Page 3 of 539 FirstFirst 123451353103503 ... LastLast
Results 31 to 45 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #31
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    το αστείο είναι ότι για τις τράπεζες βρήκαν 28 δις από το πουθενά, τώρα κόβουν κόβουν κόβουν κόβουν και κοντά 5 δις βρίσκουν (από τις μισθολογικές μειώσεις κερδίζουν... 700 εκ.!!!).

    όποιος βαριέται btw, ας παίξει με αυτό: http://www.wolframalpha.com/

    είναι κάτι σαν μηχανή αναζήτησης στοιχείων, δηλαδή βάλτε πράγματα όπως "greece debt", "eu average debt" και χέστε τούβλα.

  2. #32
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Καλό θα ήταν οι (αποκλειστικα) φοιτητούληδες να μην λένε και πολλά. Μια χαρά είστε (προς το παρόν).

    Παρακαλούνται επίσης όσοι μιλάνε για ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ και λοιπές αρχιδιές, να ξυπνήσουν. (εντιτ: οχι πως ότι λέγεται είναι αλήθεια, προφανώς όχι, αλλά κρίση υπάρχει)

    Ον τόπικ, μόλις πήρα πτυχίο σε έναν κλάδο που είναι πλέον νεκρός στην ελλάδα. Ελάχιστες εταιρίες έχουν μείνει και ήμουν αρκετά κωλόφαρδη να κάνω πρακτική και αργότερα να υπογράψω σύμβαση σε μια απο αυτές. Είμαι ενάμιση χρόνο εκεί μέσα. Το τελευταίο δε εξάμηνο, πληρωνόμαστε με 2 μήνες καθυστέρηση (αυτή τη στιγμή δηλαδή, γενάρης-φλεβαρης είναι απλήρωτοι) και κινδυνεύουμε με κλείσιμο. Αν χάσω αυτή τη δουλειά, μπορώ κάλλιστα να βάλω το πτυχίο στο γκώλο μου και να πάω να δουλέψω στις "σευχέλες".
    Last edited by Drumsick; 03-03-2010 at 21:21.

  3. #33
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    εμεις εχουμε χρεος γυρω στο 179 %
    το Βελγιο 219 και η Ολλανδια 234 % το Βελγιο μια χωρα περιπου με τον ιδιο πλυθησμο με μας ζηταει σε δανεια τα διπλα λεφτα (100 δις) μαντεψτε ποιος εχει το μικροτερο επιτοκιο στο δανειο
    freak, λινκ γι'αυτο;
    Vielen Dank für alles was mal war

  4. #34
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    enitharmon, δες το λινκ στο προηγούμενο ποστ μου.

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Καλό θα ήταν οι (αποκλειστικα) φοιτητούληδες να μην λένε και πολλά. Μια χαρά είστε (προς το παρόν).
    πράγματι, οι γονείς μου πληρώνονται από μια μαγική πηγή που βγάζει χρυσό, και σε δύο χρόνια που θα τελειώσω δε θα πρέπει να βρω πηγή εσόδων για τα 3 χρόνια που θα περιμένω μέχρι να μπορώ να εργάζομαι στο αντικείμενό μου. το μέτρο "1 νέα πρόσληψη για κάθε 5 συνταξιοδοτήσεις" αφορά κάποιον άλλον. γενικά δεν έχει σημασία τι θα κάνω στο μέλλον, τώρα μπορώ να λιώνω όλη μέρα στο νετ και να πίνω μπύρες fuck yeah

  5. #35
    Senior Member Daffy's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    μπουζού
    Posts
    4,011

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post

    όποιος βαριέται btw, ας παίξει με αυτό: http://www.wolframalpha.com/

    είναι κάτι σαν μηχανή αναζήτησης στοιχείων, δηλαδή βάλτε πράγματα όπως "greece debt", "eu average debt" και χέστε τούβλα.
    xmmmm nai ok,alla poso pio isxires k feregkies einai oi alles evropaikes oikonomies(velgio k olandia pxi pou proanaferthike),ti tameiakes eisroes exoun se sigkrisi me ta pagia eksoda ton xoron afton e.to oti exoun magalitero elleima kapoies xores de mpaei na pei apo mono tou tpt.na mas pei o giapis o amniaziak!
    Last edited by Daffy; 03-03-2010 at 21:52.

  6. #36
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    @phantom: Eνταξει, εισαι ενας φτωχος πλην τιμιος εργαζομενος φοιτητης . Σκασε τωρα.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  7. #37
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    δεν εργάζομαι καν ρε βλαχαδερό, τράβα πόσταρε καναν κώλο.

    Quote Originally Posted by Daffy View Post
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post

    όποιος βαριέται btw, ας παίξει με αυτό: http://<a href="http://www.wolframal...alpha.com/</a>

    είναι κάτι σαν μηχανή αναζήτησης στοιχείων, δηλαδή βάλτε πράγματα όπως "greece debt", "eu average debt" και χέστε τούβλα.
    xmmmm nai ok,alla poso pio isxires k feregkies einai oi alles evropaikes oikonomies(velgio k olandia pxi pou proanaferthike),ti tameiakes eisroes exoun se sigkrisi me ta pagia eksoda ton xoron afton e.to oti exoun magalitero elleima kapoies xores de mpaei na pei apo mono tou tpt.na mas pei o giapis o amniaziak!
    ξέρω γω, από τι κρίνεται η αξιοπιστία μια οικονομίας αν όχι από τα χρέη της; εδώ θα μου πεις ότι η ελλάδα τον παίζει ενώ οι άλλοι ας πούμε παράγουν και θεωρητικά μπορούν να ξεπληρώσουν, και θα σου πω αρχίδια, οι ΗΠΑ που πληρούσαν αυτά τα κριτήρια γαμούσαν κι έδερναν μέχρι που έσκασε η φούσκα και χάσαν οι μισοί τα σπίτια τους κι οι άλλοι μισοί τις ασφάλειές ή τα hedge funds τους.

  8. #38
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Τα λες μονος σου συντροφε. Σαλτα ψοφα τωρα, χαλας το οξυγονο μας.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  9. #39
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    θα σεβαστώ την τελευταία πρόταση στο εναρκτήριο ποστ του θρεντ αλλά και το section, αναφέροντας μόνο ότι η συμβολή σου ήταν η εξής:

    Δημοσια εργα/δημοπρασιες ακομη πιο χελωνες γιατι δεν εχουν ακομη τοποθετησει στα ποστα για καλες μιζες τα απαραιτητα κομματοσκυλα.
    Προγραμματα περιβαλλοντικης ανησυχιας και ενεργειακες επιθεωρησεις νακα, μας τα εχει κανει τσουρεκια η καριολα η Μπιρμπιλη που να της καει το μνι.
    Επιδοτησεις και προγραμματα για ξενοδοχεια επισης ντεμεκ, η Αντζελα ανακαινιζει το γραφειο ΄τς.
    δηλαδή φταίνε τα λαμόγια του δημοσίου που χρέωσαν το κράτος και τώρα δεν μπορούμε να κάνουμε λαμογιές για την πάρτη μας. ε κάνε μας τη χάρη μωρή ζωγράφα.

  10. #40
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    δειτε και τα military budgets π.χ

    εμεις 12.2 δις δολαρια και το Βελγιο 4.8
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  11. #41
    Senior Member Daffy's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    μπουζού
    Posts
    4,011

    Default

    simfonoi fantom alla
    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    ξέρω γω, από τι κρίνεται η αξιοπιστία μια οικονομίας αν όχι από τα χρέη της;
    http://www.wolframalpha.com/input/?i=germany+debt

    einai gia ta skilia?mpourdelo?mogkoloi?

  12. #42
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Mιλαω με ανθρωπο που δεν δουλεει. Καλα να παθω.
    Εκ πρωτης.
    Και κομματοσκυλακι. Καλα να παθω.

    Δεν ξερω για την κοσμαρα που τριπαρεις αυτο τον καιρο, γιατι σας κοψανε και τις e-πηγες σας με τις υπολοιπες χωροχρονικες διαστασεις,
    αλλα το αν χτιζει και πως χτιζει μια χωρα δειχνει τη πιπα κωλο θα φας και πως ,μικρε απροσαρμοστε.

    Τα προγραμματα και τις επιδοτησεις κρετινε δεν της εφαγα εγω, ουτε κλαιγομαι γιατι δεν μου αφησαν να φαω τον τιμιο ιδρωτα της εργατιας.
    Αναγνωριζω το χαλι στο οποιο καλουμαι κι εγω και ολοι της τριγυρω γενιας μας να σταδιοδρομησουμε. Μεσα απο τον κλαδο μου. Αν τον βρισκεις ανευ σημασιας δειχνεις μονον το ποσο θλιβερο ανθρωπακι εισαι.
    Αντε στην τρυπα σου τωρα να νιωσεις μεγαλος και τρανος με τα αχρηστα τσουτσεκια του συναφιου σου.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  13. #43

    Default

    Είναι εντελώς λάθος αντί να κοιτάμε πάνω να κοιτάμε δίπλα μας ποιος είναι "καλύτερα" από μας. Το είπα στο νεκροπεθαμένο όταν έβριζε τους δημοσίους υπαλλήλους γιατί ο ίδιος δεν έχει ζωή για να βγάλει τα ίδια λεφτά, το λέω και τώρα σε havoc-x για τους φοιτητές και σε amnesiac για τους αγρότες. Δηλαδή οκ, κι εσένα αν σου δώσουν 10000 ευρώ και σου πουν "επένδυσέ τα στο γραφείο αλλά δε θα σε ελέγξει ποτέ κανείς" δε θα μπεις ΚΑΘΟΛΟΥ στον πειρασμό να τα χώσεις πχ για το ford που ήθελες; Εφόσον άλλωστε στη δουλειά δεν έχεις τραγικές ανάγκες που να μη σου επιτρέπουν να κάνεις δουλειά σου. Το πρόβλημα των αγροτών άλλωστε δεν είναι ότι καναν τις επιδοτήσεις μερτσεντέ αντί για τρακτέρ, αλλά ότι δεν υπάρχει κανένας έλεγχος στους μεσάζοντες και κάθε χρόνο ρίχνουν τις τιμές στους παραγωγούς αλλά τις ανεβάζουν στους καταναλωτές. Πχ ο πατέρας μου έχει βιολογικά πορτοκάλια και επειδή έχουν αρχίσει και πέφτουν και δε βρίσκει αξιοπρεπή τιμή τα χαρίζει σε γνωστούς. Αν θυμάμαι καλά, μου έλεγε ότι για χυμό δίνουν πλέον κάτι σαν 1,5 λεπτό το κιλό (ναι, για το "φρεσκοστυμμένο χυμό" που αγοράζετε σχεδόν 2 ευρώ). Όσο για το ότι "δεν παράγουμε", οι τελευταίες κυβερνήσεις δε μας έχουν γαμήσει με την ελαστική εργασία κλπ επειδή έτσι θα γίνουμε "πιο ανταγωνιστικοί" και θα έρθουν επενδύσεις; Προφανώς είναι δικό τους το λάθος, μ; Όταν δε γίνονται παραγωγικές επενδύσεις από ιδιώτες, αντί να προσπαθείς να κάνεις τους εργάτες σου πολωνούς μάλλον πρέπει να κάνεις ο ίδιος (το κράτος) επενδύσεις. Αντίθετα, έχουν αφήσει τις δημόσιες επιχειρήσεις να παραπαίουν και τις ξεπουλάνε όσο-όσο (και χαιρόμαστε κι όλας που "τουλάχιστον θα γίνει δουλειά"). Πχ, γαμώ το σπίτι σας, πόσο δύσκολο ήταν να συντηρείτε τους δρόμους και να παίρνετε όλα τα διόδια (και να πληρώνουμε και λιγότερο); Επίσης χρήματα που θα μπορούσαν να έχουν πέσει στον πολιτισμό (ένας τομέας όπου θα μπορούσαμε να παράγουμε προϊόν) έχουν πάει σε καλομοίρες και γιουροβίζιον. Η σουηδία γιατί πχ έχει πρώτο εξαγώγιμο προϊόν τη μουσική; Δε θα μπορούσαμε πχ κι εμείς να έχουμε το σινεμά, αντί να χρηματοδοτούμε ρέππα-παπαθανασίου; Είναι καθαρά θέμα κακοδιαχείρισης και κανονικά θα έπρεπε να πάρουμε τους υπουργούς των τελευταίων 5 κυβερνήσεων και να τους κρεμάσουμε στο σύνταγμα. Δεν είμαι υπερβολικός, συνταξιούχοι πεθαίνουν επειδή δεν έχουν χρήματα για συγκεκριμένα φάρμακα και εγχειρήσεις, δεν είναι απλά θέμα "λιτότητας", έτσι απρόσωπα, έχουν αίμα στα χέρια τους. Και όλα τα παραπάνω μέσα στο πλαίσιο του καπιταλισμού ε, άσχετα από το αν είναι κάποιος αριστερός ή όχι. Γιατί και η σουηδία και η δανία και η ολλανδία καπιταλισμό έχουν, αλλά
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  14. #44
    Радость простых мелодий Fireknight's Avatar
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Øresund
    Posts
    2,439

    Default

    HAVOC , emeis pou de doulevoume den prepei na milame genikws ? i me ton phantom einai to provlima ?
    the game is the game

  15. #45
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Oχι ρε φιλε, γιατι δεν πηρα το dvd της Τζουλιας με τα ψιχουλα που μας πεταξαν για τα νεε.
    Δεν εφαγα εγω και η χ και η ψ τα προγραμματα. Αυτο λεμε.
    Και εξακολουθουν να μας δουλευουν ψιλο γαζι.
    Απο ποτε λεμε για τα ενεργειακα? Τρεχουμε και πληρωνουμε τα σεμιναρια απο την τσεπη μας, για να μας πει η Μπιρμπιλη να αλλαξουμε κουφωματα. Ελα μνι στον τοπο σου.
    Την ιδια ωρα πχ στην Τυρουπολη ο αλλος καιει ο,τι τοξικο υπαρχει με τις ευλογιες δυο κυβερνησεων και επιδοτειται και φταιμε εμεις, ρε πατατε καθολου?
    Και μιλαω παλι για ψιχουλα μπροστα σε αλλα αισχη που εγιναν και γινονται.

    Και ο,τι εχουμε πει ενισχυει το ποιντ σου με το οποιο συμφωνησα πριν απο αρκετα ποστς. Οι μαλακιες πληρωνονται, αλλα καταλαβαινεις τι συννεφο σκαει σε μας για πραγματα που δεν καναμε.

    p.s. Φυσικα και μιλατε. Αυτος απλως μαλακιζεται γραφοντας.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 02:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 04:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 16:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 02:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 01:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •