Page 492 of 539 FirstFirst ... 392442482490491492493494502 ... LastLast
Results 7,366 to 7,380 of 8081

Thread: Μια ακόμα πιο εξαιρετική εποχή.

  1. #7366
    Chilling in the name of. ypersyntelikos's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    North Africa
    Posts
    2,909

    Default

    Εργατολόγος: μπορεί να σου πει με κάθε λεπτομέρεια τι δικαιούσαι και τι όχι, μέχρι πού μπορείς να κινηθείς, τι πρέπει να κάνεις κλπ.
    Σωματείο: για να μην το τρέχεις όλο αυτό μόνος σου, η "θεσμική" εκπροσώπησή σου από κάτι μεγαλύτερο δημιουργεί πίεση. Ειδικά αν δεν είναι τίποτα πασόκοι και είναι άνθρωποι που όντως ενδιαφέρονται να πληρώνεται και να μη χάνει τη δουλειά του ο κοσμάκης, μπορεί να βοηθήσει τα μέγιστα.
    Επιθεώρηση εργασίας: ξέρουμε ότι κάποιοι εξ' αυτών είναι πουλητάρια, άνθρωποι υπουργείων είναι άλλωστε, παρ' όλα αυτά είναι η μοναδική οδός που μπορεί να αποδείξει ότι είναι νόμιμο αυτό που διεκδικείς από το αφεντικό. Η "γνωματοδότηση" της επιθεώρησης εργασίας υπέρ του εργαζόμενου είναι ισχυρό χαρτί.

    Κάποια ή/και όλα αυτά μαζί μπορούν να τρομάξουν/πιέσουν (αρχικά) το αφεντικό και να αρχίσει να πληρώνει.

    Σε δεύτερο επίπεδο, η νομική / δικαστική οδός (ακόμα ο νόμος την παλεύει σε αυτό) μπορεί να δικαιώσει, αν υπάρχει αποδεδειγμένη απλήρωτη εργασία, όμως είναι κάτι που απαιτεί χρόνο και κόπο, ίσως και έξοδα.
    Κι εδώ τελειώνει η φάση.


  2. #7367
    All alone, or in twos,
    The ones who really love you
    Walk up and down outside the wall.
    Some hand in hand
    And some gathered together in bands.
    The bleeding hearts and artists
    Make their stand.
    And when they've given you their all
    Some stagger and fall, after all it's not easy
    Banging your heart against some mad bugger's wall.

  3. #7368
    A rock, an island Drumsick's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7,495

    Default

    Quote Originally Posted by atom_smasher View Post
    Quote Originally Posted by Drumsick View Post
    Και γλιτώνεις κι εσύ κατιτίς από την εφορία, ΑΝ πληρώνεσαι. Κι εμάς έτσι μας τα δίνει.
    Το κατανοώ αλλά δεν συμφωνώ. Βέβαια μπορείς να μου πεις πάντα ότι "εσύ καλά είσαι βολεμένος και άντε γαμήσου", ή "έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ξέρεις" ή ακόμα και το "εσένα ποιος σε όρισε ξενοδόχο;" ή κάτι παρεμφερές,
    τα οποία εν μέρει θα τα δεχτώ αλλά δεν πάμε μπροστά έτσι...Τώρα βέβαια μπορείς να πεις "Τι μπροστά ρε μαλάκα;! Εδώ έχει καταρρεύσει το σύμπαν!" Και κάπου εκεί θα αποσυρθώ από την συζήτηση γιατί το επίπεδό μου δεν μου επιτρέπει να πέσω τόσο χαμηλά (και κάπως πρέπει να δικαιολογήσω και το μεροκάματο που μας πληρώνει το αφεντικό).
    Σε τι ακριβώς δε συμφωνείς? Δεν τοποθετήθηκα πάνω σε κάτι, γεγονότα παρέθεσα. Όντως μας τα δίνει έτσι, και όντως πληρώνουμε λιγότερη εφορία έτσι. Δε σ'αρέσει αυτό που συμβαίνει εννοείς μάλλον, και θα σου πω πως αυτό είναι το λιγότερο. Αν κάτσω να αναλύσω τι πουστιές μας παίζει με δώρα, άδειες, ωράρια, διαλείμματα κλπ, μπορεί και να κλάψεις.

  4. #7369
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    η λυσις ειναι εισβολη με ΚΑΤΑΝΑ (ας πει επιφανες μελος του φορουμ)
    ολα τα αλλα ειναι ημιμετρα

  5. #7370
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    κάπου εδώ να πούμε ότι η μεγάλη πλειονότητα των ανθρώπων που παίζουν το παιχνίδι "τα παίρνω μαύρα για να γλιτώνω φόρους" βγαίνει μακροπρόθεσμα χαμένη εξαιτίας των εισφορών που δε δίνονται επειδή ακριβώς τα παίρνεις μαύρα.

    σημείωση, κι εμένα τα (σπάνια) εξτραδάκια που μου πετάνε μαύρα είναι και κάνω μόκο δεν το παίζω μάγκας επαναστάτητς.

    ξέροντας ότι βγαίνω χαμένος, δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  6. #7371
    Administrator KoiliaSamprela's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Αθενς
    Posts
    11,775

    Default

    Quote Originally Posted by rat_poison View Post
    κάπου εδώ να πούμε ότι η μεγάλη πλειονότητα των ανθρώπων που παίζουν το παιχνίδι "τα παίρνω μαύρα για να γλιτώνω φόρους" βγαίνει μακροπρόθεσμα χαμένη εξαιτίας των εισφορών που δε δίνονται επειδή ακριβώς τα παίρνεις μαύρα.

    σημείωση, κι εμένα τα (σπάνια) εξτραδάκια που μου πετάνε μαύρα είναι και κάνω μόκο δεν το παίζω μάγκας επαναστάτητς.

    ξέροντας ότι βγαίνω χαμένος, δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς.
    μην είσαι προβοκάτορας κανείς δεν μιλάει για επανάσταση και δεν τα παίρνει. Η κουβέντα είναι αν θεωρείς "γενναιόδωρο" το αφεντικό με τα μαύρα
    Αλέξη, Αλέξη! Τελείωνε , ΞΕΚΌΛΛΑ

  7. #7372
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    654

    Default

    Τα πράγματα είναι απλά.
    Αν η συμφωνία είναι για 700, παίρνεις τα 700 κανονικά και άλλα 100 έξτρα μαύρα, όλα καλά.
    Αν συμφωνήσατε 700 και παίρνεις τα 350 κανονικά και τα άλλα 350 μαύρα τότε υπάρχει όντως εκμετάλλευση διότι σίγουρα θα σου κόβει και κάποια ένσημα ο εργοδότης.
    Συν το οτι κλέβει το ταμείο το οποίο σε κάποια χρόνια θα κληθεί να σου πληρώσει τη σύνταξη (ποιος ήρθε με λεφτά που δε θα έχει.

  8. #7373
    Spammity Spam rat_poison's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    green midget cafe in bromney
    Posts
    3,960

    Default

    προσωπικά το δικό μου αφεντικό τσιγκουνεύεται το έξτρα δεκάευρω που κοστίζει η αναβάθμιση από το adsl στο vdsl, οπότε τιναλεμετώρα.jpg

    αλλά γενικά όχι, πιστεύω όπου και να ήμουν δε θα αισθανόμουν και τόσο ευγνώμων για μια αντιμετώπιση που λίγο απέχει από τον τρόπο που πετάμε μια λιχουδιά στο κατοικίδιό μας όταν μας ευχαριστεί.

    για να επιστρέψω στο συγκεκριμένο, με τον έναν έξτρα μαθητή που θα του έρθει εξαιτίας τις ιντερνετικής μας προώθησης βγάζει όλα μου τα μισθά μαζί με τα έξτρα. φέτος ήταν η πρώτη περίοδος εγγραφών μετά την πρώτη φορά που κάναμε μία (έστω και υποτυπώδη) δουλειά: το αποτέλεσμα - διώχνανε κόσμο γιατί δεν είχαμε αίθουσες για νέο τμήμα στην Α Γυμνασίου.

    needless to say, άμα δε μου κάνει γενναία αύξηση μετά τα χριστούγεννα θα μάσω τα μπογαλάκια μου για αλλού, αλλά να παρακαλάω δώσεκιεμέναμπάρμπακάναξεροκόμματο κ να λέω κι ευχαριστώ δεν μπορώ.
    Well, there's egg and bacon; egg sausage and bacon; egg and spam; egg bacon and spam; egg bacon sausage and spam; spam bacon sausage and spam; spam egg spam spam bacon and spam; spam sausage spam spam bacon spam tomato and spam;

  9. #7374
    problem child
    Join Date
    Feb 2016
    Location
    τάξη
    Posts
    1,476

    Default

    Σε γενικές γραμμές πάντως όλα συνηγορούν πως ένα είναι το επάγγελμα του μέλλοντος: εργατολόγος.

  10. #7375
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by paddy honey View Post
    Σε γενικές γραμμές πάντως όλα συνηγορούν πως ένα είναι το επάγγελμα του μέλλοντος: εργατολόγος.
    λολ. Ωραίο!
    1) e4, c5
    2) Νf3

  11. #7376
    Ξυδόμπαρμπας Raven Lord's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    100% τυρί
    Posts
    19,920

    Default

    http://news247.gr/eidiseis/politisti...&utm_term=Pos5

    σκατά, ξύλο κτλ κτλ στο μανδραβέλη... τα'χουμε πει...
    Rock or Nothing

  12. #7377
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    οχι οτι συμπαθαμε την Σαυρα της Καρδιτσεως, τον πασοκοροκερ (ξερω, ΚαπαΚαπα ειναι) της συμφορας
    αλλα εδω του δινουμε μπραβο και θερμη χειραψια για την απαντησις στον κουραδοπελτε

  13. #7378
    You are my detonator. Phantom Duck's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Forever War
    Posts
    10,976

    Default

    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    τον πασοκοροκερ (ξερω, ΚαπαΚαπα ειναι)
    λολ

    μακάρι να ήταν. δυστυχώς στήριζε ανταρσύα πριν τον διορίσει ο σύριζα.

  14. #7379
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    απο παλαια τον θυμαμαι σκληρο ΚαπαΚαπαΕψιλον

  15. #7380
    Senior Member atom_smasher's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Copenhagen
    Posts
    8,090

    Default

    Quote Originally Posted by Phantom Duck View Post
    Quote Originally Posted by 00i00 View Post
    τον πασοκοροκερ (ξερω, ΚαπαΚαπα ειναι)
    λολ

    μακάρι να ήταν. δυστυχώς στήριζε ανταρσύα πριν τον διορίσει ο σύριζα.
    Ε κάποτε ήταν όπως όλοι...
    1) e4, c5
    2) Νf3

Similar Threads

  1. Replies: 5
    Last Post: 11-03-2021, 02:24
  2. [Cinema] Το Κακό στην Εποχή των Ηρώων (2009)
    By dopefiend in forum Cinema/DVD/TV/Θέατρο
    Replies: 46
    Last Post: 29-06-2010, 04:02
  3. μια εξαιρετικη εποχη.
    By metamelia3 in forum The Politics Of Ecstasy
    Replies: 15
    Last Post: 03-03-2010, 16:03
  4. ΕΠΟΧΗ
    By The Good Son in forum General Discussion
    Replies: 17
    Last Post: 03-02-2008, 02:37
  5. Η εποχη του Τροχου.
    By Darkling in forum General Discussion
    Replies: 31
    Last Post: 03-03-2006, 01:15

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •