Page 491 of 539 FirstFirst ... 391441481489490491492493501 ... LastLast
Results 7,351 to 7,365 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #7351
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Douleyei kanonika, me enshma kai kata8eseis se trapezes klp (sorry gia ta greeklish, etairiko pi-si )
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  2. #7352
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    ακόμη και αν δουλεύεις μαύρα, δικαστικά δικαιώνεσαι. όλο και κάποιος θα σε έχει δει να δουλεύεις
    κατά τα άλλα η επίσημη οδός είναι η επιθεώρηση εργασίας, αλλά να πάει αφού έχει εξαντλήσει όλα τα άλλα μέσα. δεν ξέρω σε ποιο χώρο απασχολείται αλλά υπάρχει αλληλεγγύη μεταξύ εργοδοτών και η βρώμα ότι κάποιος υπάλληλος σε τραβάει στην επιθεώρηση εργασίας μπορεί να του στερήσει ευκαιρίες στο μέλλον.
    μπορεί να αρχίσει να μην υπογράφει τις μηνιαίες υπεύθυνες δηλώσεις που κάνουν οι μισθωτοί.
    Rock or Nothing

  3. #7353
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Καλό είναι επίσης να μη θεωρείτε ντε φακτο την επιθεώρηση εργασίας αδιάφθορη, αδέκαστη υπηρεσία και τα συναφή. Αλλά εκεί πρέπει να πάει.
    Last edited by paddy honey; 23-11-2017 at 11:28.

  4. #7354

    Default

    Παίζει πολύ το ενδεχόμενο να παίρνει κάποια "νόμιμα" μέσω τράπεζας και τα υπόλοιπα μαύρα. Αν ισχύει αυτό, τα τελευταία τα ξεχνάει. Κι όπως ειπώθηκε, η επιθεώρηση εργασίας απέχει αρκετά από την έννοια της αδιαφθορίας.

  5. #7355
    O Mikros K8oulou When Black Roses Bloom's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Mechanus
    Posts
    11,824

    Default

    Quote Originally Posted by chris_boss View Post
    Παίζει πολύ το ενδεχόμενο να παίρνει κάποια "νόμιμα" μέσω τράπεζας και τα υπόλοιπα μαύρα. Αν ισχύει αυτό, τα τελευταία τα ξεχνάει. Κι όπως ειπώθηκε, η επιθεώρηση εργασίας απέχει αρκετά από την έννοια της αδιαφθορίας.
    Αυτό νομίζω, τους δίνει κάποια στην τράπεζα και τα υπόλοιπα στο χέρι. Ρε, δεν είναι τα χρήματα, είναι για κάτι τέτοια αρχίδια που πρέπει να πάρουν αυτό που τους αξίζει (ξέρω μεγάλη κουβέντα, αλλά λέμε).
    Ravel: There is no room for '2' in the world of 1's and 0's, no place for 'mayhap' in a house of trues and falses, and no 'green with envy' in a black and white world.

  6. #7356
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Γιατί δέχτηκε αυτή την απάτη στο χέρι κάποια και τράπεζα τα υπόλοιπα;
    1) e4, c5
    2) Νf3

  7. #7357

    Default

    Ένας λόγος είναι για να γλιτώσει κάποιο ποσό από τις εισφορές το αφεντικό. Άλλος ότι στη συμφωνία τους μπορεί να υπερβαίνει το νόμιμο ωράριο, οπότε να μην μπορεί να φανεί η έξτρα αμοιβή.

  8. #7358
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Και γλιτώνεις κι εσύ κατιτίς από την εφορία, ΑΝ πληρώνεσαι. Κι εμάς έτσι μας τα δίνει.

  9. #7359
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Επίσης, ισχύει πως με αυτόν τον τρόπο "πριμοδοτείς" έναν υπάλληλο αν θέλεις, για τους λόγους που εσύ πιστεύεις. Εγώ ας πούμε έχω ένα φίλο που διατηρεί περίπτερο, ο οποίος δίνει τα νόμιμα μισθά στα παιδιά που δουλεύουν εκεί, αλλά γουστάρει να δίνει και το κάτι παραπάνω, χωρίς να θέλει να πάρει το ΙΚΑ από αμφότερους κάτι.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  10. #7360
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by OniBocho View Post
    Επίσης, ισχύει πως με αυτόν τον τρόπο "πριμοδοτείς" έναν υπάλληλο αν θέλεις, για τους λόγους που εσύ πιστεύεις. Εγώ ας πούμε έχω ένα φίλο που διατηρεί περίπτερο, ο οποίος δίνει τα νόμιμα μισθά στα παιδιά που δουλεύουν εκεί, αλλά γουστάρει να δίνει και το κάτι παραπάνω, χωρίς να θέλει να πάρει το ΙΚΑ από αμφότερους κάτι.
    Δεν ισχύει , είσαι στο έλεος του εργοδότη αν του καύλωσε να σου δώσει το κατιτίς σου.
    Σαν τον σκύλο που παρακαλάει για ένα ακόμα ζαμπονάκι.
    Ονιμπότσε ξέρω ότι θα παρεξηγηθείς με αυτό που θα σου πω, αλλά δεν το λέω ούτε με κακία ούτε με ύφος. Είσαι πολιτικά μπερδεμένος.
    Αυτό το "εξτραδάκι" είναι χειρότερη μορφή εκμετάλλευσης από της απλήρωτες υπερωρίες , γιατί πέρα από την σωματική εκμετάλλευση στοχεύει και στον ψυχολογικό εξαναγκασμό.
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  11. #7361
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Ναι, αλλά αυτό ισχύει όταν υπάρχουν απλήρωτες υπερωρίες! Εδώ μιλάμε για κομπλέ ωράρια και το κάτι παραπάνω, που γιατί να το φάει το κράτος από τον εργαζόμενο ή κάποιος πτωχευμένος ασφαλιστικός φορέας;
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  12. #7362
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    τότε αυτό δεν έχει καμιά σχέση με την κουβέντα που κάνουμε περί απλήρωτης εργασίας.
    Θα είχε θέση στην κουβέντα αν πχ ο φίλος σου τα είχε θέση στο τραπέζι στην πρόσληψη και όχι "πήγαμε καλά, πάρε αυτά ρε μάγκα". Καταλαβαίνεις ότι είναι διαφορετικά πράγματα έτσι?
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  13. #7363
    Χιογιοκάγια OniBocho's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Αααα, ααααα, με γιούμπηκχιεεεε
    Posts
    4,831

    Default

    Έχει θέση ως απάντηση στο ερώτημα του atom_smasher. Επίσης, ο φίλος μου ήταν ξεκάθαρος από την αρχή, αλλά όποτε μπορεί δίνει και το πριμ που αναφέρεις. Τέλος πάντων, μην αρπάζεσαι και προσπάθησε να δεις λίγο πέρα από την ταμπέλα του "μπερδεμένου πολιτικά" που τον τελευταίο καιρό μου έχεις προσάψει. Πιστεύω ότι σε μια εκτενή κουβέντα, θα καταλάβαινες εύκολα πως δεν απέχουν πολύ οι θέσεις μας. Ή του φίλου μου, for that matter.
    "Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it..." -

    Lord Lucifer Morningstar

  14. #7364
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Αυτό το "εξτραδάκι" είναι χειρότερη μορφή εκμετάλλευσης από της απλήρωτες υπερωρίες , γιατί πέρα από την σωματική εκμετάλλευση στοχεύει και στον ψυχολογικό εξαναγκασμό.
    Και προωθεί τον εργασιακό καννιβαλισμό, το θέμα εξελίσσεται στο ποιος θα πάρει το μπόνους και το πριμ απο το αφεντικό, δεν έχει καμία σχέση με ευγενή άμιλλα και υγιή ανταγώνισμο, το μόνο που εξασφαλίζει είναι να βλέπεις τον συνάδελφο σαν το σκύλο που θα σου φάει το έξτρα κόκκαλο κι ολό αυτό στον βωμό της αυξημένης παραγωγικότητας για έναν εργοδότη που θα θυσιάσει και κάτι ψίχουλα παραπάνω για να διαλύσει κάθε έννοια συναδελφικότητας στον εργασιακό χώρο.
    Last edited by paddy honey; 24-11-2017 at 09:05.

  15. #7365
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Και γλιτώνεις κι εσύ κατιτίς από την εφορία, ΑΝ πληρώνεσαι. Κι εμάς έτσι μας τα δίνει.
    Το κατανοώ αλλά δεν συμφωνώ. Βέβαια μπορείς να μου πεις πάντα ότι "εσύ καλά είσαι βολεμένος και άντε γαμήσου", ή "έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρεις" ή ακόμα και το "εσένα ποιος σε όρισε ξενοδόχο;" ή κάτι παρεμφερές,
    τα οποία εν μέρει θα τα δεχτώ αλλά δεν πάμε μπροστά έτσι...Τώρα βέβαια μπορείς να πεις "Τι μπροστά ρε μαλάκα;! Εδώ έχει καταρρεύσει το σύμπαν!" Και κάπου εκεί θα αποσυρθώ από την συζήτηση γιατί το επίπεδό μου δεν μου επιτρέπει να πέσω τόσο χαμηλά (και κάπως πρέπει να δικαιολογήσω και το μεροκάματο που μας πληρώνει το αφεντικό).
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •