Ναι ρε Πάνο, αμάν. Όταν λέω δίκαια και με νόμο, εννοώ όμως ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ. Μόνο ο νόμος κάνει τη δουλειά βέβαια, αλλά ηθικά για μένα (και για κανέναν μη-αττίλα) δεν αρκεί. Τόσοι νόμοι υπάρχουν. Είναι όλοι τους δίκαιοι; Όχι. Μπορεί εσένα να μην σε ενδιαφέρει, εμένα όμως ναι. Και όπως είπες, να τα πάρουμε και από εκκλησία, και από τράπεζες και από μεγαλοεπιχειρηματίες και από όποιον στη τελική του περισσεύουν. Δες όμως πως έρχεσαι στα λόγια μου, πως μερικές ρεαλιστικές σκέψεις περί φορολόγησης όσων τα'χουν χοντρά είναι πολύ πολύπλοκες (εσύ λες τεχνικά μάλλον και πρακτικώς αδύνατες). Δεν διαφωνούμε στην ουσία - όλοι θέλουμε "να φορολογηθούν οι πλούσιοι", το θέμα είναι πως επιβάλεις τη φορολογία.

@Κατώριμο
Θα τα πούμε πιο μετά, έχω δουλειά. Τουλάχιστον παραδέχεσαι ότι ως άνθρωπος δε χρειάζεσαι περισσότερα λεφτά και αγαθά από τον μέσο Σουηδό. Μακάρι αυτός που σου πέρασε την ιδέα "ξόδεψες 4-5 χρόνια από τη ζωή σου, δικαιούσαι 400% παραπάνω λεφτά από το μέσο άνθρωπο για όλη σου τη ζωή" να το σκεφτόταν και εκείνος τη στιγμή που στο έλεγε.

@Αττίλα
ΣΚΑΣΕ.