οι βουλευτές του πασόκ απλώς ψηφίζουν την κομματική γραμμή υπό το φόβο της διαγραφής.

  14. #479
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Δεν ξέρω Πάνο, εγώ αν ήμουν αρχηγός κόμματος και έχω την ευκαιρία να κάτσω στο ίδιο τραπέζι one-on-one θα πήγαινα να του τα πω στην μάπα του άλλου. Θα περίμενα να τρώγεται να το κάνει να σου πω την αλήθεια. Αλλά αντ'αυτού δίνει πάτημα στον Κατζ. να μιλάει για ανευθυνότητες. Ας πρόσεχαν.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  15. #480
    Senior Member rage for order's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Inequality Street
    Posts
    2,414

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Εγώ είμαι της άποψης της κόε πάντως, ότι ο σύριζα θα έπρεπε να αποσυρθεί από το κοινοβούλιο. Ειδικά μετά την τελευταία τροπολογία που επιτρέπει στον υπουργό οικονομικών να υπογράφει απλώς τις συμφωνίες με εε-δντ χωρίς αυτές να περνάνε από το κοινοβούλιο, έπεσαν και οι τελευταίες μάσκες "δημοκρατίας". Η αριστερά δεν πρέπει να επιστρέψει στο κοινοβούλιο χωρίς τουλάχιστον απλή αναλογική. Κακώς νομιμοποιεί αυτή την κατάσταση με την παρουσία της (και, με την ίδια λογική, καλώς δεν πήγε στη συζήτηση των πολιτικών αρχηγών), καθώς τις αποφάσεις τις παίρνουν συγκεκριμένα άτομα και ακόμα και οι βουλευτές του πασόκ απλώς ψηφίζουν την κομματική γραμμή υπό το φόβο της διαγραφής.
    η ΚΟΕ κάνει επανάσταση γιατί ξέρει ότι όταν σπάσει ο σύριζα δεν παίζει να ξαναμπεί στην βουλή, οπότε σαν καλό κόμμα λένε "δεν το φτάνουμε; το κάνουμε κρεμαστάρι". μάσκες της δημοκρατίας έχουν πέσει πάμπολες τα τελευταία χρόνια αλλά δεν τους είδα να αριστερίζουν τότε.

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •