Page 11 of 539 FirstFirst ... 9101112132161111511 ... LastLast
Results 151 to 165 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #151
    nihil pop metamelia3's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    the city
    Posts
    8,350

    Default

    Quote Originally Posted by freak brother View Post
    Quote Originally Posted by Khalkji View Post
    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Κάλκι, σε μια κλίμακα από το 1 ως το 10, τι βαθμό δίνεις στον εαυτό σου στο ερώτημα "κατάλαβα αυτά που έγραψε ο άλλος;"
    εσυ καταλαβαινεις τι λες; εχεις περασει 10 σελιδες τωρα αποφευγεις να κατηγορησεις αυτον που ουσιαστικα φταιει. ναι, τους ΚΑΚΟΥΣ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΤΕΣ. Γιατι παπαρα μου, οταν εσυ και οι υπολοιποι βλακες του θρεντ λετε επιστρατευοντας το μεγιστο δυνατο της εξυπναδας σας οτι αν δεν υπηρχε η νοοτροπια του μικρομαλακα του ελληνα που ναι, να το δεχτω, δεν κλεβει για να παρει ενα καρβελι ψωμι στα παιδια του αλλα κλεβει για να παρει αηποντ, κινητο η για να εχει λεφτα στην μπαντα, το βλακωδες κεφαλακι σας αδυνατει να συλλαβει εννοιες οπως η καταναλωτικη κουλτουρα, η επισφαλεια, το οικονομικο γοητρο (οπου το πρωτο και το τριτο ειναι ψυχολογικα/πολιτιστικα φαινομενα που προκυπτουν ακριβως απ' αυτο το οικονομικο συστημα και ειναι υπολογισιμα σε οτι θες να "αναλυσεις"). Και το πιο σημαντικο ολων: αδυνατει να καταλαβει το σκατοκεφαλο σας οτι απ' την στιγμη που αυτα τα λεφτα κινουνται σ'ενα συστημα για το οποιο αυτος δεν εχει κανενα λογο στην διαχειριση του μπορει πολυ απλα να νιωσει (εχοντας δικιο) οτι κλεβει την μπιζνα του βγενοπουλου η του παπανδρεου η οποιου αλλου καριολη και οχι χρημα απ'τον διπλανο του. Γιατι ναι ρε πουστη, αυτο κανει.
    eipe o anthrwpos poy zei sta voyna kai plekei ta poylover tou!
    βαβελ εχουμε καταντησει εδω μεσα, ετσι;
    this is radio freedom.

  2. #152
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Η παγκόσμια οικονομική κρίση δηλαδή υπάρχει επειδή "όλοι φοροδιαφεύγουν";

    Για να μαθαίνουμε κι εμείς.

    edit: εννοώ δηλαδή, επειδή είναι δύσκολο να διαβάσω όλα τα ποστς για να ανιχνέυσω τι θεωρεί ο καθένας βασικό αίτιο της κρίσης, αν θέτε πείτε το σε μερικές λέξεις.
    Last edited by ikonoklast; 05-03-2010 at 15:21.

  3. #153

    Default

    Quote Originally Posted by ubu View Post
    Όπως είπα κάποιες σελίδες πριν, θεωρώ πρόβλημα και την φοροδιαφυγή και την παρούσα φορολογική κατανομή. Απλά λέω πως για να είσαι σε θέση πχ να απαιτείς πατάξη της φοροδιαφυγής ή να κατηγορείς τις επιχειρήσεις που αντιμετωπίζονται με τα ίδια μέτρα και σταθμά με εσένα ενώ έχουν πολλαπλάσια έσοδα τότε πρέπει τουλάχιστον να είσαι σωστός στις δικές σου υποχρεώσεις. Αλλιώς δεν σε αφορά καν το θέμα ρε παιδί μου, όταν δεν πληρώνεις καν εσύ τους φόρους που σου αναλογούν πόσο βάρος έχει η άποψη σου για το πως αυτοί πρέπει να κατανεμηθούν/επιβληθούν στους υπόλοιπους; amirite;
    Και ποιοι είναι "οι φόροι που μου αναλογούν"; Ποιος τους καθορίζει και ποια η ανάμιξή μου στο πού πηγαίνουν;
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  4. #154
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Δεν ξέρω, θα ήθελα να αναπτύξεις λίγο τη συλλογιστική σύμφωνα με την οποία αν κάποιος που πληρώνει σε φόρους ήδη ένα 20% από όλο του το εισόδημα μέσω φπα, ένα επίσης μεγάλο ποσοστό απευθείας από το μισθό του και επίσης κατιτίς στο τέλος κάθε χρόνου, ενώ του κρατάνε και τα άπειρα για μια ασφάλιση της πούτσας, αν μπορέσει να γλιτώσει κάποιες δεκάδες ή εκατοντάδες ευρώ με κάποιο τρόπο προκαλεί την αύξηση της τιμής του ψωμιού. Την αλυσίδα δηλαδή, τύπου: λιγότερα λεφτά στο κράτος οδηγούν σε λιγότερες επιδοτήσεις στους αγρότες, ανεβαίνει η τιμή των σιτηρών κλπ.
    Δεν έχει νόημα να κάτσουμε να αναλύσουμε τα πάντα, έχουμε φτάσει στο σημείο να φαίνεται ότι θεωρούμε τους αρτοποιούς μεγαλύτερο κακό από τους μεγαλοεπιχειρηματίες, το οποίο δεν ισχύει προφανώς οπότε δε ξέρω τι περιμένεις να ακούσεις σαν ανάλυση. Άσε που ειλικρινά δεν έχω το κουράγιο να γράψω άλλα για να πετάγεται ο καθένας και να λέει "μας σπάσατε τα αρχίδια" και να φεύγει ή "βαριέμαι να διαβάσω τα κατεβατά, πείτε σε 4 προτάσεις τι πιστεύετε". Νομίζω πολλά είπαμε, τα υπόλοιπα από κοντά.
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  5. #155
    Ράμπο του ΣΔΟΕ stam and the witches's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Χώρος δουλειάς
    Posts
    5,093

    Default

    Ό,τι είπε ο ικονοκλαστ. Είναι τελείως άκυρο το ιδεολόγημα του μοιράσματος της ευθύνης για ένα οικονομικό σύστημα σε μάζες, τη στιγμή που αυτό συντηρείται από εντελώς συγκεκριμένα πράγματα, όπως πχ παραγωγικές δυνάμεις και λοιπά τεχνοκρατικά.

    Με λίγα λόγια, η συλλογική ευθύνη για κάτι ξεκάθαρο είναι αποπροσανατολιστική.

    ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΦΟΡΤΩΣΟΥΝΕ ΣΤΟΥΣ ΕΡΓΑΤΕΣ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ...

  6. #156
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    999

    Default

    Ντραγκονλορντ, τους καθορίζει μια βουλή εκλεγμένη από ένα αντιπροσωπευτικό και γενικώς ύποπτο εκλογικό σύστημα. Από εκεί και πέρα απ' τη στιγμή που εσύ επιλέγεις να λειτουργείς εντός αυτής της κοινωνίας και λες ότι παλεύεις με τα μέσα που σου δίνονται να την αλλάξεις δεν είναι αναμενόμενο να μην αναπαράγεις πρακτικές που στηλιτεύεις και θες να αλλαχθούν;

    Αμνήζιακ, εγώ επ' ουδενί εννοούσα ότι μου σπάτε τ' αρχίδια πάντως.
    See that cockroach? Tomorrow morning we'll be dead and it'll be alive. It will have more contact with my wife and child than I will. I'll be nothing and it'll be alive.

  7. #157
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Εγώ δεν είπα τίποτα στο τοπικ ναουμε. Και δε συνηθίζω να λέω "κάνε μια σούμα του τι λες" αλλά αφ' ενός όλοι ξέρουμε ότι λέτε ατέλειωτες πιπάρες στις διακόσες χιλιάδες λέξεις που έχετε γράψει (+ γιατί συζητάτε με τον dragonlord) αφ' ετέρου απο το λίγο που είδα παρατήρησα ότι συζητάτε κυρίως για φοροδιαφυγή και "ζητήματα ηθικής" και αφ' ετρίτου δε ρωτάω γενικά το τι έχει ειπωθεί, ρωτάω κάτι πολύ συγκεκριμένο: "Ποιά είναι τα αίτια της κρίσης;".

  8. #158
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Οι συνταξιούχοι!
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  9. #159
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Εν τάξει, απλά αυτό που κάνω είναι ισοδύναμο με εσένα που ζητάς να μην μπαίνουν λίνκς γιατί βαριέσαι να τα διαβάσεις. Την επόμενη λοιπόν φορά που θα παρέμβεις σε κουβέντα σε οποιοδήποτε φόρουμς στο ιντερνετ στο οποίο συμμετέχεις, θα το ξέρω και θα εμφανιστώ για να ποστάρω σαν απάντηση 8 άρθρα και 3 βιβλία. Και το ένα θα είναι του Πέτρου Παπακωνσταντίνου και το άλλο τα Grundrisse. Αυτό γιατί είμαι εκδικητικός τύπος και δεν μου αρέσει η ειρωνία.

  10. #160
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Εγώ πάντως είπα να μη μπαίνουν λινξ για να γίνει μια προσπάθεια να πει ο καθένας τη γνώμη του σαν άνθρωπος, είχα καλό σκοπό!

    Παίρνω το Επίπεδο μου και αποχωρώ από το τόπικ, τα λέμε στο submit what you eat now!
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  11. #161
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Καλά, κάνω κι εγώ το ίδιο τότε!

    Spoiler

  12. #162

    Default

    Quote Originally Posted by ikonoklast View Post
    Η παγκόσμια οικονομική κρίση δηλαδή υπάρχει επειδή "όλοι φοροδιαφεύγουν";

    Για να μαθαίνουμε κι εμείς.

    edit: εννοώ δηλαδή, επειδή είναι δύσκολο να διαβάσω όλα τα ποστς για να ανιχνέυσω τι θεωρεί ο καθένας βασικό αίτιο της κρίσης, αν θέτε πείτε το σε μερικές λέξεις.
    Νομίζω ότι είναι αρκετά σύνθετο ζήτημα και τώρα είμαι από το νέτμπουκ, για πες εσύ στο μεταξύ
    Quote Originally Posted by Amnesiac. View Post
    Δεν έχει νόημα να κάτσουμε να αναλύσουμε τα πάντα, έχουμε φτάσει στο σημείο να φαίνεται ότι θεωρούμε τους αρτοποιούς μεγαλύτερο κακό από τους μεγαλοεπιχειρηματίες, το οποίο δεν ισχύει προφανώς οπότε δε ξέρω τι περιμένεις να ακούσεις σαν ανάλυση. Άσε που ειλικρινά δεν έχω το κουράγιο να γράψω άλλα για να πετάγεται ο καθένας και να λέει "μας σπάσατε τα αρχίδια" και να φεύγει ή "βαριέμαι να διαβάσω τα κατεβατά, πείτε σε 4 προτάσεις τι πιστεύετε". Νομίζω πολλά είπαμε, τα υπόλοιπα από κοντά.
    Ρε αγάπη απλά να ολοκληρώσεις τη σκέψη σου ζητάω, το πώς πιστεύεις ότι αν φοροδιαφεύγει ο κάλκι θα κάνει το ψωμί 4000000% ακριβότερο.
    Quote Originally Posted by ubu View Post
    Ντραγκονλορντ, τους καθορίζει μια βουλή εκλεγμένη από ένα αντιπροσωπευτικό και γενικώς ύποπτο εκλογικό σύστημα. Από εκεί και πέρα απ' τη στιγμή που εσύ επιλέγεις να λειτουργείς εντός αυτής της κοινωνίας και λες ότι παλεύεις με τα μέσα που σου δίνονται να την αλλάξεις δεν είναι αναμενόμενο να μην αναπαράγεις πρακτικές που στηλιτεύεις και θες να αλλαχθούν;

    Αμνήζιακ, εγώ επ' ουδενί εννοούσα ότι μου σπάτε τ' αρχίδια πάντως.
    Μην κάνεις σαν τον φρικ μπρο τώρα, δηλαδή πρέπει να πάω στο βουνό για να κριτικάρω την κοινωνία; Δηλαδή και στη χούντα πχ θα υπάκουγες στα πάντα επειδή έχεις επιλέξει να λειτουργήσεις εντός της κοινωνίας (το βουνό υπήρχε και τότε ως λύση); Στηλιτεύω και θέλω να αλλαχθεί ΚΑΙ η πρακτική του να μην έχουμε δίκαιη κατανομή των βαρών ΚΑΙ το να αποφεύγει κάποιος να πληρώσει ό,τι πρέπει. Αλλά το ένα χωρίς το άλλο δε γίνεται. Προαπαιτούμενο για να έχει νόημα η καταβολή των φόρων είναι να πηγαίνουν σε όσους έχουν ανάγκη και όχι σε λαμόγια. Σε προσωπικό επίπεδο νομίζω ότι ζω αρκετά σύμφωνα με τις αρχές μου, όσο μπορώ τέσπα, το δουλεύω αλλά σε βασικό επίπεδο αποφεύγω να λέω ψέματα και να κλέβω. Το να κατεβάζω μουσική και ταινίες και να αποφεύγω την πληρωμή φόρων (που προσωπικά δεν την αποφεύγω σχεδόν ποτέ, μιλάμε περισσότερο θεωρητικά και σε επίπεδο μισθωτών) δε μου προκαλεί κάποιου είδους τύψεις γιατί δεν πιστεύω στο σύστημα που λέει ότι πρέπει να τα πληρώσεις και να ελπίζεις ότι κάποια ψίχουλα από αυτά τα χρήματα θα φτάσουν τελικά στους δημιουργούς ή τους φτωχούς αντίστοιχα.
    Γιατί δε με θες κυρά μου; Επειδή είμαι ψαράς;

  13. #163

    Default

    Η απύθμενη ηλιθιότητα πολλών εδώ μέσα τους κάνει να μη μπορούν να αντιληφθούν τη διαφορά μεταξύ ενός μεγαλοεπιχειρηματία που κλέβει κόσμο με νόμιμα(μισθός 700 ευρώ,χρηματιστήρια) και παράνομα(μαύρη εργασία μεταναστών,ξέπλυμα χρημάτων) μέσα, κι ενός καημενούλη μικροαστού νοικοκυραίου που στην προσπάθεια του να βολέψει το γιο του και την κόρη του και να τους πάρει κι ένα αμάξι δώρο όταν μπουν στο πανεπιστήμιο, φοροδιαφεύγει. Οκ για το μπούτσο και οι 2, αλλά ο πρώτος ελέγχει κι ένα κανάλι ξερωγώ, έχει και 4-5 βουλευτές δικούς του.Η απύθμενη βαθυστόχαστη ηλιθιότητα θα απαντήσει μετά πως ο μικροαστούλης αν ήταν στη θέση του αφεντικού τα ίδια θα έκανε. Ναι μπουμπούκο μου, γι'αυτό λέμε πως φταίει το σύστημα και όχι το αν είναι καλόψυχος ή κακόψυχος κάποιος. Σε τελική ανάλυση κι ο καημένος ο Μασούτης θέλει να δώσει κάτι παραπάνω στους εργαζόμενούς του, αλλά ο Μαρινόπουλος τους δίνει λιγότερα και απ'το κέρδος που βγάζει πάει κι ανοίγει κι άλλα σουπερμάρκετ, ε και αναγκάζεται να κόψει κι αυτός κάτι ψηλά...η ανάγκη βλέπεις..

  14. #164
    Sympathy Junkie. Amnesiac.'s Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    too much is not enough.
    Posts
    11,290

    Default

    Ρε Πάνε τι να σου απαντήσω ακριβώς, σόρρυ αλλά δικό σου συμπέρασμα έβγαλες πάλι, ο Κάλκι είπε ότι με το να κλέβει ο λαουτζίκος δε κλέβει το διπλανό του αλλά τα παίρνει από το Βγενόπουλο ή κάτι τέτοιο και εγώ αναρωτήθηκα με ποιο τρόπο όταν πληρώνω το ψωμί τόσο ακριβά δε το πληρώνω εγώ αλλά ο Βγενόπουλος.

    Τα "δεκάδες ή εκατοντάδες ευρώ που γλιτώνει για να συμπληρώσει το εισόδημα του" από ποιον ακριβώς τα παίρνει;
    I went down into the valley to pray.
    I got drunk and I stayed all day.

  15. #165
    σούπερ ντούπερ Dythor's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    στέκια επαρχιώτικα (βρε)
    Posts
    3,756

    Default

    Quote Originally Posted by Dragonlord View Post
    Υπάρχουν λύσεις. Μείωση των στρατιωτικών δαπανών (η ΕΕ στο κάτω κάτω οφείλει να προστατεύει τα σύνορα και την εθνική μας κυριαρχία, γιατί είναι και δικά της). Φορολόγηση της εκκλησίας. Πληρωμή των παπάδων από την ίδια την εκκλησία. Έλεγχοι κατά της κερδοσκοπίας και της αισχοκέρδειας ώστε να μειωθούν οι τιμές στα είδη πρώτης ανάγκης. Μεγαλύτερος συντελεστής φορολόγησης στις μεγάλες εταιρείες. Φορολόγηση των συναλλαγών στο χρηματιστήριο. Στην τελική, υποχρεωτικό δάνειο από τους πλουσιότερους (αν "έχεις πόλεμο" και κόβεις με το έτσι θέλω από τους μισθωτούς και τους συνταξιούχους, ε, μπορείς να το κάνεις κι από μερικούς εφοπλιστές). Ακόμα και δυνατότητα για δάνειο από τρίτες χώρες με νορμάλ επιτόκιο έχει ακουστεί, αλλά δεν ξέρω περισσότερα οπότε το λέω με επιφύλαξη. Δηλαδή τι, εσύ βλέπεις αυτά τα μέτρα ως τη μόνη λύση; Δεν μπορείς να σκεφτείς κανέναν άλλο τρόπο για να μαζέψει χρήματα το κράτος εκτός από το κόψιμο μισθών και την άνοδο του φπα;
    Εγώ αυτό που έχω πρεφάρει είναι ότι χρειαζόμαστε λεφτά τώρα, άμεσα. Αλλιώς δεν θα μπρούμε να πληρώσουμε τους μισθούς του Απρίλη φάση. Και φυσικά μεσομακροπρόθεσμα είμαι φουλ μαζί σου στο να κόψουν όσο γίνεται από τους έχοντες και κατέχοντες όμως τα πράγματα είναι τόσο δραματικά που χρειαζόμαστε πολύ λεφτό άμεσα και δυστυχώς ο μόνος τρόπος να μαζευτεί είναι με λεφτά από τους δημοσίους υπαλλήλους απ' ό,τι έχω καταλάβει =/
    Last edited by Dythor; 05-03-2010 at 17:46.
    Γυρναγα απο "επισκεψη" σε κορασιδα στην Σαντα.

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 02:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 04:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 16:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 02:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 01:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •