Page 13 of 539 FirstFirst ... 311121314152363113513 ... LastLast
Results 181 to 195 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #181
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Οι στρατιωτικές δαπάνες μπορούν να μειωθούν και κακώς στο θέμα αυτό εμφανίζεται πάντα αποκλειστικά και μόνο το θέμα των εξοπλισμών (όπου ήδη έχουν ξεκινήσει αλλαγές για την μείωση του κόστους αγοράς νέου εξοπλισμού). Πρέπει να μειωθούν και τα περιττά λειτουργικά έξοδα που προκύπτουν από την ανύπαρκτη μηχανογράφηση και τα άχρηστα στρατόπεδα που λειτουργούν ακόμη μόνο για να δικαιολογείται ο πλεονάζον αριθμός αξιωματικών. Περιττό έξοδο είναι και η θητεία, παρεπιπτόντως. Η ελλειπής συντήρηση του υπάρχοντος εξοπλισμού επίσης κοστίζει όταν οδηγεί στην αχρηστία του. Σ' αυτό μπορεί να βοηθήσει η σωστή μηχανογράφηση για την καταγραφή της κατάστασης του εξοπλισμού και δημιουργία οργανογράμματος συντήρησης του.

    Η φορολόγηση της Εκκλησίας είναι απαραίτητη και για λόγους ισονομίας. Όσα αναφέρει ο Dythor προφανώς δεν μπορούν να αποτελούν δικαιολογία.

    Τα περί φορολόγησης, όπως αναφέρονται, τα θεωρώ άστοχα. Πιο δίκαιο και λογικό είναι η ενιαία κλιμακωτή φορολόγηση εισοδήματος.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  2. #182
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    σόρι που θα πάω μερικές σελίδες πίσω και στο διάλογο weiss με τον αντμιν, αλλά με αφορμή αυτόν, πιστεύετε όντως (όσοι το εννοήσατε) ότι οι έλληνες είμαστε χαραμοφάηδες επειδή έχουμε πολλά νησιά και καλό κρασί και μαλάκες πολιτικούς, ενώ τα άλλα φύλα που δεν κατάγονται από τον περικλή είναι πιο σοβαροί και ψυχρόαιμοι και πληρώνουν τους φόρους τους;

    ας πάρουμε ένα παράδειγμα το μεγαλύτερο περσινό σκάνδαλο, τη siemens. από ποια νομοταγή χώρα είναι αυτοί;

  3. #183
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Δομικά όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι ρε φάντομ, απλώς με τα χρόνια και την ιστορία σχηματίζεται ένα μέγεθος που λέγεται βαθμός κοινωνικής ωριμότητας. Και προφανώς στην Ελλάδα υπάρχει και στις δύο πλευρές μια καθυστέρηση, στο λαό (που δεν πληρώνει) και στους πολιτικούς (που τρώνε με διαφθορά και κακοδιαχείρηση όσα παίρνουν).
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  4. #184
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    τώρα τι θες να σου αντιπαραθέσω, τον brown που υπερασπίζεται τον πόλεμο στο ιράκ ή το λαό των ΗΠΑ που αγόραζαν σπίτια χωρίς να μπορούν να πληρώσουν τα δάνειά τους;

  5. #185
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Ε προφανώς έχει διαβαθμίσεις αυτό το πράγμα και διαφέρει από τον έναν τομέα στον άλλον, εν προκειμένω μιλάμε για τις υποχρεώσεις απέναντι στο κράτος.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  6. #186
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Δομικά πάντως όποιος δεν είναι με την ανατροπή, είναι μ' αυτούς:


  7. #187
    Τσουνάμι σε φλυτζάνι Candiru's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Θες κιάλλο Νίκη;
    Posts
    16,120

    Default



    σε μια ακόμα φαινεται καλύτερα το πρόσωπο του μπάτσου
    Ξέρετε γιατί όταν κάνετε μπάνιο στον Αμαζόνιο πρέπει να φοράτε... προφυλακτικό;

    http://www.trollart.com/sound/candiru/index.html




    http://rockandecology.blogspot.com/

  8. #188
    Mary Ann Cotton enitharmon's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Berlin
    Posts
    15,078

    Default

    «Υπάρχουν πιο ευφάνταστες ιδέες από την πώληση των ελληνικών νησιών για τη μείωση του ελλείμματος. Η πώλησή τους είναι εκτός συζήτησης» πρόσθεσε απαντώντας σε γερμανό δημοσιογράφο.

    μ'αρέσει που απαντάνε και σοβαρά
    Vielen Dank für alles was mal war

  9. #189

    Default

    Προσωπικά δε θα μου κάνει καμία εντύπωση αν σε κανα δυο δεκαετίες δώσουν όντως καμιά ακρόπολη με σύμβαση για 30 χρόνια σε καμιά ιδιωτική για τουριστική εκμετάλλευση. Αφού δε θα έχει μείνει τίποτα άλλο για να πουλήσουν, κάτι πρέπει να κάνει και το κράτος. Καθήστε και θα δείτε, και θα είναι πάλι "αναγκαίο κακό".
    Κατά τα άλλα δεν έχει νόημα πραγματικά, όλα για να μη φοβηθούν οι "αγορές", μην τυχόν και διώξουμε τους "επενδυτές" από το χρηματιστήριο, να πληρώνουμε τους φόρους μας γιατί αν δε μαζευτούν αρκετά για τους πλούσιους θα πάρουν ακόμα περισσότερο από τους συνταξιούχους, να δουλέψουμε και τσάμπα αν χρειαστεί για να μη φύγουν και τα λίγα εργοστάσια που μας κάνουν τη χάρη να μένουν εδώ, κοιτάχτε παιδιά, κάποια στιγμή πρέπει να αποκτήσουμε και λίγη αξιοπρέπεια λέω εγώ.
    υγ: άλεξ κάθε φορά που κατεβάζεις ένα δίσκο ένας καλλιτέχνης μένει στο δρόμο
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  10. #190
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Δεν το πας άσχημα γενικά, εύχομαι και Κάλκης!
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

  11. #191
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    υγ: άλεξ κάθε φορά που κατεβάζεις ένα δίσκο ένας καλλιτέχνης μένει στο δρόμο
    Ε τότε ΟΛΑ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ.

    υ.γ. τα υπόλοιπα που γράφεις δε τα σχολιάζω, αφού δεν είπα τίποτα από αυτά, άρα υποθέτω ότι δε τα έγραψες (και) για μένα, αλλά μιας και έχεις σκαλώσει με τη φοροδιαφυγή, έκανα φιλότιμες προσπάθειες να εξηγήσω γιατί όταν φοροδιαφεύγεις ή πουλάς σε ξεφτίλα τιμές δε τα παίρνεις από τους πλούσιους αλλά από τους φτωχούς μαλάκες, αν δε το καταλαβαίνεις τι να πω, συνέχισε ή ξεκίνα να τα κάνεις, που είναι και αξιοπρεπές.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  12. #192

    Default

    Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς συνδέεις και συγχέεις το ένα με το άλλο. Ναι, ωραία, όταν πουλάς σε ξεφτίλα τιμές τα παίρνεις από τους φτωχούς μαλάκες. Όταν φοροδιαφεύγεις τότε τι; Αφού η διαχείριση είναι άδικη και γίνεται από κάποιους άλλους. Πχ, όχι, δε θέλω τα χρήματά μου να πάνε στη eurovision (ειδικά όταν omg δεν έχουμε μία). Η λογική ότι ε, κάτι θα φτάσει και σε μισθούς (παρεμπιπτόντως, οι συντάξεις πληρώνονται από τα ταμεία τα οποία ως εργαζόμενος τροφοδοτώ μια χαρά και όχι από φόρους, οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων που μισείς πληρώνονται από τους φόρους), είναι ολόιδια με τη λογική που λέει ότι δεν πρέπει να κατεβάζεις δίσκους γιατί από τα 15 ευρώ μπορεί και μισό να φτάσει στο συγκρότημα.
    edit: εννοείται ότι όταν μιλάω για φοροδιαφυγή δεν αναφέρομαι σε περιπτώσεις τύπου τζούλια αλεξανδράτου, αλλά στον χ μισθωτό που θα αγοράσει κάτι με έκπτωση αν δεν πάρει απόδειξη. Προφανώς δε μιλάμε εκ των πραγμάτων για υπέρογκα ποσά, αλλά η συζήτηση ξεκίνησε όταν είπα ότι δυσκολεύομαι να νιώσω τύψεις για κάτι τέτοιο, ξέροντας πού πάνω κάτω πηγαίνουν τα χρήματα.
    Dythor, ο κάλκι συνήθως λέει τρελές πίπες και το έχω πει πολλάκις, αλλά εδώ έκανε ποστ που έχει γύρω στους 15 τόνους μεγαλύτερη σοβαρότητα και σκέψη από τα δικά σου.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #193
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Καταρχάς μιλάμε για υπέρογκα ποσά, γιατί δε μιλάμε για λίγα άτομα και επίσης δε φοροδιαφεύγει μόνο όποιος δε ζητάει απόδειξη αλλά και όποιος δε δηλώνει εισοδήματα κτλ.

    Νομίζω εξήγησα πιο πάνω γιατί με τη φοροδιαφυγή θίγονται τα συμφέροντα των φτωχών και όχι των πλουσίων, προφανώς δε το κατάλαβες, δεν έχω και γω κανα τρομερό λέγειν εδώ που τα λέμε, οπότε ας μου πεις εσύ τι πιστεύεις. Ποια είναι τα αποτελέσματα της φοροδιαφυγής κατά την άποψη σου; Θέλω να μου απαντήσεις τι νομίζεις ότι γίνεται πρακτικά, τι γίνεται τώρα, όχι τι θα ήταν σωστό να γίνεται, τι θα πρέπει να αλλάξει, σαυτό θα συμφωνήσουμε έτσι κι αλλιώς.

    Ξέρω από πού πληρώνονται οι συντάξεις (όλα τα ξέρω!!), υπάρχουν όμως κι άλλα πράγματα τα οποία επηρεάζονται από τη φοροδιαφυγή και συνδέονται με τους συνταξιούχους γιαυτό τους ανέφερα.

    Τώρα για τη μουσική δεν είμαι και το κατάλληλο άτομο για να χρησιμοποιήσεις σαν επιχείρημα, ζήτημα να έχω 10 κατεβασμένους δίσκους στο σκληρό μου και εδώ και 15 χρόνια η βασικότερη σπατάλη μου είναι η αγορά σιντοβινυλίων. Αλλά καταλαβαίνω το συλλογισμό σου, μπορεί να μην είναι η μουσική αλλά σίγουρα θα είναι κάτι άλλο, αυτό σημαίνει ότι από κει και πέρα όλα επιτρέπονται και είναι ηθικά;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  14. #194

    Default

    Λοιπόν, πρώτον ξαναλέω ότι δε θεωρώ ότι η Λύση μας είναι να μην πληρώνουμε φόρους και όλα θα φτιάξουν, είπα ήδη πως είναι προβληματική κατάσταση. Λέω πως δεν έχω ιδιαίτερους ενδοιασμούς να το κάνω στο παρόν σύστημα. Αν κάποια στιγμή σταματήσουν να ξοδεύουν τα λεφτά από φόρους για καλομοίρες και αδερφές μαγγίρα τότε σίγουρα το επανεξετάζουμε. Δεύτερον, δε θα σου πω τα αποτελέσματα της φοροδιαφυγής, θα σου πω απλοϊκά τι γίνεται με τα λεφτά. Καταρχάς έχουν χρεώσει τόσο την Ελλάδα με ολυμπιακούς κλπ μλκίες που τα λεφτά από τους φόρους μάλλον πάνε κατευθείαν για τους τόκους των χρωστούμενων και οι μισθοί και τα γενικότερα έξοδα καλύπτονται με νέα δανεικά. Με αυτά τα χρήματα λοιπόν που δανείζονται έχουν να πληρώσουν μισθούς, μερτσεντές, παναγόπουλους, γιουροβίζιον και λοιπά. Όταν κάποια στιγμή οι φόροι δε φτάνουν για να καλύπτουν τα 3 τελευταία και επικεντρωθούμε στους μισθούς (και με μείωση κάποιων δυσανάλογα μεγάλων, όπως των βουλευτών αλλά κυρίως κάτι προέδρων τράπεζας της ελλάδος, δεη κλπ) και στις κοινωνικές παροχές, τότε θα αρχίσω να έχω τύψεις όποτε τυχαίνει να γλιτώσω κάποια χρήματα από φόρους. Όσο υπάρχουν λεφτά για να δίνουμε σε κάθε βουλευτή "το αντίτιμο χιλίων προπληρωμένων φακέλων εσωτερικού κάθε μήνα" ή για να χαρίζουμε φόρους στην εκκλησία βγάζω το συμπέρασμα ότι μαζεύονται αρκετοί φόροι για να ξοδεύουμε σε κλαπαρχιδιές και ότι το κράτος δεν έχει και τόσο μεγάλη ανάγκη τη δική μου συνδρομή. Όταν, δε, προσπαθεί να κόψει από τους μισθούς και όχι από τις κλαπαρχιδιές, τότε κατεβαίνω στο δρόμο και λέω "ε, μουνιά, κόφ'τε τις κλαπαρχιδιές αν δεν έχετε λεφτά και όχι τους μισθούς".
    Όσο για τη μουσική, οκ, μπορεί να είναι οι ταινίες, μπορεί να μην είναι τίποτα, αλλά προφανώς αν κάποιος δεν έχει ηθικούς ενδοιασμούς στο να κατεβάσει/"κλέψει" ακόμα και δέκα δίσκους τότε είναι κάπως περίεργο να φρικάρει που κι εμένα δε με νοιάζει ιδιαίτερα αν δεν κοπούν δέκα αποδείξεις, αν μπορώ να πάρω πίσω ως έκπτωση τον φπα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  15. #195
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Ναι αλλά δε μου απάντησες στο βασικό μου ερώτημα. Πού τα βρίσκει τα λεφτά για να πληρώσει τη γιουριβύζιον και τις μερσεντές; Στις φάσεις που δεν αρκούν για να φάνε όλοι αυτοί, από ποιους τα παίρνει;

    Και για να μη παρεξηγηθώ, δε το λέω μοιρολατρικά όπως ίσως νομίζεις, ότι αφού γίνεται που γίνεται ας πληρώνουμε όλοι κτλ, είπα και πριν ότι συμφωνώ με το τι πρέπει να γίνει, ακόμα και το πρώτο μου ποστ σαυτό το τόπικ έλεγε για το πόσο άδικα είναι τα νέα μέτρα και όλα αυτά, η βασική μου ένσταση είναι ότι ΤΩΡΑ, τη στιγμή μου μιλάμε, με το υπάρχον καθεστώς, κλέβεις εμένα, δεν κάνεις κακό ούτε στο γαμημένο το κράτος ούτε στο Βγενόπουλο, είναι εντελώς κατάσταση "μέχρι να διεκδικήσουμε και να πάρουμε αυτά που αξίζουμε είναι θεμιτό να κλεβόμαστε μεταξύ μας". Ναι είναι μαλακία να πληρώνεις φόρους για να τα παίρνει η Καλομοίρα, αλλά το πρακτικό αποτέλεσμα του να μη πληρώνεις εσύ το φόρο είναι να τον πληρώνει ο μισθωτός και ο συνταξιούχος (και όλοι οι άλλοι).

    Τώρα σχετικά με την πειρατεία που λες, αν πιστεύεις ότι η πειρατεία μου έχει τον ίδιο αντίκτυπο στην κοινωνία με τις εξωφρενικές τιμές κάποιου μαγαζάτορα ή τη φοροδιαφυγή κάποιου άλλου, οπότε δεν έχω λόγο να φρικάρω, τι να πω, πάσο.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •