Page 17 of 539 FirstFirst ... 715161718192767117517 ... LastLast
Results 241 to 255 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #241

    Default

    Δεν ξέρω, πάντως το σημερινό μοντέλο είναι πολύ πετυχημένο, δεν έχουμε ούτε απολύσεις ούτε πτωχεύσεις επιχειρήσεων!

  2. #242
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default

    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  3. #243
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Ρε μάγκες ξεχνάμε κάτι πολύ σημαντικό. Στην Ελλάδα δε δουλεύουν παρά ελάχιστοι στον δημόσιο τομέα, ενώ οι περισσότερες μικρομεσαίες ιδιωτικές επιχειρήσεις συνήθως επαναπαύονται μόλις πιάσουν ένα μίνιμουμ στόχων/εσόδων χωρίς να ενδιαφέρονται για την συνεχόμενη εξέλιξή τους.

    Όταν στο δημόσιο, π.χ. στις εφορίες, "δουλεύουν" 15 άτομα κυριολεκτικά μια ώρα/ημέρα εκτελώντας εργασία που μπορεί κάλλιστα να γίνει από 4 άτομα δουλεύοντας κανονικό 7ωρο, και όταν όλους αυτούς τους πληρώνουμε εμείς μέσω φόρων, πώς γίνεται να μην είμαστε ένα μπουρδέλο; Και προφανώς ο κάθε Βγενόπουλος θα πρέπει να πληρώσει τη μερίδα του λέοντος, αλλά το θέμα στην Ελλάδα μας είναι πολύ βαθύτερο από την σωστή κλιμάκωση της φορολογίας. Δυστυχώς, οι γονείς μας και η γενιά του πολυτεχνείου έμαθε και μας έμαθε να καθόμαστε, να πληρωνόμαστε και να γκρινιάζουμε. Για κάποιο διάστημα χέστηκαν όλοι στο τάληρο, χωρίς να έχει δουλέψει κανένας αντίστοιχα με τα έσοδά του και προφανώς, αυτό δε μπορεί να συνεχίζεται επ' άπειρο από τη στιγμή που ζούμε σε μια καπιταλιστική κοινωνία με ότι αυτό κι αν συνεπάγεται.

    Έλλειψη παιδείας; Εγώ αυτό πιστεύω. Μαζί και το βόλεμα που έχουμε. Όταν ο άλλος χρωστάει δόσεις σε πιστωτικές, επιταγές για εμπορεύματα κτλ. και πάει και αγοράζει δεύτερο αμάξι για τις γκόμενες γω το λέω έλλειψη παιδείας. Όταν κάποιος παίρνει 1000 ευρώ και πρέπει να δίνει στο σπίτι 6 κατοστάρικα επειδή είναι σε κουλ περιοχή εγώ το λέω έλλειψη παιδείας. Όταν είναι να πληρώσει 1000 ευρώ φόρο και προσπαθεί να το αποφύγει για να πάει στο Notis και να πιει 3 μπουκάλια γω το λέω έλλειψη παιδείας. Οι Σουηδοί, οι Δανοί και οι Νορβηγοί είναι μαλάκες;

    Πήγα στη Γρανάδα σε μια Κολομβιανή φίλη για 4 μέρες. Παίρνει 1200 ευρώ και μένει σε σπίτι που Έλληνας δε θα έμενε ούτε αν πλήρωνε νοίκι 20 ευρώ. Κι όμως, ήταν ευχαριστημένη γιατί ΖΟΥΣΕ ΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΗΣ ΜΟΔΑΣ ΚΑΙ ΤΡΕΝΤΟΣΙΝΗΣ. Τα λεφτά αυτά της είναι αρκετά για να κάνει και τα ταξίδια της και να μην της λείπει τπτ. Δε πληρώνει μαλακισμένο αμάξι όμως ε, ενώ περπατάει και παίρνει και το λεωφορείο. Δεν έχει 3 lcd τιβις, ούτε ρούχα που κοστίζουν το μισό μισθό της.

    Και για να μη το κουράζω άλλο, έρχομαι να πω ότι βρίσκομαι κοντά στον Άλεξ. Πώς μπορώ εγώ να κατέβω σε πορεία μαζί με τη ΓΣΕΕ και το ΠΑΜΕ; Γιατί να αγωνιστώ για αυτούς που δεν έχουν δουλέψει ποτέ στη ζωή τους και παίρνουν μισθούς που δεν τους αξίζουν σε καμιά περίπτωση; Και ναι, υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά με αυτόν τον κόσμο δε θέλω να έχω καμία σχέση. Με την καργιόλα που καθόταν στο ΙΚΑ και μιλούσε ένα τέταρτο στο τηλ χωρίς να με εξυπηρετεί τι κοινό μπορεί να έχω; Γιατί να μη της κοπούν τα επιδόματα αντί να τα πληρώνει ο κάθε αθώος φορολογούμενος μαλάκας; Γιατί να πρέπει να κατέβω στο δρόμο με αυτόν που θέλει τα φράγκα για να πάρει τρίτο αμάξι τζιπάκι και να πάει το βράδυ στον Βέρτη;

    Αλληλεγγύη! Τι όμορφη λέξη, πραγματικά, και εξ ορισμού ανιδιοτελής σαν έννοια. Και ναι, ο απλός κοσμάκης την έχει πραγματική ανάγκη. Μακριά όμως από αυτούς που τη χρησιμοποιούν επιλεκτικά και προς όφελος τους. Έχω κατέβει σε πολλές πορείες, ωστόσο σε αυτή τη περίοδο μόνο με αντιεξουσιαστές, ΑΚ θα μπορούσα να συνυπάρξω, που τουλάχιστον τα πιστεύω τους είναι μακριά από τις μικροπολιτικές σκοπιμότητες των πολιτικοποιημένων μαλάκιδων.
    Last edited by Coroner; 18-03-2010 at 12:20.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  4. #244
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    αν είναι να κατηγορείς την παιδεία, γράφτην τουλάχιστον σωστά

    κι αυτό παιδεία είναι

    εντιτ: και για να μην ειμαι εντελως μαλακισμενη, 45% εκανε η τατιανα χτες. οποτε ο,τι και να λεμε, σε όσους κόβουν επιδόματα, θα τα βρουν από αλλου, δεν ανησυχούν
    Last edited by enitharmon; 18-03-2010 at 12:20.
    Vielen Dank für alles was mal war

  5. #245
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Ξαναδιάβασα ποστ κατώριμου. Είναι ασύλληπτο.


    Πιστεύω ότι είναι ο Αντίχριστοc, δεν εξηγείται αλλιώς.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  6. #246
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    αν είναι να κατηγορείς την παιδεία, γράφτην τουλάχιστον σωστά

    κι αυτό παιδεία είναι
    Γιατί παρεξηγήθηκες; Είναι το ίδιο ουσιαστικό πιστεύεις;
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  7. #247

    Default

    ...και τέσπα φοίβο, για να σου απαντήσω πιο σοβαρά, αν το υπάρχον σύστημα όντως δεν μπορεί πια να εξασφαλίσει αξιοπρεπή ζωή για τους πολίτες, πχ αν φοβόμαστε να κάνουμε ντου και να υποχρεώσουμε τους πάντες να ασφαλίζουν τους υπαλλήλους τους επειδή μπορεί να τους απολύσουν, και εφόσον συμφωνούμε ότι η κοινωνία και το οικονομικό της σύστημα υπάρχουν για να εξυπηρετούν τις ανάγκες όλων και όχι μιας ελίτ, τότε μάλλον πρέπει να αλλάξει ριζικά το σύστημα. Δεν μπορώ με τίποτα να σε ακολουθήσω στο "ε, αφού δεν μπορούν να τα πάρουν από αυτούς που τα έχουν, κι αν τους ζορίσουν θα απολύσουν κόσμο, ας συμπιέζουμε επ'άπειρον τα δικαιώματα των εργαζομένων" γιατί είναι ένα αδιέξοδο, ένας κατήφορος χωρίς τέλος. Για μένα πρέπει να επικαιροποιήσουμε τον μαρξισμό με στοιχεία από τον αντιεξουσιαστικό χώρο, την αυτοοργάνωση, την αμεσοδημοκρατία.
    @coroner, οι νοοτροπίες που λες δεν μπορούν να εξηγηθούν μονοσήμαντα ως "σταρχιδισμός του δημ. υπαλλήλου". Καλώς ή κακώς, η συμπεριφορά των ανθρώπων είναι πολύ πιο σύνθετη και δεν μπορούμε να αφήσουμε απ'έξω την επίδραση στην ψυχολογία του ατόμου ενός σάπιου συστήματος που βασίζεται στην εκμετάλλευση και την ανεξέλεγκτη αυθαιρεσία. Χρειάζεται πιο συνολική θεώρηση των πραγμάτων, και μέσα σε αυτό το πλαίσιο δεν μπορούμε να αποκλείσουμε και τη συμπόρευση με άτομα με τα οποία δε συμφωνούμε απόλυτα στις σημερινές συνθήκες. Συν ότι, όπως είπα και πιο πριν, αυτή που μιλάει ένα τέταρτο στο τηλέφωνο αντί να κάνει τη δουλειά της, σιγά μη σηκωθεί να πάει σε πορεία να φάει δακρυγόνα.

  8. #248
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Για αυτό το λόγο είπα πως ουσιαστικά είναι ένα θέμα παιδείας που πηγάζει από την ελληνική κοινωνία μετά την μεταπολίτευση κατά κύριο λόγο. Το γεγονός ότι η αυτή που δεν κάνει τη δουλειά της δε θα κατέβει στην πορεία δεν αλλάζει κάτι αφού ούτως ή άλλως θα καρπωθεί τα πιθανά αποτελέσματα. Και εν τέλει, πιο πιθανό θα ήταν να κατέβαινα σε πορεία αν η ελ λόγω κυρία ήταν στην πορεία μαζί μου.

    Και ρε γμτ, πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουμε να μιλάμε για το σάπιο σύστημα σαν κάτι το απρόσωπο με το οποίο δεν υπάρχει αλληλεπίδραση. Εμείς το κάνουμε σάπιο, πότε θα το καταλάβουμε αυτό; Εμείς ψηφίζουμε μπατσοκ και νδ, εμείς μαλακιζόμαστε στις δουλειές μας και κλέβουμε φόρους, εμείς φωνάζουμε υπερ του κόκαλη και του βγενόπουλου όταν θέλουμε να πάρουμε πρωτάθλημα. Και πρέπει να αντιδράμε πρώτα ατομικά και μετά συλλογικά. Δε γίνεται εκεί που στη ζωή μας πάμε πάντα με το ρεύμα να ξυπνήσουμε ένα πρωί και να μιλάμε για το σάπιο σύστημα. Εγώ δε το δέχομαι για τον εαυτό μου. Προσπαθώ να αντιστέκομαι μέσα από την καθημερινότητά μου, όσο είναι δυνατό, και κατόπιν συλλογικά όπου θεωρώ ότι υπάρχει κοινό έδαφος.

    μπε το μαύρο πρόβατο
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  9. #249

    Default

    Προφανώς και αντιστέκεσαι και στην καθημερινότητα, αυτό μπορεί να γίνει με χίλιους δύο τρόπους και όντως δεν μπορείς να λες για το σύστημα και να ψηφίζεις πασόκ. Από την άλλη, διαφωνώ στη λογική της απόλυτα συλλογικής ευθύνης γιατί α) δεν πιστεύω ότι η αντιπροσωπευτική δημοκρατία είναι ουσιαστικά δημοκρατία, β) δεν υπάρχει ελευθεροτυπία, γ) δεν υπάρχει πολιτική παιδεία. Η σωστή διαχείριση της ελευθερίας προϋποθέτει την ίδια την ελευθερία, οπότε αν δεν υπάρχει ελευθερία (πχ όταν ακούς συνέχεια ότι "πρέπει να κάνουμε όλοι θυσίες" είναι λογικό να αρχίσεις να το πιστεύεις, η προπαγάνδα είναι κάτι που χρησιμοποιείται από όλα τα καθεστώτα, δεν είναι κάτι ανύπαρκτο ή αφηρημένο) δεν μπορούμε να είμαστε τόσο απόλυτοι στις ατομικές ευθύνες. Και, όπως και να έχει, μαλάκες πάντα θα υπάρχουν, αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να χαιρόμαστε όταν ζορίζονται οικονομικά.

  10. #250
    Vic Ford Prefect's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Stavromula Beta
    Posts
    3,042

    Default

    Εντυπωσιακό ποστ κατώριμου. Συνδυασμός κυνικού αιμορουφήχτρα καρχαρία με αριστερές εξάρσεις, τον φαντάζομαι στις κρεμάλες να κάνει θαμπζ απ στο πλήθος όταν του περνάνε τη θηλειά.
    42
    -------
    Δεν ελπίζω τίποτα
    Δεν φοβάμαι τίποτα
    Είμαι ξέμπαρκος

  11. #251
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    45% εκανε η τατιανα χτες. οποτε ο,τι και να λεμε, σε όσους κόβουν επιδόματα, θα τα βρουν από αλλου, δεν ανησυχούν
    Για πες την ιστορία. Είχε τίποτα σπέσιαλ ή σε τέτοια ποσοστά κινείται;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  12. #252
    Giagias me Jazzmaster Marillion's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Stukas over Serres
    Posts
    4,571

    Default

    κατώριμε που μένεις σουηδία; θα σου φέρω φακτς από πρώτο χέρι που σε δίνουν!!!


    INDIE ROCK, PUNK-METAL, EMOCORE COMMANDO

    http://letselectrify.blogspot.com si senior boss man, england very pretty

    ΓΥΡΟΣ ΠΑΟΛΑ ΠΛΑΤΩΝΙΣΜΟΣ
    ΣΟΦΟΚΛΗΣ ΒΟΛΑΝΗΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

  13. #253
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by Coroner View Post
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    αν είναι να κατηγορείς την παιδεία, γράφτην τουλάχιστον σωστά

    κι αυτό παιδεία είναι
    Γιατί παρεξηγήθηκες; Είναι το ίδιο ουσιαστικό πιστεύεις;
    όχι ρε, δεν παρεξηγήθηκα, λες πολλά σωστά. απλά είναι λίγο σαν το "Έλληνας γενιέσαι" του ΛΑΟΣ.
    Vielen Dank für alles was mal war

  14. #254
    μπε το μαύρο πρόβατο Coroner's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    SF Bay Area
    Posts
    2,444

    Default

    Γιατί το λες αυτό; Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι λέω. Ειδικά με λαος δε νομίζω να έχουν και πολύ σχέση. Και σε παρακαλώ, αν έχεις να πεις κάτι ουσιαστικό απλά πες το, αλλά μη λες κουταμάρες του στυλ λαος.
    ...when worms are granted wings, angels have to crawl...

  15. #255
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Quote Originally Posted by enitharmon View Post
    45% εκανε η τατιανα χτες. οποτε ο,τι και να λεμε, σε όσους κόβουν επιδόματα, θα τα βρουν από αλλου, δεν ανησυχούν
    Για πες την ιστορία. Είχε τίποτα σπέσιαλ ή σε τέτοια ποσοστά κινείται;
    είχε τζουλια. τι ποσοστα πιανει γενικά δεν ξέρω
    Vielen Dank für alles was mal war

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •