Page 2 of 10 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 137

Thread: Ambient

  1. #16
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    ποιοί είναι οι κύριοι δεν τους ξέρω. what is this i dont even.

  2. #17
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    Eκει στο musicians που κράζατε τον σταμ που έκανε ένα τζαμ. Κι ο γιόρκι ένα ξόρκι.

  3. #18
    Senior Member Shirime's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,444

    Default

    επειδή εκεί το είχα παρακολουθήσει, είχε μια βάση. πες πως έλεγε ότι το αποτέλεσμα δεν αποτύπωνε τις δυνατότητες του πανάκριβου εξοπλισμού που χρησιμοποιούσαν (εν μέρει συμφώνησα δλδ εκεί). αλλά εδώ τι διάολο εννοείς γκουντσαν; εκτός του χαζού σχολίου σε φάση "χζζζχζζ και δάση και 20 λεπτά το ίδιο και που στο διάολο πηγαν τα riffs", τι νόημα έχει μια ερώτηση του στυλ "πότε τα ακούτε"; τι παραπάνω θα καταλάβεις αν σου απαντήσουν όταν πλένω τα πιάτα/κοιμάμαι/είμαι στο δρόμο περί της μουσικής ας πούμε;

  4. #19

    Default

    Στη σωστή άμπιεντ ποτέ δε παίζει το ίδιο πράγμα επί 20 λεπτά. Εσύ νομίζεις γιατί εσύ είσαι κουφός.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  5. #20
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Καταρχάς μια απορία εξέφρασα.
    Δεν έχει ίχνος εμπάθειας το ποστ μου ούτε θεωρώ το είδος άχρηστο, gtp και τέτοια. Θα μπορούσα να κάνω ολόκληρη ανάλυση αλλά δεν θα το κάνω γιατί δεν έχω ψάξει σχεδόν καθόλου τη φάση και πολύ πιθανόν να πώ μαλακίες ή να φανώ σαν τη μύγα μες το γάλα καθώς στο θρεντ συμμετέχετε αρκετοί λάτρεις του είδους για το οποίο συζητάτε και μάλλον δεν θέλετε να ξεφύγει η κουβέντα από αυτό.
    shriasdf έχεις δίκιο η ερώτηση δεν έχει νόημα και φθόγγε πράγματι μπορεί. Αλλά θα ήθελα από καθαρό ενδιαφέρον να μου το εξηγήσεις αυτό το "δεν παίζει το ίδιο πράμα". Σε απλά ελληνικά αν γίνεται γιατί έχω ένα πρόβλημα με τα πόστ σου.

  6. #21

    Default

    Ωραία, και γω το εννούσα αυτό που είπα, άλμπειτ με κακούλικο τρόπο! Θυμάσαι που είχες πει πως η μουσική είναι συχνότητα, ρυθμός, (hint) ΗΧΟΧΡΩΜΑ, σε εξέλιξη στο χρόνο? Ε πιάσε έναν από τους καλούς (Roach, Rich etc για σιγουριά) και χρησιμοποίησε αυτό το πιο αναλυτικό mindset για να δεις εάν ισχύει αυτό που έγραψες.

    Όχι ότι σημαίνει αυτό πως θα σταματήσει να σε παίρνει ο ύπνος όταν ακούς τέτοια εάν συμβαίνει έτσι, αλλά λέμε τώρα. Βτγ, ο Μπρίαν Ένο είπε ότι η καλή άμπιεντ μουσική μπορεί να λειτουργεί τόσο όταν υπάρχει στο μπάκραουντ, όσο και όταν είναι στο επίκεντρο της προσοχής σου.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  7. #22
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Δεν θυμάμαι πουθενά να λέω κάτι τέτοιο. Θυμάμαι να λέω οτι είναι αρμονία, μελωδία και ρυθμός. Αν θυμάσαι εσύ που το είπα, δώσε λίνκ.

    Επίσης αυτό που είπες και γώ το χω ακούσει αλλά το θυμόμουν αλλιώς. Έκατσα και έψαξα λοιπόν την ατάκα του eno και είναι. "Ambient Music should be as fascinating as it is ignorable in order not to enforce one particular level of listening attention". Αν λοιπόν και εσύ αυτό το quote εννοείς, με τις κάποιες γνώσεις μου (που μπορεί να είναι και λάθος, ας μας βοηθήσει ο λόκης που πούστευε στην αγγλία ένα χρόνο) νομίζω πως εννοεί ότι η ambient πρέπει να είναι το ίδιο εντυπωσιακή όσο άξια να αγνοηθεί, ή όχι παραπάνω εντυπωσιακή από το σημείο που σταματάς να την αγνοείς έτσι ώστε να μην αποσπά με το ζόρι την προσοχή.

    Θα μου πεις παίζουμε με τις λέξεις, θα συμφωνήσω.

    Δράττομαι όμως την ευκαιρία και δίνω σημασία στην προηγούμενη ερώτηση μου καθώς θεωρώ την συγκεκριμένη μουσική ιδανική για χαλί όσο ασχολείσαι με κάτι άλλο και ρωτάω άν κάποιος από σας την ακούει με προσοχή. Δηλαδή fully concentrated όπως θα έκανε πχ με ένα κομμάτι της αγαπημένης του μπάντας. Εγώ για παράδειγμα που μου αρέσουν οι Police, όταν τους ακούω με συνεπέρνουν, η προσοχή μου πάει εκεί, δύσκολα κάνω κάτι ταυτόχρονα και έχω παρατηρήσει οτι ακόμα και στο περπάτημα συγχρονίζω το βήμα μου με το ρυθμό. Για τέτοια προσοχή μιλάω.

    ps: den katalavenw pws afta pou les eksigoune to oti pote den paizetai to idio prama.

  8. #23

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Δεν θυμάμαι πουθενά να λέω κάτι τέτοιο. Θυμάμαι να λέω οτι είναι αρμονία, μελωδία και ρυθμός. Αν θυμάσαι εσύ που το είπα, δώσε λίνκ.
    α, οκ! Ε, αυτός είναι ο δικός μου ορισμός και είναι και ο πιο διαδεδομένος πιστεύω πάντως. Η αρμονία οκ, ωραία είναι αλλά δεν είναι χαρακτηριστικό όλων των μουσικών, και συγκεκριμένα όχι απαραίτητα αυτής για την οποία μιλάμε, για αυτό μπαίνει μαζί με την μελωδία μέσα στο "συχνότητα". Υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί τρόποι να παίξεις με τη συχνότητα, και η αρμονία και η μελωδία είναι απλά μερικοί από αυτούς. Το χιντ, το χιντ κατα τ' άλλα.

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Επίσης αυτό που είπες και γώ το χω ακούσει αλλά το θυμόμουν αλλιώς. Έκατσα και έψαξα λοιπόν την ατάκα του eno και είναι. "Ambient Music should be as fascinating as it is ignorable in order not to enforce one particular level of listening attention". Αν λοιπόν και εσύ αυτό το quote εννοείς, με τις κάποιες γνώσεις μου (που μπορεί να είναι και λάθος, ας μας βοηθήσει ο λόκης που πούστευε στην αγγλία ένα χρόνο) νομίζω πως εννοεί ότι η ambient πρέπει να είναι το ίδιο εντυπωσιακή όσο άξια να αγνοηθεί, ή όχι παραπάνω εντυπωσιακή από το σημείο που σταματάς να την αγνοείς έτσι ώστε να μην αποσπά με το ζόρι την προσοχή.
    οκ ναι, αυτό που έγραψα πάλι είναι περισσότερο η δικιά μου ερμηνεία στο κουότ του ένο. Νομίζω ότι θα συμφωνήσουμε στο ότι δεν απέχει και πολύ το ένα από το άλλο.


    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Δράττομαι όμως την ευκαιρία και δίνω σημασία στην προηγούμενη ερώτηση μου καθώς θεωρώ την συγκεκριμένη μουσική ιδανική για χαλί όσο ασχολείσαι με κάτι άλλο και ρωτάω άν κάποιος από σας την ακούει με προσοχή. Δηλαδή fully concentrated όπως θα έκανε πχ με ένα κομμάτι της αγαπημένης του μπάντας.
    Ναι, εγώ! Βασικά η άμπιεντ μουσική που μου αρέσει περισσότερο είναι αυτή που είναι πιο σύνθετη και έχει περισσότερες λεπτομέρειες και πιο τρισδιάστατη εξέλιξη του ήχου, ίσως περισσότερο κοντά στην ηλεκτροακουστική μουσική πχ. Βέβαια πολλές από αυτές επίσης εκπληρώνουν και το άλλο κριτήριο. Η drone μουσική περισσότερο νομίζω είναι αυτή που δουλειά της είναι να σε βάζει σε λήθαργο, σε στονεράρισμα, σε οοοομ και τα λοιπά. Αλλά ακόμα και κει η κάθε δοξαριά του σκέλτον πχ έχει τη σημασία της αν προσέξεις. Και ακόμα και στη drone, σχεδόν ΠΑΝΤΑ υπάρχει μια εξέλιξη του ήχου, σταθερή και πολύ αργή, είναι ο τρόπος που δουλεύει η μουσική, σα να προστίθεται μία νότα ανά 30 δευτερόλεπτα ξέρω γω.

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    ps: den katalavenw pws afta pou les eksigoune to oti pote den paizetai to idio prama.
    ε, εάν δεν είχε καμία εξέλιξη δε θα επιβράβευε το active listening.
    Last edited by phthoggon; 26-03-2010 at 23:31.
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  9. #24
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Για μένα η ερμηνεία σου έχει διαφορά και τεράστια μάλιστα αλλά για να μην παίζουμε με τις λέξεις ας το αφήσουμε.

    Γενικά οκ. Απάντησες σε άλλη μου ερώτηση. Πώς γίνεται να έχεις τέτοιο σκόρ στο μπασκετάκι του φίξερ.

  10. #25
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    'τρισδιάστατη εξέλιξη του ήχου'-όσο ζω μαθαίνω

    ps δεν υπερασπίζομαι τον πουστογκουντσαν,ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΑΣ είναι.
    νομίζω οτι η αναγωγή των παραπάνω ειδών στην αυστηρή έννοια της Μουσικής με τα κριτήρια του γκουντσαν είναι τελείως περιττή και θά'πρεπε να ενδιαφέρει μόνον αυτόνα.

  11. #26
    Senior Member 00i00's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    11,120

    Default

    ερωτησις προς φθογγο και λπ...γιατι αναφερετε τον Eno συνεχεια? η ambiense κραταει κατι χιλιετιες
    γκουντσαν ακου ενα οποιοδηπωτε τυχαιο album Zoviet France η τα χαλαρα των Asmus Tietchens...ειναι πιο τσονταρυδμ κι απο τον καραφλα με την μια τσοντα στο ενεργητικο του

    η εξισωσις με αρμονιες κλπ κλπ κλπ ειναι το λιγοτερο αστεια ε?

    ευτυχως καποιοι την εγραψαν στα μπομπρεκια τους και -μαντεψε-ακους οτι ακους

  12. #27
    Δράκος ikonoklast's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    στη φάση για τα τάλαντα
    Posts
    13,268

    Default

    νταξ αμα είναι να σκάσει και ο μημημη και να λέει για τα demo των αβοριγίνων κλειδώστε άφοβα.

  13. #28

    Default

    Quote Originally Posted by The Good Son View Post
    Για μένα η ερμηνεία σου έχει διαφορά και τεράστια μάλιστα αλλά για να μην παίζουμε με τις λέξεις ας το αφήσουμε.

    Γενικά οκ. Απάντησες σε άλλη μου ερώτηση. Πώς γίνεται να έχεις τέτοιο σκόρ στο μπασκετάκι του φίξερ.
    as fascinating as ignorable = να είναι ταυτόχρονα ενδιαφέρουσα (=για άκτιβ λίσενινγκ) όσο και αγνοήσιμη, για να μη τραβάει την προσοχή εκτός κι αν επιλέξεις να τη δώσεις, καταλαβαίνω. Δε νομίζω ότι είναι και πολύ ρεαλιστικό άλλωστε ο τύπος που "ονόμασε" την άμπιεντ και έκανε τόσα άλμπουμ στο είδος να πιστεύει ότι η μουσική του αξίζει να ακούγεται μόνο στα αεροδρόμια και τα ασανσέρ, ε?

    Κατά τ' άλλα, aim high and use your instinct, may the force guide you, κλπ.

    Quote Originally Posted by nikolasfluxus
    'τρισδιάστατη εξέλιξη του ήχου'
    χώρος, συχνότητα, χρόνος, φορ φακς σέικ.

    Quote Originally Posted by 00i00
    ερωτησις προς φθογγο και λπ...γιατι αναφερετε τον Eno συνεχεια? η ambiense κραταει κατι χιλιετιες
    γκουντσαν ακου ενα οποιοδηπωτε τυχαιο album Zoviet France η τα χαλαρα των Asmus Tietchens...ειναι πιο τσονταρυδμ κι απο τον καραφλα με την μια τσοντα στο ενεργητικο του
    Εντάξει, ο ένο είναι το pop art παράδειγμα, πρέπει να δείξουμε ότι έχουμε διαβάσει και καμία WIKIPEDIA φάση. Κάτι έχω ακούσει από Tiechens, που δε με εντυπωσίασε ιδιαίτερα, κάπως στη φάση "και τώρα θα πειραματιστώ και θα βρω καινούργια πράγματα". Σίγουρα θα βρήκε καινούργια πράγματα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει ντε και καλά να τον ακούσουμε σήμερα. Πρότεινε κανένα καλό ριπ πάντως (έχει και πεντακόσιους δίσκους ο τύπος)
    "we are not evacuating this house, we don't believe in you and your wrecking crew"

  14. #29
    το ραπ μου είναι πρόκληση nikolasfluxus's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Toumba
    Posts
    2,094

    Default

    φορ φακς σεικ,αλλά με 3 λέξεις πάλι δεν κατάλαβα.

  15. #30
    bi-curious The Good Son's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    κάτω μαχαλάς.
    Posts
    7,474

    Default

    Ρε φθόγγε, η συχνότητα είναι το αντίστροφο της περιόδου [T^(-1)], που είναι χρόνος. τι τις βάζεις σε διαφορετικές διαστάσεις.

Similar Threads

  1. Dark Ambient Fest
    By babality in forum Live & Events Talk
    Replies: 8
    Last Post: 14-03-2008, 12:07
  2. Post-Rock and Ambient Fest / 8-9 Feb / Small Music Theatre
    By Spinalonga Records in forum Live & Events Talk
    Replies: 16
    Last Post: 08-02-2007, 01:59
  3. GLACIER: To project mou se fash Ambient/Black/Neo-Classical!
    By Weeping_Shadow in forum Self-Promotion
    Replies: 17
    Last Post: 18-11-2005, 15:30
  4. Ambient
    By MoRmEnGiL in forum Music Discussion
    Replies: 18
    Last Post: 14-08-2004, 22:03

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •