Page 188 of 539 FirstFirst ... 88138178186187188189190198238288 ... LastLast
Results 2,806 to 2,820 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #2806
    agit-spam attack Agoraphobic_S.I.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    ΣΤΗ ΛΙΤΑΝΕΙΑ
    Posts
    1,929

    Default

    να ένα ωραίο κείμενο
    https://athens.indymedia.org/front.p...cle_id=1345341

  2. #2807
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    ωπα, ωπα. για στακα λιγο. καθεστε και "στενοχωριεστε" (αχου τα μωρε, πλανταξατε στο κλαμα) για εναν τυπο που, νταξ, εστω και να το δεχθω, η βαση του κκε να ηταν αθωα, αυτος ηγεσια ηταν. μαλακιες περι και καλα ανθρωπισμου τις ακουω βερεσε. αυτο που εκανε το παμε χθες ειναι κηρυξη πολεμου. εγω εχω κανει τις επιλογες μου με ποιον ειμαι και τα διαφορα χαζα κνιτακια του φορουμ εχουν κανει τις επιλογες τους. μπορει εσεις να εχετε στο μυαλο σας χιλιαδυο πραγματα, ο φαντομ οτι το κκε ειναι καποια παραπλανημενη αριστερα που θα ξαναβρει τον δρομο, αλλοι οτι ολοι οι ανθρωποι πρεπει να ειμαστε μονιασμενοι για καποιον μεταφυσικο λογο και αρα ειστε οι καλοι, ενω εγω που λεω σκατα στον ταφο καποιου που ανελαβε οικειοθελως τον ρολο μπατσου (καλυτερα κι απ'τους μπατσους κιολας) μαντρωνοντας κοσμο και μπλοκαροντας την επιθεση στην βουλη ειμαι ο κακος. ε ας ειμαι, τουλαχιστον ξερω γιατι ειμαι, σε αντιθεση με ολους εσας που δεν ξερετε που σας πανε τα τεσσερα.

    kalki δωσε ντιρεκτιβες αρχηγε!
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  3. #2808
    Mazikeen Krux's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Lux
    Posts
    4,521

    Default

    I'll bury you in your god's fucked garden

  4. #2809
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by Agoraphobic_S.I. View Post
    να ένα ωραίο κείμενο
    https://athens.indymedia.org/front.p...cle_id=1345341
    ...

    φρικ ελα να παιξουμε κρεμαλα: χεσε μας δ__ε μου, τ___α σε κανα π_______ο
    this is radio freedom.

  5. #2810
    Grzegorz Brzęczyszczykiewicz MoRmEnGiL's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Chrząszczyżewoszyce powiat Łękołody
    Posts
    8,358

    Default

    Ayto to thread einai toso ma toso 8libero.. Me pianei kata8lipsh otan diabazw tis malakies pou grafete me ry8mous polybolou. Oi dromoi den einai ghpedo, alla eseis eisaste opadoi xwris kan na to 3erete.


    EDIT: inb4 "Ω! γράφει γκρήκλις."

    My morning sun is the drug that brings me near
    To the childhood I lost, replaced by fear


  6. #2811
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    Quote Originally Posted by Agoraphobic_S.I. View Post
    να ένα ωραίο κείμενο
    https://athens.indymedia.org/front.p...cle_id=1345341
    ...

    φρικ ελα να παιξουμε κρεμαλα: χεσε μας δ__ε μου, τ___α σε κανα π_______ο
    ολα καλα , αυτο με το πρωιναδικο ακομα δεν εχω καταλαβει που κολλαει..



    ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝ ΝΤΡΟΠΗ
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  7. #2812
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Κάλκι, λες ότι άξιζε τον θάνατο κάποιος επειδή συμμετείχε στην περιφρούρηση και ήταν στέλεχος του ΚΚΕ. Επαναλαμβάνω, λες ότι άξιζε τον θάνατο κάποιος επειδή συμμετείχε στην περιφρούρηση και ήταν στέλεχος του ΚΚΕ. Δεν καταλαβαίνω από που πηγάζει αυτή η ανάγκη σου να προβοκάρεις και να παρουσιάζεσαι ως ο νέος Νετσάγιεφ αλλά ελπίζω να κατανοείς πόσο βαθιές μαλακίες λες.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  8. #2813
    δήθεν asimoulis's Avatar
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    in flames
    Posts
    3,866

    Default

    αφού είναι σε πόλεμο ο άνθρωπος. ο οικοδόμος είναι το αυτονόητο θύμα ενός πολέμου που κήρυξε το ΚΚΕ. κάλκι η μαμά σου ξέρει ότι είσαι σε πόλεμο με το ΚΚΕ;
    Last edited by asimoulis; 21-10-2011 at 11:21.
    Η σκέψη μου είναι πλήρως αλλοτριωμένη, ιδεαλιστική, αταξική, αντιπατριωτική και "ολίγον άρρωστη".

  9. #2814
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    ubu δεν λεω εγω τις μαλακιες. εγω εχω ορισει συνολο ανθρωπων, σκοπους και δρασεις. και λεω οτι αυτος ειναι ενας πολεμος που αφορα το πως θα ζησω ολη την υπολοιπη ζωη μου κι εγω και ολοι μας. ειναι εχθρος. γιατι λεω μαλακιες, θελει να μου πει κανεις; να δουμε ολοι εσεις τα φυντανια που θεμελιωνεστε.
    this is radio freedom.

  10. #2815
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    Για να κάνουμε μία υπεραναλυσάρα να πούμε 1-2 προφανή πράγματα

    ο δρόμος δεν είναι γήπεδο, αλλά δεν είναι και παιδική χαρά

    δεν κατεβαίνουμε στην πορεία για να κάνουμε μία βόλτα με την ελπίδα να φωνάξουμε τόσο δυνατά ώστε να πουν αυτοί "πωπω σκάστε πια, μας πήρατε τ' αυτιά, πάρτε ό,τι θέλετε"

    όποιος έχει στο νου του ότι μ' αυτό το κινηματικό προφίλ θα πετύχει οτιδήποτε, έστω και την μεγαλύτερη ρεφορμιστική πίπα τύπου αύξηση 0,001% στο επίδομα αντιθανάτου σ' όσους βγάζουν λιγότερα από 23€ ετησίως είναι πολύ γελασμένος

    πολλώ δε μάλλον όταν ο κόσμος βγαίνει με πιο ανατρεπτικά και λιγότερο συντεχνιακά αιτήματα όπως π.χ. πτώση κυβέρνησης, άρση των μέτρων του ΔΝΤ, άμεση δημοκρατία (για κάποιους), σοσιαλισμό (τον πραγματικό εννοώ, αυτόν που θέλουν οι αριστεροί) κ.τ.λ.

    αυτά, και σόρι για το πατερναλιστικό ύφος αλλά μόνο παιδάκια μπορούν να πιστεύουν κάτι τέτοιο, δε θα κερδηθούν με δυνατά συνθήματα και πολυάνθρωπες βόλτες γύρω απ' τη βουλή. όποιος το πιστεύει αυτό είναι βλάκας, το ξαναλέω για έμφαση.

    Τώρα το γεγονός ότι εγώ και το οποιοδήποτε φρικιό μ' ένα τυπικό δείγμα αριστερού (εαακ, ανταρσυα, λοιποί) ή απεργού (ΠΟΕ-ΟΤΑ, επισιτισμός, ΔΕΗ κτλ) διαφωνούμε στην ουτοπία που έχουμε ως μοντέλο για τη στόχευση των δράσεών μας συνολικότερα (έπεται λοιπόν και στη μορφή που θέλουμε να έχει το κίνημα στο δρόμο) δε σημαίνει ότι δεν μπορούμε να συνεργαστούμε εκεί, έστω και στοιχειωδώς, τουλάχιστον. Και τέτοιες συνεργασίες προκύπτουν και αυτόματα εκείνη την ώρα των κινητοποιήσεων, χωρίς πρότερη συνεννόηση, από την αναγκαιότητα της στιγμής:

    Πιχί
    1.) έχει αποφασίσει η πορεία να πάει από το Α στο Β και στο ενδιάμεσο σημείο P βρίσκεται εμπόδιο. Το εμπόδιο πρέπει να απομακρυνθεί, με το βέλτιστο δυνατό τρόπο. Αν το εμπόδιο της πορείας είναι δυνάμεις καταστολής και δεις ότι η πορεία έχει αρκετή μαζικότητα και δυναμική για να πετύχει κάτι, συγκρούεσαι μ' αυτές και αμφισβητείς την εξουσία τους άμεσα, αν είστε 40 παλικάρια από τη λιβαδειά κ έχει 5 διμοιρίες, δεν είσαι ιερομάρτυρας κανενός, τα μαζεύεις και φεύγεις.
    2.) γίνεται προσπάθεια περικύκλωσης της πορείας από ΜΑΤ και πρέπει να στηθούν γραμμές με παλούκια στις άκρες του δρόμου που θα την εμποδίσουν
    3.) οι μπάτσοι τρέχουν από πίσω από το μπλοκ πετώντας χημικά και πρέπει να στηθούν φλεγόμενοι κάδοι κλπ ως οδοφράγματα που θα καθυστερήσουν το κηνυγητό

    Το πιο απλό όμως βήμα συνεργασίας το οποίο περιμένεις πάντα από οποιονδήποτε βρίσκεται μαζί σου στις κινητοποιήσεις εκείνη τη στιγμή είναι να βλέπεις ένα μπλοκ ανθρώπων να έχει μέτωπο προς τον αντίπαλο και πλάτη προς εσένα

    Απ' τη στιγμή που κάποιος γυρνά μετωπικά εναντίον σου με σκοπό να σ' εμποδίσει, κάνει μία ξεκάθαρη επιλογή, επιλέγει να καταστείλει. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μη συγκρουστείς και μ' αυτόν, όταν οι λόγοι που σε ωθούν να συγκρουστείς με την καταστολή δεν είναι κάνα φετίχ (ή αν είναι δεν πρέπει συγκρούεσαι γι' αυτό), αλλά είναι ακριβώς το γεγονός ότι αντιπαλεύεται εκείνη την ώρα το κίνημα και τη δράση του.
    Με άλλα λόγια δε συγκρουόμαστε με τους μπάτσους μόνο επειδή είναι μπάτσοι και βγάζουμε την επαναστατική μας γκάβλα (για μένα αυτό δε θα 'πρεπε να συμβαίνει καθόλου). Συγκρουόμαστε γιατί εκείνη την ώρα είναι εναντίον μας και προσπαθούν να προστατέψουν αυτό και αυτούς που μας γαμάνε τη ζωή. Αν δεν είναι μπάτσοι αυτοί οι προστάτες αλλά είναι κάποιοι άλλοι δεν είναι λογικό να υπάρξει σύγκρουση και μ' αυτούς;

    Σύγκρουση τώρα με ποιους όρους; Αυτό το ερώτημα δε νομίζω να το 'χει λήξει κανείς μέσα του, γιατί ποτέ δεν είχε το ΚΚΕ-and-friends τόσο ξεκάθαρη αντιδραστική στάση στο δρόμο, προτιμούσε ως τώρα να σαμποτάρει παθητικά το κίνημα, αυτή η ενεργητική συμπόρευση με την αστική "δημοκρατία" δεν είχε ξανασυμβεί.


    Και για να μη γράφω σεντόνια με αυτονόητες μαλακίες, πάρτε λίγο οπτικοακουστικό υλικό που τα λέει πιο εύγλωττα



    Last edited by rat_poison; 21-10-2011 at 11:39.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  11. #2816
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    ubu δεν λεω εγω τις μαλακιες. εγω εχω ορισει συνολο ανθρωπων, σκοπους και δρασεις. και λεω οτι αυτος ειναι ενας πολεμος που αφορα το πως θα ζησω ολη την υπολοιπη ζωη μου κι εγω και ολοι μας. ειναι εχθρος. γιατι λεω μαλακιες, θελει να μου πει κανεις; να δουμε ολοι εσεις τα φυντανια που θεμελιωνεστε.
    Κοίτα, καταρχήν εγώ είμαι φλώρος ανθρωπιστής και θεωρώ ότι κανείς δεν αξίζει τον θάνατο, ακόμα και αν είναι χρυσαυγίτης ή ο ίδιος ο Anders Breivik. Οπότε σε εμένα προσωπικά το να λες ότι κάποιος άξιζει να πεθάνει επειδή είναι μέλος ή στέλεχος του ΚΚΕ ακούγεται πέρα ως πέρα αστείο και παιδιάστικο.

    Σε πολιτικό επίπεδο τώρα, προφανώς και αυτά που έκανε χθες το ΚΚΕ είναι απαράδεκτα, αλλά το στοίχημα είναι να τους ξεπεράσεις με πολιτικούς όρους, όχι να τους κάψεις ζωντανούς. Όπως πολλές φορές στο παρελθόν το κίνημα ξεπέρασε το ΚΚΕ και το ανάγκασε να αλλάξει γραμμή και μάλιστα έσπασε και κόσμο από τη βάση του, έτσι πρέπει να γίνει και τώρα. Το να προσπαθήσεις να τους κάψεις ζωνταντούς, πέρα από το ότι σε κάνει απάνθρωπο καθίκι που πρέπει να συλληφθεί και να καταδικαστεί, τι ακριβώς προσφέρει στο κίνημα;
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  12. #2817
    compos mentis
    Join Date
    May 2010
    Location
    alive at the witch trials
    Posts
    2,837

    Default

    έλα μαλάκα μηδενισμός -αναρχία 1-0 και founder ως ρήμα

  13. #2818
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    Απ' τη στιγμή που κάποιος γυρνά μετωπικά εναντίον σου με σκοπό να σ' εμποδίσει, κάνει μία ξεκάθαρη επιλογή, επιλέγει να καταστείλει. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μη συγκρουστείς και μ' αυτόν, όταν οι λόγοι που σε ωθούν να συγκρουστείς με την καταστολή δεν είναι κάνα φετίχ (ή αν είναι δεν πρέπει συγκρούεσαι γι' αυτό), αλλά είναι ακριβώς το γεγονός ότι αντιπαλεύεται εκείνη την ώρα το κίνημα και τη δράση του.
    Με άλλα λόγια δε συγκρουόμαστε με τους μπάτσους μόνο επειδή είναι μπάτσοι και βγάζουμε την επαναστατική μας γκάβλα (για μένα αυτό δε θα 'πρεπε να συμβαίνει καθόλου). Συγκρουόμαστε γιατί εκείνη την ώρα είναι εναντίον μας και προσπαθούν να προστατέψουν αυτό και αυτούς που μας γαμάνε τη ζωή. Αν δεν είναι μπάτσοι αυτοί οι προστάτες αλλά είναι κάποιοι άλλοι δεν είναι λογικό να υπάρξει σύγκρουση και μ' αυτούς;

    Σύγκρουση τώρα με ποιους όρους; Αυτό το ερώτημα δε νομίζω να το 'χει λήξει κανείς μέσα του, γιατί ποτέ δεν είχε το ΚΚΕ-and-friends τόσο ξεκάθαρη αντιδραστική στάση στο δρόμο, προτιμούσε ως τώρα να σαμποτάρει παθητικά το κίνημα, αυτή η ενεργητική συμπόρευση με την αστική "δημοκρατία" δεν είχε ξανασυμβεί.
    Ναι, να συγκρουστείς, αλλά δε γίνεται η απάντησή σου να είναι τόσο δυσανάλογη με τα γεγονότα, όπως ήταν η επίθεση με μάρμαρα και μολώτοφ. Στην τελική, το γεγονός ότι κακήν κακώς το ΠΑΜΕ κατέλαβε τον συγκεκριμένο χώρο δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία ως προς την επίτευξη του σκοπού των διαδηλώσεων. Δηλ. το ζήτημα είναι ποιος θα κάτσει μπροστά από την Βουλή ή η μαζικότητα της διαδήλωσης;
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  14. #2819
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    είπα και πριν αλλά εξηγούμαι ξανά: ο σκοπός της διαδήλωσης δεν είναι η μαζικότητα, είναι η επίτευξη ενός κινηματικού στόχου, όπως π.χ. η ανατροπή μίας απόφασης "από τα πάνω" που σου γαμάει τη ζωή.

    Η μαζικότητα είναι το ΜΕΣΟ με το οποίο η διεκδίκηση αυτή μπορεί να έχει αποτέλεσμα απέναντι στην καταστολή.
    Δε θα πρέπει να συγχέεται με το στόχο. Δλδ προτιμώ μία πορεία 1000 ατόμων που θα καταφέρει να ρίξει ένα οδόφραγμα από πλεξιγκλας, θα καταστρέψει 2-3 κάμερες τραπεζών, θα κάνει δυο τρεις διμοιρίες να υποχωρήσουν και θα προστατέψει τον εαυτό της από το "Π", παρά μία πορεία 10.000 ατόμων που θα κάνει μια παρέλαση μπροστά στη βουλή, θα την κοιτάξει με αποστροφή για κάνα δεκάλεπτο, θα φωνάξει "τι θα γίνει - χαμός" απ' έξω της και θα φύγει.
    Συν το ότι άλλο το συνδικαλιστικό κομπρεμί "φύγε τώρα με το πανώ σου να βγω εγώ να φανούμε όλοι" - "όχι δε φεύγω είσαι ρεφόρμα/λίτης/χρυσαυγίτης" άλλο το "δε θα περάσεις από δω, εδώ είναι το ΠΑΜΕ, δείξε μου κομματική ταυτότητα, άντε και γαμήσου φύγε, πάρε και μια καδρονιά"
    Last edited by rat_poison; 21-10-2011 at 12:00.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  15. #2820
    fleshdiver regularpaul's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    spinalonga
    Posts
    6,062

    Default

    απαντηση δυσαναλογη με τα γεγονοτα λοιπον


Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •