Page 23 of 539 FirstFirst ... 1321222324253373123523 ... LastLast
Results 331 to 345 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #331
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Ναι ρε Πάνο, αμάν. Όταν λέω δίκαια και με νόμο, εννοώ όμως ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ. Μόνο ο νόμος κάνει τη δουλειά βέβαια, αλλά ηθικά για μένα (και για κανέναν μη-αττίλα) δεν αρκεί. Τόσοι νόμοι υπάρχουν. Είναι όλοι τους δίκαιοι; Όχι. Μπορεί εσένα να μην σε ενδιαφέρει, εμένα όμως ναι. Και όπως είπες, να τα πάρουμε και από εκκλησία, και από τράπεζες και από μεγαλοεπιχειρηματίες και από όποιον στη τελική του περισσεύουν. Δες όμως πως έρχεσαι στα λόγια μου, πως μερικές ρεαλιστικές σκέψεις περί φορολόγησης όσων τα'χουν χοντρά είναι πολύ πολύπλοκες (εσύ λες τεχνικά μάλλον και πρακτικώς αδύνατες). Δεν διαφωνούμε στην ουσία - όλοι θέλουμε "να φορολογηθούν οι πλούσιοι", το θέμα είναι πως επιβάλεις τη φορολογία.

    @Κατώριμο
    Θα τα πούμε πιο μετά, έχω δουλειά. Τουλάχιστον παραδέχεσαι ότι ως άνθρωπος δε χρειάζεσαι περισσότερα λεφτά και αγαθά από τον μέσο Σουηδό. Μακάρι αυτός που σου πέρασε την ιδέα "ξόδεψες 4-5 χρόνια από τη ζωή σου, δικαιούσαι 400% παραπάνω λεφτά από το μέσο άνθρωπο για όλη σου τη ζωή" να το σκεφτόταν και εκείνος τη στιγμή που στο έλεγε.

    @Αττίλα
    ΣΚΑΣΕ.

  2. #332

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Ναι ρε Πάνο, αμάν. Όταν λέω δίκαια και με νόμο, εννοώ όμως ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ. Μόνο ο νόμος κάνει τη δουλειά βέβαια, αλλά ηθικά για μένα (και για κανέναν μη-αττίλα) δεν αρκεί. Τόσοι νόμοι υπάρχουν. Είναι όλοι τους δίκαιοι; Όχι. Μπορεί εσένα να μην σε ενδιαφέρει, εμένα όμως ναι. Και όπως είπες, να τα πάρουμε και από εκκλησία, και από τράπεζες και από μεγαλοεπιχειρηματίες και από όποιον στη τελική του περισσεύουν. Δες όμως πως έρχεσαι στα λόγια μου, πως μερικές ρεαλιστικές σκέψεις περί φορολόγησης όσων τα'χουν χοντρά είναι πολύ πολύπλοκες (εσύ λες τεχνικά μάλλον και πρακτικώς αδύνατες). Δεν διαφωνούμε στην ουσία - όλοι θέλουμε "να φορολογηθούν οι πλούσιοι", το θέμα είναι πως επιβάλεις τη φορολογία.
    Ούτε εγώ ούτε εσύ είμαστε φοροτεχνικοί, το να μπαίνεις στις τεχνικές λεπτομέρειες δεν έχει νόημα. Αν γίνεται στη σουηδία, γίνεται και εδώ. Για το ότι η δήμευση είναι άδικη και "αστεία ως μέτρο" σου λέω. Δεν είναι καθόλου πιο αστεία από τα μέτρα που ήδη πάρθηκαν.

  3. #333
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Μάγκες, ξεχνάτε τον παράγοντα "διαφθορά", ο οποίος στην Ελλάδα είναι κυρίαρχος. Άπειρα λεφτα έχουν χαθεί και θα χαθούν από τα διάφορα λαμόγια. Το χρέος έχει φτάσει σε αυτά τα επίπεδα και εξαιτίας της διαφθοράς.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  4. #334

    Default

    Quote Originally Posted by attila View Post
    κατωριμε μιλας σαν πιο πασοκος και απο τους πασοκους.προσεξε το
    Gia Reagan/Thatcher to pigaina alla den mou vgike, otan to petyxo pes mou gia na to kratiso!

  5. #335
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    αν φορολογήσεις τους μεγαλοεπιχειρηματίες "δίκαια", θα πάρουν το καπελάκι τους και θα πάνε στα Βαλκάνια (όσοι δεν το χουν κάνει ήδη). Για να μείνουν Ελλάδα και να πληρώνουν τους φόρους τους πρέπει να τους δώσεις κάποιο κίνητρο.
    Vielen Dank für alles was mal war

  6. #336

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    αν φορολογήσεις τους μεγαλοεπιχειρηματίες "δίκαια", θα πάρουν το καπελάκι τους και θα πάνε στα Βαλκάνια (όσοι δεν το χουν κάνει ήδη). Για να μείνουν Ελλάδα και να πληρώνουν τους φόρους τους πρέπει να τους δώσεις κάποιο κίνητρο.
    sti souidia eipane aplos ston kamprad i na plirosei tous forous i na min ksanapatisei edo pote. Gia merika xronia ekane to vary peponi, sto telos omos simvivastike. An tora enoeis oti tha pane tis epixeiriseis tous sta valkania, yeah right, tha ksextisoun to ksenodoxeio apo ti rodo kai tha to pane ekso apo ti sofia... I mipos i ellada exei kapoia varia viomixania pou den tin ksero?

  7. #337
    The Patient H.'s Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Dante's Inferno
    Posts
    7,127

    Default

    Όχι ψηλέ αλλά είμαστε ΠΙΤΑ στις βιοτεχνίες οι οποίες την τελευταία δεκαετία είναι λες και έχουν σχηματίσει καραβάνι για Βουλγαρία (την αληθινή ε, όχι εδώ που είμαι εγώ).
    Quote Originally Posted by FIXXXER View Post
    Anagkastika stirizoume Hillary





  8. #338
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    @Αττίλα
    ΣΚΑΣΕ.
    γιατι ζοριζεσαι αγορινα?μηπως θιχτηκες επειδη λεω ΑΛΗΘΕΙΕΣ?

  9. #339
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by attila View Post
    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    @Αττίλα
    ΣΚΑΣΕ.
    γιατι ζοριζεσαι αγορινα?μηπως θιχτηκες επειδη λεω ΑΛΗΘΕΙΕΣ?
    μηπως εισαι ΒΛΑΚΑΣ?

  10. #340
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Tελικα το Γιωργακη θα μας ανακοινωσει την πτωχευση η θα το καθυστερησουμε ακομη για κανα μηνα? Πειτε μου σεναρια ψαγμενα. Κατωριμε, πες την αληθεια τωρα.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  11. #341

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Tελικα το Γιωργακη θα μας ανακοινωσει την πτωχευση η θα το καθυστερησουμε ακομη για κανα μηνα? Πειτε μου σεναρια ψαγμενα. Κατωριμε, πες την αληθεια τωρα.
    Den nomizo na proxeusoume, pio pithano mou fainetai pausi pliromon sto dimosio klp klp

    edit: enoo pausi pliromon ton misthon sas, oi germanogalikes trapezes tha synexisoun na lamvanoun ta lefta tous kanonika!
    Last edited by katwrimos_at_work; 25-03-2010 at 12:01.

  12. #342
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by HAVOC View Post
    Tελικα το Γιωργακη θα μας ανακοινωσει την πτωχευση η θα το καθυστερησουμε ακομη για κανα μηνα? Πειτε μου σεναρια ψαγμενα. Κατωριμε, πες την αληθεια τωρα.
    Πολύ δύσκολο να πτωχεύσουμε, γιατί θα πάρει η μπάλα τους Γάλλους και τους Γερμανούς, εφόσον υπάρχουν τράπεζες για τις οποίες το χρέος μας προς αυτές αποτελεί σημαντικό τμήμα του χαρτοφυλακίου τους. Τυχόν πτώχευση θα σήμαινε πως θα χάσουν οι τράπεζες αυτές είτε μέρος είτε ολόκληρο το ποσό που μας έχουν δανείσει. Δηλαδή, η λήψη βοήθειας για να ξεπεράσουμε την κρίση είναι μάλλον δεδομένη.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  13. #343
    Solidium HAVOC's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Οblivion
    Posts
    5,485

    Default

    Φαυλος κυκλος λοιπον. Εφοσον τιποτε δεν αλλαζει για να ανταποκριθουμε στην βοηθεια. Σαν να εισαι πνιγμενος ειναι και να βουλιαζεις χειροτερα.Παω να φαω την σκορδαλια μου, μπλιαχ.
    Πράγματι, ο καιρός ήτο θαυμάσιος. Ένας καιρός ηδονικός και, όπως λέγουν, θείος. Ο ήλιος έλαμπε καταυγάζων και θερμαίνων τα πάντα – τον ουρανόν, την θάλασσαν, το υπερωκεάνειον, τους επιβάτας. Όλοι σχεδόν ήσαν χαρούμενοι.


  14. #344
    πελοπ/σιακή λέρα attila's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Location
    στον αριστερισμο της παρθενου
    Posts
    4,222

    Default

    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Quote Originally Posted by attila View Post
    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    @Αττίλα
    ΣΚΑΣΕ.
    γιατι ζοριζεσαι αγορινα?μηπως θιχτηκες επειδη λεω ΑΛΗΘΕΙΕΣ?
    μηπως εισαι ΒΛΑΚΑΣ?
    ρε βλακα εισαι νεοφιλελευθερος πασοκος.

  15. #345

    Default

    Quote Originally Posted by attila View Post
    Quote Originally Posted by Phoebus View Post
    Quote Originally Posted by attila View Post

    γιατι ζοριζεσαι αγορινα?μηπως θιχτηκες επειδη λεω ΑΛΗΘΕΙΕΣ?
    μηπως εισαι ΒΛΑΚΑΣ?
    ρε βλακα εισαι νεοφιλελευθερος πασοκος.
    toulaxiston den einai libertarian maoikos opos o katwrimos...

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 02:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 04:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 16:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 02:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 01:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •