Page 451 of 539 FirstFirst ... 351401441449450451452453461501 ... LastLast
Results 6,751 to 6,765 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #6751
    Φιλελεκές Λεκές's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    1,081

    Default

    Έχει αρκετούς πρήχτες παντού πλέον.

  2. #6752
    Anti-Hero Reject's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    3,708

    Default

    Έχει κάτι φυντάνια militant Άθεους που όχι μόνο σπάνε αρχίδια μέρα-νύχτα, αλλά έχουν μετατρέψει αυτήν την φάση σαν νέα θρησκεία (λολ).
    Ελένες Λουκά της Αθείας, ακριβώς αυτό. ΟΛΗ ΤΗΝ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΜΕΡΑ, ΜΕ ΑΥΤΟ.
    Barry Prudom-He's Public Enemy No1.

  3. #6753
    Senior Member freak brother's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    στο πρωινο του e.r
    Posts
    28,905

    Default

    για μενα υπαρχουν πολλα πραγματα που ο νους μου δε μπορει να κατανοησει οποτε γραφω στα αρχιδια μου το αν υπαρχει η αν δεν υπαρχει θεος .. αλλα δεν το αποκλειω κι'ολας απλα δε με ενδιαφερει .
    σηκωσες λιγο την μπλουζιτσα και υποψιαστηκα οτι εισαι ο φρικ. Σε λιγα δευτερολεπτα ειχα μαθει την τραγικη αληθεια.Δεν ξερω αν προσεξες την απογοητευση στo προσωπο μου..
    http://stresss.deviantart.com
    http://www.myspace.com/posteke
    Yesterday 19:29 <menumission> de mporeis na kaneis ignore ton eauto sou sto tsat molis to dokimasa

    στο θεωρητικό παρκούρ δίνω οστά και σάρκα,απο εμπόδιο σ΄ εμπόδιο πετάγομαι για πλάκα Άκου τον Φόρη and don't worry

  4. #6754
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Το πρόβλημα δεν είναι ότι οι διάφοροι Ονιμπότσο δέχονται να βαπτίσουν τα παιδιά τους και να τους δώσουν ονόματα σαδιστών δολοφόνων αυτοκρατόρων του Βυζαντίου. Το πρόβλημα είναι ότι τεκνοποιούν, για αρχή.

    Υπάρχουν όντως άθεοι που αντάλλαξαν μια ένθεη ταυτότητα με την ταυτότητα της αθεϊας, κάνουν preaching, έχουν τελετουργικά, έχουν φτιάξει μια δική τους αφήγηση για τα πράγματα στην οποία η ηθική τους μπορεί να είναι το ίδιο σκατά με ενός τραγου χριστιανού, επίσης πολλοί από αυτούς είναι ανόητοι άνθρωποι, δεν είναι καν ορθολογιστές. Σε καμία περίπτωση όμως δεν γίνεται να τους συγκρίνουμε έστω και για πλάκα με την επικίνδυνη χωρίς κανένα όριο βλακεία που διακατέχει κόσμο που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή εκεί έξω και λέγεται ορθόδοξος χριστιανός έλληνας. Δεν μιλάω καν για τους (χιλιάδες) ταλιμπαν που διαβάζουν αγιορείτικο βήμα και hellas orthodoxy, αλλά ακόμα και για τον «καθημερινό κόσμο που απλώς πιστεύει».

    Δύο πράγματα που κάθε συνετός άνθρωπος που βαπτίστηκε αξίζει να κάνει: Διάγραψε το θρήσκευμα σου από το ληξιαρχείο, για συμβολικούς λόγους. Όσο λιγότεροι χριστιανοί στα μητρώα τόσο λιγότερη ενέργεια της βλακείας στο κράτος. Γίνε δωρητής οργάνων / σώματος για ουσιαστικούς λόγους. Είτε θα σώσεις μια ζωή, είτε θα έχεις τη χαρά να σε κόβει ο επόμενος Phantom Duck στη σχολή του. Priceless.

    Αν θέλετε να δώσετε χαρά στους γονείς σας, πηγαίνετε μαζί τους μια εκδρομή στο χωριό και πείτε τους ότι τους αγαπάτε. Δεν είναι απαραίτητο να πνίξει το παιδί σας ένας παιδεραστής με γένια σε μια κολυμπήθρα.
    Last edited by ikonoklast; 29-06-2014 at 15:23.

  5. #6755
    royally fucked animae's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    2,438

    Default

    Η γενικευση μαλακας<-->ελληνας<-->χριστιανος<-->μαλάκας, μου θυμίζει πάρα πολύ αυτό

    Kill the wise one!

  6. #6756
    Subspecies: Κώλος Κωλαράκι Τορνευτό's Avatar
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Ανάμεσα στο Irkutsk και το Yakutsk
    Posts
    2,113

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Ίσως δεν έπρεπε να τα βάλεις στο ίδιο καζάνι με την Ατρομητάρα, οι φενταγκίν δεν τα περνάνε αυτά στο ντούκου.
    Σε άλλα νέα , ένας δογματικός άθεος είναι καλύτερος από τον μέσο χρισιανοταλιμπάν?
    Πολλα επιπεδα.

  7. #6757
    Senior Member cromags's Avatar
    Join Date
    May 2011
    Posts
    665

    Default

    Ισοπεδωτικός αλλά συμφωνώ με πολλά. Στη διαμόρφωση του κόσμου που απλώς πιστεύει σημαντικό ρόλο παίξανε οι Λιακόπουλοι σε συνδυασμό με την απεξατομίκευση μεγάλου μέρους της κοινωνίας τα τελευταία χρόνια, η οποία ήρθε πιο κοντά στο τρίπτυχο πατρίς θρησκεία οικογένεια. Φτηνή προπαγάνδα που όμως πιάνει σε απαίδευτες μάζες όπως φαίνεται στη περίπτωση μας.

  8. #6758
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    Quote Originally Posted by BLiTzER View Post
    @κοιλιά: Μη με κάνεις να το εξηγήσω γιατί είναι τεράστια κουβέντα και δεν έχω διάθεση να την κάνω, αλλά ήμουν πάντα της άποψης ότι οι "δογματιστές άθεοι" δεν είναι όσο άθεοι θέλουν να δείχνουν και, σε κάποια φάση της ζωής τους, ήταν δογματιστές θεϊστές αλλά, ξαφνικά, αναρχία κι επανάσταση. Οι αγνά, πραγματικά άθεοι (ποτέ δε μου άρεσε αυτή η λέξη, ρε πούστη) που γνωρίζουν ακριβώς τι, πώς και γιατί αδιαφορούν και απέχουν πλήρως.
    ακριβώς. για 'μενα η έννοια "δογματικός" δεν μπορεί να ταιριάζει με την έννοια "άθεος". είμαι άθεος γιατί δε θέλω να ακολουθώ κάποιο δόγμα. απλά πράγματα. άθεος σημαίνει ότι έχω αρκετά ανοιχτό μυαλό για να δέχομαι προβληματισμούς και όχι εύκολες απαντήσεις. άθεος σημαίνει αμφισβήτιση. άθεος σημαίνει ανοχή της διαφορετικότητας. όπως πολύ σωστά - κ ελιτίστικα - το θέτει ο πλίτσερ, ο άθεος απλά δεν ασχολείται. ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει την κοσμοθεωρία του. από εκεί και πέρα μην κάνετε αυτό που κάνουν κατά συρροή οι πιστοί. ΜΗΝ ΠΡΗΖΕΤΕ ΑΡΧΙΔΙΑ.
    Last edited by Raven Lord; 29-06-2014 at 22:14.
    Rock or Nothing

  9. #6759
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Ίσως δεν έπρεπε να τα βάλεις στο ίδιο καζάνι με την Ατρομητάρα, οι φενταγκίν δεν τα περνάνε αυτά στο ντούκου.
    Σε άλλα νέα , ένας δογματικός άθεος είναι καλύτερος από τον μέσο χρισιανοταλιμπάν?
    Κοίτα, όταν βρεις κάποιον άθεο που επιμένει να πιέζει τον χριστιανό γιο του να μην βαφτήσει το εγγόνι του, τότε μπορούμε να αρχίσουμε να μιλάμε για συγκρίσεις.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  10. #6760
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Τώρα επειδή το κάνετε αν κατάλαβα καλά για τα παπούδια , χαλάλι ρε, μικρό το κακό για σας, τεράστια η χαρά για αυτούς. Πιο πολύ χαλάς την ζαχαρένια σου από το όσο αξίζει.
    Μου πήρε πολλά χρόνια να καταλάβω ότι κάνοντας κάποια πράγματα για την μανούλα μου, εμένα μου ήταν τόσο αδιάφορα (βαρετά / κουραστικά ) της έδινα τόση χαρά. Ξέρω έπρεπε να το γράψω με ροζ, αλλά δεν πειράζει
    Το pink κομμάτι όταν το θέτεις τόσο γενικά ισχύει. Όταν ο άλλος, όμως, σου ζητάει κάτι που στην τελική σημαίνει πως δεν σέβεται το ποιος είσαι και τις επιλογές σου, κάπου αλλάζει το πράγμα...
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  11. #6761
    Έχω κάνει λεύκανση Κυρία Μαριάννα's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Εκάλη
    Posts
    1,189

    Default

    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Τώρα επειδή το κάνετε αν κατάλαβα καλά για τα παπούδια , χαλάλι ρε, μικρό το κακό για σας, τεράστια η χαρά για αυτούς. Πιο πολύ χαλάς την ζαχαρένια σου από το όσο αξίζει.
    Μου πήρε πολλά χρόνια να καταλάβω ότι κάνοντας κάποια πράγματα για την μανούλα μου, εμένα μου ήταν τόσο αδιάφορα (βαρετά / κουραστικά ) της έδινα τόση χαρά. Ξέρω έπρεπε να το γράψω με ροζ, αλλά δεν πειράζει
    κάτι τέτοια με κάνουν ευτυχισμένη που είμαι ορφανή.
    "Κυρία Μαριάννα δεν καπνίζουμε την ώρα της γυμναστικής"

  12. #6762
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Ίσως δεν έπρεπε να τα βάλεις στο ίδιο καζάνι με την Ατρομητάρα, οι φενταγκίν δεν τα περνάνε αυτά στο ντούκου.
    Σε άλλα νέα , ένας δογματικός άθεος είναι καλύτερος από τον μέσο χρισιανοταλιμπάν?
    Κοίτα, όταν βρεις κάποιον άθεο που επιμένει να πιέζει τον χριστιανό γιο του να μην βαφτήσει το εγγόνι του, τότε μπορούμε να αρχίσουμε να μιλάμε για συγκρίσεις.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Religio...e_Soviet_Union
    http://en.wikipedia.org/wiki/Persecu...e_Soviet_Union


    Quote Originally Posted by 12 stars circle your brow View Post
    Ουσιαστικά, το "υπάρχει θεός" είναι αποκύημα της φαντασίας ανθρώπων που έζησαν μερικές χιλιάδες χρόνια πριν κυρίως γιατί δεν είχαν ιδέα τι τους γίνεται και δεν μπορούσαν να εξηγήσουν ένα σωρό φαινόμενα (όχι ότι τώρα ξέρουμε, αλλά ορισμένα έχουν εξηγηθεί έστω). Οπότε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος να δέχεται τέτοια δεδομένα.
    Οπότε, εφόσον η θεωρία σου δεν εξηγεί επαρκώς το φαινόμενο της πίστης, μάλλον δεν είναι ακριβής και πρέπει να την αλλάξεις (για το επιστημονικό του θέματος ). Προς αυτή την κατεύθυνση άλλωστε δείχνει και το γεγονός ότι πολλοί από τους μεγαλύτερους επιστήμονες, φιλοσόφους κ.λπ. ήταν ένθεοι [ http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ers_in_science (μόνο για τους χριστιανούς)]. Μέρος της θρησκείας εν τέλει έχει εξελιχθεί ώστε ούτε δογματική να είναι (δες για παράδειγμα υπαρξιστικό και φιλελεύθερο χριστιανισμό, weak theology και λοιπά μεταμοντέρνα), αλλά και με την επιστήμη να συμβαδίζει (δες John Shelby Spong Re-Claiming the Bible for a Non-Religious World -- πέρα από το βιβλίο υπάρχει και μια σειρά από βίντεο στο γιουτιουμπ με διαλέξεις).

  13. #6763
    Spider Jerusalem Deggial's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    The City
    Posts
    12,867

    Default

    Quote Originally Posted by sfinotouvlaki View Post
    Quote Originally Posted by Deggial View Post
    Quote Originally Posted by KoiliaSamprela View Post
    Ίσως δεν έπρεπε να τα βάλεις στο ίδιο καζάνι με την Ατρομητάρα, οι φενταγκίν δεν τα περνάνε αυτά στο ντούκου.
    Σε άλλα νέα , ένας δογματικός άθεος είναι καλύτερος από τον μέσο χρισιανοταλιμπάν?
    Κοίτα, όταν βρεις κάποιον άθεο που επιμένει να πιέζει τον χριστιανό γιο του να μην βαφτήσει το εγγόνι του, τότε μπορούμε να αρχίσουμε να μιλάμε για συγκρίσεις.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Religio...e_Soviet_Union
    http://en.wikipedia.org/wiki/Persecu...e_Soviet_Union
    Το δέχομαι.
    No trees were killed to send this message, but a large number of electrons were terribly inconvenienced.

  14. #6764
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    μην ξεχνάμε όμως ότι οι χριστιανοί επιστήμονες σχεδόν σε όλες τις εποχές αντιμετωπίστηκαν σαν αιρετικοί από την εκκλησία. (μην πεταχτεί κανένας και πει "άλλο εκκλησία, άλλο θρησκεία". η εκκλησία έχει δημιουργήσει τη θρησκεία όπως υπάρχει σήμερα, μέσω οικουμενικών συνόδων κτλ)
    και φυσικά στις μέρες μας η εξέλιξη της θρησκείας σε κάτι πιο "φιλελεύθερο" και λιγότερο "δογματικό" είναι μονόδρομος για την επιβίωσή της. εξάλλου, ο κάθε "πιστός" ακολουθεί τη δική του προσωπική ηθική και τη "βαφτίζει" με όποιο όνομα θρησκείας αυτός νομίζει. πολλές φορές συζητάω με άτομα που αυτοπροσδιορίζονται ως χριστιανοί ορθόδοξοι, αλλά κανείς δεν ακολουθεί στη ζωή του πλήρως το δόγμα της ορθοδοξίας, παρά μόνο τα κομμάτια αυτά που τον "συμφέρουν" κατά περίπτωση.
    Rock or Nothing

  15. #6765
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    2,960

    Default

    Quote Originally Posted by Raven Lord View Post
    μην ξεχνάμε όμως ότι οι χριστιανοί επιστήμονες σχεδόν σε όλες τις εποχές αντιμετωπίστηκαν σαν αιρετικοί από την εκκλησία. (μην πεταχτεί κανένας και πει "άλλο εκκλησία, άλλο θρησκεία". η εκκλησία έχει δημιουργήσει τη θρησκεία όπως υπάρχει σήμερα, μέσω οικουμενικών συνόδων κτλ)
    και φυσικά στις μέρες μας η εξέλιξη της θρησκείας σε κάτι πιο "φιλελεύθερο" και λιγότερο "δογματικό" είναι μονόδρομος για την επιβίωσή της. εξάλλου, ο κάθε "πιστός" ακολουθεί τη δική του προσωπική ηθική και τη "βαφτίζει" με όποιο όνομα θρησκείας αυτός νομίζει. πολλές φορές συζητάω με άτομα που αυτοπροσδιορίζονται ως χριστιανοί ορθόδοξοι, αλλά κανείς δεν ακολουθεί στη ζωή του πλήρως το δόγμα της ορθοδοξίας, παρά μόνο τα κομμάτια αυτά που τον "συμφέρουν" κατά περίπτωση.
    Εγώ ανάφερα τους ένθεους επιστήμονες ως πιστούς, όχι ως μέλη κάποιας εκκλησίας, γιατί ο βικότνης έπιασε το θέμα της πίστης στην ύπαρξη του θεού και όχι το θέμα της εκκλησίας. Πέρα από αυτό, ο ίδιος παραδέχεσαι ότι σήμερα οι "πιστοί", "θρησκευόμενοι" κ.λπ. δεν ακολοθούν το δόγμα, οπότε όχι, η θρησκεία όπως υπάρχει σήμερα δεν είναι δημιούργημα της εκκλησίας και των οικουμενικών συνόδων. Η θρησκεία όπως υπάρχει σήμερα είναι δημιούρημα αυτών που αναφέρεις και όλων όσων ακολούθησαν. Καθαρότερο δημιούργημα της τότε εκκλησίας ήταν η μοναστική ζωή (αλλά ακόμη και τότε ούτε ομοφωνία υπήρχε, ούτε κατά γράμμα μίμηση). Κατά τ' άλλα, το ότι αντιφάσκει ο πιστός έχει να κάνει μάλλον με τον τρόπο που εκλαμβάνει τον εαυτό του και την παράδοση και με τη δυσκολία αποδοχής του γεγονότος ότι η ταυτότητα (αν υφίσταται) δεν είναι κάτι στατικό. Στην πράξη, η ταμπέλα ελληνορθόδοξος καταλήγει να έχει νομιναλιστική σημασία, αλλά πρέπει να υπάρχει (ασχέτως περιεχομένου) λόγω παράδοσης και της σημασίας της παράδοσης για την ταυτότητα του υποκειμένου. Το περιεχόμενο, στις πλατιές μάζες, συνίσταται στον τρόπο ζωής που επιβάλλει η εκάστοτε εποχή, ενώ σε θεωρητικό πλαίσιο σε ό,τι κάθε φορά έχει τη δύναμη να επιβληθεί ως "σωστό δόγμα" (αν κάτι θέλει να επικρατήσει, πρέπει να είναι ανακόλουθο -- δεν πας πουθένα με το σταυρό στο χέρι. Oh, wait!!!). Απ' ό,τι φαίνεται, δεν είναι απαραίτητο αυτά τα δυο να συμφωνούν μεταξύ τους (μάλλον το αντίστροφο ισχύει) αλλά αυτή η ανακολουθία δεν αποδυκνύει απαραίτητα ότι δεν υπάρχει πίστη στο Θεό.
    Last edited by sfinotouvlaki; 30-06-2014 at 13:48.

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 01:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 03:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 15:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 01:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 00:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •