Page 189 of 539 FirstFirst ... 89139179187188189190191199239289 ... LastLast
Results 2,821 to 2,835 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #2821
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    να σημειωσουμε οτι ο χρηστης ρεγκιουλαρπωλ εχει εκφραστει ανοιχτα πολλες φορες κατα της βιας και υποθετω δεν θα αλλαξε αποψη ετσι για το φετιχ της υποθεσης. αποθηκευστε σ'οτι εχει απομεινει απ'τα μυαλα σας το αποπανω ποστ. ηλιθιοι.
    this is radio freedom.

  2. #2822

    Default

    Kanane kai kyklwtikes epitheseis ta anyperaspista amynwmena thymata tou PAME. Psofos re.

  3. #2823
    Senior Member Griffith's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    a cloud between the winds.
    Posts
    1,934

    Default

    συγκρούσεις μηχανισμών, που ανεξάρτητα του ποιος τις έφαγε, επιβεβαιώνονται και οι δύο στον πανομοιότυπο σεχταρισμό τους.
    πολιτική δολοφονία και αίμα στα χέρια της σιχαμένης κυβέρνησης.
    χιλιάδες κόσμου που (το βασικότερο) ξεπερνάει δεκάδες φορές σε όγκο τους προαναφερθέντες μηχανισμούς και τις επιρροές των, και παρέμεινε εκεί για να αντισταθεί αφότου αυτοί αποχώρησαν.
    η παράσταση πρέπει να συνεχιστεί.
    Oh, come, come be my waitress and serve me tonight
    serve me the sky with a big slice of lemon.

  4. #2824
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    5,793

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    είπα και πριν αλλά εξηγούμαι ξανά: ο σκοπός της διαδήλωσης δεν είναι η μαζικότητα, είναι η επίτευξη ενός κινηματικού στόχου, όπως π.χ. η ανατροπή μίας απόφασης "από τα πάνω" που σου γαμάει τη ζωή.
    Όχι. Ο στόχος επιτυγχάνεται στη πραγματικότητα με την απεργία. Ο σκοπός της διαδήλωσης είναι η μαζικότητα καθώς λειτουργεί καταλυτικά σε επικοινωνιακό επίπεδο και οι ανατροπές των αποφάσεων είναι εφικτές μόνο μέσω πολιτικών δημοκρατικών διαδικασιών. Και καμία πορεία να μη γινόταν, αν συνειδητοποιήσεις πως έχεις άτομα με 20+ μέρες απεργίας φέτος, δηλαδή που έχουν χάσει έναν ολόκληρο μισθό, να συμμετέχουν ΑΚΟΜΑ σε απεργίες, καταλαβαίνεις πως το κίνημα είναι πανίσχυρο.

  5. #2825
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    ξεχασα ν'απαντησω σ'αυτο btw
    Quote Originally Posted by ubu View Post
    Κοίτα, καταρχήν εγώ είμαι φλώρος ανθρωπιστής και θεωρώ ότι κανείς δεν αξίζει τον θάνατο, ακόμα και αν είναι χρυσαυγίτης ή ο ίδιος ο Anders Breivik. Οπότε σε εμένα προσωπικά το να λες ότι κάποιος άξιζει να πεθάνει επειδή είναι μέλος ή στέλεχος του ΚΚΕ ακούγεται πέρα ως πέρα αστείο και παιδιάστικο.

    Σε πολιτικό επίπεδο τώρα, προφανώς και αυτά που έκανε χθες το ΚΚΕ είναι απαράδεκτα, αλλά το στοίχημα είναι να τους ξεπεράσεις με πολιτικούς όρους, όχι να τους κάψεις ζωντανούς. Όπως πολλές φορές στο παρελθόν το κίνημα ξεπέρασε το ΚΚΕ και το ανάγκασε να αλλάξει γραμμή και μάλιστα έσπασε και κόσμο από τη βάση του, έτσι πρέπει να γίνει και τώρα. Το να προσπαθήσεις να τους κάψεις ζωνταντούς, πέρα από το ότι σε κάνει απάνθρωπο καθίκι που πρέπει να συλληφθεί και να καταδικαστεί, τι ακριβώς προσφέρει στο κίνημα;
    δεν ειπα ποτε οτι αξιζει να πεθανει, σε αλλη βαση το θετω, οχι σε ζητηματα αξιων. οπως και να'χει ο ανθρωπισμος ειναι αποψη, οχι αξιωμα.

    "πολιτικους ορους". με "πολιτικους ορους" (ορος με πολυ πιο ευρυ περιεχομενο απ'αυτο που σας σερβιρουν τα ζωα που εχετε για ηγετες) το κκε ειναι ηδη ξεπερασμενο. ξεπερασμενο πως: πολυ απλα σε καμια περιπτωση δεν μπορει να θεωρηθει οτι αποτελει μονοδρομο της αγωνιστικης δρασης του κοσμου. αποτελει πλεον μια σκετη πολιτικη αποψη, ενα συνολο ανθρωπων με συγκεκριμενες ηθικες και συμφεροντα. πλεον εχει ανταγωνιστικο ρολο με τα αλλα κινηματα. συνεπως, δεν θετει πια το διλημμα αν πολιτικα εισαι κκε ή οχι-κκε. μπορεις να εισαι χαζος ναριτης, μουλας, ουγκαμπαχαλος, αυτονομος (κλεισμενος στο μαγαζακι), αυτονομος (αγωνιστης), αναρχικος χαλαρος, αναρχικος σοβαρος, να συμμετεχεις μονο σε δρασεις σχετικα με την εργασια σου κ.α. ο λογος που ολοι αυτοι*, ενιοτε μπορουν να συνεννοηθουν μεταξυ τους στην αναγκη της διεκδικησης αλλα παντα βρισκονται εχθροι με το κκε; ειναι δυνατον με ολα αυτα να πει κανενας ηλιθιος οτι αυτο ειναι αποτελεσμα της αστικης προπαγανδας; ή απλα - με ολα τα δεδομενα που εχουμε για την πολιτικη του σταση - οφειλετε πλεον να αποδεχθειτε οτι για το κκε μιλαμε με τους ιδιους ορους που χρησιμοποιουμε για το κρατος, τους μπατσους, το λαος και την ακροδεξια; κοινως μιλαμε για εμπρακτη αναμετρηση.

    *εκτος του ουγκαμπαχαλου και του αυτονομου (κλεισμενου στο μαγαζακι) που ουτως η αλλως κανεις τους δεν εχει πολιτικη υποσταση. ο πρωτος εχει κοινωνικη, ο δευτερος ουτε κι αυτη.

    και καλα τωρα, τυποι σαν τον σταμ που δεν ξερουν απο που τους τρεχουν - ιδια ταξικη θεση με ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ τους κνιτες που ξερω - ειναι λογικο να θελουν να υπερασπιστουν την αστικη δημοκρατια και τον συντηρητισμο, αρα το κκε ως οργανο διασφαλισης της. ολοι οι υπολοιποι αριστεροι πως ακριβως μπορειτε να μην αποδεχεστε αυτη την εχθρικη θεση απ'την στιγμη που οι φορεις σας σχηματιστηκαν ακριβως λογω της αντιδραστικης "μεταστροφης" (γελαω με την αφελεια σας) του κκε;
    this is radio freedom.

  6. #2826
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

    Default

    ντάξει ρε συ κάλκι είναι επιοικώς τραγικοί, κι εσύ πρέπει να λές σκατά στον τάφο του ας πόυμε; έλεος δηλαδή
    κι όσο για τον ποιον αγώνα - inb4 γαμησέ τα- ο βιοπορισμός είναι κι αυτός, οικοδόμος ήταν όχι εργολάβος
    Last edited by menumission; 21-10-2011 at 13:35.

  7. #2827
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    ολα βιοπορισμος ειναι στα κατωτερα στρωματα χαιρω πολυ. το θεμα ειναι τι κανεις, αυτο δημιουργει τα στρατοπεδα.
    this is radio freedom.

  8. #2828
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    Γιάννη, ισως δεν καταλαβα καλα τι έγραψες, αλλά δεν άλλαξα γνώμη, παραμενω 100% κατά της βίας, ειδικά μεταξύ των διαδηλωτών, και δεν εννοούσα ότι αυτά τα επεισόδια (πέτρες και μολότοφ προς το ΠΑΜΕ) δικαιολογούνται λόγω της αισχρά προκλητικής στάσης του ΠΑΜΕ. Στο σχόλιο του Deggial που μου φάνηκε μονόπλευρο, απάντησα με την φωτογραφία.

  9. #2829
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    266

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    Δλδ προτιμώ μία πορεία 1000 ατόμων που θα καταφέρει να ρίξει ένα οδόφραγμα από πλεξιγκλας, θα καταστρέψει 2-3 κάμερες τραπεζών, θα κάνει δυο τρεις διμοιρίες να υποχωρήσουν και θα προστατέψει τον εαυτό της από το "Π"
    Και ποιός ακριβώς θα νοιαστεί όταν θα συμβεί αυτό, πέρα απο σένα και το παρεόνι σου?

  10. #2830
    Senior Member Griffith's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    a cloud between the winds.
    Posts
    1,934

    Default

    δεν υπάρχουν στρατόπεδα, η νοοτροπία είναι η ίδια.ο εαυτός μου που τα ξέρει όλα και θα κάνει ότι πρέπει με όσους έχει μαζί του και θα ρίξει και καδρονιά σε όποιον φέρει αντίρρηση.στο πολιτικό επίπεδο καθαρά, να πάνε να γαμηθούν όλοι, τις παίξανε στο σύνταγμα, την κάνανε και μαζί τους δεν πήγε κανένας από δεκάδες χιλιάδες κόσμου.
    προχτές τα κλαμμένα σήμερα από το ξύλο που φάγανε μαύρα αγόρια στέλνανε στο νοσοκομείο καθηγητές της όλμε.χτες ήταν η σειρά του πάμε με άσχετους τύπους από το δεν πληρώνω.όλοι αυτοί είναι πολιτικές κότες που φοβούνται να βάλουν στον κόσμο τα σχέδια τους γιατί είναι όλα αποτυχημένα.
    Oh, come, come be my waitress and serve me tonight
    serve me the sky with a big slice of lemon.

  11. #2831
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    και καλα τωρα, τυποι σαν τον σταμ που δεν ξερουν απο που τους τρεχουν - ιδια ταξικη θεση με ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ τους κνιτες που ξερω - ειναι λογικο να θελουν να υπερασπιστουν την αστικη δημοκρατια και τον συντηρητισμο, αρα το κκε ως οργανο διασφαλισης της.
    Για πες μου για την ταξική μου θέση τώρα γιατί μου την έδωσε αυτό. Τι ξέρεις για την ταξική μου θέση;

  12. #2832
    Senior Member Harbinger of Death's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Freedonia
    Posts
    5,088

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    είπα και πριν αλλά εξηγούμαι ξανά: ο σκοπός της διαδήλωσης δεν είναι η μαζικότητα, είναι η επίτευξη ενός κινηματικού στόχου, όπως π.χ. η ανατροπή μίας απόφασης "από τα πάνω" που σου γαμάει τη ζωή.

    Η μαζικότητα είναι το ΜΕΣΟ με το οποίο η διεκδίκηση αυτή μπορεί να έχει αποτέλεσμα απέναντι στην καταστολή.
    Δε θα πρέπει να συγχέεται με το στόχο. Δλδ προτιμώ μία πορεία 1000 ατόμων που θα καταφέρει να ρίξει ένα οδόφραγμα από πλεξιγκλας, θα καταστρέψει 2-3 κάμερες τραπεζών, θα κάνει δυο τρεις διμοιρίες να υποχωρήσουν και θα προστατέψει τον εαυτό της από το "Π", παρά μία πορεία 10.000 ατόμων που θα κάνει μια παρέλαση μπροστά στη βουλή, θα την κοιτάξει με αποστροφή για κάνα δεκάλεπτο, θα φωνάξει "τι θα γίνει - χαμός" απ' έξω της και θα φύγει.
    Συν το ότι άλλο το συνδικαλιστικό κομπρεμί "φύγε τώρα με το πανώ σου να βγω εγώ να φανούμε όλοι" - "όχι δε φεύγω είσαι ρεφόρμα/λίτης/χρυσαυγίτης" άλλο το "δε θα περάσεις από δω, εδώ είναι το ΠΑΜΕ, δείξε μου κομματική ταυτότητα, άντε και γαμήσου φύγε, πάρε και μια καδρονιά"
    Απλά υπογραμμίζω τις επιτυχίες που ελπίζουμε να πετύχουμε όταν πηγαίνουμε σε διαδήλωση.

    Θα μου πείτε εσύ δεν πας. Ε μάλλον είναι κι αυτό ένας λόγος.
    http://frontierpsycho.tumblr.com/

    Quote Originally Posted by saloth sar View Post
    Το αποκουμπι του κρετινου, του φασιστα και του καθε μαλακα ειναι η προστασια της γυναικας, οταν και αμα σταματουν να τις θεωρουν ολες πουτανες και δυο-τρεις τρυπες για γαμησι μοναχα.

  13. #2833
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Και τελοσπάντων στην πούτσα μου τι θεωρείς ως ταξική μου θέση (ούτε καν εισόδημα υπάρχει που το δικαιολογεί αυτό, αν και το εισόδημα δεν ορίζει τάξη, σωστά; ).

    Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι εκτός από γκρούπα του ευατού σου, είσαι πολύ μπλα μπλα αλλά στην αντιπαράθεση μόνο λούμπεν ("θα σου κάψουμε το αμάξι", "είπε ο μικροαστός" κλπ). Κάνε την αυτοκριτική σου.

  14. #2834
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    και καλα τωρα, τυποι σαν τον σταμ που δεν ξερουν απο που τους τρεχουν - ιδια ταξικη θεση με ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ τους κνιτες που ξερω - ειναι λογικο να θελουν να υπερασπιστουν την αστικη δημοκρατια και τον συντηρητισμο, αρα το κκε ως οργανο διασφαλισης της.
    Για πες μου για την ταξική μου θέση τώρα γιατί μου την έδωσε αυτό. Τι ξέρεις για την ταξική μου θέση;
    δεν σου λεω~!

    Παυλο προφανως. ουτε εγω θα διαφωνησω οτι ειναι κτηνωδης κατασταση κι ας την θεωρω αναγκαιο μεσο για καποια πραγματα. ωστοσο "ειμαι κατα της βιας" δεν σημαινει "λεω μαλακιες ασχετες με την πραγματικοτητα".

    γκριφφιθ δεν εχει πρωτοετεις εδω, σταματα να ρητορευεις.
    Last edited by metamelia3; 21-10-2011 at 14:19.
    this is radio freedom.

  15. #2835
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by stam and the witches View Post
    Και τελοσπάντων στην πούτσα μου τι θεωρείς ως ταξική μου θέση (ούτε καν εισόδημα υπάρχει που το δικαιολογεί αυτό, αν και το εισόδημα δεν ορίζει τάξη, σωστά; ).
    οχι τοσο απλα, το εισοδημα δεν το βαζεις στην τραπεζα και το αφηνεις εκει, απο ενα σημειο και μετα παιρνεις τα λεφτα σου και τα ριχνεις σε ενα μαγαζακι ή τα κανεις μετοχες σε κατι μεγαλυτερο ή αγοραζεις ακινητα και τα νοικιαζεις, οριζεται λοιπον η ταξικη σου θεση.

    εκτος αυτου, αμφισβητω οτι το εισοδημα σου δεν σου επιτρεπει να εισαι τουλαχιστον μεσοαστος = αφεντικο μερικων υπαλληλων ή υψηλομισθος εργαζομενος σε θεση με υφισταμενους.

    Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι εκτός από γκρούπα του ευατού σου, είσαι πολύ μπλα μπλα αλλά στην αντιπαράθεση μόνο λούμπεν ("θα σου κάψουμε το αμάξι", "είπε ο μικροαστός" κλπ). Κάνε την αυτοκριτική σου.
    δεν ειναι δυνατον να πιστευεις οτι ειπα στα σοβαρα οτι θα καψω το αμαξι του φαντομ. και επειδη δεν ειμαι στο κκε δεν σημαινει οτι δεν εχω ενεργο πολιτικη δραση και συμμετοχη. εσυ αγορινα μου δεν εισαι που-θε-να. που.θε.να. συρε και γαμησου λοιπον.
    Last edited by metamelia3; 21-10-2011 at 14:21.
    this is radio freedom.

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •